Головна » Українська мова

Групи слів за значенням. Синоніми

Мета: ознайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; формувати вміння  визначати синоніми в тексті; розвивати  пам ять, логічне мислення,культуру усного й писемного мовлення; виховувати повагу до рідного слова, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Тип уроку: Урок осмислення нових знань, формуван­ня умінь і навичок.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Я всміхаюсь сонечку-

Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці-

Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику-

Лийся мов з відра!

Друзям усміхаюся-

Зичу всім добра!

-Я теж бажаю всім добра, успішного навчання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

          1.Орфографічна хвилинка

Виправте орфографічні помилки в словах. Поясніть написання.

Пам'ять,бє, в юн, р'ясний,мавп’ячий, торф яний, Лукян, мишяк,, п юре, м'яч, в'ється,півящика, мякий.

— Яке значення можуть мати бага­тозначні слова? Наведіть при­клади.

— Яке значення слова називається переносним?

(М’який- хліб, тканина, характер)

 

2.Назвати слова з прямим і переносним значенням.

Лютий

Всі річки тепер в обнові,—

Біле скло над бережком.

Ходить лютий по діброві|

Застеляє світ сніжком.

Вишні в інею розквітли,

В білих шубах всі дубки.

Позирають ночі світлі

В розмальовані шибки.

Є вже саночки новенькі,

Є хороші ковзани.

А мороз веселий дзенька.

Налітає з далини!

І така привітна й люба

Тиша білої зими,

І в кімнаті тепла груба.

Й нові книги на столі.

-Чи відрізняються багатозначні слова й омоніми?

-Які слова ми називаємо синонімами?

ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку

ІV.Вивчення нового матеріалу

1.Дослідження-аналіз

А) Прочитайте та відгадайте загадку. Чи є в тексті слова з однаковим чи близьким лексичним значенням.

Хто дід?

З’їжджалися дочки у гості до діда:

Ось там Завірюха санчатами їде,

За нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця Хугу з собою веде,

А тільки-но вітер у полі завіє,

Як стануть на межі Хуртеча й Завія.

Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала

Найменша — улюблена донечка Віхола.

-Яка пора року описана у вірші? (Зима)

-Яка ж тоді зимою буває погода?(Морозяна, холодна, студена, вітряна)

-Як ви гадаєте, за допомогою си­нонімів наша мова робиться ба­гатшою чи біднішою? Чому?

Б) Виписати до слова  хуртовина синоніми.

      -Що таке синонімічний ряд?

За своїм лексичним значенням синоніми об’єднуються в синоні­мічні ряди. Так, у синонімічному ряді хуртовина, завія, метелиця, заметіль, хурделиця, віхола, хуга, хуртеча найуживанішим і стиліс­тично нейтральним є слово хурто­вина.

Тренувальні  вправи

А) Доберіть синоніми до поданих нижче слів:

говорити — (балакати, гомоніти),веселий — (радісний, потішний),

 ходити — (походжати, човгати), сильний — (міцний, кремезний),

добрий — (гарний, вдалий)

Б) Замініть слово «хоробрий» від­повідними синонімами із довідки:

хоробрий політ —... хоробрий вчинок —... хоробра вдача —... хоробрі війська —... хоробрий розвідник —...

Довідка: відважний, мужній, без­страшна, доблесні, сміливий.

  3.Лінгвістична гра «Поміркуй»

Вранці виплило ясне сон. чко на погід­не небо оглянути, що зробила ніч із з.емлею. Віт.ер стих і чистий свіжий сні... сріблом сяяв під блакитним наметом неба. З.мля наче вбралась на (Рр)іздво у білу сорочку.

1)       Вставити пропущені літери.

2)      Назвати слова в переносному значенні.

3)      Працюємо зі словником

Знайти і записати синоніми до слів ясне— прозоре, яскраве, безхмарне, (с.120)

сяяв— сіяти, ясніти, променіти, зоріти, горіти(с.114).

Хвилина відпочинку

Щось не хочеться сидіти,

Мабуть, треба відпочити.

Руки вгору потяглись,

Руки вниз.

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

І ступи чотири кроки.

V.Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок

1. Творча робота

З дужок у запропонованому вірші дібрати такі синоніми, щоб слова в ньому римувалися (1—3 і 2—4 рядки).

Мрію

Як виросту — збудую

(дім, будинок, хату)

 На хаті колесо(приладнаю, приб’ю, прикріплю),

А там я поселю(крилату, летючу, літаючу),

 Лелечу клекітну(родину, сім’ю, пару).

Нехай розводиться(селиться, гніздиться)

По всіх деревах і(будинках, хатах,оселях),

Нехай мені щоночі (здасться, сниться, ввижається),

Що я літаю, наче(пташка, птиця,птах)

(Д. Павличко)

VІ.Підсумок уроку

«Мікрофон»

•         Продошмии речення; «Скжжь ми

•         Навести приклади сиполпмів іменників, прикметників, ли­стів, прислівників,

•         3 якою мстою синоніми вико ристовуються ^ усному Й ПИчСМ ниму мовленні?

I          Навести приклади синонімів* які маюгть однакове значеній

«ча:

мен — існит)

•         Навести приклади синонімів, чкі різняться відтінками лиачч*нь. {Лити мчи.ч*и%

II.   Домашнє завдання Станція «Виконай сам»

1  рад вир. >?-!•; підгот> ваги інфСф мацію про значення синонімів,

2    ряд вир, $69; дати вилначеши синонімів,

 

-3 якою метою синоніми використовуються в усному й писемному мовленні?

       -Навести приклади синонімів, які мають однакове значення(градусник- термометр, екзамен-іспит)

 

-Навести приклади синонімів, які різняться відтінками значень

(Бігти-мчати, говорити-балакати).

Рефлексія

-Які завдання були складними?

Чому? З якими завданнями впоралися легко?

VІІ. Домашнє завдання

1)підготувати інформацію про значення синонімів.        

2) Вправа№344 стор.149

 


Теги: Трунаєва А.С., СИНОНІМИ
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 751/147


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar