Головна » Зарубіжна література

Уславлення бойового товариства, засудження зради. Розділ ІХ

Тема Уславлення бойового товариства, засудження зради. Розділ ІХ.

Епіграфи уроку. Не жаль розлучатися зі світом. Дай Бог і всякому такої смерті. Нехай же славиться до кінця віку Руська земля! Бовдюг (М. Гоголь “Тарас Бульба”) Чим не козак був?.. И станом високий, і чорнобровий, і лице як у дворянина, і рука була міцна в бою! Пропав, пропав безславно, як підла собака! Тарас Бульба (М. Гоголь “Тарас Бульба”)

Актуалізація опорних знань. Бліц-опитування. Які приготування до майбутньої битви зробили козаки? Що зробив перед боєм Тарас Бульба? З якою метою звернувся він до козаків? Яке значення для запорожців мала промова ватажка? Чи вплинула вона на козаків? На які слова із промови Тараса слід звернути особливу увагу?

Промова Тараса

М. Дерегус “Битва під Дубно”

Козаки в бою

“Бій запорожців з поляками”

Робота з ілюстраціями Запитання і завдання для учнів Розгляньте ілюстрації до повісті “Тарас Бульба”. Як художник передає драматизм і напруженість бою? Які останні слова вимовляють запорожці, що гинуть у бою? Як ви гадаєте, чому художник обрав таку кольорову гаму? Прочитайте уривки з повісті, де описано героїзм козаків у бою.

Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів Що вплинуло на перелом у битві? Прочитайте портрет Андрія під час битви козаків проти поляків. Яку виразну деталь його вбрання підкреслює автор? Чи є у його відношенні до бою те, що ще раніше підмітив в ньому старий Тарас? Козаки билися за віру і за батьківщину. А за що бився Андрій? Як показав себе Андрій під час бою? Які порівняння використовує автор, в описі Андрія, який бився на стороні поляків. Яка їх роль для розкриття образу? Що вивело з рівноваги Тараса при вигляді сина?

Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів Яке рішення прийняв Тарас, побачивши сина на боці ворогів? Чому Тарас вирішив не просто вбити сина у бою, а заманити його до лісу одного? З ким порівнює автор Андрія під час останньої зустрічі з батьком? Чому Тарас не тільки прийняв таке страшне рішення, але і взяв на себе його виконання? Чи дав батько синові шанс покаятися? Що в поведінці Андрія укріпило рішення Тараса? Чому Андрій мовчав? Яке останнє слово прошепотів він перед смертю? Порівняйте це з тим, що кажуть козаки, гинучи у бою.

“Стій і не ворушись! Я тебе породив, я тебе і вб’ю!”

Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів У чому полягає трагізм долі Андрія? Що свідчить про те, що він усвідомлює ганебність своєї зради? Чому Гоголь не просто описує Андрія в його останні хвилини, але і милується його красою? Чи жаліє сина Тарас? Як відреагував Остап на смерть Андрія? Чому Остап спитав: “Це ти вбив його?”, а не “Навіщо ти убив його?” Чи жаліє він брата? Чому Остап хотів поховати брата, а Тарас відмовився? Що означає для лицаря смерть без належного поховання?

“Чим не козак був?.. Пропав, пропав безславно, як підла собака!”

М. Дерегус “Тарас над тілом Андрія”

Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів Яким словом називали Тараса козаки, звертаючись до нього у тяжку хвилину битви? Що означало для козаків і для Тараса це слово – “батько”? Як показує автор жар битви? Чому Тарас убиває Андрія і з усіх сил намагається врятувати Остапа? Чи тільки сину він намагався допомогти? З чим порівнює Гоголь Тараса, який втрачає свідомість? Чому автор вибирає саме таке порівняння?

Підсумки уроку Бесіда з учнями Як поводяться козаки під час битви та у час своєї героїчної смерті? Чому Остап потрапив у полон? Доведіть, що Тарас з усіх сил намагався врятувати Остапа. Яку роль грають гіперболи в епізоді полонення Остапа?

Домашнє завдання Читати розділи Х, ХІ, скласти до них план. Переказувати епізоди: “Дорога Тараса на Січ”, “Тарас на Січі”, “Шлях у Варшаву”.


Теги: Гоголь
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 503/159


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar