Головна » Українська мова

Узагальнення й систематизація вивченого про прислівник

Мета: узагальнити знання учнів про прислівник, а саме про розряди прислівників за значенням, морфологічні ознаки прислівника, орфограми, пов’язані з правописом прислівників; розвивати вміння використовувати прислівники у мовленні; виховувати поважне ставлення до праці

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого.

Хід уроку

День, коли ви нічого для себе не засвоїли, не зрозуміли, пройшов дарма. Я бажаю вам, щоб сьогоднішній урок не пройшов безслідно.

Хто багато робив, той багато знає

Народна мудрість

І.       1. Оголошення теми,  мети  (сл.. №1)

          -  А як ви вважаєте, про що ми говоритимемо сьогодні на уроці, що повинні засвоїти?

          2. Цілепокладання  (Сл.№2)      Я оцінюю себе.

   ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Відтворення теоретичних відомостей про прислівник.  Гра «Відірви пелюстку»)

 

( Перед початком роботи учні на полях зошита ставлять бал, який відповідає, на їхню думку, рівню знань з теми на початку уроку, далі шляхом взаємооцінювання чи самооцінювання  учні виставляють бал за кожне виконане завдання, а також ставлять підсумковий бал, який відповідає рівню знань на кінець уроку. )

ІІІ. Узагальнення та систематизація  вивченого

Тестування

У якому рядку правильно названо морфологічні ознаки прислівника?                            (Сл. №3)

А. рід, число, відмінок;

Б. час, спосіб;

В. відмінок, число;

Г. незмінність

2. У якому рядку до складу всіх словосполучень входять прислівники: (Сл. №4)

А. ставитись по/сусідському, дивитись по/вовчому, взяти за/багато;

Б. за/багато днів, приносити до/дому, відпочивати по/перше вересня;

В. іти по/вовчому сліду, співати по/українськи, кинути на/гору;

Г. підніматися на/гору Ельбрус, іти до/дому, постукати в/друге вікно.

3. У якому рядку не від усіх прислівників можна утворити ступені порівняння: (Сл.. № 5)

А. гарно, корисно, весело, завзято;

Б. рішуче, багато, щойно, далеко;

В. глибоко, рано, швидко, легко;

Г. дорого, голосно, важко, зручно.

4. У якому рядку всі прислівники пишуться через дефіс: (Сл. №6)

А. по/перше, по/вашому, ні/куди, на/весні;

Б. будь/як, по/братерськи, в/голос, на/певно:

В. хтозна/де, коли/не/коли, на/бік, у/перше;

Г. по/нашому, де/не/де, віч/на/віч, часто/густо.

5. У якому рядку всі прислівники пишуться з нн? (Сл. №7)

А. гума..о, актив..о, безупи..о, со..о;

Б. відмі..о, стара..о, несказа..о, щоде..о:

В. негада..о, самовідда..о, нездола..о, дореч..о,

Г. багря..о, не поруш..о, невтом..о, невпи..о.

6. У якому рядку допущено помилку в правописі прислівників? (Сл. № 8)

А. день у день, без кінця-краю, віч-на-віч, не до вподоби;

Б. не зло, зозла, час від часу, безперестанку;

В. у стократ, по-друге, як-небудь, навиворіт;

Г. по-моєму, по-зимовому, як-небудь, рік-у-рік.

 

Обмінялися зошитами. Перевіряємо правильні відповіді (Сл. №9).    1.Г;  2.А;  3.Б;  4. Г;  5.Б;  6.Г.За кожну правильну відповідь – 2 бала. Підрахували, поставили оцінку.

Хто отримав високий бал, ще раз довів правильність  прислів’я: Хто багато робив, той багато знає. Адже праця завжди  допомагає людині заслужити повагу інших, отримати плоди.

Завдання

Прослухайте притчу, і під час прослуховування, запишіть прислівники, які зустрінуться у тексті.

Дві сохи

     У кузні відремонтували дві сохи. Вони виглядали однаково. Одна з них залишилася стояти в кутку сараю. Її життя було легше, ніж життя іншої сохи, яку селянин наступного ранку завантажив на віз і повіз на поле. Там вона стала гарною, блискучою. Коли обидві сохи знову зустрілися в сараї, вони з подивом подивилися одна на одну. Соха, яку не використовували, була покрита іржею. Із заздрістю вона дивилася на блискучу подругу:

Скажи, як ти стала такою красивою? Адже мені так добре було в тиші сараю стояти у своєму кутку.
 Це неробство тебе понівечило, а мені гарно  від праці.

 

Які прислівники зустрілися у тексті?

 

Яка тема тексту?
Яка ідея тексту?

Так, саме завдяки праці людина стає Людиною. 

Завдання:

Із поданих прислів’їв виписати  прислівники і утворити ступені порівняння. (Сл.№ 10)

Не кайся рано встати, а кайся довго спати.
Трудова копійка годує довіку.
Чесне діло роби сміло.
 Що ранком не зробиш, то вечором не згониш.
Працюй влітку, відпочинеш взимку.
Чесно робити – весь вік багатіти.
 

Перевіряємо завдання (Сл. №11)

Рано –раніше,  ще раніше,  найраніше, щонайраніше.

Довго – довше, ще довше, найдовше, щонайдовше, найбільш довго.

Сміло – сміліше, ще сміліше, найсміліше,  щонайсміліше,  найбільш сміло.

Чесно – чесніше, ще чесніше, найчесніше, щонайчесніше, найбільш чесно.

(Самоперевірка –  за  всі  правильно записані ступені порівняння 12 б (1 слово 3 бала)  Поставили собі оцінку в зошит. )

 

Яке з прислів’їв вам сподобалось? Як ви його розумієте?

Завдання:

Самодиктант. Записати  12 прислівників: по 3 прислівника до кожної з орфограм:  (Сл. № 12)

«Написання прислівників разом  і окремо»,

 «Дефіс у прислівниках»,

«Букви и, і в кінці прислівників»,

«Букви н і нн у прислівниках»

(Взаємоперевірка. За кожне правильно написане слово 1 бал.)

Завдання. Кросворд. Замінити фразеологізми прислівниками.

По горизонталі:

Вогнем і мечем –
Аж сміх бере –
Із чистим серцем –
Ніде голці впасти –
Як кіт наплакав –
Аж страх бере –
У свинячий голос –

По вертикалі:

Як сніг на голову –
Аж вуха в’януть –
Водою не розлити –

 

 (Перевірили (Сл. № 13) За кожну правильну відповідь 1 бал)

 

ІV. Підбиття підсумків. Оцінювання.

А зараз складіть оцінки за  тестування, за утворені ступені порівняння прислівників, за само диктант  і кросворд,  розділіть число, що у вас вийшло на 4. Таким чином, ви отримали оцінку за урок. А тепер порівняйте, чи співпадає ця оцінка з тією, що ви ставили собі на початку уроку.

 

V.  Рефлексія.  «Незакінчене речення» (Сл. № 14)

 VІ. Домашнє завдання.  (Сл. « 15)  Виконати впр. 12 стор. 127. На високий рівень: напишіть твір на тему «Хто робить кревно, той ходить певно»


Теги: Горова Л.Ю., прислівник
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 722/154


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar