Головна » Українська мова

Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Мета: ознайомити учнів із прислівником як незмінною самостійною частиною мови; формувати вміння розпізнавати прислівники в реченнях; визначати загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; розвивати творче мислення, увагу; виховувати в учнів культуру спілкування

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: підручник, роздавальний матеріал

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Притча «Дві сохи»

У кузні відремонтували дві сохи. Вони виглядали однаково. Одна з них залишилася стояти в кутку сараю. Її життя було легше, ніж життя іншої сохи, яку селянин наступного ранку завантажив на віз і повіз на поле. Там вона стала гарною і блискучою. Коли обидві сохи знову зустрілися в сараї, вони з подивом подивилися одна на одну. Соха, яку не використовували, була покрита іржею. З заздрістю вона дивилася на блискучу подругу:

— Скажи, як ти стала такою красивою? Адже мені так добре було в тиші сараю стояти у своєму кутку.

— Це неробство тебе понівечило, а я стала гарною від праці.

Словникова робота

Соха — Примітивне землеробське знаряддя для орання землі

До якого виду лексики відноситься слово соха? (Архаїзми).

Діти, і ми на уроці повинні активно працювати, поглиблювати свої знання, розвивати розумові здібності, щоб бути цікавими співрозмовниками.

ІІІ. Актуалізація опорних  знань

Клуб «Допитливих, Кмітливих, Критиків»

«Допитливі» - ставлять запитання, «Кмітливі» - відповідають, «Критики» - аналізують, доповнюють.

Який розділ науки про мову вивчаємо?
Що вивчає морфологія?
На які види поділяються частини мови?
Які частини мови ми вже вивчили?
З якими частинами мови нам доведеться ще ознайомитися?

Робота з текстом

Прочитайте вірш (текст лежить на кожній парті).
Яка головна думка твору?
Визначте самостійні частини мови
Про які частини мови ви знаєте мало?

Ранок

Не плач і – не думай:

Минулим не жить!

Вітаючи шумом,

Світанок бурлить.

Заснувши, помер ти,

А вранці воскрес.

Дивися ж уперто

На далеч небес.

Що вічне – не згине.

Гірке – спинить лет.

Іди неупинно

Вперед і вперед.

(В. Брюсов, пер. О.Ющенко)

ІV. Оголошення теми та мети уроку

Інтерактивна вправа «Очікувані результати»

На квітах, вирізаних із кольорового паперу учні записують очікування від уроку, які прикріплять на дерево, намальоване на ватмані, у кінці заняття. Дерево зацвіте, якщо мета уроку досягнута.

Учні повинні знати:

     - що таке прислівник, його морфологічні ознаки, синтаксична роль;

     - розряди прислівників за значенням.

Учні повинні вміти:

     - розпізнавати прислівники в тексті;

     - визначати синтаксичну роль, розряди прислівників за значенням.

V. Сприйняття та засвоєння теоретичного матеріалу

1. Аналіз словосполучень, записаних на дошці.

Іти мовчки

Рухаючись впевнено

Веселий надзвичайно

Збудований вчасно

Кава по-львівськи

Дуже вдало

На які питання відповідають виділені слова?

Чи змінюються вони?

Головним чи залежним словом вони є в словосполученні?

Якими частинами мови виражені головні слова?

У яких словосполученнях виділені слова виражають ознаку дії, ознаку ознаки, ознаку предмета?

Сформулюйте визначення прислівника.

Робота з підручником. Зачитування визначення прислівника.

2. Дослідження-зіставлення

Вправа 214 (з’ясування синтаксичної ролі прислівника)

 

3. Складання піраміди «Прислівник»

Робота в групах «Теоретики»

Клас поділено на три групи. Представники кожної групи по черзі виходять до дошки, відривають по дві пелюстки, на яких записано розряд прислівника, опрацьовують матеріал підручника.

Захист проекту. Пелюстки з надписом чіпляють до серцевини. На дошці утворилась квітка

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

VІ. Вироблення вмінь та навичок

Пояснювальний диктант

 Пояснити орфограми, синтаксичну роль прислівника, розряд за значенням.

Хто рано підводиться, за тим і діло водиться. Хто йде вперед, за тим і перемога.

Робота з підручником

Вправа 212.

Робота в групах

І група

Дібрати синоніми до прислівників, скласти два речення.

Близько – недалеко (поруч)

Відважно – хоробро (мужньо, сміливо)

Тепло – гаряче (пекуче)

Неодмінно – обов’язково

ІІ група

Дібрати антоніми до прислівників, скласти два речення.

Дешево – дорого

Сонячно – хмарно

Сумно – весело

Усерйоз – жартома

 

ІІІ група

Визначити розряд прислівників за значенням, скласти два речення

Спросоння

Вчасно

Навесні

Щасливо

Технологія «Плутанина»

Менше говори – легко спускатися.

Багато дива – більше почуєш.

Важко піднятися – там мало діла.

Де багато слів – мало млива.

Гра «Відгадай загадку»

Влітку сірий, взимку білий (Заєць). Хоч не шию я ніколи, а голок у мене доволі (Їжак). І вдень і в ночі у кожусі на печі (Кіт).

VІІ. Підсумок

Метод «Мікрофон»

На уроці я дізнався(лася)…

На уроці я навчився(лася)…

Після уроку зрозумів(ла)…

VІІІ. Оцінювання

ІХ. Домашнє завдання

§20.

Високий рівень: написати твір-мініатюру «Взимку», використовуючи прислівники.

Достатній рівень: виписати 6 прислів’їв з прислівниками.

Середній, початковий рівні: вправа 216.


Теги: Данилюк В.Б., прислівник
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 503/179


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar