Головна » Українська література

Добро і зло в казці „Ох”

Мета: проаналізувати казку «Ох», охарактеризувати її героїв, визначити, хто з них втілює добро, а хто – зло; виховувати шанобливе ставлення до народної творчості, повагу до дорослих, почуття справедливості; формувати кругозір, навички виразного читання та вміння висловлювати власну думку.

                                                                                                  Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай!

                                                                                                     Хай оживає істина стара:

                                                                                                           Людина починається з добра.

Л.Забашта

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.                                                    

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Що таке казка? (Казка – усне народне оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні)
На які групи поділяються казки за змістом?

(Про звірів, побутові, фантастичні)

Яку будову мають казки? (початок (зачин), основна частина, кінцівка)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Сприйняття та засвоєння матеріалу.

За допомогою клоуз – тесту перевіримо, чи уважні ви читачі.

А) Жив собі убогий чоловік із жінкою, а в них був…(одним – один син)

Б)Сидить син на печі та пересипається …(пшонцем)

В) Тільки це сказав, аж з того пенька – де не взявся – вилазить…(маленький дідок)

Г) Як вийде рік, то прийдеш за ним, коли пізнаєш – бери, а не впізнаєш…(ще рік служить в мене буде)

Д) Приходить Ох – аж він спить. Він його взяв, звелів наносити дров, поклав на дрова зв’язаного наймита і …(підпалив дрова)

Е)Ідуть та ідуть, аж там на узліссі собаки ганяють…(лисицю)

Є) Чоловік пішов, узявши гроші, додому, а циган – на коня та й поїхав, а то не циган, то…(Ох перекинувся циганом)

Ж) А з тієї пшонини перекинувся дуже гарний…(парубок)

 

     2.  Проблемне питання нашого уроку .

Чого вчить нас народна казка «Ох»?

 

Аналіз  казки «Ох» у формі бесіди за питаннями.

 

- Який зачин казки?

 

- Хто є головними героями казки?

 

- Чому батьки скаржилися на сина?

 

- Що робив син на кожній новій роботі?

 

- За яких обставин герої познайомилися з Охом?

 

- Зачитайте опис Оха, його оселі та жінки.

 

- Яку умову запропонував Ох батькові, чи погодився він на це?

 

- Який ритуал проводив Ох, щоб зробити з ледачого парубка моторного козака?

 

- Хто навчив батька, як визволити сина від Оха? Чи вдалося це батьку?

 

- Як син запропонував батьку заробляти гроші? У яких тварин він перекидався?

 

- Зачитати в особах уривок від слів  «  Ідуть та ідуть, аж там… (стор.45)

(Панич, Батько,Автор, Син)

 

-Чи продав  сокола батько без шапочки?

 

- Що зробив Ох, щоб повернути собі наймита?

 

- Як хлопцю вдалося здобути волю?

 

- Чи можна стверджувати, що в цій казці добро перемогло зло?

 

-Як ви думаєте, яка ж основна проблема висвітлена у цій казці? (проблема добра і зла, працьовитості і кмітливості, хитрості та підступності)

 

4.  Як розумієте народні прислів’я про добро і зло?

*Не роби зла на землі – будеш жити у добрі.

*Хто людям добра бажає, той і собі має.

*Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся.

 

5.Робота з епіграфом.

А тепер зверніть увагу на епіграф, який записаний на дошці. Як ви його розумієте?

 

6. Робота в парах

(У зошитах скласти інформаційне гроно

до сина (І-В) та Оха (ІІ-В)

Син

ледащо, недотепа, вражий син, гарний козак, моторний парубок

Ох

зморщений, маленький дідок, борода зелена аж по коліна, лісовий цар.

 

7. Мікрофон «Чи треба допомагати стареньким батькам?»

8. Малюнок до казки

9. Тестові завдання.

V. Підсумок уроку.

Спробуємо дати відповідь на проблемне питання нашого уроку.

( Казка «Ох» вчить нас того, що праця навіть із самого ледащого парубка може зробити  гарного моторного хлопця. Лише ті, хто живе по правді і використовує свої знання та досвід заради добрих справ, отримують гідну винагороду.)

 

Як ви думаєте, чи досягли ми на уроці поставленої мети?
Що для себе взяли з цього уроку?

VІ. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання.

Підібрати прислів’я та приказки про  працю,добро і зло.

Прочитати казку «Летючий корабель»

Урок закінчу словами Миколи Сингаївського

Хто про інших добре дбає,

Той ніколи не вмирає.

Намагайтесь так рости,

Щоб добро у світ нести!


Теги: Устименко Т.М., народні казки
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 2533/179


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar