Головна » Зарубіжна література

Алегоричний сенс політичної казки Джорджа Орвелла «Колгосп тварин». Сатиричне зображення тоталітарних режимів

МЕТА: допомогти студентам усвідомити зміст, ідейно-художні особливості політичної казки Дж. Орвелла та її стилю; розвивати навички роботи з текстом, філософського прочитання твору; удосконалювати вміння студентів формулювати та обґрунтовувати своє ставлення до прочитаного; розширювати кругозір студентів, виховувати гуманізм, прагнення до активної життєвої позиції.

Обладнання: тексти художнього твору; візуальне забезпечення заняття у вигляді презентації у програмі PowerPoint з використанням епізодів художнього фільму.

Тип заняття: комбінований, аналіз художнього твору.

 

Епіграф: «Тверезість розуму і сила духу – ось панацея від небезпечних бажань»

Г.Г.Маркес «Осінь патріарха»

I. Мотивація навчальної діяльності

Джордж Орвелл – відомий англійський письменник, автор політичної алегорії «Колгосп тварин». Коли у 1943 році Сталін розпустив Комінтерн, щоб підкреслити свою відмову від ідеї світової революції і свою лояльність до союзників по антигітлерівській коаліції, Орвелл пише різко антисталінський памфлет «Колгосп тварин», де в хижому кабані Наполеоні з його незмінною люлькою в зубах легко впізнати «вождя народів».

У передмові до українського видання Джордж Орвелл писав: «Мені важливо, щоб люди на Заході і в Європі побачили радянський режим таким, яким він є. Вже починаючи з 30-х років я не бачу жодної ознаки, що СРСР дійсно будує соціалізм, натомість я бачу багато ознак того, що керівники нічим не відрізняються від панівного класу. Нажаль, робітники та інтелігенти Англії не розуміють, що СРСР сьогодні зовсім інший як у 1917 році, бо, з одного боку, їм хочеться вірити що соціалізм все-таки  існує, з іншого  - їхнє мирне і відносно вільне життя робить тоталітаризм для них незрозумілим.

Після повернення з Іспанії мені спало  на думку виступити проти радянського строю, використавши  казкову  форму, доступну  майже кожному читачеві.»

 

  Політична казка написана у 1943 – 1944 роках і вийшла друком 17 серпня 1945 року.  Перший переклад був здійснений на українську мову Іваном Шевчуком під літературним псевдонімом Івана Черняхівського.

 

II. Оголошення теми і мети заняття

 

III. Актуалізація опорних знань

Слайд 1.

1. Повідомлення студентів про життя, творчість і політичні погляди письменника. (Акцент на передмові до українського видання казки).

 

Слайд 2.

2. Словникова робота. Дати визначення таким літературознавчим термінам: політична казка, алегорія, метаморфоза, карикатура, байка.

 

Слово вчителя.

Сам письменник визначив жанр свого твору – казка. Ще можна додати, що це байка у прозі і політична казка, і карикатура, і алегорія з історичним підтекстом. Опис метаморфоз на фермі викликає посмішку, іноді смуток, бо за всіма подіями легко вгадуються реальні історичні факти.

 

Слайд 3.

 

Автор відразу знайомить зі всіма персонажами казки., яка складається з десяти розділів.

Отже, складемо список персонажів із вказівкою «хто є хто» (за зразком першої ремарки п’єс «Дійові особи»), а також визначимо сімейні та службові зв’язки.

 

Студенти характеризують кожного персонажа, формуючи лялькову ферму тварин.

Майор (Марко, Майер – за різними джерелами перекладу) –

Наполеон – «виглядає доволі лютим, був мовчазним, але про таких говорять, що вони свого доб’ються»

Сніжок (Сноубол, Обвал, Білан) – жвавий, «він був красномовний і винахідливий, але вважалось, що у нього недостатньо твердий характер».

Крикун (Сквілер, Стукач, Квікун) – відданий помічник Наполеона «з кругленькими щічками, блиском в очах, швидкими рухами і пронизливим голоском». Блискучий оратор. Про нього говорили: «Він докаже, що чорне – це біле».

Боксер, Гнідко, Травка (Конюшина) – віддані учні і робоча сила колгоспу тварин (Звіроферми, Скотоферми). Моллі (Марічка) – біла кобила, полюбляє цукор і стрічки в гриві.

Джессі – собака, дітей якої забрав Наполеон для виховання. Вони стали відданими охоронцями законів, які встановлював Наполеон.

Мойсей – ручний ворон. За твердженням свиней – улюбленець містера Джонса, шпіон і донощик, зате говорив так, що заслухаєшся. Він стверджував, що є загадкова країна – Карамельна Гора, куди попадають тварини після смерті. Ця країна на небі, за хмарами.

Ослик Бенджамін і Кішка.

 

Слово вчителя.

Ми познайомились із основними персонажами казки. Тепер визначаємо основні сюжетні лінії, суть конфлікту та алегоричний сенс казки.

 

3. Переказ сюжету твору

Орієнтовний зміст переказу

Події відбуваються на Панському дворі ( хутір «Садибний», хутір «Дідівщина»), господарями якої є містер і місіс Джонс. Сусідами були містер Фоксвуд і містер Пінчфілд.

Старий хряк Майор розказує тваринам про свій сон, де всі тварини  рівні і над ними немає Людини, яка панувала над ними.

 

Слайд 4.

Слайд 5.

 

 Згодом, після смерті Майора, обставини склались таким чином, що тварини, прогнавши Джонсів, стали господарями ферми. Мрія Майора про створення Анімалізму втілилась у семи Заповідях.

 

Слайд 6.

 

Всі тварини часто співали Гімн Повстання, який запропонував ще старий хряк Майор.

Сніжок узагальнює сім заповідей до однієї: «чотири ноги добре, а дві – погано!». Він же стає ідейним натхненником різноманітних комітетів.

 

Слайд 7.

 

Наполеон у цей час забирає дітей Джессі для відповідного виховання.

Сусіди разом з містером Джонсом здійснили спробу захопити ферму, але потерпіли невдачу.

Орденом «Герой Тварин» нагородили Сніжка і Боксера, а битва отримала назву битви при Корівнику, також був запроваджений салют у річницю битви і на Іванів день - річницю Повстання.

Життя продовжується. Тварини працюють 60 годин у тиждень; втікає Моллі з ферми; у результаті конфлікту із Наполеоном Сніжок змушений рятуватись втечею з ферми. Крикун переконує тварин у правильності дій Наполеона під грізне ричання собак, дорослих дітей Джессі.

Всупереч із законами Анімалізму розпочато торгівлю із сусідніми фермами, встановлюються дружні стосунки між Наполеоном і містером Уімпером. У цей час свині переходять жити у людський маєток.

Змінюються Заповіді Анімалізму. Крикун оголошує Наполеона Вождем. На фермі час від часу трапляються розбійні напади, падає Вітряна мельниця і у всіх проблемах звинувачують Сніжка.

Боксер починає говорити про помилки в устрої ферми, але вихід бачить у ще більшій праці. Гімн Повстання заборонений і написаний новий, проте тварини його не запам’ятали.

 

Слайд 8.

Слайд 9.

 

 Все частіше Наполеону співають хвалебні пісні і пишуть вірші.

 

Епізод з відеофільму про культ особи Наполеона.

 

Слайд 10.

 

Ферма бідніє, голодує, з’являється Мойсей. Здоров’я Боксера підірвано, його відправляють на забій. Наполеон і свині починають ходу на двох ногах і змінюється правило: «чотири ноги – добре, а дві – краще!». Наполеон затверджує єдину Заповідь.

 

Слайд 11.

 

«Всі тварини рівні – але деякі рівніші за інших»

Тварини бояться і людей, і свиней.

 

Слайд 12.

 

Перегляд фінального епізоду фільму.

 

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

 

Слайд 13.

 

Слово вчителя. Отже, відтворивши всі події твору, запишемо їх у робочий зошит у вигляді плану.

 

Завдання. Назвіть літературні казки та байки, де теж прослідковується суспільно-політичний підтекст.(Орієнтовні відповіді: Байки Г.Сковороди, І.Крилова, Л.Глібова, казка І.Франка «Лис Микита», повість Ф. Іскандера «Кролики і удави»).

Завдання. Назвіть людські риси характеру уособлені в казкових героях.

 

Завдання. Висловіть власні враження від прочитаної казки, у чому її алегоричний смисл?

 

Завдання. На основі Ваших тверджень та знань із всесвітньої історії заповнимо таблицю «Правда історична і правда художня». (Робота  біля дошки)

 

Казкова дія художнього вимислу

Євро-азійська політика до середини ХХ століття

«…до мене прийшло усвідомлення, що людина визискує тварин майже так само, як багаті класи визискують пролетаріат» Дж. Орвелл (з передмови до українського видання).
Анімалізм («Скотизм», «Животноизм»)
Панський двір і його господар містер Джонс.
Гімн «Тварини Англії», гімн повстання.
Наполеон, Сніжок, Крикун.
Боксер, Травка – тяглові коні. Їх девіз: «Будемо працювати ще більше».
Культ особи Наполеона.
Наполеон – абсолютний диктатор, який затверджує єдину заповідь: «Всі тварини рівні, але деякі рівніші за інших»
Примирення між людьми і свинями.

Ключовим моментом у житті Орвелла стала Іспанська війна. Саме там письменник зрозумів, що можливий зовсім інший соціалізм, відмінний від радянського.
Комунізм.
Царська Росія на чолі з Миколою II.
Інтернаціонал.
Й.Сталін, Л.Троцький, радянське  ЗМІ.
Робітничий клас.

Стаханівський рух.

Культ особи Й.Сталіна.

 

Тегеранська конференція. Ілюзорне покращення стосунків між СРСР і Заходом.

Початок Холодної війни.

 

  Аналітична бесіда за питаннями:

Слайд 14.

 

Як Ви сприймаєте твердження, що Ви не такі рівні, як інші?.
Чи можна описати формування будь-якої тиранії? Яка Ваша версія?

 

Узагальнююча бесіда за цитатами епіграфу і висловлювань письменника (слайд 1).

 

V. Домашнє завдання: Опишіть епізод казки Дж. Орвелла, що найбільше Вас вразив. Поясніть свій вибір.

 

Термінологічний словник

Алегорія – іносказання; троп, у якому абстрактне поняття яскраво передається за допомогою конкретного художнього образу ( напр.., собака – алегорія відданості)

Афоризм – коротке лаконічне судження, яке в стислій, зручній для запам’ятовування формі містить глибоку думку.

Байка – невеликий віршований або прозовий твір повчального алегоричного змісту.

Казка – прозовий твір фольклору про вигаданих осіб та події, а також літературний твір такого ж змісту та форми.

Карикатура – невдале наслідування, смішне, спотворене зображення когось, чого-небудь.

Метаморфоза – перетворення, перевтілення.

Метафора – перенесення властивостей з одного предмета (явища) на інший схожих ознак.

Підтекст – внутрішній, прихований зміст якого-небудь тексту, висловлювання.

Політика – мета й завдання, що їх ставлять суспільні класи або політичні партії в боротьбі за свої інтереси; методи і засоби досягнення цього.

Політична казка – прозовий твір про вигадані події та  осіб, які намагаються досягти певної мети різними способами.

Сатира – специфічна форма художнього відображення дійсності, заснована на дошкульному висміюванні пороків, хиб, негативних явищ. Твір літератури, у якому використано цю форму.

Тоталітаризм – одна із форм авторитарного суспільства, характеризується повним пануванням держави над усіма сферами життя суспільства, знищенням демократичних свобод, відсутністю прав людини.

 

Орієнтовний перелік рис характеру людей: акуратність, активність, безвільність, байдужість, вірність, владолюбство, вразливість, гордість, зверхність, жадність, жорстокість, деспотичність, довірливість, колективізм, легковажність, підлабузництво, мудрість, наївність, відвертість, пасивність, песимізм, підозрілість, рішучість, самовпевненість, стриманість, слабохарактерність, працелюбство, лицемірство, мрійливість, хвалькуватість, хитрість, хоробрість, підлість, егоїстичність, романтичність.


Теги: орвелл, Блозва О.А.
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 2282/171


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar