Головна » Зарубіжна література

Роман Д. Дефо “Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо”. Історія створення роману

Роман Д. Дефо “Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо”. Історія створення роману.

Епіграф уроку. Мінливих доль таких ніхто, мабуть, іще не знав… Даніель Дефо

Проблемне запитання. Чи хотіли б ви потрапити на безлюдний острів? Чому?

Д. Дефо – автор роману “Робінзон Крузо” Д. Дефо народився 1660 р. в Лондоні. Займався комерцією, а після 30 років почав писати. Його перу належать романи про піратів, привидів, грабіжників, королів. Всього Дефо написав понад 500 творів. Славетний роман “Робінзон Крузо” займає у цьому списку № 412. Але слава прийшла до Дефо вже після смерті.

Англія – батьківщина Д. Дефо

Лондон – рідне місто письменника

Словникова робота Роман – великий за обсягом і складний за будовою переважно прозовий твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкрито історію формування характерів багатьох персонажів. Роман може бути історичним, побутовим, філософським, психологічним, пригодницьким тощо. Пригодницька література – твори із захоплюючим сюжетом про складні випробування, через які проходять герої. Прототип – це реально існуюча особа, яка слугувала авторові прообразом для створення літературного персонажа.

Головні ознаки роману переважно прозовий твір; великий за обсягом; велика кількість подій; охоплює значний відрізок часу; складна композиція; велика кількість персонажів; розкрито історію формування характерів героїв.

Прототип Робінзона Крузо – моряк Олександр Селькірк Шотландський моряк Олександр Селькірк потрапив на безлюдний острів через сварку з капітаном корабля. Він прожив на острові 4 роки і 4 місяці, а потім його помітили з корабля. За цей час він зовсім здичавів і не міг говорити. Д. Дефо дізнався про цю історію з газет і поклав її в основу свого роману, звичайно, дещо змінивши.

Порівняльна характеристика прототипа і літературного героя Олександр Селькірк Місце дії – Тихий океан, узбережжя Чилі, острів Мас-а-Тьєрра. Термін перебування на острові – 4 роки 4 місяці. Історичний час на острові – 1705-1709 рр. Робінзон Крузо Місце дії – Атлантичний океан, береги Бразилії, острів біля р. Оріноко. Термін перебування на острові – 28 років 2 місяці Історичний час на острові – 1659-1687 рр.

Ігрове завдання Прочитайте повну назву роману “ЖИТТЯ, незвичайні і дивовижні ПРИГОДИ РОБІНЗОНА КРУЗО – МОРЯКА З ЙОРКА, що прожив двадцять вісім років у повній самотності НА БЕЗЛЮДНОМУ ОСТРОВІ, Біля берегів Америки, біля гирла великої річки Оріноко, опинившись на березі після аварії корабля, під час якої загинув весь екіпаж, крім нього, з додатком розповіді про на менш дивовижний спосіб, яким його, врешті-решт, визволили ПІРАТИ. Писано ним самим.” Порахуйте, скільки слів має ця назва. Чому автор виділив крупним шрифтом деякі слова?

Поняття про “робінзонаду” Популярність роману Д. Дефо була настільки великою, що викликала у літературі численні наслідування. А в літературознавстві з’явився термін “робінзонада”. Робінзонада – це опис пригод на безлюдній землі, де людина, опинившись наодинці з природою, змушена боротися за виживання, виявляючи силу духу і розуму. Найвідоміші робінзонади: “Мауглі” Кіплінга, “Тарзан” Берроуза, “Володар мух” Голдінга.

Підсумки уроку Сьогодні на уроці ми: помріяли про подорож на безлюдний острів; дізналися про життя Д. Дефо; ознайомилися з термінами “роман”, “пригодницька література”, “прототип”, “робінзонада”. дізналися про світові славу роману Д. Дефо “Робінзон Крузо”.

Домашнє завдання Підготувати розповідь про життя Робінзона Крузо на безлюдному острові. Знайти в тексті цитати на підтвердження фактів оповіді.


Теги: Дефо
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 782/46


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar