Головна » Хімія

Будова атома

Мета: Повторити і систематизувати знання учнів про атоми і молекули; навчити визначати число протонів, нейтронів, електронів.

Розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, працювати в групах.

Виховувати активні позиції в навчанні.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів, роздатковий матеріал, дидактичний матеріал, числа (1-8)

Тип уроку: Комбінований.

Методи і прийоми: бесіда, групова, індивідуальна.

Хід уроку

І Організаційний момент.

На кожному етапі уроку буде використаний комп’ютер ( Навчально – методичний комплекс 9клас)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учні розподілені на групи. Кожна група отримує елемент та повинна дати характеристику згідно його розташування в періодичній системі хімічних елементів. (Na, K, CL, I, AL, O, Не)

Дати відповіді на запитання: (усна робота з класом)

Структура періодичної системи елементів.
Дати визначення: група, період.
Назвати які є групи та періоди.
Сформулювати періодичний закон Д.І. Менделєєва.
Які групи хімічних елементів вам відомі?
Чому елементи об’єднали  в групи лужні метали, галогени та інші?
З яких частин складається речовина?
З курсу фізики пригадайте склад атома.

ІІІ Вивчення нового матеріалу.

На дошці схематично зображений атом, учні повторюють його склад, та дають визначення атому.

Атом – електронейтральна частинка, що

складається з позитивно зарядженого ядра та

негативно заряджених електронів.

Хімічний елемент – вид атомів з однаковим

 

Англійським фізиком Е. Резерфордом 1909р. в результаті дослідів із розсіяння

α- частинок на атомах було відкрито атомне ядро, а в 1920 був відкритий протон. Нейтрон відкритий в 1932р. Дж. Чедвіком. 1932 р. Д.Д. Іваненко та Є.М. Гапон запропонував протонно – нейтронну теорію будови атома. Протони й нейтрони мають загальну назву – нуклони.

Загальне число протонів і нейтронів – нуклонне число.

Протонне число (порядковий номер елемента) дорівнює величині заряду його ядра.

Учні слухають матеріал з допомогою комп’ютера, порівнюють властивості протонів, нейтронів, електронів, дають відповідь на запитання:

Доведіть, що в ядрі зосереджена практично вся маса атома.

Визначення складу атомного ядра.

+1p= порядковому номеру;

-е= порядковому номеру;

0n= різниця нуклонного числа та порядкового номера

N = A – Z

N кількість нейтронів

A нуклонне число (атомна маса)

Z протонне число (порядковий номер)

Приклад:

Fе + 26                  Мg + 12

+p= 26                    +p= 12

-е= 26                     -е= 12

0n= 30                     0n= 12

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Усні завдання (комп’ютер )
Робота в парі. На дошці розташовані елементи один учень показує, з допомогою цифр кількість протонів, електронів, а інший кількість нейтронів. (Li, C, N, О, Не, АІ, Р.)
Робота в групі. Учні отримують таблицю та заповнюють її. Результати показують вчителю.

V. Підсумки уроку

Учні підводять підсумки самостійно

VІ. Узагальнення та систематизація.

Самостійна робота.

Учні отримують таблиці та заповнюють самостійно.

VІІ Д.з. § 23 вчити, ст.132  № 2-7


Теги: атом, Хлівна О.В.
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 741/418


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar