Головна » Географія

Болота, особливості їх утворення та поширення. Штучні водойми: ставки, водосховища, канали

Мета: сформувати в учнів уявлення про болота, штучні водойми  та процеси, які сприяють їх утворенню, про рослинний  та тваринний світ, активізувати уявлення про закономірності розміщення, особливості походження й значення боліт та водойм.

Розвивати вміння аналізувати, робити висновки, прогнозувати.

Виховувати навички співпраці на уроці, пізнавальний інтерес до навколишнього середовища, дбайливе ставлення до природи Землі.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта півкуль, атласи, ілюстрації з зображенням цих об’єктів та представників рослинного та тваринного світу боліт, штучних водойм.

Основні поняття: болота (низинні, верхові), заболочені землі, штучні водойми ( водосховища, канали, ставки.)

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:

- характеризувати природні процеси, які сприяють утворенню боліт;

- наводити приклади водойм, які штучно створила людина;

- пояснювати особливості розміщення боліт в залежності від їх походження;

- розповідати про вплив боліт та штучних водойм на навколишнє середовище та господарську діяльність людини.

Структура уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

V.  Закріплення  вивченого матеріалу.

VІ.  Підведення підсумків уроку, домашнє завдання.

                                                        Хід уроку

І. Організація класу.

Привітання, побажання хорошого настрою, звіт чергових.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь.

Географічний диктант.

1.Щодо утворення котловин озера поділяються…

2. За водним режимом озера поділяються…

3. У господарській  діяльності озера використовуються як…

4. Річка складається з таких частин…

5. Річкову систему утворює…

6. Найнижчий рівень води в річці має назву…

7. Водоспади на річках утворюються внаслідок…

8. Найвищий водоспад світу має назву…

Прийом « Географічна розминка ». Учень біля карти показує гідрографічні об’єкти, які інші учні по черзі називають з місця. ( річки: Дніпро, Дунай, Янцзи, Ніл, Амазонка, Міссісіпі; озера: Байкал, Вікторія, Великі озера, Каспійське).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель читає вірш Валерія  Маренича « Очерет мені був за колиску».

Очерет мені був за колиску,

В болотах я родився і зріс.

Я люблю свою хату поліську…

Я люблю свій зажурений ліс.

А поліське похмуре болото -

Пів – Полісся вода залила…

Тільки де – не – де хутір самотній,

Тільки де – не – де клаптик села.

Прийом « Ланцюжок думок. »  Питання до класу. Про що йдеться у вірші?

Учні висловлюють свої міркування з приводу почутого.

Учитель. Тема сьогоднішнього уроку « Болота, особливості їх утворення та поширення. Штучні водойми». Ми ознайомимося з тим, як утворюються болота, хто їх населяє. Також поговоримо про те, які та для чого людина створила штучні водойми на Землі.

ІV.Вивчення нового матеріалу.

Прийом « Практичність теорії. »

Учитель. Під час прогулянки вологим лісом або лугом можна потрапити до заболочених ділянок річок та озер. Їх відразу помітно за специфічною рослинністю: м’яка, наче зелена пухнаста ковдра, мох, очерет, рогоза, тростина.

Проблемне питання. Пригадайте, чим болото відрізняється від озера? Яке походження має торф? ( Відповіді учнів. )

Прийом « Скарбничка ідей. » Щоб зрозуміти, які зміни відбуваються в природі внаслідок заростання озер, старих русел річок,  учні розглядають малюнок у підручнику. Питання до  учнів.

Чим заповнюються з часом озерні котловини?

Яка рослинність з’являється на мілинах?

З чого утворюється торф?

Учитель. Ми розглянули  перший шлях утворення боліт. А ще в природі  болота  виникають внаслідок перезволоження суходолу та близького залягання підземних вод. Ознайомившись з процесами, які сприяють утворенню боліт,  давайте визначимо, що таке болото? Учні відповідають.

Прийом « Цікаві факти. »

Учні, які отримали випереджувальні завдання, зачитують повідомлення на тему: » Найбільш заболочений район світу Західний Сибір. Васюганське болото», « Болота субекваторіального  поясу Південної Америки.» Демонстрація слайдів з краєвидами боліт.

Учитель. Залежно від умов живлення та характеру рослинності болота поділяються на верхові та низинні. Заросле болото дуже нагадує зелений луг, тому часто водну поверхню зовсім не видно. Але якщо на таку « ковдру» потрапить людина або тварина, то вибратися самостійно з такої трясини дуже важко. Учні працюють з малюнками « Типи боліт», відповідають на питання.

Де розташовані верхові та низинні болота?

Які види рослинності характерні для кожної групи боліт?

                                          Малюнок « Типи боліт »

І -  верхове болото

ІІ – русло річки

ІІІ – низинне болото

Учитель. Будь – яке природне угрупування з часом розвивається та змінюється. Водні об’єкти, як і люди, народжуються, старіють і вмирають. На місці прозорих та чистих озер і старих русел річок виникають нові  об’єкти – болота. З’являються інші рослини та тварини, продовжується життя. Живий світ боліт дуже цікавий. Показ слайдів « Тваринний та рослинний світ боліт» чергується з елементами бесіди. Рослини боліт: мох сфагнум, журавлина, рогоз, осока, очерет, чорниці.

Тварини боліт: ящірки, щур водяний, нутрія, ондатра, комарі, мошки, руда чапля, журавель сірий, лунь болотний, кулик, курочки болотні.

Болота виконують важливу функцію в природному балансі, хоча їх довгий час вважали « хворобливими лишаями» на тілі Землі, тому що неможливо було використовувати в господарстві землі, які зайняті болотами. Торф є природним фільтром, який очищує воду, а також  використовується як добриво на полях.

Утримуючи воду, болота дають початок річкам і забезпечують їх повноводність в дуже сухі періоди року. Вони є домівкою для багатьох видів рідкісних та лікарських рослин, цікавих тварин і птахів. А ще болота збільшують вологість повітря, змінюють його температуру, пом’якшують клімат навколишньої території. Недооцінювання ролі боліт як компонента природних систем може мати непередбачувані наслідки. Тому роботу щодо осушення боліт потрібно вести обережно. Як ви вже знаєте, річки й озера розташовані на земній поверхні  нерівномірно й не завжди придатні для використання. А ще вони мають так званий водний режим: переповнюються водою в одні пори року, а в інші міліють. Тому людина, щоб врегулювати свої зростаючі потреби у воді, будує штучні водойми. Які штучні водойми ви знаєте?

Прийом « Словникова скарбничка ». Пояснення термінів. Демонстрація слайдів « Штучні водойми».

Канали ( з латинської – труба) – це штучні річки. Їх створюють шляхом спорудження штучного річища.  Заповнюють річковою або озерною водою та спрямовують у потрібному людині напрямку.
 Водосховища -  штучні водойми, які за своїми розмірами інколи схожі на великі озера або навіть моря. Будують водосховища на річках, перегороджуючи їх поверхні греблями. Дуже часто під час  будівництва водосховищ виникає багато проблем, а саме: заболочування або затоплювання значних площ земель, розташованих навколо, « цвітіння» води, замулювання й накопичення отруйних речовин на дні.
Ставки – штучні озера, які створюють у спеціально виритих заглибинах. Їх використовують для розведення риби, утримання водоплавної птиці, водопою худоби, а іноді як зону відпочинку людей та прикрашення міських ландшафтів.

Робота з картами атласу. Учні працюють парами та знаходять водні об’єкти на географічних картах: водосховища на Дніпрі, Суецький, Панамський, Північнокримський, Каховський канали.

V. Закріплення вивченого матеріалу.  Бліц – опитування.

Що таке болото?

Назвіть рослини, що ростуть на болоті?

Як утворюється торф?

Які види штучних водойм ви запам’ятали?

Для чого їх створюють люди?

VІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання знань учнів.

Домашнє завдання: опрацювати матеріал параграфа підручника. Творче завдання: підготувати розповідь про одну з рідкісних  рослин або тварин боліт.  


Теги: Мощенок Н.Д., штучні водойми, канали, ставки, болота, водосховища
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 1609/236


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar