Головна » Українська література

Образи соціально-побутової драми Івана Котляревського «Наталка Полтавка»

Мета уроку:

Глибше вивчити і детально проаналізувати образи п’єси «Наталка Полтавка»;

розвивати пам’ять, образне та логічне мислення, вміння висловлювати власні судження; виховувати високі моральні  якості, глибоку відповідальність за особисті почуття, благородність у коханні.

                          Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вступне слово вчителя.

    Видатний український драматург Іван Карпенко-Карий писав: «Багато води утекло в море забуття; впротяг такого довгого часу тисячі драматичних п’єс спочивають вічним сном, забуті навіки, а «Наталку» вивчили напам’ять мало не всі слухачі… Здавалося би, й «Наталці» пора спочить, а вона невгамовно лунає на сцені дивно милими піснями і буде лунать довго, довго…»

ІІ. Оголошення теми і мети уроку (слайди 1-2).

1.Робота в групах.

Учні дають письмову характеристику героїв п’єси:

І. Наталки,

ІІ.Возного і виборного (позитивні і негативні риси),

ІІІ. Терпелихи,

ІV. Петра і Миколи (спільне і відмінне), усно характеризують їх, а керівник групи оцінює роботу.

2. Індивідуальна робота. Встановити відповідність.

І.    Установити  відповідність  між  персонажем  п’єси  «Наталка  Полтавка»  і  його  цитатною  характеристикою.

 

1.Возний                                           А.  «Не  багата  я  і  проста,  но  чесного  роду»;

2. Наталка                                         Б. «Хапун  такий,  що  й з рідного  батька  злупить»;

3. Виборний                                     В.  «Убожество  моє  і  старість  силують  мене  швидше

4.Горпина  Терпелиха                         заміж  тебе  віддати»;

5.Петро                                              Г.  «Хитрий,  як  лисиця,  і  на  всі  сторони  мотається,  де 

6. Микола                                                 не  посій,  там  і  уродиться…»;

                                                             Д.  «Без  роду,  без  племені,  без  талану  і  без  приюту»;

                                                             Е.  «Був  у  городі,  шукав  місця  - но  скрізь  опізнився».

 

ІІ.Установити  відповідність  між  персонажем  п’єси  і  піснею.

 

1. Наталка                                             А.  «Всякому  городу – нрав  і  права»;                                  

2. Терпелиха                                         Б.  «У  сусіда  хата  біла»;

3. Петро                                                 В.  «Чого  ж  вода  каламутна»;

4. Микола                                              Г.  «Дід  рудий,  баба  руда»;

5. Возний                                               Д.  «Гомін,  гомін  по  діброві»;

6. Виборний                                          Е.  «Де  згода  в  сімействі».

 

ІІІ.  В  чиї  уста  вкладені  слова:

   

1. Наталки                                               А. «Я  люблю  Наталку  всею  душею, всею  мислію…»;

2. Петра                                                   Б. «Я  покорюся  вашій  волі…»;

3. Терпелихи                                          В. «Не  дуже  довіряй  своєму  серцю…»;

4.  Миколи                                              Г. «Правда,  заміж  вийти – не  дощову  годину  пересидіти»;

5.  Возного                                              Д.  «Об  любві  поговорите  другим  разом…»;

6.  Виборного                                         Е.  «Люблю  тебе  більше,  як  самого  себе …».

 

3. Впізнай героя.

Хто:

-порівнює ясний вид Наталки з райським крином?

-проводжав пана Щипавку?

-кого вигнав батько Наталки з свого дому?

-живе, як горох при дорозі?

-живе собі один на світі, як билина в полі?

-ішов сватати Наталку?

-за кого сватали Наталку?

-розповідав про «кумедію»?

-дає Наталці гроші?

ІІІ. П’єса «Наталка Полтавка» написана за традиціями класицизму(події відбуваються за один день («єдність часу») і мало дійових осіб). Однак існує  інша думка: возний прагнув якнайшвидше одружитися з Наталкою, а тому сватання і заручини  було об’єднано, для чого вистачило і одного дня.

Згідно з обрядом сватання, в ньому повинні брати участь жених і два свати.

Проте, щоб не вводити ще одного персонажа, Котляревський «залишив» другого свата (Бориса) в хаті Терпелихи. Той так «набрався» варенухи, що й не тримався на ногах. Цим самим автор уникнув  ускладнення тексту п’єси, бо для Бориса потрібно було розробляти окрему роль.

ІV. Фрагменти п’єси «Наталка Полтавка».

Бесіда:

-Що розкриває перший монолог Наталки? (смуток, сум, тривога за Петра).

- Що розкриває діалог Наталки і Терпелихи? (бажання щастя дочці, а собі щасливоє старості, покірність Наталки).

- Що розкриває діалог Наталки і Миколи?( смуток за коханим).

-Фрагмент останньої дії (закінчення) – (взаємна згода,порозуміння, мова возного).

V. Перегляд портретів акторів, які виконували ролі в п’єсі «Наталка Полтавка» біля 200 років тому.(Слайди).

VІ. Арії Наталки із п’єси. Як вони називаються, що розкривають? (У виконанні учнів).

 «Віють вітри, віють буйні» (тугу за Петром);

 «Чого вода каламутна» (переживання,горе,тугу,сум).

VІІ. Перегляд слайдів. (Пісні з драми).

 - Для чого І.Котляревський ввів так багато пісень в п’єсу? (для кращої характеристики ліричної душі народу).

    Жанр твору «Наталка Полтавка» сам автор визначив як «оперу малоросійську». Музику до пісень для перших вистав у Полтаві написав місцевий композитор, ім’я якого не збереглося. На даний час за п’єсою утвердилася опера Миколи Лисенка, написана у 1890 році.

VІІІ. Перегляд слайдів «Чи знаєте ви, що…»

ІХ. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Продовжити речення.

-Мені сподобалася головна героїня твору, бо…

-Мені сподобався (чи не сподобався) возний…

-Я хотів би бути таким як…, тому що…

Х. Домашнє завдання. Написати твір на одну із тем:

«Мій улюблений герой із п’єси «Наталка Полтавка»;

«Наталка Полтавка» - енциклопедія народознавства».


Теги: Королевич Г.І., Котляревський
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 937/152


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar