Головна » Геометрія

Узагальнення та систематизація знань із теми "Вписані й описані чотирикутники"

Предметом мого дослідження є розвиток пізнавального інтересу учнів у процесі навчання математики на основі методики використання моделі ТОТЕ у контексті конструювання особистісно-орієнтованого уроку. На конкретному прикладі цього уроку я хочу показати ефективність методики для розумового розвитку сучасного учня (змушує думати, міркувати, шукати прості і гарні рішення, допомагає розвивати логічне мислення, вміння правильно і послідовно міркувати, тренує пам'ять, увагу, загартовує характер).

КЛАС: 8

ПІДРУЧНИК: Геометрія. 8 клас Автори: А. П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський, С.В. Єршов Харків АН ГРО ПЛЮС 2008 § 5-8

МЕТА:

      1. Повторити, систематизувати та узагальнити знання щодо змісту:

·     означення, ознак та властивостей трапеції;

·     теореми Фалеса;

·     означення та властивостей кутів у колі;

·     означення вписаних та описаних чотирикутників, їх властивостей та ознак.

Повторити, систематизувати та узагальнити вміння застосовувати вивчені твердження для:

·        виконання геометричних об’єктів за даним описом;

·        «читання задач - рисунків»;

·        побудови правильних міркувань під час розв’язування задач різних типів.

     2. Розвивати пам’ять, мислення, мову, пізнавальний інтерес, розумові операції.

3. Виховувати культуру математичних міркувань, та записів, сприяти в учнів інтересу до предмету.

ТИП УРОКУ: узагальнення знань, умінь, навичок

ФОРМА УРОКУ: урок – гра «Математичне кафе»

 

ІНСТРУМЕНТИ ОСОБИСТІСНО - ОРІЄНТОВНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ:

Колективно - групова навчальна діяльність.
Застосування моделі ТОТЕ.

 

ОБЛАДНАННЯ: 

Меню.
Картки з завданнями.
Серветки, скатертини, столові прибори.
Умовні гроші (Еврики).
Проектор, екран.
Ноутбук.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПРОВЕДЕННЯ:

У грі беруть участь шість команд.  Клас прикрашений у вигляді кафе: назва, меню, накриті столи як у кафе. Шеф-кухар (вчитель) одягнутий в уніформу.

 

ХІД УРОКУ:

                                                         Навчатися можна тільки весело...

Щоб переварити знання, потрібно

                                          ковтати їх з АПЕТИТОМ

А.Франс.

І. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку (Слайди 1,2)

Добрий день!

          Кафе шанувальників геометрії

Запрошує на обід, присвячений

Вписаним та описаним чотирикутникам!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Що найбільше? - Найбільше простір, який вміщує все.

Що всього мудріше? - Час, бо воно одне відкриває все.

Що найпрекрасніше? - Світ, бо все, що розташоване в системі, частина    його

Що швидше за все? - Швидше за все розум, він оббігає все.

Ви сидите за сервірованими столами. Перед вами: тарілочка, ніж, виделка, ложка. Ваше завдання правильно розмістити ці столові прибори. Перевіримо… Приготувались? А тепер будемо коштувати страви!

Пропоную вам МЕНЮ (Слайд 3):

Салати:                                                             

Олів’є з вписаних та описаних чотирикутників
Геометрична розминка

Перші страви:

Юшка з трикутників та трапецій                               
Суп фундаментальний

Другі страви:

Рагу з куточків.
Гарнір «Периметр»

Десерт:

Апетитний кросворд

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання (Test 1)

Салат: Олів’є з вписаних та описаних чотирикутників 

(відповіді на ЛОЖКАХ та НОЖАХ)

ЛОЖКИ: а) 90°, 130°, 90°;  б) 115°, 65°, 115°, 65°

НОЖИ:    а) 30 см;  б) 28 см

 

ІV. Актуалізація опорних знань

Салат:  Геометрична розминка    (запитання на ВИДЕЛКАХ)

Проводиться у формі «Запитання-відповідь» по черзі для кожної команди протягом 1,5 хв.

1. Що називається трапецією?

2. Що називається прямокутною трапецією?

3. Що називається рівнобедреною трапецією?

4. Сформулюйте властивість рівнобедреної трапеції?

5. Сформулюйте ознаку рівнобедреної трапеції.

6. Сформулюйте теорему Фалеса.

7. Сформулюйте означення середньої лінії трикутника.

8. Сформулюйте означення середньої лінії трапеції.

9. Сформулюйте властивість середньої лінії трикутника.

10. Сформулюйте властивість середньої лінії трапеції.

11. Сформулюйте означення центрального кута в колі.

12. Як пов’язана градусна міра дуги кола з градусної мірою відповідного центрального кута?

13. Сформулюйте означення вписаного кута в колі.

14.Сформулюйте теорему про вписаний кут.

15. Сформулюйте означення, який чотирикутник є вписаним в коло.

16. Продовжити речення: Сума протилежних кутів вписаного чотирикутника дорівнює…

17. Який чотирикутник називається описаним навколо кола.

18. Продовжити речення: В описаному чотирикутнику суми протилежних сторін …

 

V. Формування  умінь та вдосконалення навиків (Operate)

Перші страви:

Юшка з трикутників і трапецій  (Слайди 4,5)

Команди отримують завдання: скласти трапецію з трьох прямокутних трикутників.

Трапеція від грецького «трапезос» - маленький стіл. Спільнокореневим є слово «трапеза». Так що у нас? Правильно: трапеза.

 

Суп фундаментальний  (Відповіді: Слайд 6)

Команди розв’язують завдання (групова робота) (на тарілках)

ВАРІАНТ 1 ( для груп 1,3,5)

1. Знайдіть невідомий кут трапеції:

 

Гарнір «Периметр»  (Слайд 9)

Знайти периметр описаного чотирикутника, три послідовні сторони якого дорівнюють 8 м, 10 м, 9 м.

                    

Відповідь:  Р = 34 м

 

    Десерт  (Exit ):

Апетитний кросворд. Кросворд на дошці.  (Слайд 10)

 

Паралельні сторони трапеції (ОСНОВИ)
Трапеція, у якій одна з бічних сторін  перпендикулярна до основ (ПРЯМОКУТНА)
Ім’я вченого, який довів теорему про паралель ні прямі, які перетинають сторони кута (ФАЛЕС)
Скільки сторін у трапеції? (ЧОТИРИ)
Середня  …  трапеції (ЛІНІЯ)
Середня лінія трикутника паралельна одній з його сторін і дорівнює … цієї сторони (ПОЛОВИНІ)
Вписаний кут вимірюється половиною …, на яку він спирається  (ДУГИ)
Якщо ви все виконали, то ви …! (МОЛОДЦІ)

Отримали слово: СМАЧНОГО

VІ.  Домашнє завдання

             §5-8, № 259, 369

 

VІІ.  Рефлексія

Було смачно? Закінчіть речення: (на 2 тарілці)

Сьогодні я дізнався...

Було цікаво...

Було складно...

Я зрозумів, що...

Тепер я можу...

Я навчився...

Я зміг...

Я спробував...

Мене здивувало...

 

VIIІ.  Підведення підсумків

Помічники вчителя (їх шість) оцінюють роботу учнів на уроці по кількості набраних евриків.

Вчитель. А тепер давайте згадаємо, як потрібно розмістити столові прибори, коли ми поїли. (Слайд 11)

Я вам дякую за урок – ви розумні та кмітливі діти!

              До різних ми наук охочі,

                   Нехай ведуть нас до вершин,

                   Та зараз ми сказати хочемо:

                    Наш геометрії уклін!

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Дерев‘янко Н. Особистісно-орієнтоване навчання: досвід впровадження // Завуч. - 2008. - № 25. - С. 18-30
Перевознюк Е.С. Уроки математики в рамках концепции личностно-ориентированного обучения // Математика в школе. - №4. - 2006. – с. 52.
Слєпкань З.І. Проблеми особистісно-орієнтованої математичної освіти учнів середньої школи // Математика в школі. – 2003. - № 9. – с. 3-4.
Якиманская И.С. Технология личностно-ориентированного обучения в современной школе. – М.: «Сентябрь», 2000. – 176с. – (Б-ка журнала «Директор школы» Вып.7).


Теги: Ступаєнко Г.А., чотирикутник
Навчальний предмет: Геометрія
Переглядів/завантажень: 1004/223


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar