Головна » Хімія

Урок-концерт з теми „Життя та діяльність Д. І. Менделєєва”

Мета: ознайомити учнів з життям і діяльністю Д.І. Менделєєва - вченого, громадянина, людини всебічних інтересів, розкрити наукове й практичне значення періодичної системи, закону Д.І. Менделєєва.

 Обладнання: портрет Д.І. Менделєєва, плакати:

Наука лише тоді є доброчинною, коли ми се приймаємо не тільки розумом, але й серцем.

                                                                                        Д.I.Менделєєв.

 Періодичному законові майбутнє не загрожує руйнуванням, а

лише надбудова і розвиток обіцяється.

                                                                                         Д.I.Менделєєв.

Хід уроку.

Поетична хвилинка.

Другого ничего в природе нет

Ни здесь, ни там - в космических глубинах:

Все - от песчинок малых до планет

Из элементов состоит единих.

Как формула, как график трудовой

Строй менделєєвськой системи строгой,

Вокруг тебя творится мир живой

 Входи в него, вдыхай, руками трогай.

Вступне слово вчителя.

Дорогі друзі! Сьогодні я запрошую вас у подорож в XIX століття. Ми познайомимося з життям і діяльністю Д.І. Менделєєва - вченого, громадянина, людини всебічних інтересів. Ви станете очевидцями одного з видатних подій тих часів - відкриттям періодичного закону, завдяки якому розвиток точних наук пішло іншим шляхом. Може це була помилка? Ми відповімо на це питання при вивченні значення періодичного закону.

Т.ч. подорожуючи в часі та просторі, ми повинні вирішити такі завдання:

1. Ознайомитись з життям і діяльністю Д.І. Менделєєва.

2.Обосновать науковість відкриття періодичного закону.

3.Раскрить значення періодичного закону для розвитку науки

і промисловості, а саме:

 можливість передбачати існування невідкритих

хімічних елементів;

можливість уточнювати відносні атомні маси

елементів;

розширити можливості в дослідженні будови атомів

елементів;

можливість практичного використання періодичного

закону.

Отже, в путь!

                        Мир сложен.

                      Он полон событий, сомнений,

                       И тайн бесконечных, и смелых загадок,

                       Как чудо Природи является гений

                       И в хаосе этом находит порядок..

1 ведучий

Місто Тобольськ. 27 січня 1834 у директора Тобольської гімназії народився син Дмитро. Дмитро був 17-ю дитиною в сім'ї. Ще до народження сина батько Д. І. Менделєєва осліп і пішов у відставку. Мати Д.І. Менделєєва була дуже розвиненою і начитаною жінкою. Бібліотеку свою, зібрану нею по книжці, вона не хотіла продавати навіть тоді, коли сім'я опинилася у злиднях. Інвалідність чоловіка змусила її взяти на себе керівництво скляним заводом, який перебував в 25 км від Тобольська. Маленький Дмитрик, буваючи на заводі, спостерігав процеси виготовлення скла. Можливо ці явища пробудили його інтерес до навколишньої природи. Тобольськ - місце заслання декабристів та інших видатних людей Росії. Спілкування з ними не могло не позначитися на формуванні поглядів підростаючого Дмитрика. Він багато чує про насильство над бідним людом і мріє про те, що коли виросте, то буде боротися зі злом, віддасть всі сили служінню народові. Він ще не уявляє собі, як це зробить, але упереджене прагнення до подвигу в ім'я народу опанувало його. Пізніше, через кілька десятиліть він писав: «Наука і промисловість - ось мої мрії».

 2 ведучий.

 Йшли роки... У 1849 р. Д.І. Менделєєв закінчує гімназію і після довгих поневірянь вступає до естестственно-математичного факультету Петербурзького інституту. У той час в університетах вчилися діти багатих батьків, а в інститутах - діти малозабезпечених. Вони перебували на повному державному забезпеченні. Це і визначило надходження Д.І. Менделєєва до інституту. В інституті панувала сувора дисципліна: це був закритий навчальний заклад казарменого типу. Атмосфера була гнітючою, але Д.І. Менделєєву там подобалося, тому що точна розміреність часу, відведена для занять, забезпечувала можливість готуватися до лекцій. На здібного студента відразу ж звернули увагу викладачі. Великий вплив на Д. І. Менделєєва надав професор кафедри хімії Олександр Абрамович Воскресенський. Він залучав Д.І. Менделєєва до науково-практичних робіт з хімії. Д.І. Менделєєв захоплювався не тільки хімією. Разом з професором С. С. Куторгою вони здійснювали екскурсії, збирали мінерали. Д.І. Менделєєв глибоко вивчав флору і фауну Петербурзької губернії. Його перша наукова робота «Опис гризунів С-_Петербургской губернії." Інститут Д.І. Менделєєв закінчив із золотою медаллю. У 22 роки молодий науковець захищає дисертацію, це дає йому право на закордонне відрядження. Він їде в дешевій поштовій кареті, де його продуває вітер, поливає дощ. Це призводить до того, що вчений довго і тяжко хворіє.

3 ведучий.

 У Парижі Д.І. Менделєєв зустрічається з плеядою великих учених - Дюма, Вюрцем, Беккерелем, М.М. Бекетовим, який став одним з провідних хіміків. У Парижі Д.І. Менделєєв закуповує обладнання для практичної частини своєї наукової роботи і їде   в тихе містечко Гейдельберг, щоб продовжити її. Тут він зустрічається з великою групою своїх земляків. Серед них були: Олександр Порфирович Бородін, видатний хімік і геніальний композитор, великий фізіолог І. М. Сєченов, сім'я двоюрідної сестри А.І. Герцена - Пассек.

 4 ведучий.

 В Гейдельберзі Д.І. Менделєєв здружився з молодим російським вченим А.П. Бородіним. Вони часто згадували російські сніги і говорили, що на рідному півночі тепліше, ніж у цьому благодатному, але чужому краю. Вони часто говорили про долю своєї Вітчизни. До них приєднувався І.М. Сєченов. З політики розмова переходила на проблеми науки і мистецтва. Д. І. Менделєєв захоплювався музикою. Його навіть прозвали Леонора, т.к. він любив наспівувати увертюру з опери Бетховена «Леонора». Один зі своїх листів до Менделєєва композитор Бородін закінчив словами: «Прощай, Леонора!» У 1860 р. Д.І. Менделєєв разом з А.П. Бородіним їдуть на міжнародний хімічний конгрес в Карлсруе. Їм разом з кількома хіміками інших країн було доручено скласти формулювання найважливіших понять. Це була велика честь для молодого ще тоді хіміка Д.І. Менделєєва.

Звучить увертюра до опери Бетховена "Леонора".

Вчитель

 Д.І. Менделєєв повертається до Петербурга в 1861 році. Тільки в 1863 році його призначають викладачем Технологічного інституту. Тут він зіткнувся з низкою виробничих проблем, які блискуче дослідив, за що отримав від Академії наук велику премію - 5000 крб. У 1865 році після захисту докторської дисертації Д.І. Менделєєв - професор кафедри хімії Петербурзького університету. У зв'язку з відсутністю підручника хімії для студентів він вирішив взятися за його написання. Д. І. Менделєєв доводив знайомим, що довгі і безперервні зусилля необхідні, навіть якщо вони шкодять здоров'ю. У 26 років, працюючи над книгою «Органічна хімія» він не відходив від письмового столу майже два місяці. Знамениті свої «Основи хімії» писав теж несамовито. Схилившись над папером, кричав на повний голос, погрожуючи математичній формулі: «У-у-у. Рогата! Ух, яка рогата. Я тя здолаю!... Уб'ю-у! »

1 учень.

«Манери мова і жести Д.І. Менделєєва були дуже оригінальними і своєрідними. При розмові він завжди жестикулював. Широкі, швидкі та безладні рухи відповідали його настрою. Якщо його щось засмучувало, він двома руками хапався за голову, і це мало вплив на свідка більше, ніж якби він заплакав. Коли він замислювався, то прикривав очі рукою, що було дуже характерно »- згадує Ганна Іванівна, дружина Д.І. Менделєєва.

Звучить перша частина "Місячної сонати" Л. ван Бетховена.

2 учень.

Самобутність і оригінальність Д.І. Менделєєва виявлялася в усьому, особливо, в його лекціях. Лекції Д.І. Менделєєва збирався послухати весь університет. Учень Д.І. Менделєєва П.Б. Вейнберг писав: «... на його лекціях були екскурсії в галузь механіки, фізики, астро-фізики, космології, метеорології, геології, фізіології тварин і рослин, а також у бік різних галузей техніки, до повітроплавання і артилерії включно ». Студенти, які слухали його, розповідали, що прийшовши на іспит, Д.І. Менделєєв довго і уважно оглядав їх, нібито заглядав у душу, а потім починав питати.

3 учень.

Весь світ визнавав його. У чужих країнах він був почесним доктором університетів. Лише одна імператорська Академія наук так ніколи і не вибрала Д.І. Менделєєва в академіки. У 1894 р. отримав запрошення з Кембриджа і Оксфорда, де йому присудили докторську ступінь. Церемонія одержання докторського ступеня проходить дуже урочисто та суворо традиційно. Президент виходить у чорній мантії з довгим шлейфом з розкішною вишивкою. Вчені, що отримали докторський ступінь, - у середньовічних плащах з широкими рукавами та чорних оксамитових беретах.  Дмитро Іванович - у яскраво-червоному плащі із синіми вилогами, але нікому вбрання так не пасує, як йому, до його обличчя з довгим пишним волоссям. Недарма його називали Фаустом. Президент урочисто, латиною проголошує промову перед кожним з докторів, перераховуючи їх заслуги.  Дмитро Іванович - перший російський учений, який отримав докторський ступінь у Кембриджі.

Вчитель.

 Коли Д.І. Менделєєва називали генієм, він бурчав - Який там геній! Працював усе життя, ось і став генієм.., Періодична система хімічних елементів наснилася Д.І. Менделєєву уві сні, що ще не один приклад того, як легко живеться геніям! Ось як це було. Вже багато місяців він так і сяк розкладав картки, де були виписані властивості хімічних елементів, відчував, що між ними є зв'язок, повинен бути! Напередодні цілу ніч простояв у конторки, за якою зазвичай писав, і лише під ранок, гранично стомлений, не роздягаючись, повалився на диван і заснув. Тут і стала йому таблиця. Менделєєв зрадів уві сні і негайно прокинувся. На першому-ліпшому листку накидав свої великі стовпчики і відразу зрозумів: «Знайшов!»1 березня 1869 Д.І. Менделєєв передбачає виїхати з Петербурга для обстеження артільних сироварень.

4 учень.

 Но вот дела отложены

расчёты прерываются

З утра в поездку дальнюю

Ученый собирается.

Все чемоданы собраны

На козлах кучер мается:

«Поспеть бы надо к поезду,

а барин все копается!

А барин одевается

и к двери направляется.

Он к двери направляется...

И вдруг!

Шляпа брошена в углу!

Он бросается к столу

И строчит карандашом,

Наконец-то! Он нашёл!

Он на чём попало пишет

 Ничего вокруг не слышит.

 Наконец-то понял он,

в чём разгадка, в чём закон...

 Из кабинета не виходит:

 «Не упустить бы мысли той!»

 Он элементи ставит в строй,

 но все ж таблица не виходит

Тогда, усталостью сражён, лёг на диван и видит сон...

Рольова игра

1 ведучий.

То кружились,

то мигали

то водили хоровод,

то взрывались,

то пылали,

то шипели,

то сияли,

то в покое пребывали:

алюминий, натрий, калий.

фтор, бериллий, водород

Перепутались все свойства,

Недалеко до беды.

2 ведучий.

Вдруг команда:

-Стройся, войско! -

стали строиться в ряды

(Ученики строятся в ряды, образуя I и II ряд)

во втором ряду волненье:

все боятся окисленья.

Літій.

Посмотрите!

1 ведучий.

Злиться літій

  Літій.

Фтор ужасный окислитель!

Я не встану в этот ряд! Пусть другие тут горят.

2 ведучий.

 И Бериллий хмуро мислит

  Бериллий.

   Кислород нас всех окислит

и простите за повтор;

как несносен этот Фтор!

1 ведучий.

  Бор кивает головой,

но не рвется сразу в бой!

3 ведучий.

И азот не лезет в спор

но зато взорвался фтор:

Фтор

  - Ах! Так мы для вас не пара!

 Кислород!

Поддай им жару!

Окисляй!

За мною!

Вперед!

Вуглець.

  Стой! -

1 ведучий.

   Крикнул углерод.

Вуглець.

Я и уголь,

и алмаз.

и за них я, и за вас!

Я бороться не горю

Я вас лучше помирю!

Встану я посередине...

2 ведучий.

Третий ряд! Трубите сбор!

натрий,

магний,

алюміний,

кремний,

фосфор,

сера,

хлор

По порядку,

по закону

элементи стали в ряд.

4 учень.

И выходит, что в колонну

 все похожие стоят!

Кремній

встал под углеродом

Сера

схожа з кислородом

Алюминий

встал под Бор -

распрекраснейший подбор!

Ряд пристраивается к ряду

А рядов-то десять к ряду

Металли под металлами

едкие под едкими

Ковкие под ковкими

идут своими клетками

По порядку все стоит

 Вот Природи Алфавіт!

Вчитель 

Встановлена ​​точна дата відкриття періодичного закону Д.І. Менделєєва. Це було  1березня 1869 року. Тоді Д. І. Менделєєву було 35 років.

Навколо періодичного закону відразу ж після його відкриття розгорнулася гостра боротьба, яка боляче відбивається на душевному стані Д.І. Менделєєва. Прихильників у нього було мало, навіть серед російських хіміків. Противників саме багато, особливо в Німеччині та Англії. До них відносилися Бунзен в Німеччині, Зінін в Росії, Нільсон в Швеції.

Д.І. Менделєєв, спираючись на схожість у властивостях елементів і вірячи в правильність їх місцезнаходження в періодичній системі, змінив прийняті в той час атомні маси і валентності в сполуках з Оксигену у 10 елементів.

У 1875 р. Лекок де Буабодран, нічого не знав про роботи Д. І. Менделєєва, відкрив новий метал, назвавши його галієм. По ряду властивостей галій збігався з екаалюмінієм Менделєєва. Але питома вага галію виявився менше передбаченого. Незважаючи на це, Менделєєв послав до Франції «Нотатки з приводу відкриття галію».

Це був перший тріумф періодичного закону, який викликав великий інтерес до праць Менделєєва і його прогнозiв, вчений світ був приголомшений тим, що пророкування Менделєєвим властивостей екаалюмінiя виявилося таким точним. З цього моменту періодичний закон починає затверджуватися в хімії, переходячи з гіпотези в строго доведену істину..

У химиков переполох!

Ведь галлий был одним из трёх,

Предсказанных заранее!

И следом, как из-под земли,

Вдруг скандий в Швеции нашли,

На свет германий извлекли

(Естественно в Германии)

1 учень.

    У 1879 р. шведський вчений Ларс Фредерік Нільсон відкрив новий елемент, який він назвав на честь своєї вітчизни Скандієм. Слідом за Екабором німецьким хіміком Клеменсом Вінклером в 1885 р. був відкритий Екасіцілій, який він назвав Германіем. Д.І. Менделєєв назвав Л. Буабодрана, Нільсона і Вінклера зміцнювачами періодичного закону і помістив їх портрети в єдину рамку.

Т.ч. 11 елементів, передбачених Менделєєвим - Галій, Германій, Скандій, Полоній, Технецій, Ренійський, Астат, Францій, Радій, Актиній, Протактиний.

Вчитель.

Д.І. Менделєєв був справедливо переконаний, що періодичному законові майбутнє не загрожує руйнуванням, а лише надбудова і розвиток обіцяються. Ці слова були сказані їм в 1905 р., до відкриття електронноядерной структури атома залишилося всього шість років. Відкриття, що висвітить фізичну сутність періодичного закону і остаточно підтвердить його справедливість. Згадаймо: що показує порядковий номер елемента? Як у зв'язку з цим читається періодичний закон? Як теорія атома пояснює періодичність у зміні властивостей елементів? Т.ч., теорія будови атома остаточно підтвердила правильність думки Д.І. Менделєєва про те, що наступні знання лише поглиблять розуміння періодичного закону, але не змінять його суті. Відкриття Д.І. Менделєєвим періодичності системи хімічних елементів ставило питання про внутрішню спорідненость всіх хімічних елементів, тобто закону їх внутрішньої будови. Ця думка в XIX ст. вважалася єрессю. Тільки Д.І. Менделєєв з гідною подиву інтуїцією в науці наважився ставити таким чином питання.

2 ведучий

Важко перерахувати розроблені Д.І. Менделєєвим наукові проблеми у ряді виробництв. Він розробив методику отримання бензину і гасу з нафти, займався питанням поширення і походження нафти. Д.І. Менделєєв значно поліпшив методику виробництва бездимного пороху і показав способи виробництва технологічним процесом його виготовлення. Дмитро Іванович спостерігав на Уралі підземні пожежі кам'яного вугілля, які наштовхнули його на думку, що реалізується тільки тепер, про спалювання кам'яного вугілля під землею і перетворення його в генераторний газ. Він запропонував використовувати природні горючі гази, але царський уряд не звернув увагу на цю корисну і вигідну пропозицію. Ідеї ​​великого вченого реалізувалися в роки радянської влади.

3 ведучий.

Д.І. Менделєєв дуже цікавився повітроплаванням. Він розумів, що для цього потрібно вивчити як нижні, так і верхні шари атмосфери. У 1887 р. під час сонячного затемнення він піднявся без пілота на аеростаті, щоб вивчити явища, які спостерігаються при цьому. У його роки це був справжній науковий подвиг.

Великий вчений цікавився питаннями підвищення врожайності i купив пiд Москвою фільварок, в якому вів багатопільне господарство, що в той час було новиною. Вивчати його сільськогосподарський досвід приїжджали вчені.

Д.І. Менделєєв передбачив перетворення Росії аграрної в індустріальну Росію. Він доводив можливість розвитку різних галузей промисловості на півдні країни.

4 ведучий.

Д.І. Менделєєв був змушений залишити Петербурзький університет і прийшов в Головну палату мір і ваг і повністю перебудував в ній роботу.

Наперекір вказівок Ейлера, одного з видатних математиків, Д.І. Менделєєв довів, що ваги тим точніше, чим коротше їх коромисло. Тепер у всьому світі користуються, короткими менделєєвськая вагами, що значно прискорює процес зважування. Багатогранність своєї геніальної думки Д.І. Менделєєв нагадує нам великого вченого М.В. Ломоносова, якого за різнобічність наукових інтересів і великі відкриття А.С. Пушкін назвав «першим російським університетом». Д.І. Менделєєва цікавили всі науки, які хоч трохи були пов'язані з хімією.

Вчитель.

Д.І. Менделєєв не належав до того типу вчених, які відкриваються від світу, наївно вважаючи, що вони цілком віддають себе науці. Навпаки, він жив одними інтересами зі своїми народом, про який завжди тепло, з великою любов'ю відгукувався. Він захоплювався не тільки науками, а любив мистецтво, музику, живопис, скульптуру, балет.

1 учень.

Д.І. Менделєєв полюбляв живопис та літературу. він публікував рецензії про картини і не пропускав жодної художньої виставки. До картини А. Куїнджи "Ніч на Дніпрі" Д.І. Менделєєв добирав фарби. Вирішуючи проблему довговічності фарб та можливості їх змішування, Дмитро Іванович та Архип Іванович провели багато дослідів з їх виготовлення. Менделєєв високо цінував Шекспіра, Гете, Гюго і Байрона, а також наших класиків: від Жуковського до Пушкіна. З творів іноземних поетів найбільш любив байронівську "Пітьму", яку часто перечитував.

Звучить вірш Байрона "Пітьма".

2 учень.

Улюбленим російським поетом був Тютчев. Ліричну драму "Три смерті" Майкова та вірш "Мовчання" Тютчева він знав напам'ять і при нагоді декламував.

Звучить вірш Тютчева "Мовчання".

3 учень.

По середах у Менделєєва збиралися вчені, художники, музиканти. Ініціатором і душею всіх бесід був Дмитро Іванович. Очі його блищали, мова була вільною і  темпераментною, часто лунав невимушений сміх.

Мало хто знає, що Дмитро Іванович власноруч шив собі одяг. а ще на дозвіллі він полюбляв клеїти коробки та футляри для альбомів, робити рамки для фотографій, переплітати книжки, виготовляв валізи. Одного разу, коли Дмитро Іванович купував необхідні для цього матеріали, у продавця запитали: "Хто це?". Той відповів: "Как же-с? Их все знают - известный чемоданных дел мастер, Менделеев-с!"

 

        Демонстрація дослідів.

Менделєєвський «середовища» відвідувала студентська молодь, науковці, артисти, композитори, музиканти, художники. Тут сперечалися про науку, літературу, мистецтво. Щоб розрядити дуже серйозну наукову атмосферу Д.І. Менделєєв показував цікаві досліди в жартівливій інтерпретації. Видатний художник І.Ю. Рєпін, який часто відвідував менделеевских «середовища», дуже часто курив. Одного разу Д.І. Менделєєв заявив, що збере дим від його сигарети в скляну банку з кришкою, що стояла на столі. На подив присутніх банку швидко заповнилася димом. Тоді Д.І. Менделєєв запропонував І.Ю. Рєпіну понюхати зібраний ним тютюновий дим, що той і зробив, але тут же поперхнувся. Замість тютюнового диму він вдихнув суміш аміаку і хлороводню, (дно банки змазують краплями міцної хлоридної кислоти. Кришку - концентрованим нашатирним спиртом).

Д.І.Менделєєв товаришував з багатьма художниками, захоплювався живописом. Пiд його керiвництвом В.В.Петрушевський написав книгу про краски. Ми покажемо вам дослiди швидкого виготовлення красок. Малюємо розчинами ферум(III)сульфату, купрум(II)сульфату, папiр висушуємо, вiн залишається бiлим. Проявляємо його розчином жовтої кров'яної солi.

Д.I.Менделєєв в дитинствi захоплювався зоологiєю та ботанiкою. Як вiдомо, хамелеоном називають ящiрку, яка змiнює свiй коьор пiд дiєю середовища. Такi властивосвтi мають деякi розчини. Розчиняють в пробiрцi марганцевистокислий калiй, добавляють їдкого натру, розчин забарвлюється в зелений кольор. До отриманого розчину добавляють концентровану сульфатну кислоту й спостерiгають переход зеленого кольору в рожевий.

1 ведучий.

Йшли роки труду i слави. Iм'я Менделєєва вiдомо всьому свiту. Його обирають почесним членом 71 наукового товариства всього миру. Але прогресивнi погляди Д.I.Менделєєва не дають спокою царському уряду та онiмеченой "росiйськiй" Академiї наук, яка на виборах заболотувала Д.I.Менделєєва.

2 ведучий.

Дiяльнiсть Д.I.Менделєєва була пов'язана з розвитком науки, освiти та економiки України. В 1871 р. вчений приймав активну участь в вiдкриттi Київського полiтехнiчного iнституту. В 1903 р. був головою екзаменацiйної комiсiї цього вузу.

3 ведучий.

Д.I.Менделєєв продуктивно працював над розвитком вугiльної промисловостi в Українi. Вiн виступає з iдеєю пiдземної газiфiкацiї вугiлля, яка була реалiзована в 1937 р. в Горлiвцi.

В груднi Менделєєв приймає в палатi мiр i ваг нового мiнiстра торгiвлi. Вiн проводжає знатного гостя, накинувши на себе тiльки пальто. Тому Менделєєв захворiв на запалення легенiв та помер 2 лютого 1907 року. Проводити в останнiй путь Д.I.Менделєєва зiбрався багатотисячний натовп людей. Попереду траурної процесiї несли менделєєвську таблицю.

Вчитель.

Бути генієм не означає перебувати на  "полюсі недосяжності" чи відокремлюватися від друзів, ніби відлюдник, який у тиші свого кабінету спостерігає за світом. Д.І. Менделєєв відрізнявся увагою до людей. Він не залишав без відповіді жодного листа, особливо уважно писав маловідомим, але діяльним людям.  Життя Д.I.Менделєєва є подвигом служiння народу, науцi, вiтчизнi. В його словах "посiв научний взойде для жатви народної" вiдображаються всi його бажання та прагнення. Великий вчений та патрiот, вiн назавжди залишиться для нас символом чесностi, трудолюбiя, боротьби за iнтереси народу. Ми, його потомки, будемо вiчно пам'ятати свiтле для всього прогресивного людства iм'я Дмитра Iвановича Мендлєєва.

                              Не мріяв він про нагороди,

                              А працював ціле життя.

                              Відомий нам закон природи

                              Відкрив, вказавши шлях у майбуття.

                              Сприймай життя, як нагороду.

                              Назад не буде вороття.

                              Пройшла крізь серце його врода

                              Й миттєвості його життя.


Теги: Менделєєв, Ігнатьєва Є.В.
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 584/177


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar