Головна » Біологія

Значення сенсорних систем в психології та медицині

    Узагальнюючий урок: ”Значення сенсорних систем в психології та  медицині”.

    Цілі та завдання: узагальнити знання про будову сенсорних систем, принцип  структури  та функції аналізаторів; з‘ясувати значення органів чуття   для психології та медицини, формувати науковий світогляд, виховувати в  учнів культуру здоров‘я як складову загальної культури людини.         

    Дидактична мета для учнів: засвоїти принцип структури сенсорних систем та функції аналізаторів, зробити практичні висновки для застосування у подальшому житті.

    Учні повинні знати: загальний принцип структури та функції аналізаторних систем, складові частини сенсорних систем, основні порушення роботи сенсорних систем, їх причини та способи  уникнення.

    Учні повинні вміти: пояснювати значення частин певного аналізатора та основні процеси, які в ньому відбуваються; виявляти взаємозв‘язок між будовою органа чуття та його функціями, виявляти значення сенсорних систем в житті людини.

     Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.

     Форма уроку: синтетична

     Обладнання:  таблиці, схеми, аромолампа, ароматичні масла (туя, сосна), лаванда, записи звуків природи та класичної фортепіанної музики, магнітофон, друкована література для сліпих.

абв – шрифт коментарів

абв –шрифт розповіді вчителя

абв –шрифт відповіді учнів

Хід уроку:

Оскільки цей урок узагальнення і систематизації знань я вважаю за потрібне чергування І, ІІ,  ІІІ і ІV етапів уроку при опрацюванні матеріалу по 5 основним сенсорним системам і лише потім загальні висновки та підсумки уроку.

                І Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів.

Для активізації пізнавальної активності учнів доцільно сформулювати план уроку та його мету ( із записом на дошці та в зошитах), а для створення доброго настрою і почуття успіху в учнів вибрати оптимістичне, краще жартівливе, гасло.

               -  Сьогодні ми з вами з‘ясуємо значення органів чуттів людини в психології та медицині. Для цього систематизуємо і узагальнимо вивчений матеріал по основним сенсорним системам людини, в кінці уроку перевіримо ваші знання, матеріалізувавши їх у вигляді оцінки. А щоб наша робота була плідною девізом учнів 9 класу має стати: „Все чую, все бачу, на всі питання відповідаю”.

(Учень 9 класу намалював ілюстрацію до цього девізу у вигляді шаржу на відо-    мий східний вислів, замінивши мавп на особи учнів.)

Метою цього етапу є повторення, зміцнення знань, виправлення помилкових уявлень та підготовка до засвоєння нової інформації, тому фронтальне опитування доцільно проводити у вигляді бесіди, будуючи її таким  чином, ніби для подальшої захоплюючої розповіді якраз не вистачає невеличкої інформації, за якою вчитель і звертається до учнів. Тут можна запропонувати завдання різної складності відповідно до особистих  здібностей дитини: репродуктивні завдання (А), узагальнюючі (Б) та на встановлення причинно-наслідкових зв‘язків (В).

- Озброївшись оптимістичним гаслом вирушаємо у країну Пізнання!

-Пригадайте, п‘ять основних чуттів людини.

Зір, слух, нюх, смак, дотик              (А)

- і відповідно п‘ять органів чуття.

Око, вухо, слизова оболонка носа, язик, шкіра   (А)

- Іван Петрович Павлов, підкреслюючи складність процесу утворення  відчуттів ввів поняття ”аналізатор”. Поясніть відношення цього терміну до поняття „сенсорні системи” та дайте визначення.

Ці поняття тотожні і позначають систему, яка забезпечує сприйняття, передачу і обробку інформації про певне явище внутрішнього чи зовнішнього середовища організму.                   (Б)

- Складіть на дошці схему структури аналізатора та функції кожної складової.

Додаток №1        (В)

- З‘ясуємо, нарешті, яке місце в цій системі займає орган чуття?

Орган чуття – периферична частина аналізатора       (В)

Оскільки ця частина опитування досить інтенсивна і має проходити у швидкому темпі доцільно змінити вид діяльності учнів, застосувавши сугестивний метод навчання.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Метою цього етапу є спонукання учнів до вивчення біології взагалі та даної теми безпосередньо, тому пропоную такий приклад евристичної бесіди:

-  Зручно сядьте на стільцях, послухайте запис, що я  підготувала, а за 2- 3 хв. по тому попрошу вас описати картинки, що виникли у вашій уяві.

(Звучить запис звуків природи і класичної фортепіанної музики.)

- Хто хоче поділитися своїми відчуттями?

Діти розповідають про уявні  картинки лісу, моря, сходу чи заходу сонця, тощо.

- Як вам це вдалося? Адже запис не містить жодного слова?

З метою формування в учнів вміння робити умовиводи, доцільно запропонувати зробити висновок самостійно та скоригувати вчителем:

звуки несуть інформацію про навколишній світ.

- Який орган чуттів сприймав цю інформацію?

Орган слуху – вухо.

- Пригадайте, які відділи воно має?

Зовнішнє, середнє, внутрішнє

- Де містяться слухові рецептори та який вигляд мають?

У внутрішньому вусі – завитці, волоскові клітини.

- Які відчуття викликає у вас почута мелодія та звуки природи?

Умиротворення, спокій, блаженство, розслаблення, тощо

Всі названі слова можна написати на дошці і застосувати прийоми особистісно – орієнтованого навчання - спонукати дітей до самостійного висновку:

- Звуки є не тільки джерелом інформації про навколишній світ, але й справляють на людину велике емоційне враження.

ІІІ. Сприйняття нової інформації.

Для кращого сприймання нового матеріалу та для покращання емоційного фону на уроці, вважаю доцільним проводити розповідь на фоні притишеної класичної музики і звуків природи. (Аудіо записи можна придбати у спеціалізованих магазинах)

- А чи знаєте ви як впливають різні звуки на психо –емоційний стан людини?!

Ми живемо з вами у великому місті, де сучасна шумова „симфонія” складається з багатьох факторів: гул літаків, грохот залізниці, шуму будівельної техніки, транспорту, підприємств і т.д. Приборкання шуму – одна з найгостріших проблем ХХ століття і, на жаль, в теперішньому лише загострюється. „Шум - зазначив американський спеціаліст по шуму Кнудсен, - повільний вбивця...”

Визначено, що звуки природного походження: шум морського прибою, дощу, шелест листочків, дзюрчання джерельця і т. д. – благодійно, цілюще впливають на організм людини, вони заспокоюють, розслабляють. Дуже негативно впливають на слух виробничий, транспортний шум, гучна музика. Дослідження показали, щоці звуки знижують продуктивність розумової праці на 60%, фізичної на 30%. У 20% юнаків і дівчат, які непомірно захоплювалися рок-музикою, слух виявився зниженим як у 85 річних старців.

Враховуючи різну модальність учнів (візували, аудіали та кинестети) і включення їх в процес сприйняття інформації вважаю обов‘язковим написання на дошці оголошених відсоткових даних.

- Замисліться – чи варто? Ви маєте право на будь-яке рішення при умові, що добре уявляєте наслідки.

Постанова такого риторичного питання спонукає учнів до осмислення реальної загрози власному здоров‘ю без менторства та тиску з боку вчителя.

ІV. Осмислення об‘єктивних зв‘язків.

З метою осмислення об‘єктивних зв‘язків пропоную застосувати методи та форми, що сприятимуть здійсненню зв‘язку з життєвою практикою учнів, а саме тут буде доцільним проблемне запитання:

- Поміркуйте, як же можна значно притишити „шумову симфонію” міста доступними, не коштовними і навіть приємними засобами?

Всі пропозиції учнів варто записати на дошці, але найправильнішим висновком має бути озеленення

- Листяні породи дерев поглинають понад 25% звукової енергії, а розсіюють до 74%. Пригадайте які ви знаєте дерева-шумопоглиначі.

Клен, липа, тополя, дуб, граб, береза

- З усього сказаного про слухову сенсорну систему робимо практичні висновки важливі для запам‘ятовування на все життя:

Бережіть вуха: не слухайте тривалий час надто голосну музику, садіть дерева, бережіть ті, що ростуть.

З метою формування  в учнів бачення практичного значення біологічних знань у житті людини пропоную учням подібний висновок зробити самостійно, промовити вслух і записати в зошити.

                І/ Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів.

Від початку уроку в класі горить аромолампа, насичуючи повітря в класі ароматом сосни, ялини тощо. Такий прийом дозволяє включити нюхову систему для сприйняття і в той же час використати позитивні властивості аромотерапії, про що і піде мова на цьому етапі уроку.

- Активно поглинають звукову енергію і хвойні дерева. За час від початку уроку повітря насичалося знайомим всі ароматом.....

хвойних дерев

- Підкажіть мені, який орган чуттів сприймає ці подразнення?

Ніс, його слизова оболонка

- Пригадайте найбільш визнану теорію стосовно механізму сприйняття запахів.

Учні розповідають положення стереохімічної теорії

ІІ/. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- А  чи знаєте ви, що до одного з найдревніших відділів медицини відноситься аромотерапія.  Це наука лікування  ароматами природних ефірних масел, зцілюючі  масажі та ароматичні ванни із застосуванням ефірних масел, також це -мистецтво створення індивідуальної парфумерії та приготування натуральних харчових ароматизаторів.

Це ефективний спосіб оздоровлення, який не завдає людині шкоди, дарує людині здоров‘я та красу.

З метою формування бачення практичного значення біологічних знань в житті людини вчитель може запропонувати пригадати...

- Пригадайте, які аромати мають миючі засоби, якими користується ваша сім‘я? Які вам особисто подобаються дуже, не дуже і зовсім не подобаються.

Відповіді учнів

- Чому відповіді у всіх різні?

- Спробуємо визначити біологічне значення  запахів.

ІІІ/. Сприйняття нової інформації.

- Спеціалісти японської фірми „Шіміцу” пропонують розв‘язати проблему продуктивності праці  і зниження рівня стресових ситуацій за допомогою запахів. Так визначено, що посилюється увага на 20%, нормалізується серцевий ритм і артеріальний тиск при вдихувані  запаху лаванди, він діє заспокійливо, розслаблююче.

На 33% збільшується продуктивність розумової  праці від запаху жасмину, на 54% від запаху лимону.

Аромати хвойних дерев заспокоюють нервову систему, знімають стрес, омолоджують, виявляють антисептичну ( антибактеріальну дію і антивірусну дію), знімають запалення, стимулюють імунітет.

- До якої категорії  за психологічним сприйняттям  відносяться всі перелічені запахи?

Приємні або аромати

     ІV/. Осмислення об‘єктивних зв‘язків.

З метою активізації пізнавальної діяльності учнів, вважаю за доцільне на цьому етапі уроку використати проблемне питання, що спонукатиме учнів до аналізу здобутих знань та робити умовиводи.

- Поміркуйте,  яке значення ми надаємо неприємним запахам? Можливо ідеальною конструкцією нюхового аналізатора було б неможливість їх сприйняття?

Вони необхідні людині як захисні механізми, бо за неприємним запахом людина відрізняє недоброякісну їжу і відмовляється від неї; виявляє в повітрі шкідливі і небезпечні домішки.

- Поміркуйте, який зробимо практичний висновок, особливо важливий для запам‘ятовування на все життя?

Висновок зроблений самостійно дійсно буде запам’ятовано на все життя. Обов‘язково записуємо його на дошці.

Відчуття нюху – створення настрою і самопочуття

     І// Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів.

Можна знову включити  притишений аудіо запис фортепіанної музики та звуків природи.

- Якими б кольорами ви б зобразили те, що уявляли під час прослуховування музики?

Бесіда з учнями.

Яке щастя, що ми бачимо світ в кольорі!  Без цього життя було б нудним і похмурим.
Назвіть сенсорну систему, яка забезпечує нам сприйняття кольору?

Зорова, орган зору – око

Далі можна використати сугестивний метод, запропонувавши учням розв‘язання кросворду з ключовим словом „рогівка”.      Додаток №2

 ІІ//. Мотивація навчальної діяльності учнів.

З метою формування мотиваційної сфери в учнів бажано використати міжпредметні зв‘язки з літературою та історією.

А чи знаєте ви, що існує ще одна сторона таїни сприйняття кольору, прихована від очей пересічної людини?
З давніх - давен  кожному конкретному кольору надавалося певне змістове значення. Сформувалася і існує мова кольору, дещо відмінна у різних народів, культур. Ось як співвідносять колір східні філософи.

Додаток №3

Бажаним є використання   кольорової таблиці, текст якої прочитується вголос, бажано учнями. Використання наочності обов‘язково повинно бути цільовим, тобто демонструватися на певному етапі уроку і закритою в інший час.

ІІІ//. Сприйняття нової інформації.

З метою здійснення творчої співпраці з учнями та активізації їх уваги під час розповіді вчителя учням можливо запропонувати робити помітки в зошиті словами або символами, які позначатимуть асоціативні образи до кожного кольору. Для спонукання до творчості, діти можуть називати зображені символи після кожного епізоду розповіді вчителя або по її закінченню. Це також допоможе включити в роботу всіх учнів відповідно до їх розвитку, здібностей та модальності. 

Подібна табличка представлена в додатку №4.  Розповідь вчителя Додаток №5.

Сподіваюсь, що ця розповідь дала вам нові знання про кольори і ви можете скористатися нею як інструкцією при створенні свого гардеробу, елементів побуту, особистих речей і допоможе краще зрозуміти індивідуальні нахили та пристрасті ваших друзів та знайомих. Абетку кольору активно використовують психологи для тестування.

ІV//. Осмислення об‘єктивних зв‘язків.

З метою усвідомлення взаємозв’язків і взаємозалежностей у вивченому, а також покращання емоційного фону уроку можна запропонувати  описати які б кольори використали діти для оформлення дитячої кімнати, кухні, вітальні, кабінету в своїй  майбутній власній квартирі або для оформлення різних кабінетів у школі.

Така робота матиме не тільки методичний результат але й дозволить визначити „зони напруження” у викладанні різних предметів та стосунків з вчителями -предметниками в цьому класі. Безперечно обробка такої інформації має бути у співробітництві з шкільним психологом.

Нарешті діти мають зробити наступний практичний висновок, особливо важливий для запам‘ятовування на все життя, який продовжить перелік на дошці:

Колір – керівництво до дії!

Наступна дидактична гра дозволить перенести здобуті знання в практичне русло та сприятиме формуванню усвідомлення цінності життя, розуміння, що деякі аномалії здоров‘я  не вади, а особливості повноцінної людини.

- А зараз двом добровольцям пропонується взяти участь в експерименті.

Пропонується вдягнути окуляри з синіми скельцями.

- Назвіть, будь ласка, кольори фломастерів які я буду вам показувати.

Зір якої людини ми змоделювали?

Дальтоніка

- Чим пояснюється таке порушення зору?

Відсутність певних видів колбочок у сітківці ока, як правило тих, що сприймають червоний і зелений колір.

І/// Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів.

- Яку сенсорну систему ми ще не згадали сьогодні?

Смакову

Які чотири смакові відчуття ми визначаємо?

Солодке, солоне, кисле, гірке.

- Згідно з теорією Хенінга, будь-який смак може бути одержаним, якщо змішати в необхідній пропорції три з чотирьох можливих первинних смаків.

     Пригадайте, де розташовані рецептори смаку?

В ротовІй порожнинІ – на язицІ, в слизовІй оболонцІ внутрІшньоЇ поверхнІ щІк і пІднебІння.

ІІ///. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Смаковий аналізатор впливає на весь організм. Гірке, солодке, солоне змінюють просвіт кровоносних судин. Смак їжі впливає на роботу органів травлення і, навпаки, їх стан відображається на сприйнятті смаку. Цю закономірність взяли на озброєння лікарі-гомеопати.

ІІІ///. Сприйняття нової інформації

З метою виявлення обізнаності учнів можна запропонувати пояснити, що таке „гомеопатія”, при відсутності відповіді - цю роль на себе бере вчитель.

- Гомеопатія – спосіб лікування хвороби, що заключається у використанні малих доз тих ліків, які у великих кількостях спричиняють у здорової людини ознаки даної хвороби.

Для вибору ліків в гомеопатії аналізують сукупність симптомів. І серед них неабияке місце займають смакові відчуття.

І.П. Павлов відзначав особливе положення органа смаку як прикордонного апарату, який своїми кінцями з‘єднує два середовища організму: внутрішнє і зовнішнє. Він виконує роль контролера, що визначає смакові якості їжі.

ІV///. Осмислення об‘єктивних зв‘язків.

Для того, щоб учні осмислили взаємозв‘язки у вивченому доцільно запропонувати їм:

- Зробіть практичний висновок, особливо важливий для запам‘ятовування на все життя і запишіть його в зошити, а я продовжу записи на дошці:

Дбайте про смакові відчуття!

     І//// Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів.

П‘яте чуття людини, згадане сьогодні на початку уроку – чуття дотику.

Де найбільше рецепторів, що реагують на різні типи механічних подразнень?

На кінчиках пальців, на язиці і долонях

У яких людей найбільш розвинуто відчуття дотику?  У сліпих

ІІІ///. Сприйняття нової інформації

- Дійсно, сліпі люди є рівноправними членами суспільства, здобувають освіту, читають і пишуть книжки. В цьому їм допомагають спеціальні книги з особливим шрифтом, де всі літери випуклі і розрізняються кінчиками пальців на дотик.

Обов’язкова демонстрація будь-якого друкованого видання для сліпих або малюнку об‘ємного шрифту Брайля.

      ІV///. Осмислення об‘єктивних зв‘язків.

Для стимулювання подальшої навчально-пізнавальної діяльності вчителю можна поставити таке проблемне запитання:

- Часто говорять про так зване „шосте відчуття”. Поміркуйте, що при цьому мають на увазі?

Здебільшого інтуїцію, тобто підсвідомі відчуття, що беруть участь у формуванні нашої поведінки.

- Так, але то вже є психічна діяльність людини, розкриття фізіологічних механізмів якої є найскладнішою проблемою, пов‘язаною із дослідженнями біології людини. Саме механізми поведінки людини стане темою наших наступних уроків.

     V.  Узагальнення та систематизація вивченого.

З метою конкретизації вивченого учитель може запропонувати учням виконати завдання – вставити пропущені слова у сформульованому висновку уроку, або ж в залежності від рівня підготовки класу або групи учнів, сформулювати його самостійно, керуючись метою уроку визначеною на початку.

Усю невичерпну різноманітність навколишнього світу людина сприймає завдяки роботі багатьох аналізаторів:.......(зорового, слухового, нюхового, смакового, дотикового, інших)..........Кожний аналізатор сприймає тільки певний вид........ (енергії)...., розрізняє тільки специфічні для нього....( подразнення.)..... і в процесі еволюції сформував до них високу...... (чутливість).

Для розвитку інтересу вивчення біології та творчих здібностей дітей, вироблення умінь узагальнювати здобуті знання, доцільно запропонувати на цьому етапі уроку методичний прийом – синквейн.

Приклад синквейну:

Аналізатори

різноманітні, чутливі,

народжують цілий вир почуттів

сприйняттям барвистого світу повного чудової любові до

Природи!

    VІ. Підведення підсумків.

З метою виявлення хибних уявлень з вивченої теми та підсумкового оцінювання рекомендую провести графічний диктант. Оцінювання усних відповідей учнів на цьому уроці та даного диктанту може скласти тематичну оцінку, тобто бути одним із варіантів тематичної атестації.  Додаток №6

З метою формування в учнів бажання вивчати біологію, бачення практичного значення біологічних знань у житті людини учитель може під час виконання завдання роздати сухі квіточки лаванди на кожну парту та запропонувати  сказати якої мети я хочу досягти цим.

При вдихувані аромату лаванди увага посилюється на 20 % (з інформації на уроці).

VІІ. Визначення і пояснення домашнього завдання

Якщо є можливість, дітям можна  подарувати квіточки лаванди і дати домашнє завдання:

 розказати батькам та друзям про найцікавіше, що дізналися на уроці (методичний прийом „навчи іншого”).

 Розказати, які зміни вирішили зробити в побутовому оточені сім‘ї, відповідно до набутих на уроці знань.

Література:

Шабатура М.Н. Матяш Н.Ю. Мотузний В.О. Біологія людини 8-9 – К.; Генеза, 1997.
Плужниов Н., Рязанцев С., Среди запахов и звуков. – Молодая гвардія, 1991.
Максимова Н.Ю. та ін.. Життя та здоров‘я – Київ: Знання, 1998.
Задорожний К.М. Відкриті та нестандартні уроки біології у 9 класі.- Харків: Основа,2005
Богданова О.К. Іноваційні підходи до викладання біології.-Харків: Основа,2003
Невєдомська Є.О. Робота з біологічними термінами і поняттями для учнів 9
класу. – К.: Фенікс, 1999.
 Цветовой личностный тест. — Минск, 2000.
Петренко В.Ф., Кучеренко В.В. Взаимосвязь эмоций и цвета. — Вестн. Моск. ун-та — сер 14. — 1988. — №3.
Познай себя.— Москва, 1990.


Теги: Діденко О.Б., сенсорні системи
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 934/227


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar