Головна » Українська література

А. Тесленко „Школяр”. Літературний портрет

Мета:дати учням поняття про літературний портрет; навчити виразно читати літературний портрет, склавши його за допомогою алгоритму; розвивати навички аналізу, виразного читання,порівняння, виділення основних рис, вміння робити висновки; виховувати любов до рідного слова, інтерес до читання, співчуття до оточуючих.

Тип уроку: комбінований

Вид уроку: ток-шоу

Хід уроку

1 Організація класу до уроку ( лунає музика природи)

2 Мотивація навчального матеріалу

А) « Хвилинка  розвитку правильної дикції»

« Поетична хвилинка» - «Дитяча молитва»

( Лунає музика; горитиь  свічка; ікона, хліб сіль) – с 186 П-К

-Чистими можуть бути не лише обличчя, руки, одяг,а й душа. І ця душевна чистота – найголовніша й найцінніша якість людини. То ж авторка у вірші передає в поетичних рядках дитяче прагнення й сподівання на щастя в житті.

В) « Мої очікування від уроку» ( на вушко один одному)

3 Актуалізація опорних знань

« Закодований лист»

-борщ

-чоботи

-старець

-учитель

-« Г «

 

Яке слово – назва туту закодоване?

Кому належать ці поняття?

Хто автор цього твору?

Літературний диктант ( проводить учень) за біографією письменника.
Взаємоперевірка через рольову гру « Репортаж»

Журналіст  А. Тесленко – автор оповідань… ( стук у двері)

Ж      Хто це може бути?

Автор    Доброго дня, шановні!

Ж      Так це ж сам А. Тесленко. Доброго дня! Проходьте, сідайте!

          Як добре, що ви до нас завітали. От ви нам і допоможете перевірити наші знання. Я буду вас запитувати , а учні перевірятимуть літературний диктант.

А      Добре!

Ж   Тож почнемо!

( Результати ставлять на окремих оцінювальних картках)

4 Опрацювання нового матеріалу

Автор презентує книжкову полицю

-Писав я різні оповідання, спрямовані проти селянських забобонів, соціальної нерівності, за що колись мене і було виключено із школи. Перед вами представлені мої твори, гадаю, що ви ними зацікавитесь і згодом прочитаєте.

2)Слово учителя

А) Чит. Уривок з оповідання – с 106- початок

- Хто буде головним героєм нашого уроку? Чому?

Б) Запис теми уроку

В) Проблемне питання

- А як ви здогадалися , що я саме про Миколку читала?

- Навіщо автор з самого початку подає опис Миколи?

- Отож у худ. творі досить часто використовують різні описи – описи природи, тварин, рослин тощо. Вони  потрібні для того,щоб читач яскравіше уявив місце, час подій, переживання героїв. Вони трапляються в оповіданнях, казках, віршах.

Г) Фізкультхвилинка

Серед ночі 2-а кроти

Налякались темноти,

Тож втекли мерщій із двору

У свою глибоку нору.

Тож і ми з вами спробуємо  виділити описи героя оповідання

« Школяр» і створити його портрет. ЗРОЗУМІТИ: ДЛЯ ЧОГО АВТОР ВИКОРИСТАВ ПОРТРЕТ. ( ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ УРОКУ)

Д) Літ. Розминка – с 188 П-К- варіанти

 

1-Миколка

2-батько

3-матір

4- учитель ( 1ндивыдуальне)

 

Що це ми описали?( риси характеру)

Доповідь учня « Опис»

Е) Самостійно  у парах опрацювати статтю « Літературний портрет»- с 155

( випис. поняття. Чим відрізняється опис від портрету?)

 

ОПИС---------------Портрет---------------ЛІТЕРАТУРНИЙ

                                         Живописний

Ж)» Створи портрет героя» ( пазли )

 – А що ж  це за портрет? ( живописний)

-  Художники можуть відтворити не тільки зовнішність людини, а й її настрій, переживання, характер.

- З яким портретом ми будемо працювати на уроці? Ми спробуємо віднайти основні елементи зовнішності героя.

3) Асоціативний кущ.

Зовнішність- це………………………

Фізкультхвилинка ( Уявляю Миколу)

« У світі театру» ( інсценізація)

Виділити основні портретні елементи, встановити , до якого з пунктів алгоритму відноситься ця риса.

Робота в групах « Створи портрет»( створення проектів)

1гр- 1,2

2гр -6

3 гр -7,8

4гр – 9

Інд. завдання  журналісту і автору – розписати за алгоритмом перший абзац оповідання – с 106

Підсумовуємо :  Які розділи пропущено? ( 3,4,5)

 

4. Закріплення знань

- При описі  не обов»язково використовувати усі пункти ,та ми подивимося, що зробив  автор.

1) Пошукове завдання у парах . Знайти:

в – №3                             2в –№4                             3в –№5

Перевірка разом з автором і журналістом.  Зачитування повного портрету хлопчика ( 1 учень)

Проблемно-порівняльне завдання

( Учитель читає останній уривок-опис – 113)

Що змінилося в описі хлопчика? Чому?

5 Підсумок

« Відкритий мікрофон»

– Що таке ЛП? ХП?

Для чого автор використав ЛП?
Що ширше з понять , опис чи ЛП?
2) Порівняйте ХП  з ЛП. Чи вдалося нам словесно подати опис до картини?

Вікторина – с 198 П-К

5 Домашнє завдання

Зробити опис :          1- Миколки у вигляді зв»язної розповіді;

– опис батька         3– опис матері

6 Епілог 

- Кого ми сьогодні описували? Хто це за статтю?

-Спитаймо у хлопців. Які б риси характеру взяли вони для себе?-Сподіваємося!

Журналіст   Невже ви забули? Сьогодні ж свято?

Автор  Свято 23 лютого. День  захисника Вітчизни

Учитель  Тоді як без нагороди? Подарунки нашим хлопцям.

( Дівчата вручають подарунки)


Теги: Кумановська В.В., Тесленко
Навчальний предмет: Українська література
Переглядів/завантажень: 718/156


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar