Головна » Українська мова

Розробка уроку «Складне речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком» з української мови в 5-му класі

Мета:

навчальна: поглибити знання учнів про складне речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком; навчити визначати їх у тексті; повторити правила постановки розділових знаків у складних реченнях;
розвивальна: розвивати навички читання текстів; уміння школярів працювати колективно та самостійно; вміння моделювати складні речення; розвивати логічне мислення, творчу уяву, мовленнєві навички;
виховна: виховувати інтерес до української мови, любов до рідного краю.

Внутрішньопредметні зв’язки: пунктуація, орфографія.

Межпредметні зв’язки: мова, література.

Обладнання: підручник (О.В.Заболотний Українська мова 5 клас), мультимедійна презентація «Складне речення», дидактичний матеріал ( картки для колективної роботи та роботи в парах).

Тип уроку: урок систематизації та узагальнення знань

Форма уроку: урок – практикум

Хід уроку

І. Організаційний момент

Гра «Створюємо настрій»

Діти, давайте відчуємо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту і скажімо собі:

 

Я прийшов до школи (для чого?)………(вчитися)
Треба бути (яким?)……..(спокійним)
Зі мною (хто?)……..(мої друзі)
Вони мене……..(люблять)
Мені………( дуже приємно)
У класі……..(затишно, сонячно)
Я готовий……..(добре працювати)!

ІІ. Мотивація  навчальної  діяльності. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

 Учитель: Наші мандри синтаксисом тривають. Сьогодні наша зупинка на станції «Складне речення». Знання з цієї теми потрібні вам для удосконалення культури мовлення. Нам належить навчитися безпомилково вирізняти складні речення в тексті, удосконалити навички постановки розділових знаків у складних реченнях, розвити творчі вміння моделювати складні речення.

Отже, запишіть, будь ласка, в зошити «число, класна робота, тему уроку».

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель: Щоб розпочати плідну роботу на цьому уроці, треба пригадати теоретичні відомості з вивченої теми.

Прийом «Незакінчене речення»

Граматична основа речення складається з ……
Другорядні члени речення – це………
Просте речення має……..
Складне речення має……..
Частини складного речення поєднуються за допомогою……..
Між частинами складного речення ставимо…….

Молодці! Я бачу, всі готові рухатися далі, і на практиці закріпити знання про складне речення.

IV. Виконання вправ на закріплення вивченого матеріалу.

Лінгвістична лабораторія.

Ознайомтесь, будь ласка, зі змістом тексту с.70 впр.146 «Назви поселень України» і виконайте наступні завдання: (усно)

Визначте тему, основну думку тексту
Укажіть стиль і тип мовлення
Знайдіть і зачитайте складні речення, дотримуючи правильної інтонаціі.

Коментоване письмо.

Запишіть речення. Поясніть розділові знаки.

1.Вже полетіли у вирій пташки, вітер осінній листя зрива. 2.Дощ накрапає, і бродять тумани біля ріки. 3.Вовк линяє, але він вдачі не міняє.

     3.  «Поліном фантазій»

Слова на орфограму «Апостроф» об’єднайте у складне речення, запишіть його, зробіть усний синтаксичний розбір.

Бур’ян, м’яч, під’їхав, черв’як, святковий, сузір’я, м’ята.

Перевірка виконання (діти зачитують складені речення, виконують усний синтаксичний розбір ). (За бажанням)

Фізкультхвилинка «Чотири  стихії»

Земля – руки  донизу

Повітря – руки вгору

Вогонь – обертати руками

Вода – плескати в долоні

4.Творча робота  (робота  в парах)

Скласти три складних речення, використовуючи сполучники і, коли, що за малюнком, розставити розділові знаки.

Представлення результатів роботи в парах (за бажанням).

V. Підсумок уроку.

Лінгвістична вікторина

Що таке речення?
Які члени речення утворюють його граматичну основу?
Якими є речення за емоційним забарвленням?
Якими є речення за метою висловлювання?
Що таке однорідні члени речення?
Що таке звертання?
Наведіть приклади вставних слів.

Молодці! Ви всі активно працювали на сьогоднішньому уроці.

Рефлексія

Дайте відповіді «Так» чи «Ні» на кожне питання стосовно нашого уроку.

Чи було складно на уроці?

Чи було цікаво на уроці?

Чи все зрозуміло з цієї теми?

Чи встигли ви виконати всі завдання?

Чи з задоволенням ви працювали на уроці?

 

Дякую за відповіді!

VI. Домашнє завдання (за вибором).Оцінювання

Виконайте вправу за підручником с.74  впр.156 (І завдання)
Скласти просте речення зі звертанням і складне зі вставним словом.
Запишіть п’ять прислів’їв, що складаються зі складних речень.  


Теги: складні речення, Реннер О.Є.
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 927/172


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar