Головна » Хімія

Електролітична дисоціація кислот, основ, солей у водних розчинах

Цілі уроку: поглибити знання учнів про електролітичну дисоціацію на прикладі розчинів кислот, основ і солей; формувати навички складання рівнянь дисоціації на прикладі розчинних кислот, основ, солей; уточнити визначення кислот, основ і солей у світлі  теорії електролітичної дисоціації.

Тип уроку: засвоєння вмінь і навичок.

Форми роботи: розповідь учителя, лабораторна робота, самостійна робота.

Обладнання: таблиця розчинності, схема дисоціації хлоридної кислоти й натрій хлориду, набір хімічних реактивів для лабораторних дослідів.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

Актуалізація опорних знань

Двоє учнів біля дошки пояснюють дисоціацію на прикладі НСl і NaCl за схемами.

 

Фронтальне опитування

Що таке електролітична дисоціація?
Наведіть основні положення теорії електролітичної дисоціації.
Сполуки яких класів належать до електролітів?
Який тип зв'язку характерний для електролітів? Наведіть приклади.
Який тим зв'язку характерний для нееелектролітів?

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 

Інструктаж з техніки безпеки.

Лабораторний дослід № 1. Визначення йонів Н  і ОН у розчинах.

Дослід № 1

Перед вами дві пробірки, імовірно, у них містяться  НСl  і КОН. Як дослідним шляхом визначити, у якій із них міститься луг, а в якій — кислота?

Використаємо фенолфталеїн і лакмус. Приклеюємо етикетки на склянки.

 

Дослід № 2

Досліджуємо розчини імовірних кислот і лугів універсальним індикаторним папірцем.

Індикатор визначає наявність йонів Н І ОН у розчинах.

Фенолфталеїн — тільки йони ОН.

Лакмус стає червоним за наявності йонів Н і синім — за наявності йонів ОН.

Висновок: у розчинах кислот міститься Н, у розчинах лугів — ОН.

Доведемо це, записавши рівняння дисоціації:

                                    НСl       Н+  + Сl-

                                    КОН        Н+ + ОН-

 

Поглиблення знань про кислоти, основи й солі.

Отримані результати дозволяють уточнити визначення кислот основ і солей.

Кислоти — це електроліти, у результаті дисоціації яких у розчинах утворюється  лише один вид катіонів — йони Гідрогену Н

                                      HNO3         H+  + OH-

                                      HBr       H+ +Br-

Якщо до складу кислоти входить кілька атомів Гідрогену,  дисоціація протікає східчасто:

                          H2SO4        H+   +HSO4-           2H+ + SO42-

Разом записуємо на дошці рівняння дисоціації речовин:

                           HІ,  Н2SO3, H3РO4 

Для сильних кислот значок “-    “ у рівнянні дисоціації вказує на те, що в розчині вони повністю дисоціюють на йони.

Для середніх і слабких кислот значок “-  “ указує на оборотність процесу, у розчині одночасно міститимуться йони й молекули, які не продисоціювали.

Основи — це електроліти, у результаті дисоціації яких у розчині утворуюється лише один вид аніонів — йони ОН .

                                  NаOН          Nа+ + OН-

Якщо до складу основи входять дві й більше гідроксигрупи дисоціація протікає сходночасно:

                                  Са(ОН)2          СаОН+ + ОН-           Са2+ + 2ОН-

 Разом записуємо на дошці рівняння дисоціації речовини:

                                      RbOH, Ва(ОН)2

Для запису рівнянь дисоціації лугів використовують значок “        “. для  запису рівнянь дисоціації інших основ — значок “         “.

Солі — це електроліти, у результаті дисоціації яких у розчині утворюються катіони металів і аніони кислотних залишків.

Солі належать до сильних електролітів, дисоціюють на йони повністю протягом однієї стадії.

                                             NaNO3          Na+ + NO3-

                                             Na2SO4          Na+  + SO42-

                                          Al2(SO4 )3         2Al3+ + 3SO42-

Самостійно (або по ланцюжку біля дошки) учні записують рівняння дисоціації таких речовин: MgCl2 , К3РО4, Na2CO3, СuSO4, Аl(NO3)3, КBr, NH4NO3

 

V.Самостійна робота за варіантами.

Напишіть рівняння дисоціації запропонованих речовин.

Варіант І

     Na2SiO3, HNO3, LiOH, Ca(OH)2, KOH

 

Варіант ІІ

   ZnCl2, HNO3, MgSO4, Ba(OH)2, AlCl3 , Ba(NO3)2

 

Підбиття підсумків уроку

Взаємоперевірка самостійної роботи, коригування навичок складання рівнянь дисоціації, виставлення оцінок.

 

Домашне завдання

Опрацювати матеріал параграфа 10, відповісти на запитання до нього, виконати вправи 2, 3 стр. 62

Творче завдання. Написати рівняння дисоціації таких речовин: КНСО3, Са(ОН)Сl.


Теги: Баськова Г.М., електроліти
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 1540/151


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar