Головна » Хімія

Цей цікавий світ органічних сполук

Мета уроку:

навчальна: систематизувати і узагальнити загально навчальні компетенції учнів про вуглеводні, спирти, альдегіди і карбонові кислоти, з’ясувати причини різноманітності й ознаки класифікації вивчених органічних сполук, встановити генетичні зв’язки між ними;
виховна:  виховувати порядність, толерантність, вміння працювати в парі;
розвиваюча:  розвивати логічне мислення, компетенції писемного мовлення під час складання рівнянь хімічних реакцій та розв’язування розрахункових задач.

Тип уроку:   Урок систематизації загально навчальних компетентностей учнів

Форма проведення уроку:     Урок - естафета                   

Обладнання:   таблиця «Генетичний зв’язок між класами органічних сполук», набори роздаткового матеріалу із завданнями для  всіх етапів естафети,  сигнальні листки, маркерна дошка, опорні таблиці з  загальними формулами органічних сполук

                          

ХІД УРОКУ:

З давніх-давен і донині,

 хімія завжди слугувала

 і продовжує слугувати людині

 та її практичній діяльності.

І   Активізація класу

 

ІІ  Актуалізація чуттєвого досвіду

 

Усна робота за таблицею  «Генетичний зв’язок між класами органічних сполук»

 

Хімічна розминка в ігровій формі «Хрестики-нулики».

 

              1) Знайти гомологи  карбонових кислот серед запропонованих речовин:

 

             3) Знайти ланцюжок, який відображає рівняння реакцій, що супроводжується

                  виділенням водню:

 

НС = СН + Н2О →       

СН4 → С2Н2 +  

С3Н8 → С3Н6 +

С2Н6 + Cl2 →   

СН3 – СOН + Ag2O →

Н –COОH + Mg →

С6Н5 – ОН + NaOH →

Н2С = СН2 + H2 →                       

СН3 – OH + Na →

  

ІІІ   Мотивація теми, постановка мети уроку

 

Оксигеновмісні органічні сполуки можна схарактеризувати як продукти поступового окиснення вуглеводнів. Це твердження можна розглянути в такому ряді:

 

С2Н6   →   С2Н6О   →   С2Н4О   →   С2Н4О2

             Етан         етанол        етаналь       оцтова кислота

 

ІV  Узагальнення і систематизація  загальнонавчальних компетентностей

 

Клас об’єднуємо в групи по 2 чоловіка.

Кожній групі визначається номер, а учні дають власну назву своєї групи.

Група отримує набір завдань всіх етапів естафети і сигнальний листок для визначення готовності до виконання наступного етапу естафети.

За правильні виконані завдання кожного етапу учні отримують по «3» бали.

П’ятий етап естафети є додатковим який допоможе підвищити навчальний бал за урок.

Максимальний навчальний бал, який можуть отримати учні на уроці складає «12».

Результати естафети фіксуються на маркерній дошці в підсумковій таблиці:

 

П Р О В Е Д Е Н Н Я      Е С Т А Ф Е Т И

 

І етап естафети

 

Завдання: Визначити клас наведених органічних сполук  і дати їм назву

 

1)  С2Н5ОН,  2) С2Н2,  3)  СН3СОН,  4)  СН3 – О – СН3,  5)  С2Н6,  6) С6Н5ОН, 

 7) С3Н7СООН,   8)  С3Н5(ОН)3,  9)  С4Н8,  10)  С6Н6

 

Відповіді:

 

1)  С2Н5ОН                           одноатомний спирт, етанол;

2)  С2Н2                                 алкін, етин або ацетилен

3)  СН3СОН                          альдегід, етаналь

4)  СН3 – О – СН3                         етер, диметиловий ефір

5)  С2Н6                                                   алкан, етан

6)  С6Н5ОН                           клас фенолів, фенол

7)  С3Н7СООН                     карбонові кислоти, бутанова кислота або масляна

8)  С3Н5(ОН)3                                   багатоатомний спирт, гліцерин або 1,2,3 - пропантріол

9)  С4Н8                                 алкен, бутен

10) С6Н6                                арен, бензол

 

ІІ етап естафети

 

Завдання: Заповнити дані в таблиці

 

Відповіді:

 

ІІІ етап естафети

 

Завдання отримують учні через парту на окремих аркушах різного кольору

 

Завдання: Скласти рівняння реакцій, що ведуть від метану й етану до утворення відповідних кислот

 

I варіант:   Метан → Хлорметан → Метанол → Метаналь → Метанова кислота

II варіант:  Етан → Хлоретан → Етанол → Етаналь → Етанова кислота

 

 Відповіді:

 

I варіант:

 

1)  СН4 + Cl2 → CH3Cl + HCl

2)  CH3Cl + NaOH → CH3OH + NaCl

3)  CH3OH + CuO → HCOH + Cu + H2O

4)  HCOH + Ag2O → HCOOH + 2 Ag↓

 

II варіант:

 

1)  С2Н6 + Cl2 → C2H5Cl + HCl

2)  C2H5Cl + NaOH → C2H5OH + NaCl

3)  C2H5OH + CuO → CH3COH + Cu + H2O

4)  CH3COH + Ag2O → CH3COOH + 2 Ag↓

 

ІV етап естафети

 

Завдання отримують учні через дві парти на окремих аркушах різного кольору

 

Завдання: Написати рівняння реакцій, в результаті яких можна здійснити перетворення:

Метану в калій ацетат;
Метану в етаналь;
Метану в натрій фенолят;
Метану в етиловий ефір мурашиної кислоти

 

Відповіді:

 

1) Метану в калій ацетат:   СН4 → CH3COOК

 

     1)  СН4 + Cl2 → CH3Cl + HCl

           2)   2 CH3Cl + 2 Na → С2Н6  + 2 NaCl

           3)   С2Н6 + Cl2 → C2H5Cl + HCl

           4)  C2H5Cl + NaOH → C2H5OH + NaCl

           5)  C2H5OH + CuO → CH3COH + Cu + H2O

           6)  CH3COH + Ag2O → CH3COOH + 2 Ag↓

           7)  CH3COOH + KOH → CH3COOK + H2O

 

      2) Метану в етаналь: СН4 → CH3COН

 

     1)  СН4 + Cl2 → CH3Cl + HCl

           2)   2 CH3Cl + 2 Na → С2Н6  + 2 NaCl

           3)   С2Н6 + Cl2 → C2H5Cl + HCl

           4)  C2H5Cl + NaOH → C2H5OH + NaCl

           5)  C2H5OH + CuO → CH3COH + Cu + H2O

 

      3) Метану в натрій фенолят: СН4 → C6H5ONa

 

          1) 2 СН4  → C2H2 + 3 H2↑

          2) 3 C2H2 → C6H6

          3) C6H6 + Cl2 → C6H5Cl + HCl

          4) C6H5Cl + NaOH → C6H5OH + NaCl

          5) 2 C6H5OH + 2 Na → 2 C6H5ONa + H2↑

 

 4) Метану в етиловий ефір мурашиної кислоти СН4 → HCOOC2H5

 

          1)  СН4 + Cl2 → CH3Cl + HCl

          2)  CH3Cl + NaOH → CH3OH + NaCl

          3)  CH3OH + CuO → HCOH + Cu + H2O

          4)  HCOH + Ag2O → HCOOH + 2 Ag↓

          5)  HCOOH + C2H5OH → HCOOC2H5 + H2O

 

      V етап естафети (додатковий).

 

      Завдання: Розв’язати задачі. 

  

  V    Підведення підсумків естафети.

        Аналіз набраних балів, мотивація  оцінок за проведений урок.

 

   VІ  Домашнє завдання


Теги: органічні сполуки, Бойченко Н.К.
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 1108/181


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar