Головна » Українська мова

Розробка уроку «Синтаксичний розбір складного речення» з української мови в 11-му класі

Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів про складне речення;  активізувати словесну творчість учнів засобами інтеграції різних видів діяльності;  удосконалити навички роботи з інтерактивною дошкою; стимулювати вміння учнів самостійно працювати над завданнями; розвивати зв’язне мовлення учнів, мислення, фантазію; формувати навички аналізу; уміння ставити запитання за темою; виховувати повагу до творчості М.Рильського, почуття прекрасного, уміння бачити красу рідного слова; культуру мовлення.

Очікувані результати

Учні повинні знати:

– визначення складного речення;

– особливості будови складносурядних, складнопідрядних, безсполучникових речень та з різними видами зв’язку;

– відмінності між різними видами речень;

– правила пунктуації у складних реченнях.

Учні повинні вміти:

– визначати типи складних речень;

– визначати засіб зв’язку в складних реченнях;

– будувати схеми складних речень;

– створювати висловлювання за темою на основі опорної схеми;

– ставити запитання з даної теми;

– правильно розставляти розділові знаки;

– аналізувати складні речення.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого.

Форми організації пізнавальної діяльності: фронтальна, самостійна.

Методи:  «гронування», мовний аналіз, «мікрофон», репродуктивна й евристична бесіди, метод тренувальних вправ.

Обладнання: комп’ютерна техніка, інтерактивна дошка, електронні таблиці, схеми, тестовий роздатковий матеріал, картки самооцінювання.

 

Хід уроку

Організація класу. Мотиваційний етап.

Оголошення теми,  мети та епіграфа уроку.

 

Прогнозування

    Учні визначають мету уроку.

     Учитель підсумовує все сказане.

 

2. Актуалізація опорних знань учнів.

1) Учні методом «уявного мікрофона» ставлять один одному запитання, які знадобляться для вивчення теми «Синтаксичний розбір складного речення».

2) Демонструється слайд.

 

Учні зачитують приклади до всіх видів складних речень з домашньої роботи.

3) Диктант із кодуванням (взаємоперевірка робіт, зразу ж пояснюються відповіді).

1. Лише дійшовши схилу віку,

Поезію я зрозумів.

 

2. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

 

3. І до друга я звернувся

Із промовою такою:

Ти рости на втіху людям,

Отіняй кохання чисте,

Бережи нам світлі ріки.

 

4. Свій парус ладячи крилатий,

Пливти без компаса не смій!..

 

5. Ми нові гаї посадим,

Щоб земля була весела.

 

6. Вміє розставатись той, хто вмів любить.

 

7. Гей, поля жовтіють, і синіє небо,

Плугатар у полі ледве маячить.

 

8. Б'є сніг із-під холодних копитів,

Метнулось гайвороння край дороги.

 

9. А тепер у серці щось тремтить і грає,

Як тремтить на сонці гілка золота.

 

10. А вітер віти клонить і співає

Мені в ушах...

 

11. Настане день, настане час —

І розіллється знов медами

Земля, що освятив Тарас

Своїми муками-ділами.

 

12. Гримить Дніпро, шумить Сула,

Озвались голосом Карпати.

 

Відповідь: 023022432043

 

ІІІ. Узагальнення знань про складне речення.

 

Пояснення вчителя.

 

2. «Гронування»

– Доберіть ті поняття й терміни, що пов’язані із поняттям «Синтаксичний розбір складного речення».

 

3) Робота біля дошки (завдання виконується на інтерактивній дошці).

Знайти складне речення (підкреслити граматичні основи):

А Благословенна в болях ран степів широчина бездонна, що, як зелений океан, тече круг білого Херсона.

Б Це ж сам ти вколо зеленню розлився, огудинням прослався по землі.

В Благословен мечів ясних огонь, отчизни охорона, іржання коней бойових, морських походів даль солона.

Г В сніги, у сиву сніжну невідомість, мережані, оздобні линуть сани…

 

4) Виконати завдання, спроектоване на дошці.

 

5) На дошці спроектовані речення. Два  учні біля дошки будують схеми речень.

Розставити пропущені розділові знаки, побудувати схеми речень, усно проаналізувати речення.

1. На світі є співучий Лангедок,

    Цвіте Шампанню Франція весела,

    Де в сонці тоне кожен городок

    І в виноградах утопають села.

2. Довгі тіні між деревами -

    Наче повів темних крил,

    І вітрилами рожевими

    Розцвітає небосхил.

 

6) Побудувати схеми, проаналізувати речення. Три  учні біля дошки будують схеми речень.

 

 1. Не повернуть минулого ніколи: воно пройшло і вже здається миттю!

 

 2. Низько ходить жовте сонце, сліпить очі вітер лютий, плачуть бідні ліхтарі, і самотньо розпускає пелюстки свої багряні довго пещений тюльпан.

 

 3. Ми працю любимо, що в творчість перейшла, і музику палку, що ніжно серце тисне.

   

7) Синтаксична вікторина.

 

8) Про яке речення йде мова?

Речення розповідне, неокличне, складне, складнопідрядне з кількома підрядними, з однорідною підрядністю.

1. Ластівки літають, бо літається,

   І Ганнуся любить, бо пора...

             2. У городі, де грають струни п'яні,

                 Де вічний шум, де вічна суєта,

                 Я згадую слова твої неждані.

3. І серед поля, на яснім світанні,

    Коли ще сном охоплені жита, 

    Душа тебе, тебе одну віта.

 

9) Підготовка до ЗНО

10) Виконання словникової роботи, яка є підготовчим етапом до написання творчої роботи.

11) Скласти текст за поданими початками речень, уживаючи слова, які були проаналізовані в попередньому завданні. Назвати види складних речень, використаних у творчому диктанті.

 

ІV. Підсумки уроку. Рефлексія «Незакінчене речення»

V. Домашнє завдання.

VІ. Підсумки уроку. Учні виставляють свої оцінки (у картках самооцінювання).  Учитель оголошує та мотивує оцінки.


Теги: Коткова Л.І., складні речення
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 1874/200


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar