Головна » Українська мова

Прикметники твердої й м’якої групи. Відмінювання прикметників. Урок з української мови для 6 класу

Мета: сформувати в учнів уміння визначати належність прикметників до певної групи, вміння відмінювати прикметники, знаходити орфограму “буква и, і, ї у відмінкових закінченнях прикметників”, обгрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилом; розвивати  навички самостійної роботи; удосконалювати культуру мовлення; виховувати любов до рідного краю.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, інструктивні картки

 

Хід уроку

І. Організація класу

Добрий день, діти. Подивіться за вікно. Який ви бачите там пейзаж? (похмурий, сніговий, зимовий). Сідайте. Правда, хочеться тепла, сонця? То нумо весну закликати. Ось бачите, щойно розпустилася вербова гілочка, а бджілка вже летить збирати перший мед. Так і ми з вами візьмемо найкращу рису у неї, а саме працьовитість. Сподіваюсь, вона вам не завадить. Розгорніть зошити, запишіть число і тему сьогоднішнього уроку. Чому ми сьогодні повинні навчитись? Правильно.

ІІ Актуалізація опорних знань

Перед вами листи оцінювання, в них виставлені максимальні бали за ті чи інші види робіт. Форма оцінювання теж різна. Тому у кожного є шанс набрати 12 балів. Але кожен на щось розраховує, тому поставте собі оцінку, яку ви зможете отримати в кінці уроку.

         З чого розпочинається урок мови? (з повторення). А що нам необхідно повторити, щоб рухатися далі? (визначення прикметників. Групи за значенням, тверда та м’яка групи).  Так. Якщо були уважні, то зрозуміли, яке завдання будемо виконувати. Отже, І варіант у вас є хвилина, щоб опитати ІІ і виставити бали.(2). Помінялись ролями.

         Чи є, хто набрав максимальну кількість балів? Будь ласка

Що таке прикметник?
Які є групи за значенням?
Як визначити групи у прикметників? А якщо прикметник у множині?

Рухаємось далі. Перед вами інструктивна картка, на якій під номером 2 подане завдання, з якого необхідно виписати у 2 стовпчики прикметники твердої та м’якої групи.   Не забувайте, щоб правильно визначити групу у множині, необхідно його поставити в однину.

Перевірка. Увага на дошку. Якщо у вас все вірно, то поставте собі 1 бал. Якщо помилка у 2-3 словах – 0,5 балів, більше – на жаль 0.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Мотивація навчання.

          Діти, перед вами вірш, він є на дошці, є  у ваших картках. Але там пропущені три прикметники. Подумайте, які найбільш підходять? Перевірка.

Визначте групи поданих прикметників – синє – м’яка, прекрасна – тверда, голосисті – тверда. Синє небо – рід який (середній). Утворіть словосполучення, щоб цей прикметник став чоловічого та жіночого роду. Молодці. Написали вниз 7 відмінків. І ряд відмінює словосполучення синє небо, другий – синій пролісок, третій – синя хмара. До дошки представники кожного ряду.

Перевірка! Зробіть висновок як відмінюються прикметники м’якої групи? Діти, а чому я написала лише прикметники середнього та жіночого роду? Зверніть увагу, що у мене не так як у вас. (у М. в. є паралельні форми.).

Прекрасна весна – І ряд; прекрасне  свято, прекрасний день

Перевірка!

 

Діти, а які птахи асоціюються з весною?  Так, солов’ї. подивіться уважно на наступний вірш. Назвіть мені прикметники! У якому числі вони стоять (у множині). Ми не знаємо як відмінюються    прикметники множини.

І варіант відмінює прикметник милі, а ІІ – безкраї. Увага! До якої групи належить слово милі? А слово – безкраї?

Перевірка!

Діти, хто був уважний, у кого немає жодної помилки, той ставить собі 2 бали. У кого є одна-дві помилки – 1,5 бала. У кого 3-4 – 1 бал. Якщо 5-6 – 0,5 балів. А якщо більше – 0. 

ІV.Фізхвилинка

Діти, а які опади притаманні весні? (Дощі). Вони наче умивають нашу землю від тривалого сну. Так ми допоможемо їй. Увага! Фізхвилика «Дощ». Повторюємо за мною. (кожен ряд повторює за вчителем наступні вправи тільки тоді, коли він підходить до нього: руки труться одна об одну, плескають у долоні, плескають об коліна, ногами тупотять, потім у зворотному порядку)

V. Закріплення вивченого

 - А після будь-якого весняного дощу все навколо зеленіє, цвірінькають пташки і чути спів солов’я. А чи бачив хто цю пташку? Який він? Чули Як він співав? У нас буде нагода це почути, але ж не просто так.

Завдання. Перед вами текст про солов’я, але там відсутні прикметники, вам треба цей текст відновити, використовуючи слова із довідки та визначити зверху відмінок.

А ви побачили, що у вас завдання трошки інше. Вам необхідно скласти свій текст, використовуючи допоміжні слова та картинку. 

Перевірка! Діти будьте уважні. За цей вид роботи 4 бали. Якщо все вірно – 4. Якщо є помилки у 2-3 словах та відмінках – 3. У 4-5 – 2 бали, у 6-7- 1 бал, 8-9- 0,5, а решта – 0.

 

 Самостійна робота. Наступне завдання. Необхідно переписати словосполучення, вставити відповідні букви, визначити відмінок.

Перевірка! Все вірно - 2 бали, 12-помилки – 1,5, 3-4 – 1 бал, 5-6- 0,5 балів, далі – 0.

Діти подивіться на два останні словосполучення. А яке ж весняне свято супроводжується народними гуляннями, особливо в старовину? Масляна. Чи знаєте ви, що з понеділка у нас розпочалась Масляна? 

VІ. Підбиття підсумків уроку.

Ну що чи можна сказати що ми сьогодні працювали як бджілки?

Чому навчилися?

Що нове дізнались?

Що було цікавого?

Діти, там у карті у вас є такий запис  - додатковий бал. А хто відповідав найбільше, знав відповіді на всі питання? Так поставте собі по 1 балу.

А тепер підрахуйте свої здобутки, крім 4 учнів, яким я виставлю оцінки сама.

Чи співпадає ваша реальна оцінка з уявною?

VІІ. Домашнє завдання. Вправа 425


Теги: Прикметник, Стецюк Т.М.
Навчальний предмет: Українська мова
Переглядів/завантажень: 919/192


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar