Головна » Українська література

С. Черкасенко. Нарис про письменника. «Маленький горбань». Твір про красу та незахищеність людської душі

Мета: ознайомити учнів із фактами життя і творчості письменника; розкрити художньо-ідейний зміст твору, поглибити знання учнів про епічні твори; розвивати навички виразного читання, формувати вміння коментувати, висловлювати власну думку з приводу прочитаного, виділяти головне, суттєве; виховувати почуття гуманізму, толерантності у ставленні до інших людей.

Учні повинні знати: основні факти життя і творчості письменника, сюжет оповідання.

Учні повинні вміти: виразно читати, працювати з текстом, аналізувати прочитане.

Обладнання: мультимедійний проектор, екран, презентація до уроку, підручник, листи самооцінки, словники літературознавчих термінів, листи з алгоритмом складання даймонду, листи для творчої роботи, аркуші А3, фарби, пензлики, природний      матеріал – листочки, маркери, стікери у формі промінців, макет сонечка, відеокліп Максим «Я буду жити», музичний кліп Шопена «Осінній вальс».

Компетентності: пізнавальна, соціальна, мовна, комунікативна.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Вид уроку: інтерактивний.

Методи й прийоми: «Мікрофон», «Знайди помилку», «Асоціативний кущ», «Прес», метод прогнозування, складання даймонду, створення картини осені способом штампування, робота в групах, ситуативні завдання.

Перебіг уроку

                                                                                        Умій відчувати поряд із собою                                             

                                                                                        людину, умій читати її душу,  

                                                                                        побачити в її очах духовний світ –

                                                                                        радість, біду, нещастя, горе.

В. Сухомлинський

ММ1

І. Оргмомент

ІІ. Установчо-мотиваційний етап

Створення емоційного настрою.

        - Погляньте один на одного, посміхніться, подаруйте посмішку іншому і подумайте про те, який прекрасний навколишній світ. Скажіть пошепки: «Я прийшов у цей світ, щоб жити, знати, дивуватися, робити цей світ ще кращим».

 ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Ось цей листочок завітав до нас на урок. Він сумує, жовтіє з суму, «кривиться, щоб навесні виріс молодий зелений лист, який буде розмовляти з вітром, як писав О. Вишня, хапатиме жилками своїми сонячний промінь, під дощем купатиметься і росою умиватиметься». Він буде прикрашати навколишній світ.

Хвилинка перевтілення (метод «Мікрофон»).

Діти, давайте перевтілимося в листочок, спробуємо побувати в його стані.

Я – листочок, я відчуваю…

Перевірка домашнього завдання.

Читання учнями поезії «Листопад» Я. Щоголева напам’ять.
Евристична бесіда:

До якої лірики належить ця поезія? Чому?
Як пов’язаний вірш з людиною?
Яка головна думка поезії?

Завдання для груп: знайти образи

1 гр. – зорові,

2 гр. – слухові,

3 гр. – дотикові,

4 гр. – художні засоби.

Отже, усе в природі змінюється, тече, але повертається, здійснюється кругообіг у природі, треба бачити навколишню красу.
А як же в житті людини?

Презентація домашнього завдання групами.

1 гр. Загадки про осінь.

2 гр. Прикмети осені.

3 гр. Прислів’я про осінь.

4 гр. Картини І. Левітана «Золота осінь», «Осінній день. Сокольники».

Прослуховування аудіо запису (додаток №1).

Я теж виконала домашнє завдання. Пропоную вашій увазі музичну інструментальну  мініатюру «Осінній вальс» великого польського композитора та піаніста  ХІХ століття  Ф. Шопена.
Які почуття виникли у вас, коли ви слухали цю прекрасну композицію?
Доберіть епітети до цієї мелодії?

Створення асоціативного куща «Осінь»

Творча робота учнів у групах:

Учні, пропоную вам побувати  в ролі поетів, композиторів, художників.

[*]     Складання даймондів (орієнтовні теми «Осінь», «Дощ», «Сум», «Холод»).

[*]     Створення «австралійського дощу».

[*]     Створення картин осіннього пейзажу способом штампування.

 ІV. Підсумки ММ1

Таким чином, не тільки словом, а й звуками, фарбами можна відтворити красу осені.

ММ2

Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

 

Учні, сьогодні ми з вами будемо вивчати твір С. Черкасенка «Маленький горбань», погляньте на дошку. Ось вона – тема нашого уроку.

 Метод прогнозування.

Визначення учнями того, що вони повинні знати, уміти.

Прогнозування очікуваних результатів з даної теми.

Мені хочеться розпочати вивчення нового матеріалу словами В. Симоненка:

                                          Ти знаєш, що ти – людина,

                                          Ти знаєш про це чи ні?

                                          Усмішка твоя – єдина,

                                          Мука твоя – єдина,

                                          Очі твої – одні.

- Такою єдиною неповторною є кожна особистість. Ми всі різні, але нас може об’єднати в одне ціле любов. Любов до життя, до навколишнього світу, до людини. Повага до людей, які мають фізичні вади. Цього вчать твори українських письменників, таким є і твір «Маленький горбань».

03.12 – Міжнародний день інвалідів. Люди, які обділені долею, мають фізичні вади, потребують співчуття, уваги не тільки в цей день, а щодня. Про це треба нам всім пам’ятати.

- А скажіть, чи можна, вивчаючи твір, не ознайомитись із автором?

Знайомство з письменником. Розповідь вчителя про С. Черкасенка із використанням презентації.
Робота з літературознавчим словничком. Відновлення учнями понять «епос», «оповідання».
Вправа «Знайди помилку».

Відтворити послідовність тексту..

Захарко знаходить жайвороняче гніздо.
Павлик просить діда не карати Захарка.
Жорстоке побиття.
Дід з онуком спостерігають за грою хлопців.
Павлик вирішує захистити гніздечко.

Літературний диктант із застосуванням самоперевірки та самооцінювання учнями.

Де відбуваються події оповідання?
За чим спостерігав дід Антип і Павлик?
У що гралися дівчата?
Яку казку розповідала мама Павлику?
У чому проявилась перша жорстокість Захарка?
Із ким частіше грався головний герой?
Для чого діти пішли у степ?
Що сталося з Павликом на вигоні?
Через що виникла сварка між Захарком і Павлом?

10) Хто прибіг Павлику на допомогу?

11) Чи помстився Павлик Захаркові?

12) Чим закінчилося оповідання?

Ідейно-художній аналіз твору.

[*]     Чому так називається оповідання?

[*]     Хто головний герой?

[*]     Чому ви так вважаєте?

Знайомство з поняттям «герой літературного твору». (ст. 77  підручника).

[*]     Якими бувають герої художнього твору?

[*]     Назвіть персонажів оповідання «Маленький горбань».

[*]     Які з них є головними?

[*]     Які другорядними?

[*]     Які позитивні, а які негативні?

Спробуємо довести це, продовжуючи працювати на ідейним змістом твору.

Робота над текстом оповідання.

Вибіркове читання з елементами бесіди.

[*]     Коли ми вперше зустрічаємося з Павликом? (читання за ролями)

[*]     Знайдіть портрет хлопчика в тексті.

[*]     Зачитайте за ролями розмову Павлика й мами (читання за ролями).

[*]     Про що говорить цей уривок?

[*]     Яким був Павлик, чим захоплювався?

[*]     Назвіть риси характеру Павлика.

[*]     Знайдіть епізоди, які підтверджують ваші думки (текст).

[*]     Чому Павлик більше грався з дівчатами?

[*]     Яким у творі зображено Захарка?

[*]     Як Павлик захистив жайворонка? (текст).

[*]     Чи мав моральне право Захарко карати хлопчика-каліку?

[*]     Як оцінили вчинок Захарка хлопці?

[*]     Чи зрозумів Захарко свою провину?

[*]     Чи порозумілися хлопчики друзями? (Текст).

Розгляд малюнків. Знайти епізоди тексту, зображені на малюнках.
 Визначення головної думки твору.

 

Осмислення й закріплення матеріалу

Учні, давайте зазирнемо в душі героїв. Яким є внутрішній світ героїв оповідання?

Міні-дослідження.

Запитання до учнів:

[*]     Чому Захарко такий жорстокий?

[*]     Чому він, не замислюючись, насміхається над калікою, ображає слабких та беззахисних?

[*]     Чому Павлик відмовився бити Захарка й заборонив робити це дідусеві?

[*]     Як люди ставилися до маленького горбаня?

[*]     Як формувався характер Павлика?

Вправа «Закінчи логічний ряд»

Павлик: розумний… (має хорошу пам’ять, добрий, чуйний, лагідний, мрійливий, здатний до всепрощення, любить природу)

Захарко: сильний… (жорстокий, палив тютюн, крав гроші, бешкетник, боягузливий перед сильнішими, обманює матір)

Ситуативні завдання:

Ситуація №1.

Одна дівчинка сказала, що зневажає калік, обходить їх стороною, воліє їх не бачити й не чути про них.

Ситуація №2.

Які думки виникають у вас, коли ви бачите людину з фізичними вадами?

Ситуація №3 із застосуванням перегляду відеокліпу (додаток 2).

Чого можна навчитися в таких людей?

   Проблемні запитання:

[*]     Як ви розумієте поняття внутрішня краса?

[*]     Як вона проявляється?

[*]     «Краса врятує світ», - стверджує Ф. Достоєвський. Яку красу він мав на увазі?

[*]     Якій красі ви віддаєте перевагу? Чому?

5. Робота в групах. Виконання творчих завдань.

1 група – скласти пам’ятку «Життєві орієнтири»
2 група – скласти план до оповідання
3 група – розгадати ребус, назвавши зашифроване прислів’я
4 група – пояснити вислів «велике серце маленького каліки»
6. Прогнозування долі головного героя Павлика?
7. Інтерактивна вправа «Запозич рису»

- Кожна людина має і позитивні, і негативні якості. І кожна людина намагається позбутися своїх недоліків. Яку найголовнішу рису будь-якого героя ви хотіли б мати у своєму характері? Свою рису помістіть на сонечку (учні на промінцях-стікерах записують рису й поміщають, створюючи макет сонечка).

- Хай ваші душі, серця випромінюють тільки тепло, зігріваючи навколишній світ. Тоді він стане кращим.

Підсумки уроку

Домашнє завдання: сер. р. – підготувати переказ епізоду, що справив найбільше враження,  дост. р. –  підготувати повідомлення про людину з фізичними вадами, що досягла уcпіхів у житті, вис. р. – напишіть листа Павлику, уявивши, що він живе і зараз, у вас є його адреса.


Теги: Кравченко Л.Г., Черкасенко
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 988/112


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar