Головна » Українська література

В. М. Сосюра. „Любіть Україну”. Урок з української літератури для 8 класу

Мета: ознайомити школярів з життєвим і творчим шляхом В. Сосюри; опрацювати ідейно - художній зміст твору поета «Любіть Україну»; розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, спостереження, робити висновки, узагальнювати навчальний матеріал, формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття пошани до рідної України.

Тип уроку: засвоєння знань і формування умінь.

Форма проведення: урок - дослідження.

Обладнання: портрет В.Сосюри, краєвиди України, аудіо(відео)записи, тексти творів письменника, дидактичний матеріал (тестові завдання).

 

Хід уроку

Свою Україну любіть.

Любіть її… Во время люте.

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Т. Шевченко

I.Організаційний момент

(Звучить запис пісні «Україна» у виконанні В. Сорочик.)

II. Повідомлення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності

(Учні зачитують цитати про Україну)

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

Вступне слово вчителя

Широкоплечий, кремезний, обличчя смагляве, задумливі вишнево-карі очі. Швидка хода, Голос високий, ніжний. Таким був В. Сосюра – виразник поетичної душі свого народу. Творчість Володимира Миколайовича назавжди залишиться однією з найяскравіших сторінок рідної країни.

2. Життєвий і творчий шлях В. Сосюри

(Повідомлення учнів на теми: «Дитинство В. М. Сосюри», «Роки навчання. Любов до літератури», «В. Сосюра у вирі історичних подій», «Літературна діяльність митця»)

3.Аналізування вірша В. Сосюри «Любіть Україну»

3.1.Слово вчителя

Безліч творів В. Сосюри присвячено патріотичній темі, протягом цілого життя він повсякчас сповідається в любові та клянеться у вірності рідній землі. Причому образ вітчизни поступово розростається: від маленької Третьої Роти через степове роздолля Донеччини - до всього українського світу з неодмінними «ясними зорями » й «тихим водами». Саме за незгасну любов до України неповторному Володьці судилося зазнати найбільше прикрощів, але одні приписи чи й навіть вирок не змусили його відректися від найдорожчого.

3.2.Історія написання твору

Грізне життя фронту давало Сосюрі все новий матеріал. Біль за понівечений Київ народив прекрасні рядки любові до України у жадані години його визволення.

Поет часто потерпав за свої вірші. Йому навіть закидали, що він недруг українського народу. Командній лізі Сталіна – Берії - Кагановича необхідно було вбити в людях саме дуже небезпечне для них почуття любові до рідної землі, до рідної країни.

Патріотичний вірш «Любіть Україну»,написаний у 1944р., у 1951р. став причиною найгостріших звинувачень поета в націоналізмі. В. Сосюру знову перестають друкувати, він живе під загрозою арешту, яка зникає тільки зі смертю Сталіна 1953 року.

Вірш уперше був опублікований у «Київській правді» та «Літературній газеті».

3.3. Виразне й осмислене читання поезії

3.4. Обмін враженнями щодо прочитаного

3.5. Словникова робота

Купина –у біблійній міфології - кущ, який горить і якимось чудом не згорає;

зойки – крики;

пурпуровий – темно – червоний;

канонади – гучні звуки від пострілів;

багнети – ножі на рушницях.

3.6. Повторне читання твору

Тема: зображення поетичного образу України, її краси й величі.

Ідея: возвеличення палкого кохання українців до рідного краю.

Основна думка: закликає українців любити рідну землю: «Любіть Україну!»

Жанр: громадянська лірика.

Віршовий розмір: амфібрахій.

3.7. Обговорення змісту вірша. Бесіда за питаннями:

- З приводу чого В. Сосюра написав свій вірш?

- Чому письменник вважає, що любити Україну потрібно як у щасливу мить, так і у «годину негоди»?

- Що приваблює автора вірша в Батьківщині?

- Чим необхідно довести свою любов до рідного краю?

- Якою В. Сосюра зображує Україну?

- З якою метою Україна порівнюється з купиною?

- Як у вірші згадується воєнне лихоліття?

- Поясніть, як ви розумієте рядки:

Не можна любити народів других,

Коли ти не любиш Вкраїну!..

Чому В. Сосюра акцентує увагу на вічному зв’язку кожної людини з Батьківщиною?
Від чого застерігає автор поезії юнака і дівчину у своєму зверненні до них?
Чому ця поезія актуальна і сьогодні?

3.8. Прослуховування пісні у виконанні хору (відеозапис)

3.9.Пошуково – дослідницька робота

I варіант

         Виписати з тексту художні засоби, які використав автор.

II варіант

      Скласти інформаційне гроно щодо образу України.

III варіант

          Підрахувати кількість ужитого у вірші дієслова «любити» в різних формах, іменника «Україна». Зробити висновок.(Це особливий стилістичний прийом, який виділяє головну думку.)

 

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

1.Проведення тестового опитування

1.1.Віршований розмір вірша:

а) хорей; б) ямб; в) дактиль;г) амфібрахій.

2. Поезія має форму:

а) послання; б) монологу; в) діалогу г) полілогу.

3. Художній засіб у творі «Любить Україну!»:

а) гіпербола; б) анафора; в) антитеза; г) епітет.

4. Уперше вірш був опублікований у:

а) «Громаді»; б) «Житті і слові»; в) «Літературній газеті»;г) «Новій зорі».

5. Україну В. Сосюра називає:

а) могутньою; б) великою; в) радісною; г) вишневою.

6. З порадою бути вірним у своїй палкій любові рідній Україні звертається поет до:

а) юнака; б) дівчини; в) вихованців дитячого садку;

г) тих, хто у скрутній для країни час зрадив її.

7. «Всім серцем любіть Україну свою, - і вічним ми будемо з нею».

Дані рядки в композиційній будові твору є:

а) експозицією; б) кульмінацією; в) зав’язкою; г) розв’язкою.

8. Дерева, які шумлять над ставом:

а) тополі; б) берези в) верби; г) клени.

9. Українську мову В. Сосюра називає:

а) милозвучною; б) солов’їною в) гучною; г) веселою.

10. Рідна країна горить – не згорає, як та:

а) зірка; б) райдуга; в) діброва г) купина.

11. Любити свій край потрібно:

а) як вишневий сад; б) у годину негоди в) мов цінну річ;
г) не звертаючи уваги на ментальність його народу.

12. Без Батьківщини кожний українець:

а) сирота; б) вітер в полі; в) порох і дим; г) дорожній пил.

 

2. Завдання.

Прочитати вислів М. Стельмаха про В. Сосюру.

поезіїбезВолодимираСосюри

неможнауявитинашої

вересневої щедрості,так

безпосередньості,аосенібез

веснибезберезневої

якнеможнауявити

V. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

-Продовжіть речення.

«Вірш «Любіть Україну» здається мені…»

VI. Оцінювання

VII. Домашнє завдання

Вірш «Любіть Україну» вивчити напам’ять.

Скласти усний твір – роздум «У чому ж може полягати моя дійова любов до Батьківщини?»

(Перегляд відеоролика «Моя Україна»)


Теги: Сосюра, Верхогляд С.І.
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 1454/196


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar