Головна » Хімія

Шкідливий уплив уживання алкоголю, наркотичних речовин, тютюнокуріння на організм людини

Мета: сформувати знання учнів про руйнівні наслідки вживання алкоголю, наркотиків, тютюну, розкрити шкідливий вплив на психічний стан, поведінку людини та її здоров’я, визначити основні шляхи профілактики тютюнопаління, наркоманії та алкоголізму; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, наводити приклади; виховувати дбайливе ставлення до свого життя та здоров’я, навички здорового способу життя.

Обладнання: таблиці з біології «Внутрішня будова людини», слайди презентації «Дія наркотичних та токсичних речовин на організм людини», відеофільм «Шкідливі звички та їх профілактика», хімічний посуд для проведення дослідів.

Тип уроку: формування нових знань.

Вид уроку: дослідження.

Міжпредметні зв’язки: Біологія, всесвітня історія, медицина.

                                           ХІД УРОКУ.

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

    Шановні учні, на сьогоднішньому уроці ми поговоримо з вами про речовини, про які ви дуже часто чуєте з екранів телевізорів в рекламах,кожен день їх бачите на прилавках магазинів, це хімічні речовини, які відбирають у людей здоров’я, розум і навіть життя, калічать молоде покоління, спричинюють народження хворих дітей, розслаблюють волю, позбавляють людину різних цінностей життя, призводять до злочинності. Це алкоголь, тютюн і наркотики. Ваше завдання дослідити ці хімічні речовини, виявити їх хімічний склад, дію на організм людини та наслідки для її здоров’я. Для цього учні заздалегідь отримали завдання знайти інформацію про ці хімічні речовини та провели досліди.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 Всі учні групи діляться на три групи: І група- «Дослідники алкоголю», ІІ група – «Дослідники тютюну», ІІІ група – «Дослідники наркотиків».

  Слово  надається учням І групи  «Дослідникам алкоголю».

        Історик. Про шкідливу дію алкоголю  було відомо з давніх давен. Ще тоді почали з’являтися алкогольні напої (пиво, вино, напої з меду). На соціальне лихо алкоголь перетворився в епоху капіталізму. Виробництво спиртних напоїв із кустарного перетворилось на промислове, причому в великій кількості почали виготовляти дешеві напої з великим умістом алкоголю. Багатьма законами та релігіями забороняється їх уживати. Але боротьба з пияцтвом триває й досі.

      Біолог. Алкоголь – наркотична речовина, здатна викликати полегшення, розслаблення, приємне відчуття, так звану ейфорію. Саме тому він здобув увагу й дістав поширення в світі. Відомий учений Павлов довів, що алкоголь не діє збуджувально на нервову систему, а, навпаки, викликає гальмування кори великих півкуль. Спирти викликають денатурацію білкових молекул. У цьому можна переконатися, виконавши наступний дослід. Приготуємо розчин білка курячого яйця і розподілимо його в три хімічні стакани. Перший залишимо для порівняння, у другий доллємо етанол, у третій – розчин фенолу. Вміст двох стаканів перемішаємо. В другому та третьому стаканах утворився білий осад, внаслідок зсідання білку. Дослід доводить, що алкоголь на молекулярному рівні негативно впливає на функції і структуру всіх органів і систем.

       Хімік. Спирт, пиво, вино – це розчини етилового спирту СН3-СН2-ОН. Етанол для організму людини не чужорідний, невелика кількість цього спирту утворюється в самому організмі. Однак у разі вживання значної кількості етанолу його концентрація в крові підвищується. Молекули етанолу вступають у реакцію окиснення з ферментами, які містяться у клітинах печінки. У результаті окиснення етанолу утворюється ацетальдегід алкогольдегідрогеназа, який в свою чергу окислюється до ацетат-іонів оцтової кислоти. Етанол і сполуки, утворені з нього, розносяться кров’ю й уражають мозок та внутрішні органи.

         Лікар. (демонстрація таблиці та слайдів презентації) У людини, котра вживає алкоголь підвищується артеріальний тиск, посилюється серцебиття, виникає тремтіння рук, дратівливість,з’являються гнів, роздратування,страждає пам’ять, інтелект. До зазначених психічних розладів додаються соматичні хвороби – хвороби нирок, підшлункової залози, серця, головного мозку й периферичної нервової системи, найбільше страждає печінка.У алкоголіків розвиваються цироз та рак печінки, виразки шлунка або кишківника, «біла лихоманка».

  Друга група «Дослідники тютюну».

       Історик. Тютюн родом з Америки. Коли Колумб вступив на землю відкритого ним континенту, в числі подарунків, місцеве населення піднесли їм сушене листя рослини «петум». Після другого походу Колумба насіння тютюну було завезене до Іспанії і звідти попав до інших країн.

      Хімік. В тютюновому димі знаходиться біля 200 отруйних речовин. Під час паління ці речовини попадають до дихальної системи людини. Найбільш небезпечними є нікотин, амоніак, синильна кислота, сірководень, чадний газ, піридинові основи (канцерогени), радіоактивні елементи, бензопирен.

   Біолог. (демонстрація таблиці та слайдів презентації) Першою від тютюнопаління страждає зубна емаль, на ній з’являються мікротріщини та руйнуються зуби. Нікотин завдає великої шкоди нервовій системі й мозку, знижується обсяг пам’яті, здатність до навчання. Від куріння в людини прискорюється пульс і підвищується тиск, пошкоджується слизова оболонка губ, язика, гортані, порушується нормальне дихання, втрата апетиту, біль у шлунку, хронічні гастрити, звуження кровоносних судин, хвороби серця. Серед хворих на рак курців у 30 разів більше, ніж тих, хто не курить. У паліїв удвічі більша небезпека стати імпотентами або батьками неповноцінної чи хворобливої дитини.

    Лікар.   Демонстрація досліду про наявність шкідливих речовин в сигаретному димі. Закріпимо сигарету в лапці штатива і через скляну та гумові трубки під’єднаємо до неї з боку фільтра шприц. Підпалимо сигарету й почнемо повільно наповнювати шприц газами, утвореними при горінні тютюну. Від’єднаємо наповнений димом шприц й випустимо дим в колбу з дистильованою водою декілька разів. Після струшування колби вода набуває жовто-коричневого кольору, зумовленого різними продуктами тютюнопаління.

  Куріння завдає великої шкоди не тільки тим, хто курить, а й тим, хто знаходиться поруч, особливо маленьким дітям. На території нашої країни вживання тютюну регулюється Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», за невиконання положень закону з порушників стягується штраф.

 

  Третя група «Дослідники наркотиків».

    Біолог. Наркотичні речовини відомі людям із прадавніх часів, але якщо раніше їх вживали як знеболювальні рослинні субстанції, то зараз синтезовано наркотичні речовини, яких у природі ніколи не було й наркотична дія їх набагато сильніша. Наркотики поділяють на природні (кофеїн, кокаїн, опіум, морфін, героїн, марихуана,гашиш) та синтетичні (амфетаміни, барбітурати, метадон, крек, екстазі, LSD-25). Наркотичні речовини діють на центральну нервову систему, змінюючи хімічним шляхом хід психічних процесів, емоцій. Поряд з терміном «наркоманія» вживають термін «токсикоманія». Токсикоманія – це зловживання деякими лікарськими препаратами й продуктами побутової хімії, які за умови передозування викликають токсичну дію на психіку людини.

      Хімік. З хімічної точки зору, природні наркотики належать до класу алкалоїдів. Це гетероциклічні нітрогеновмісні, фізіологічно активні органічні сполуки переважно рослинного походження з основними властивостями.

   Морфін та його похідна героїн (діацетилморфін) є у складі опіуму разом з іншими алкалоїдами. Їх виділяють із маку опіумного. Морфін має основні та слабокислі властивості, кристалізується з однією молекулою води.

      Лікар. (демонстрація таблиці та слайдів презентації). Наслідки вживання морфіну, або героїну: ураження мозку й печінки, розумова деградація, виникнення постійної залежності (якщо не приймати через кожні 8-12 годин, настає «ламка»), у разі передозування – смерть.

   Кодеїн – метиловий естер морфіну (метилморфін). Малорозчинний у воді, добре розчиняється в естері. Уживання призводить до залежності, уражає печінку та інші внутрішні органи.

  Кокаїн (сировина- листя куща коки). У разі вживання кокаїну виникають серцеві напади, високий атеріальний тиск, утрати больових відчуттів, підвищена активність.

  Марихуана (сировина - конопля) – один із найменш вивчених природних наркотиків. У разі вживання виникають слабкі галюцинації, сильне ураження легенів (бронхіти, емфізема, рак), зниження імунітету, ураження статевих органів, анемія, вроджені каліцтва дітей, ураження печінки, селезінки, лімфовузлів та головного мозку.

  Амфетамін (фенамін) – синтетична органічна сполука психостимулюючої  дії, спричиняє галюцинації,швидку втрату ваги, ураження головного мозку,пошкодження життєво важливих органів, тремтіння рук, залежність від наркотику.

  Барбітурати –похідні барбітурової кислоти. Їх застосовують як снодійне, викликають непритомний стан і залежність від наркотику, у разі передозування – смерть.

  Крек – синтетичний наркотик, спричиняє депресію, постійний нежить, параноїдальний синдром,схильність до самогубства, можлива раптова смерть від серцевого нападу або інсульту.

  Наркомани є найбільшою групою ризику захворювання на СНІД, 70% хворих на СНІД – наркомани. Жахливо те, що серед наркотично залежних переважна більшість – це молоді люди. Лікування наркоманії часто не має успіху, бо для позитивного результату необхідна активна позиція самого хворого, що в дійсності буває не завжди.

   Боротьба з наркоманією ведеться на законодавчому рівні. Майже у усіх країнах передбачені жорсткі кримінальні санкції за виробництво і поширення наркотичних речовин.

 

ІV. Закріплення нового матеріалу.

  Демонстрація відеофільму «Шкідливі звички, їх небезпека та профілактика».

 

Проведення анкети «Міф чи факт».

Алкоголь – стимулятор, він підбадьорює.
Залежність від наркотиків – це тільки настрій.
Хоча відомо, що на підпитку керувати автомобілем небезпечно, можна сідати за кермо після вживання марихуани.
Діти вперше пробують наркотики в результаті пропозицій з боку незнайомців.
Якщо ви хочете сісти за кермо після випивки, вам допоможуть протверезитися чашка міцної кави або холодний душ.
Тютюн – це наркотик.
Людям веселіше, коли вони на підпитку.
Оскільки марихуана концентрує увагу, вона підвищує творчий потенціал та полегшує навчання.
Уживання алкоголю та наркотиків вагітною жінкою негативно впливає на її майбутню дитину.
Узимку порція алкоголю зігріє вас.

V.  Підведення підсумку.

Викладач. Наш урок було проведено в нетрадиційній формі дослідження та прес-конференції. На уроці було порушено серйозні та важливі питання. Наркоманія – одне з небезпечних соціальних бід. Наркотики, алкоголь та токсини негативно впливають на поведінку та здоров’я людини. Зробіть для себе правильні висновки.

VІ.  Домашнє завдання.  Опрацювати матеріал підручника с.74-82. Дати відповіді на запитання с. 82. Підготувати повідомлення про шкідливий вплив вживання тютюну, алкоголю та наркотиків.

VІІ. Оголошення та аргументація оцінок.


Теги: шкідливі звички, Дикань І.В.
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 824/243


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar