Головна » Всесвітня історія

Доба „проспериті” у США. Прояви Великої депресії. Економічні та соціальні засади „Нового курсу” Рузвельта

Тема уроку: Доба  «проспериті» у США. Прояви Великої Депресії. Економічні та соціальні засади «Нового курсу» Рузвельта.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Мета: пояснити суть доби «проспериті», Великої депресії, «нового курсу», з'ясувати значення і наслідки «нового курсу», формувати вміння аналізувати, узагальнювати, систематизувати матеріал, складати портрет історичної особистості, доводити дієздатність політики втручання держави в економічні процеси в період кризи.

Після уроку учні зможуть:

пояснювати суть доби «проспериті» і «нового курсу»;
називати основні події в США в період Великої Депресії
аналізувати передумови світової кризи
застосовувати та пояснювати поняття: «проспериті», «втрачене покоління», «масова культура», «новий курс», «джаз».

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 Бесіда.

Вчитель. Діти, ми продовжуємо вивчати тему «Провідні країни світу в 20-30 роки ХХ століття.

1.Які країни світу ми можемо віднести до провідних в першій половині ХХ століття.(Англія, США, Німеччина, Італія, Німеччина)?

2. Чи  торкнулася Перша світова війна Американського континенту?(військові дії не велися)

3.Чи зазнала країна масового руйнування?(ні)

4. Чи брала американська армія участь у війні?(так, з літа 1918 року)

5.Чи були людські втрати?( так, були, але у порівнянні з іншими країнами ця цифра незначна)

6.Чи брала участь США в роботі Ліги Націй ( ні, бо дотримувалася політики ізоляціонізму)

7. Чи можна стверджувати, що така ситуація сприяла тому, що США після  І світової війни стала процвітаючою, розвинутою країною світу?( так)

Слайд.

Тому не дивно, що темою уроку є саме період процвітання або  «проспериті», який змінився  Великою депресією і політикою  «Нового курсу» Рузвельта.

ІІІ. Сприйняття і первинне усвідомлення матеріалу.

Слайд.

Проблемне питання: «Які з заходів «Нового курсу» Ф. Рузвельта заслуговують на те, щоб їх застосувати в нашій країні?»

Дітям роздаються картки, які потрібно заповнити.

                                 ПЛАН

Період «проспериті».
«Велика депресія».
«Новий курс» Ф. Рузвельт.

Слово учителя.

 Період процвітання(1921-1929) тісно пов'язаний з президентами-республіканцями:

Вореном Гардінгом(1921-1923) і Келвіном Куліджем (1923-1929).

Слайд.

 Музичний супровід. Джаз.

     Візитівкою їхнього перебування на посту було впровадження «сухого закону»- заборону вживати горілчані вироби і,як наслідок, зростання гангстерського руху,обмеження державного втручання в економіку, «анти червона паніка», діяльність расистської організації «Ку-Клукс-клан»,зростання продажу побутової техніки, кількості легкових автомобілів (слайд), автомобіль коштував 290 доларів, а Форд став національним героєм, а також, на жаль,падіння моралі, ерою надмірності і «Ревучими двадцятими».

 Охоплені загальною ейфорією, американці воліли не помічати негативні явища.

2."Велика депресія". Криза припала на президентство республіканця Гувера. Слайд.

Визрівання передумов світової економічної кризи.  Самостійна робота з підручником. Клас ділиться на 2 групи.

 1 група-визначає внутрішні передумови економічної кризи.(ст..180- 10 клас. П.Полянський)

 2 група-визначає зовнішні передумови кризи.(ст..181- 10 клас. П.Полянський

Приблизні відповіді учнів.

1 група- внутрішніми передумовами кризи було перевиробництво сільськогосподарської продукції і, як наслідок, падіння цін,доступність дешевих кредитів, захоплення американців покупками, скорочення виробництва, безробіття, перестала  давати приріст вугільна промисловість через широкий вжиток газу і нафти, набув популярності одяг з синтетичних волокон, а вироби з вовни  та бавовни не мали в країні збуту, залізниці не витримували конкуренції з літаками і пароплавами.

Показ слайду про перевиробництво.

2 група – зовнішніми передумовами були такі: союзники і Німеччина заборгували великі суми,  у США були прийняті закони, спрямовані на захист виробника, тому європейські країни закрили ринки збуту американських товарів.

Учитель. Період Великої Депресії започаткували події на Нью-йоркській біржі. Сучасники так описують те, що сталося: «Грім ударив 24 жовтня 1929 року. Курси акцій стали стрімко падати. Першого дня було продано 12.800 тис. акцій, а 5 днями пізніше – в один день продали 16 млн. акцій»

Діти, ми з вами нещодавно пережили кризу, яку теж можна віднести до світової. В чому ж вона виявилася? Приблизна відповідь дітей: зростання безробіття, страйки, інфляція. І тому не дивно, що й у США були аналогічні схожі процеси.

Робота з атласом.

Запитання учителя.

Які штати були найбільше охоплені безробіттям?
Як ви думаєте чому?
В яких штатах відбувалися мітинги?
Де відбувалися найбільші виступи фермерів?

 Показ слайду з картою. Діаграма про безробіття.

Учитель. Звісно, що така напружена ситуація не могла тривати довго, провалом  республіканців скористалися демократи, які перемогли на виборах у 1932 році. Перемогу отримав Франклін Делано Рузвельт.  32 Президенту США судилося стати найвизначнішим із американських політиків ХХ століття.

Випереджувальне завдання. «Історичний портрет Рузвельта».

Завдання учням. Прослухавши доповідь, дати відповідь на запитання:

«Чому американці, порушивши конституцію, обирали Рузвельта 4 рази президентом?» Слайди.

     Франклін Делано Рузвельт народився 30 січня 1882 року у родині, що належала до ділової еліти США.

     З 1900 по 1907 рік він навчався у Гарвардському університеті, обравши професію адвоката. У 23 роки одружився з Елеонорою Рузвельт, племінницею президента США Теодором Рузвельтом. Вже тоді чітко розробив графік руху вгору – депутат парламенту в штаті Нью-Йорк, Державний секретар у міністерстві військово-морського флоту, губернатор штату Нью-Йорк, президент.

     У 1920 році блискуча кар'єра зазнала краху-демократи програли на президентських виборах 1921 року, а після купання в холодній воді захворів на поліомієліт, тобто параліч нижніх кінцівок. Тепер 39 річний Рузвельт міг пересовуватися лише за допомогою інвалідного візка.

     У 1928 році його обрали губернатором найбільшого штату - Нью-Йорк.

Найперші слова президента, з якими він звернувся до людей після відміни «сухого закону»: « Чи не пора нам попити  пивця?».

     Апогеєм його діяльності було впровадження «Нового курсу», результатом якого було приборкання безробіття, хаосу, зростання впевненості американців у завтрашньому дні.

     Був артистом у політиці влади. Побив всі рекорди використання вето президента (635 разів), перший з усіх президентів повністю використовував у своїх інтересах радіо і пресу. Кожного року збирав 200 журналістів.

     У ІІ світовій війні оголосив «хрестовий похід» проти агресора. 4 рази обирався президентом США.

 Приблизні відповіді учнів  на питання.

Через його моральні якості, наполегливість, чітко поставлену мету.
Незважаючи на хворобу, став президентом наймогутнішої країни світу.
Здійснював реформи, що сприяли покращенню добробуту людей, зміцненню міжнародного авторитету.

Учитель. Як вище зазначалося,  апогеєм діяльності Рузвельта було запровадження «Нового курсу». В основі курсу лежала теорія економіста Кейнса.

 Слайд.

Держава збільшує державні витрати, знижує податки------ Підвищення соціальних допомог------    підвищення купівельної спроможності------зростання попиту-------підприємці більше продають------- потрібні робочі руки-------- підвищення купівельної спроможності.

Слайд.

 Суть курсу- вжиття заходів, покликаних оздоровити економіку завдяки її докорінному реформуванню. ЇЇ наріжним каменем стало державне регулювання всіх галузей, а особливо фінансової.

Складові курсу

1.Фінанси  і банки

2. Сільське господарство

3. Промисловість

4.Соціальна сфера

Втілення курсу. Розповідь учителя.

      Всі банки були закриті, відкривалися під пильним контролем держави, встановлювався контроль за ринком акцій, обов'язково страхувалися депозити дрібні і середні.

     У сільському господарстві. Фермерам надавалися кредити, метою державного регулювання сільського господарства стала боротьба за родючість грунтів, у штаті Теннесі був проведений успішний експеримент з модернізації гідроелектричних дамб для того, щоб здешевити електроенергію.

У соціальній сфері Рузвельт для допомоги 18-25 річним біло створено спеціальний Громадянський корпус(ССС), члени якого займалися лісонасадженням та ремонтними роботами, це забезпечило роботою

близько 3 млн. молодих американців. Президент опікувався долею безробітних, престарілих, прийняв Конгрес рішення про забезпечення  пенсій  для літніх людей та інвалідів і страхування проти безробіття.

         За наполяганням Рузвельта було прийнято Закон про відновлення національної промисловості (НРА), про зменшення безробіття, «Кодекси чесної конкуренції», регулювали заробітну плату й умови праці. Праці підлітків була заборонена, система позик на будівництво і ремонт житла, доріг і мостів допомогла створити робочі місця й скоротити безробіття.

Учитель перевіряє опорні конспекти. Слайд.

Слово учителя.

«Новий курс» був зламом в історії США ХХ століття. Розпочаті президентом Рузвельтом перетворення були спрямовані на вихід із кризи і на піднесення економіки. Повністю  цієї мети не було досягнуто. Але основні важелі регулювання ринкової економіки держава отримала саме в ці роки, було призупинено спад виробництва, стабілізовано ціни, припинено зростання безробіття і падіння життєвого рівня населення.

ІУ. Осмислення знань учнів.

Вирішення проблемного питання уроку.

Приблизні відповіді учнів.

Докорінне реформування економіки на основі державного регулювання фінансових, економічних, соціальних відносин.
Припинення зловживань у економічному і соціальному житті.
Ощадливе використання природних ресурсів.
Надання кредитів для розвитку фермерських господарств, тому що сільське господарство є дуже привабливим бізнесом і для цього є всі умови.
Соціальна допомого безробітнім, впровадження  громадських робіт.
Надання робочих місць молоді ( 18-25 річним), формування робочих таборів.
Розвивати додаткові енергоресурси.

У. Домашнє завдання.

Написати лист-звернення до президента з пропозиціями щодо покращення ситуації в країні, використовуючи реформи Рузвельта, вивчити № 15.


Теги: Історія США, Сердюк О.В.
Навчальний предмет: Всесвітня історія
Переглядів/завантажень: 5388/272


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar