Головна » Українська література

Добро і зло в повісті Б. Харчука «Планетник»

Мета.   Дослідити, як у творі відтворено добро і зло;  розвивати увагу, культуру зв’язного мовлення, вміння аналізувати,  надавати оцінку подіям, явищам, вчинкам героїв; виховувати бережливе ставлення до природи, її краси, повагу до   праці

Обладнання. Мультимедійна система

Тип уроку. Урок-дослідження

 

                                                                                Кожна людина, людський рід  –

                                                                                з кореня  добра і зла

                                                                                                           Б. Харчук

Хід уроку

І. Організаційний момент

       Психологічний тренінг.

      Я – учень.  Я – особистість творча.  Я висловлюю свої думки. 

    Помилившись, міркую далі. Шукаю істину, бо я хочу знати.

      ІІ. Актуалізація опорних знань

Як ви розумієте слова Б. Харчука? (епіграф)
Що для вас добро і зло в житті?

 ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

IV. Дослідження художнього твору

  1. Хвилинка – самодиктант.

     -   Запишіть усіх героїв повісті.

  2. Евристична бесіда.

     -   Що є  добро для кожного героя?

        1. Олена Булига прийняла агронома на квартиру безкоштовно.

        2. Любов матері до сина, землі, праці.

        3. Стосунки хлопців з нарцисом, птаством, худобою.

        4. Порозуміння з Капушем.

        5. Допомога хлопця матері по господарству.

        6. Допомога людям.

        7. Зневажливе ставлення до «могорича».

        8. Звільнення матір’ю сина з неволі за допомогою квітки нарциса.

 -   Детальніше попрацюємо над добрими вчинками головних героїв.

 -   Скажіть, з яким героєм асоціюються ці фото?

     -   Про які риси характеру свідчать ці уривки? (працелюбство, душевне

     тепло, почуття краси, доброта).

     -   Який епізод з  твору можете згадати, дивлячись на це фото?

     -   Про які риси характеру сказано в цьому уривку? (любов до тварин,

     турботливе ставлення, повага)

     -   Як Планетник ставився до рослин?

     -   Яка головна зустріч відбулася у житті Планетника?

     -   Знайдіть у тексті цей уривок.

     -   Чому вчив дід Капуш Планетника?

     -   Давайте складемо інформаційне ґроно.

Навчання Планетника у діда Капуша

    -   Який урок особисто для вас є найважливішим?

    -   Що у творі є зло?

      1. Кріпацтво.

      2. Град, який завдає шкоди нарцису, городині, посівам.

      3. Хвороба героя.

      4. Сільські хлопці ображали Планетника.

      5. Заздрість людей.

      6. Шкода і збитки від зливи.

      7. Неврожайний рік.

      8. Ув’язнення Планетника, рішення його спалити.

    -   Порівняємо відповіді зі слайдом.

    -   Давайте пригадаємо, як сільські хлопці ображали Планетника?

    -   Чи були у Планетника друзі серед людей?      

    -   А як реагував Планетник на образи?

    -   Чому на зло потрібно відповідати добром?

    -  У 9 класі ви будете вивчати творчість Г. Сковороди, він сказав: « Любов виникає з любові. Коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю».

 V. Підсумок уроку

-  Що ви можете сказати про ідею цього твору?

-  Чи сподобалась вам повість?

-  Чи є серед нас планетники?

VІ. Оцінювання знань учнів

VІІ. Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру «Моя «перша квітка» в житті».  


Теги: Харчук, Рябченко О.І.
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 544/161


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar