Головна » Українська література

Художня майстерність Г. Квітки-Основ’яненка у змалюванні образів Марусі та Василя

Мета: на основі ідейно-психологічного аналізу твору з‘ясувати суть справжніх людських цінностей, авторське розуміння морального права людини бути щасливою, характеризувати зідеалізованих автором персонажів, розкриваючи фольклорні основи повісті, орієнтовані на народну мораль, красу людських почуттів;

удосконалювати вміння логічно висловлювати свої думки й аналізувати художній твір, провести паралелі між різними видами мистецтва( література – музика – живопис – декоративно-ужиткове мистецтво);

розвивати в учнів відчуття образного слова, спостережливість, пам’ять;

виховувати учнів на загальнолюдських засадах добра і справедливості, совісті і честі, стверджувати в душах дітей красу і щирість почуттів та відповідальність за свої вчинки.

 

Епіграф:

Нема на світі єдності такої, як єдність душ,

Коли кохають двоє.

Я знаю: ніколи не буде, як хочеш,

Бо є два світи, у яких ми живем:

Один мені щастя й любов напророчив,

А інший у душу терпкий вилив щем.

 

ХІД УРОКУ:

Організаційний момент
Мотивація навчання школярів

Звучить українська народна пісня «Цвіте терен» у виконанні учениці 9 класу.
Колективне міркування «Що таке щастя?»

(свої міркування діти зобразили в малюнках – стенд малюнків).

Чи можливе щастя без страждань?
Хто вважає себе щасливим?
Чи може людина творити щастя своїми руками?

Слово вчителя

Щастя… Усі найзаповітніші людські мрії і бажання увібрало в себе це слово. Багато людей пройшли свій життєвий шлях, і кожен прагнув щастя. Художники, композитори, поети намагалися відтворити у своїх творах КОХАННЯ. Торкнемося і ми серцем і душею цього високого світлого почуття, яке змінює світ, робить людину добрішою, кращою. А допоможуть нам в цьому головні герої повісті Г. Квітки – Основ’яненка “Маруся».

                       (зачитую тему уроку, епіграф)

Сьогодні на уроці ми розглянемо 2 питання:

Характеристика головних героїв – Марусі та Василя. Детальний опис їх зовнішності.
Що значить щастя для Марусі та Василя?

 

3.Основний зміст роботи

Україна… Початок XIX століття. Маруся і Василь – двоє закоханих.

Бесіда за текстом.

Чому Маруся вважається народним ідеалом дівочої краси?
Як зобразив автор портрет Марусі?(зачитувати з тексту)
Які художні засоби використав автор?
Зачитаймо опис зовнішності і звернемо увагу на український національний костюм.

Сорочка вишита
Плахта картацька червчата
Запаска – це традиційний жіночий одяг нижньої половини тіла.

Запаскою називали фартух або попередницю.

Пояс
Хусточка у пояса
Ляхівка – вид вишитої вимережаної прошви на жіночих та чоловічих сорочках.
Панчішки(панчохи)
Червоні  черевички
Віночок
На грудях намисто, дукачі – традиційна деталь українського костюму; жіноча прикраса у вигляді великого медальйону, який схожий на монету з металевим бантом, який прикрашений камінцями.

Зверніть увагу на репродукції картин, де художники зобразили українок в національних костюмах: Василь Тропінін «Дівчина з Поділля»; Володимир Маковський «Українська дівчина»; Ілля Рєпін «Українка біля тину».

Зачитаймо портрет і опис зовнішності Василя:

Жупан- народний верхній чоловічий або жіночий одяг до п’ят.
Юпка – чоловічий короткополий каптан з домашнього тонкого сукна, пошитий у талію, із складками і стоячим коміром.
Пояс
Штани
Чоботи

 

За яких обставин познайомилися Маруся і Василь?
Герої закохалися один в одного з першого погляду. Чи справжнім було їх кохання? Чи відчувають вони себе щасливими?
Перешкодою їхньому щастю стає батько Марусі – Наум Дрот – через те, що Василь повинен йти служити на 25 років. Батько не хотів бачити доньку «удовою при живому чоловікові». Василь наймається до купця, щоб заробити грошей.

Друга перешкода щастю – смерть Марусі.

Чому померла Маруся?
Як сприймає смерть коханої Василь?
Щастя, яке було в їх руках, зникло. Доля розпорядилася так: Маруся помирає- і разом з нею помирає її щастя, надії, віра, мрії про щасливе майбутнє з коханим Василечком.
Як складається доля Василя після втрати коханої?
Останні рядки повісті зачитати: «…Довго, довго стояв Наум над гробом його! Далі зихнув, перехрестився і каже: «Дай, Господи милосердний, щоб ти ТАМ знайшов свою Марусю!».
Що має на увазі Наум?

 

4.Підведення підсумків

1. Робота на дошці і в зошитах.

Які риси характеру героїв возвеличує Г. Квітка – Основ’яненко?

Доброта
Довірливість
Чистота душі
Чесність
Покірність
Богобоязливість
Милосердя
Порядність
Повага та шана до старших
Повага родинних звичаїв
Щирість
Слухняність
Ідеал

 

Подивимося на героїв через призму XXI ст. Чи існують такі люди зараз? Чи існує таке кохання?

 

5.Домашнє завдання

Відповідь на запитання «Чого ми можемо повчитися у героїв повісті?»


Теги: Квітка-Основ'яненко, Грабар В.О.
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 1282/147


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar