Головна » Всесвітня історія

Франція. Криза старого порядку та початок модернізації

Тема: Франція. Криза старого порядку і початок модернізації.

Мета: ознайомити учнів з історією Франції в період найвищого розквіту абсолютизму та з’ясувати причини його кризи в 18 столітті; удосконалювати вміння учнів встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки і узагальнення. Працювати з історичними таблицями, картою, формувати вміння характеризувати історичних діячів, визначати їх роль в історії; виховання цікавості до історії, як науки.

Основні терміни і поняття: абсолютизм,  Фронда, « король сонце», протекціонізм, Ост-Індська, Вест-Індська, Левантійська торгові компанії, третій стан.

Очікувані результати: учні зможуть називати час найвищої могутності абсолютизму у Франції, імена найвидатніших представників епохи, характерні риси абсолютизму, пояснювати поняття протекціонізм, описувати двір Людовіка 14, висловлювати думки, щодо причин кризи абсолютизму.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку.

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Франція в середині 17 століття.
Абсолютна монархія Людовіка 14.
Внутрішня політика.
Зовнішня політика.

ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.

V. Підсумки уроку.

VІ. Домашнє завдання.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Сьогодні у нас 19 січня, в цей день закінчуються зимові релігійні свята, то ж я вітаю вас із святом Водохрещення. Це свято є числовим. Тобто воно ніколи не виходить із числа.

А ще в цей день колись… Щоб дізнатись, що було в цей день колись… ми з допомогою машини часу переносимося в минуле і переглядаємо мікрофільм, по закінченні якого ви скажете, що вам найбільше запам’яталось. Перегляд фільму (1 хв).

Отже, які факти з переглянутого вам запам’ятались?

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

А ми знову на нашій машині часу,  повертаємось у сьогодення. І перш ніж ми почнемо розгляд нової теми, повторимо домашнє завдання. Перевірку його ми здійснюватимемо методом «Бліц-опитування по ланцюжку», який проходить у формі змагання між рядами. Нагадуємо, що темою минулого уроку була: «Промисловий переворот в Англії». Я запрошую до дошки 3 учнів по 1 з кожного ряду. Сутність методу в тому, що кожен з викликаних учнів-ведучих  задає питання із домашнього завдання учневі свого ряду. Учень  відповідає і запитує другого, другий третього і т.д. Ведучий фіксує правильність відповідей. Якщо хтось не знає відповіді, відповідає наступний. Останній учень дає питання ведучому, той відповідає. При підбитті підсумків враховуються бали за правильну відповідь, а також швидкість. Першій команді, що справилась із завданням додаємо 2 бали, другій 1, третій 0. Почали…

Отже команда переможниця отримує приз – слайд на екрані.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

А ми, з вами,  знову сідаємо на машину часу і переносимось в 17 століття. І сьогодні ми вивчаємо тему: «Франція. Криза старого порядку і початок модернізації». Запис  учнями теми в зошит.

На екрані карта Франції.

Питання до класу:

Пригадайте, де розташовується Франція
як географічне становище впливало на економічний розвиток країни в період нового часу

На сьогоднішньому уроці ми дізнаємось про розвиток Франції в 17 – на початку 18 століття за часів Людовіка 14, доведемо, що це період розквіту абсолютизму в історії країни, розглянемо основні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики і спробуємо розв’язати проблему  - як же вплинуло правління Людовіка 14 на розвиток держави і чи можна  вважати епоху “короля-сонця» часом процвітання Франції. Допомагатиме нам у вивченні матеріалу перегляд презентації по темі.

Отже, Франція тільки, що вийшла з  Тридцятилітньої війни.

Пригадайте!

коли тривала Тридцятилітня війна
як вона вплинула на становище Франції(зменшення населення, занепад економіки – ремесел та мануфактурного виробництва, землі не оброблялись)

Отже по смерті Людовіка 13, в 1643 році до влади у Франції приходить Людовік 14, якому лише 5 років із королевою регентшею Анною Австрійською. Фактично влада опинилась в руках першого міністра кардинала Джуліо Мадзіні. Він проводить непопулярну серед французів політику (збільшення податків), що призвела до – Фронди. Що ж таке Фронда?

Робота з підручником ст. 132:

що таке Фронда (запис в зошиті: Фронда – потужний виступ проти абсолютної влади короля).

За матеріалами підручника ст.132 визначаємо: 

коли відбулась перша Фронда?
які верстви населення були її соціальною основою, чому?
як закінчилась?
коли відбулась Друга Фронда?
які верстви населення були її соціальною основою, чому?
як вона завершилась?

Отже поразка Фронди у Франції продемонструвала силу абсолютної монархії. Пригадайте, що таке абсолютна монархія?

Абсолютна монархія Людовика 14.

В 1661 році у Франції помирає міністр кардинал Мазаріні і Людовік 14 оголошує, що віднині він сам буде прем’єр – міністром і зосереджує всю повноту влади в своїх руках.

За часів Людовіка 14  абсолютна монархія у Франції досягла розквіту.

А зараз пропонуємо вам мікрофільм, про «короля-сонце»,  та коментар до нього, з якого ви дізнаєтесь цікаві факти з життя Людовіка ІV.

Коментар:

Прозвище «король-сонце» виникло вперше, коли 15-річний Людовік станцював в одному з придворних балетів партію „Сонця, що розганяє темряву”. Воно швидко і міцно злилося з іменем монарха, який, ставши дорослою людиною, свідомо заохочував живописців та скульпторів зображувати його у вигляді міфічного Аполлона - бога сонця.

Французький монарх був переконаний у божественному походженні королівської влади і впевнений в її безмежності. Ще в 17-річному віці він висловив це в знаменитій фразі, адресованій непокірним членам верховного суду: «Ви думали, панове, що держава - це ви? Держава — це я!»

Король завжди тримався просто й ввічливо: він кланявся в палаці навіть покоївкам. Разом з тим саме за правління Людовіка XIV виник пишний і строгий придворний церемоніал, покликаний звеличувати особу короля. Кожний його крок - від ранішнього пробудження та вдягання до вечірнього відходу до сну - перетворювався на складне ритуальне дійство, за яким шанобливо спостерігали численні придворні. Людовік створив справжній культ монарха. В Європі не було двору, який би не прагнув копіювати цей стиль придворного життя.

Король вникав в усі деталі державного управління і міцно тримав у своїх руках важелі влади. Що б не пропонували його міністри, останнє й остаточне слово завжди залишалося за Людовіком.

Отже,

чому Людовік ІV отримав прозвище «король-сонце»?
в якому віці Людовік ІV стає королем Франції?
який знаменитий вислів Людовіка ІV є характерною рисою епохи?

Основою влади короля були чиновники та армія, але особлива роль належала дворянству, інтереси якого він постійно охороняв.

1.Французькі дворяни рідко турбувались про покращення свого господарства і їхні доходи знижувались. Тому провінційні дворяни йшли на службу до короля – часті війни давали їм прибутки.

2. Багатьох дворян король влаштовував на різні посади при дворі, що забезпечувало доход. Знайти за підручником – які  це були посади ( ст132-133).

Питання до класу:

Чому дворяни та армія підтримували короля?

Отже отримуючи дохід від королівської служби, французьке дворянство опинилося в повній залежності від абсолютної монархії.

Символом могутності королівської влади у Франції став новий палац у Версалі.

Пропонуємо перегляд мікрофільму про Версальський палац та коментар до нього, з якого ви дізнаєтеся багато цікавого про цей архітектурний ансамбль.

Коментар.

Ідею власної величі Людовік 14 втілив у Версалі – грандіозному палацовому ансамблі розташованому поблизу Парижа:

Побудований в стилі класицизму у 1661-1710 рр. на місці замку Людовика ХІІІ разом з величезними Версальськими садами, Селом королеви складають єдиний палацово-парковий комплекс.

Над будівництвом всього комплексу разом із садами працювали найкращі французькі архітектори свого часу. Тільки на будівництві водогону, призначеного для численних каскадів і фонтанів, протягом 3 років було задіяно 22 тис. солдатів і мулярів, роботи коштували 9 млн. ліврів і 10 тисяч людських життів.

Спокій і безпеку короля охороняли гвардія в 10 тисяч кавалеристів і піхотинців, кількість слуг різних рангів  сягала 4 тисяч осіб, вище дворянство вважало за честь ввійти в їх число.

Палацовий комплекс мав символізувати могутність, велич та багатство нової Франції епохи абсолютної монархії. Три проспекти, що ведуть до замку мали бути не тільки завершенням палацової перспективи, але й продемонструвати досягнення у розвитку транспортної системи королівства. Дзеркальна галерея мала втілити не тільки нові художні рішення або підкреслити велич короля, але й показати високі досягнення скляної промисловості королівства. А велика кількість фонтанів Версальського саду мала продемонструвати високі технічні, особливо у важливій для тогочасної економіки гідравліці, досягнення.

Всі рахунки, пов'язані з будівництвом палацу, збереглися до нашого часу. Сума, що враховує всі витрати в перерахунок на сучасну вартість практично неможливий. Сучасна сума в 259,56 мільярдів євро. Ці витрати розподілилися на 50 років, протягом яких йшло будівництво Версальського палацу, завершеного в 1710.

На сьогодні комплекс Версальського замку включений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Питання до класу:

коли тривало будівництво Версальського палацу?
символом чого став Версальський палац?
скільки коштів було витрачено на його будівництво?

Король вникав в усі деталі державного управління і міцно тримав важелі влади.. Що б не пропонували його міністри, останнє слово завжди залишалося за Людовіком. Існувала лише одна людина, без з’ясування думки якої король не приймав жодного рішення – міністр фінансів –Жан Батіст Кольбер.

Внутрішню і зовнішню політику Франції в другій половині 17 століття, ми розглядаємо працюючи з підручником методом «Робота в групах» за матеріалами параграфа 19.

Завдання 1 групі: «Реформи Жана Батиста Кольбера».

Завдання 2 групі:  «Заходи Жана Батиста Кольбера в зовнішній торгівлі та культурі»

Завдання 3 групі: «Реформи Людовіка 14 після смерті Жана Батиста Кольбера»

Завдання 4 групі: «Охарактеризувати життя людей третього стану за часів Людовіка 14»

Завдання 5 групі: «Причини кровопролитних війн «короля-сонця».

Завдання 6 групі: «Які території завойовані Францією. Причини перемог французької армії»

Завдання 7 групі: «Війни Франції кінця 17 початку 18 століття та їх результати та наслідки для країни».

Завдання 8 групі: «Визначити позитивний і негативний вплив правління Людовіка 14 на Францію».

Ознайомлення учнів з результатами своєї роботи:

1 група:

Реформи Жана Батиста Кольбера:

зменшені і чітко визначені податки третього стану;
заохочення створення мануфактур;
допомога буржуазії створювати нові підприємства;
політика проктеціонізму;
скасовано внутрішнє мито;
будівництво доріг.

Запис в зошит

Висновок: сприяли розвитку економіки та торгівлі.

Ми вперше зустрічаємо термін протекціонізм, що ж він означає? За словником ст. 221, визначаємо значення цього слова.

Проктеціонізм - економічна політика держави, спрямована на захист національної економіки; сприяння розвитку власної промисловості і торгівлі. Запис в зошиті.

2 група:

Заходи Жана Батиста Кольбера в зовнішній торгівлі та культурі

розвиток зовнішньої торгівлі (Ост-Індська, Вест-Індська, Левантійська торгові компанії);
розвиток культури ( Академія наук, Академія Архітектури).

Запис в зошит

Висновок: сприяли розвитку зовнішньої торгівлі та культури

3 група:

Реформи Людовіка 14 після смерті Жана Батиста Кольбера:

запровадження королем нових податків;
створення постійної поліції, яка стежила за невдоволеними;
переслідування гугенотів, що виступали проти абсолютизму, скасування Нантського едикту – окатоличення гугенотів;
арешти невдоволених.

Запис в зошит

Висновок: зростання абсолютної влади монарха

4 група:

Охарактеризувати життя людей третього стану за часів Людовіка 14:

основні платники податків – третій стан: городяни та селяни;
селяни відбували федальні повиності, сплачували податки до державної скарбниці.
збільшення податків на буржуазію;
розорення ремісників та власників мануфактур;
сповільнення розвитку промисловості.

Запис в зошит

Висновок: зниження рівня життя населення третього стану

5 група:

Причини кровопролитних війн «короля-сонця»:

мета зовнішньої політики Людовіка – стати абсолютним правителем у Європі;
мета дворянства – збагачення.

Запис в зошит

Висновок: зовнішня політика Франції залежала від примх монарха і носила загарбницький характер

6 група:

Які території завойовані Францією. Причини перемог французької армії:

завоювали: частину Іспанії та Голландії, Канада, Луїзіана ( території по річці Міссісіпі);
підтримка Туреччини у війнах, для ослаблення в Європі австрійських Габсбургів.

Причини перемог:

Французька армія сильніша від армії противників;
Англія не приймала участь в війнах.

7 група:

Війни Франції кінця 17 початку 18 століття та їх результати та наслідки для країни.

1688 по 1697 – перемога французької армії  на суходолі, але розбитий флот Франція вперше не збільшила володіння;

1701-1713 війна з країнами Європи.

Наслідки

Поразка, втрата частини Канади
Втрата панування в Європі

8 група:

Визначити позитивний і негативний вплив правління Людовіка 14 на Францію.

Отже спроба Людовіка встановити панування в Європі закінчилися невдачею.

Багаторічні війни виснажили Францію й після смерті Людовіка 14 в 1715 році Франція вже не могла боротися за панування в Європі.

А зараз давайте спробуємо визначити позитивний і негативний вплив правління Людовіка 14 на Францію.

Позитивний:

абсолютна монархія створила умови для розвитку країни
зламано опір великих феодалів
завершено об’єднання країни
розвиток торгівлі
налагоджено промислове виробництво

Негативний:

на поч. 18 століття абсолютизм стримує розвиток економіки, яка залежить від примх 1 людини
король і дворянство перетворились на паразитів
низький рівень життя ІІІ стану
війни виснажили країну

Отже позитивних і негативних рис впливу правління Людовіка ІV на Францію приблизно названо однаково.

Отже, як ви вважаєте, чи можна вважати епоху «короля-сонця» часом процвітання Франції? Чому?

Висновок: час правління Людовіка XIV є процвітанням абсолютної монархії, а не часом процвітання Франції

ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Висновок.

Реформи Кольбера сприяли розвитку економіки, торгівлі та культури
По смерті Кольбера зростання абсолютної влади монарха
Зниження рівня життя населення
Зовнішня політика Франції носила загарбницький характер
Час правління Людовіка XIV  є процвітання абсолютної монархії, а не часом процвітання Франції

V. Підсумки уроку.

VІ. Домашнє завдання.

За підручником «Всесвітня історія» 8 клас  § 19, записи в зошиті.


Теги: історія Франції, Телятник Н.Д.
Навчальний предмет: Всесвітня історія
Переглядів/завантажень: 1191/231


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar