Головна » Хімія

Жири, білки, вуглеводи як компоненти їжі, їх роль у організмі

Мета:

Узагальнити знання про жири, білки та вуглеводи, як класи органічних речовин, їх склад, будову
Визначити, які фізичні та хімічні властивості цих речовин визначають їхній вміст в організмі людини
З’ясувати, які процеси відбуваються з визначеними речовинами в процесі перетравлення їжі
Узагальнити знання про роль жирів, білків та вуглеводів в організмі
З’ясувати, які харчові продукти містять найбільше жирів, білків, вуглеводів, яка їхня енергетична цінність
Скласти приблизний добовий харчовий раціон відповідно до енергетичних витрат
Розвивати вміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки, працювати з різними інформаційними джерелами
Виховувати вміння працювати в групах, виступати перед аудиторією.

Тип уроку: інтегрований урок з хімії, біології , основ здоров’я

Обладнання:

Проектор, екран
Презентація на подану тему
Стенд для виставки основних продуктів харчування із вмістом в них жирів, білків, вуглеводів
Хімічне обладнання для проведення дослідів
Кулестрижнева модель трипептиду
Роздатковий матеріал: перевірочна робота, друкована основа для класної роботи, добовий харчовий раціон.
Заготовка для плакату «Роли жирів, білків, вуглеводів в організмі людини»
Плакат з девізом уроку: «Людина живе не для того, щоб їсти, а їсть для того, щоб жити» Сократ; «Тварина насичується, людина їсть, розумна людина вміє харчуватися» А. Брилья-Саварен.

Підготовка до уроку: індивідуальні та групові завдання учням:

 підготувати повідомлення  про класифікацію та перетворення білків,

 1 – 2 слайди в презентацію

підготувати повідомлення  про класифікацію та перетворення жирів,

 1 – 2 слайди в презентацію

підготувати повідомлення  про класифікацію та перетворення вуглеводів,1 – 2 слайди в презентацію
підготувати інформацію про елементний склад людини, вміст жирів, білків, вуглеводів
скласти куле стрижневу модель трипептиду
знайти інформацію про вміст жирних кислот в соняшниковій олії, свинячому, курячому та людському жирі
створити слайд – анімацію процесу фотосинтезу
підготувати демонстрацію відношення жирів до води (свинячого, курячого, вершкового масла, соняшникової та оливкової олій)
підготувати обладнання для проведення  реакції термічної та хімічної денатурації  білків  молока, яєчного білку
перевірити наявність крохмалю в харчових продуктах та підготувати обладнання для проведення якісної реакції на крохмаль у виявлених продуктах
підготувати плакат «Роль жирів, білків, вуглеводів в організмі людини»
підготувати аналіз вмісту жирів, білків, вуглеводів у харчових продуктах у вигляді діаграми
розробити приблизний добовий раціон для середньостатистичного

 учня 11 класу

підготувати матеріал про енергетику реакцій окиснення жирів, білків, вуглеводів; співставити тепловий ефект реакцій з калорійністю харчових продуктів
кожному учню принести для імпровізованої виставки харчовий продукт із визначеним у ньому вмістом жирів, білків, вуглеводів та калорійністю
2 учням: підготувати організацію виставки  харчових продуктів

 

План уроку

Організаційний момент
Актуалізація опорних знань.

Учні виконують завдання:

 «вмикни антивірус»: необхідно знайти та виправити помилки в тексті:

Вуглеводи, жири, білки – це природні біополімери. До моносахаридів належать: рибоза, крохмаль, фруктоза, глюкоза. Гідроліз крохмалю відбувається важче, ніж целюлози, кінцевим продуктом гідролізу є декстрини. До складу рослинних олій входять залишки насичених карбонових кислот: пальмітинової, маргаринової, стеаринової.

 До складу білків входять мономери 20-ти α-амінокислот, які зв'язані між собою водневими зв'язками

 

Перевірка завдання: демонстрація слайдів  № 4,5,6

3.     Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності. демонстрація слайда  № 7

Слово учителя: На нашій планеті  людина з’явилася приблизно 40 тисяч років тому. В організмі людини нараховується приблизно 100 трильйонів клітин, до складу яких входить приблизно 60 хімічних елементів, але основними складовими є органічні речовини, вміст яких демонстрація слайда № 8

Організм людини – це відкрита система, яка обмінюється із навколишнім середовищем речовинами та енергією демонстрація слайда № 9. Щоденно доросла людина з їжею споживає 600г органічних речовин, за 40  днів приблизно 25 кг, що дорівнює загальній масі органічних речовин у тілі людини, за 40 років – приблизно 6 тон твердої їжі

4. Схема розгляду теми:

речовини  (склад, класифікація)→  властивості → роль в організмі

Учні групами презентують кожний клас сполук, демонструють слайди, досліди, записують значення речовин в організмі людини на підготовленому плакаті

5.Жири.

Учні, у чиїх продуктах вміст жирів найбільший, виносять їх на виставку згідно калорійності.

 

Учні характеризують склад жирів за вмістом жирних кислот на прикладі соняшникової олії та тваринних жирів

 демонстрація слайду  № 10

Демонстрація: відношення жирів до води (свинячого, курячого, вершкового масла, соняшникової та оливкової олій), аналіз фізичних властивостей жирів.

Аналіз перетворень, в які вступають жири в організмі людини демонстрація слайду  № 11

ü Завдання: порівняти жири і з замінними та незамінними кислотами (стор.45 підручника):

                                  Замінні             Незамінні

Функції жирів в організмі учень пояснює та записує на плакаті.

6. Білки. Слово учителя: в організмі людини міститься близько 60-ти амінокислот і тільки двадцять з них входять до складу білків, яких налічується більше 50-ти тисяч. А зараз група учнів представлять , як вони уявляють собі властивості та роль білків.

Демонстрація моделі трипептиду з поясненням його складу та утворенням пептидних зв’язків.

Учні, у чиїх продуктах вміст білків найбільший, виносять їх на виставку згідно калорійності.

Аналіз перетворень білків в організмі демонстрація слайду  №12

Демонстрація термічної та хімічної денатурації молочного та яєчного білків

Пояснення ролі білків в організмі людини на основі класифікації та властивостей білків демонстрація слайду  № 13, запис ролі білків на плакаті.

7. Вуглеводи. Група учнів презентують властивості та роль вуглеводів в організмі людини.

Учні, у чиїх продуктах вміст вуглеводів найбільший, виносять їх на виставку згідно калорійності.

Демонстрація слайду №14 з поясненням процесу фотосинтезу та вмістом вуглеводів в продуктах харчування.

Демонстрація вмісту крохмалю в деяких харчових продуктах  (реакція з розчином йоду)

Класифікація вуглеводів демонстрація слайду №15

Аналіз перетворень вуглеводів в організмі демонстрація слайду  № 16.

Функції вуглеводів в організмі учень пояснює та записує на плакаті

8. Учень аналізує  вміст  жирів, білків, вуглеводів у харчових продуктах та калорійність продуктів у вигляді діаграми демонстрація слайду №17,18

9. Учень презентує приблизний добовий раціон для середньостатистичного учня 11 класу демонстрація слайдів  №19,20  та роздає учням.

10. Підведення підсумків уроку : учні роблять висновки  методом «мікрофону»

11. Учитель робить підсумок уроку, аналізує відповіді, повідомляє оцінки.

12.Повідомлення домашнього завдання: демонстрація слайду №21

 §5 (підручник «Хімія 11» О.Г.Ярошенко),

доповнити конспект класної роботи,

завд.2 – 4, додатково завд.7


Теги: Бондарчук І.Д., жири, білки, Вуглеводи
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 2769/557


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar