Головна » Українська література

Володимир Близнець. Дивовижність і краса світу, уміння відкрити його для себе (образ звуку павутинки). Образ Льоньки

Мета: продовжити роботу з текстом повісті «Звук павутинки» Володимира Близнеця, навчити знаходити і пояснювати фантастичні образи, що передають різні ідеї та почуття; розвивати вміння обґрунтовано відповідати на запитання; виховувати любов до природи, усвідомлення важливої ролі людини на землі.

Обладнання: твір В.Близнеця «Звук павутинки», загадки, роздатковий матеріал, презентація, мультимедія.

Тип уроку: урок сприйняття і аналізу художнього твору.

Зміст уроку

Організаційна частина.
 Актуалізація знань, умінь та навичок учнів.

Слухання мелодії.

Слайд 1.

Бесіда

- Які почуття викликала у вас музика?

- Що ви уявляли, слухаючи мелодію?

- Пригадайте, яку музику слухав Сашко із «Зачарованої Десни» Олександра Довженка (зачитую з підручника на с.100)

Слайд 2.

- Хто з вас прислухався до мелодії дощу, шепоту листя чи іншої музики природи?

Слайд 3.

- А чи можна почути звук павутинки – тоненької незримої, невловимої?

Слайд 4.

- Як би ви назвали ту людину, котра не лише почула, як бринить павутинка на повітрі, а й знайшла слова, щоб описати цей звук? (Творець)

- Ім’я такої незвичайної людини, творця, справжнього майстра пера –  Володимир Близнець – автор повісті «Звук павутинки», з якою ми познайомилися на минулому уроці. Як зазначив сам автор,  свій він присвятив «найбільшим чудесам світу, які ми відкриваємо в дитинстві…»

Слайд5.

«З біографії письменника»

- За допомогою «шпаргалки» розкажіть про автора повісті.

Слайд 6.

10 квітня 1933рік
Київський університет
1959pік
 «Ойойкове гніздо»
«Повість минулих літ» (1980)
Повісті «Звук павутинки» (1970), «Мовчун» (1972), «Женя і Синько» (1974)
Премія Лесі Українки
48 років

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Слайд 7.

Запишіть в зошитах тему уроку.
Чого очікуєте від сьогоднішнього уроку?

(Оголошення очікуваних результатів учнями).

ІV. Характеристика образу Льоні

1. Робота з текстом

- Хто головний персонаж твору «Звук павутинки»?

- Знайдіть у тексті слова матері про Льоню.

- Чи даремні тривоги Льончиної матері?

- Чи був щасливий цей хлопчик, позбавлений радості щоденного спілкування з друзями? Підтвердіть рядочками твору.

2. «Кола вена»

- Ми нещодавно опрацювали твір Володимира Нестайка «Тореадори з Васюківки». Що об’єднує ці два твори?

- Запишіть спільне і відмінне між образами Льоні і Яви та Павлуші.

                             Льоня                    Ява і Павлуша

 

- В котрому з героїв ви бачите себе?

3. Порівняльна характеристика образу Льоні і власного (кожного учня).

- Порівняйте, про що мрієте ви і Льоня, і заповніть таблицю.

Слайд 8.

 

- Які риси вам подобаються в Льоні? Які вихотіли б розвинути в собі?

V. Читання тексту

1. Складання маршруту подорожі.

- Льоня вмів відкривати для себе дивовижний і красивий світ. Спробуємо його побачити і відчути. Для цього помандруємо разом з героєм знайомими місцями. Ви любите загадки?

- За допомогою відгадок складемо маршрут, за яким рухатимемося, і запишемо його в зошити.

Слайд 9.

Мене просять і чекають, а як покажусь – утікають. Дощ.                      
Сани біжать, а голоблі стоять. Річка, берег.
Віз без коліс, а з батога сльози ллються.  Човник, весла, вода.
Безпечне житло для мишки. Нора.
Висить сито руками не вито. Павутина.

 

Слайд 10.

«Маршрут»

1. Станція «Дощ».                     

2. Станція «Річка, берег».                    

3. Станція «Човник, весла, вода».

4. Станція «Нора».

5. Станція «Павутина».

- Зачитайте епізод, в якому описується дощ…

( Учні читають уривки тексту, які описують кожну «станцію»).

 

VІ. Образ павутинки.

 

Читання за ролями (автор, Льоня, Ніна).
Бесіда.

Яке відкриття зробили діти?
Чому вони засмутилися, коли обірвалася павутинка?
Що, на вашу думку, символізує образ павутинки?

Слайд 11.

Висновок. Звук павутинки – це невидимі оку людському прояви Доброти, Любові, Милосердя, - всього того, без чого неможливе існування світу, що можна відчути тільки серцем, щирим і незрадливим. Тож світ павутинки – навколо нас, збережімо його!

 

VІІ. Підсумок кроку.

Слайд 12.

На сьогоднішньому уроці

я дізнався …

я навчився …

я зрозумів …

я постараюся …

 

VІІІ. Домашнє завдання.

Слайд 13.

Прочитати розділи “Глипа і Буркун”. Групи А, Б – написати твір-роздум «Про що співає павутинка»; В – виписати 10 прислів’їв про дружбу.


Теги: Масик О.Р., Близнець
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 707/161


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar