Головна » Історія України

Голодомор в Україні у 1932-1933 рр. (варіант 2)

         Мета:Використовуючи різні форми роботи, вміння і навички, здобуті на попередніх уроках, учні повинні сформувати знання про голодомор, його передумови, хід та наслідки. Провести з допомогою вчителя науковий аналіз документів і в кінці уроку вказати на його головні причини, дати визначення  поняття ─ голодомор.

            Форма  уроку:  Урок ─ пам`яті, присвячений всім загиблим від голодомору жителям України.

            Обладнання:    Документи,   схеми,    таблиці.

 

                                                           Хід     уроку

Організаційний  момент.
Вступне  слово  вчителя.
Мотивація  навчальної  та  пізнавальної  діяльності  учнів.

IV.             Вивчення нового матеріалу за планом.
V.                Закріплення нових знань і умінь учнів.
VI.             Підсумок уроку.

VII.     Домашнє завдання.                       

 

            I.         Організаційний  момент

            II.       Вступне  слово  вчителя

            Тема сьогоднішнього уроку «Голодомор  1932 ─ 1933 рр.» Присвячена одній з найстрашніших сторінок у багатостраждальній історії України.

            Більш ніж сімдесят років тому на Україні розгорнулась жахлива трагедія ─ голод,  який уніс життя мільйонів українців. Тому наш урок буде уроком пам`яті, присвяченим всім загиблим від голодомору жителям України. Головним завданням нашого уроку буде вшанування пам`яті жертв голодомору. А це не можливо без здобуття знань про голодомор, про його передумови, хід та наслідки, без визначення його головних причин. Сформувати знання про голодомор ми зможемо, використовуючи різні форми роботи, різні вміння і навички, здобуті на попередніх уроках. Вивчення будь-якої теми з історії так чи інакше виховує людину. Сьогоднішня тема допоможе виховати повагу до історії свого народу, небайдужість до минулого, співчуття безвинним жертвам голодомору, усвідомлення відповідальності за сьогодення і майбутнє.

 

            III.      Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

 

            Питання учням

            В історії України неодноразово відбувався голод. Чому ж таку увагу ми приділяємо самк голоду 1932-1933р., називаючи його голодомором? У чому неординарність цього явища?

            Відповідь учнів

            Неординарність і феноменальність цього явища в тому, що голодомор 1932 –1933р. не був викликаний стихійними лихами, не мав природнього пожодження. Він був штучно організований радянською державою і особисто її керівником Сталіном.

           

Питання учням

            Дійсно, голодомор був викликаний не природою, а політикою радянської держави? Це явище навіть називають зараз таким терміном, як геноцид. Пригадайте, що таке геноцид?

            Відповідь учнів

            Геноцид ─ це сукупність актів, що здійснюються з метою знищення повністю або частково національної, етнічної, расової, релігійної або соціальної групи.

            Вчитель

Дійсно. Сьогодні ми знаємо правду про голод і можемо її говорити, але були такі часи, коли сам факт голодомору приховувався та заперечувався. Про голодомор багато вже сказано, правдива інформація вражає, але і зараз є люди, які не відмовляються від комуністичної ідеології, без якої і голодомор, і інші жахливі явища часів комуністичної диктатури були б не можливі. Вони кажуть, що влада не винна в голодоморі, що Сталін взагалі не знав про масовий голод. Тому, знову звертаючись до цієї теми, ми повинні в ході історичного дослідження відповісти на одне головне проблемне питання: "Голодомор 1932-1933 рр.: штучно організований злочин (геноцид) проти українського народу чи випадковий збіг обставин? " Відповідь на це питання потрібна нам, нашим сучасникам, щоб ніколи нічого подібного не повторилось в Україні: це потрібно в ім'я тих мільйонів жертв, які зникли, як останні осінні квіти під мертвим снігом небуття. Це потрібно і мертвим, і живим, і ненародженим.

 

IV.        Вивчення нового матеріалу за планом

         1.        Передумови голодомору.

Засоби хлібозаготівельної політики і початок голодомору.
Посилення голодомору.
Наслідки голодомору для України.
Причини голодомору.
Підсумки уроку.
 

Вчитель.

А зараз ми переходимо до інформативної частини нашого уроку; визначимо, які обставини сприяли виникненню голодомору і як він починався.  -   ( Для цього  дивимося презентацію).

 

Доповідь учня.

1. Передумови голодомору.

1928-1929 рр. визначились значними змінами у житті радянської держави в різних сферах, у тому числі і в економіці. Для сільського господарства ці зміни втілились в такі поняття, як хлібозаготівельна криза та колективізація. Хлібозаготівлі перетворились у відбирання хліба у селян, і для цього селянські господарства об'єднувались у колгоспи. Вільні виробники ставали залежними від держави колгоспниками. У 1929р. колективізація стала суцільною, відбувся так званий "великий перелом". Ці події викликали незадоволення селян, яке перетворювалось інколи у повстання. В боротьбі з селянами влада застосовувала різні засоби, і найпоширеніший, звичайний для цієї влади ─ насильство, терор. До кінця 1932р. 70% селянських господарств, які володіли 80% посівної площі, були об'єднані у колгоспи. Але саме тоді на Україні і ще в деяких частинах СРСР почався голод.

 

Вчитель.

Які ж результати мала колективізація для сільського господарства?

Учень.

Це насамперед некомпетентність керівництва колгоспів, бюрократизація, незацікавленість селян в ефективній праці, низька якість

техніки, розкуркулення - ліквідовано 200 тисяч господарств, репресії проти селян. А також відбулось скорочення посівних площ з 1931р. по 1932р. до 20%. У 1932р. засіяно половину запланованих посівних площ, втрати врожаю становили 40%. (Наслідки колективізації- це перший крок до голодомору.)

Вчитель.

Довгий час в історичній науці панувало твердження про те, що голоду 1932-1933рр. як масового явища не було, а були деякі труднощі; їх пов'язували з посухою, що охопила у 1931р. деякі райони України. Але це не могло викликати голод. У 1934р. трапилась інша спустошлива посуха, але тоді голоду не було. Врожай зерна у 1932р. був лише на 12% меншим середнього показника 1926-1930рр. Тому цей факт не зміг значно вплинути на ситуацію. Вилучення зерна у селян пов'язують також з необхідністю створення потужної індустріальної бази. Державі для цього потрібні були кошти, і одним з джерел фінансування індустріалізації стало пограбування селян. Зерно, що вилучалось у них, йшло на експорт. У 1932-1933р. було вивезено відповідно 18,1 млн. і 10 млн. центнерів зерна. Хоча деякі статті експорту давали значно більше коштів, до того ж під час світової кризи, що охопила тоді багато країн, ціни на зерно знизились. Крім того, безглузда політика щодо зернозаготівель не давала змоги реально збільшити експорт зерна. Є згадки, що під час голоду зерно навіть знищувалось, воно лежало у сховищах, а навколо голодали люди. Витоки початку голоду треба шукати у засобах хлібозаготівельної політики держави, яка проводилась з неухильною жорстокістю. Розглянемо це питання крізь конкретні дії вищого керівництва держави.

 

Доповідь учня.

Звернемось до рішень керівництва державою, отже:

2. Хлібозаготівлі на Україні та їх виконання.

6  травня 1932р. РНКСРСР і ЦК ВКП(б) ухвалив постанову про план
хлібозаготівлі з врожаю 1932р. для України─356 млн. пудів─ термін реалізації
плану─ до 1 січня 1933р. (потім зменшено до 282 млн. пудів.

 

Серпень 1932р.- партійні активісти отримали право конфісковувати зерно в особистих селянських господарствах.

7  серпня  1932р.- постанова ЦВК  і РНКСРСР  про  охорону майна
державних підприємств, колгоспів і кооперації, і про зміцнення суспільної

 

(соціалістичної)   власності,   "закон   про   п'ять   колосків".   За   крадіжку
державного колгоспного майна ─ розстріл, при пом'якшувальних обставинах─тюремне ув'язнення на 10 років.

               До початку 1933р. за цією постановою було засуджено 54645 осіб, з них 2110 до страти.

Листопад 1932р.- початок діяльності в Україні надзвичайної комісії по хлібозаготівлі (на чолі─ В. Молотов)

З 1 листопада 1932р. по 1 лютого 1933р. ця комісія додатково вилучила з України 104,6 млн. пудів зерна. Всього з врожаю 1932р. державою було вилучено 260,7 млн. пудів.

Листопад 1932р.- постанова ЦККП(б)У "Про заходи з посилення хлібозаготівель" (про повернення незаконно розданого колгоспникам хліба, вводились натуральні штрафи для боржників по хлібозаготівлях).

Грудень 1932р.- постанова ЦККП(б)У про занесення на "Чорну допису" сіл, які мають заборгованість по хлібозаготівлях ( на початку грудня 1932р. повністю хлібозаготівлю по республіках було виконано в 16 районах з майже 400).

Грудень 1932р.- постанова ЦККП(б)У про заборону завезення й продажу промислових товарів у районах, де заготівля хліба залишилась незадовільною (82 райони).

Грудень 1932р.- постанова ЦККП(б)У про введення єдиної паспортної системи в УСРР (селяни паспортів не отримали.).

Вчитель.

Державна влада приймала постанови, але за сухими словами документів приховувалась велика трагедія, і чим більш жорстокою ставали заходи владних органів, тим більше насувався голод на Україну, тим більше приреченими ставали селяни.

Виконання плану по хлібозаготівлях перетворилось на відбирання у селян будь-яких продуктів. Наприкінці грудня 1932р. на Україну прибув посланець Сталіна ─ Каганович, який привіз вказівку відбирати у селян навіть насіннєвий фонд. Держава жорстоко карала неслухняних селян.

 

Звернемось до документів того часу. (Учні читають документи №1, 2, З   і роблять висновки щодо них.)

Документ №1

Партійне керівництво на місцях заперечує масовість голоду, визнає лише окремі випадки і всю провину перекладає на самих селян.

Документ №2 і №3.

З документів видно, що керівництво держави ставить селян України в умови, коли вони приречеш на голодну смерть. Особливо це стосується тих регіонів, які не здали тієї кількості зерна, якої з них вимагали.

Голод посилювався і охоплював все більше сіл. Селяни намагались тікати у міста за межі України, але їх повертали назад помирати у своїх селищах.

Голод набув найстрашнішої сили на початку 1933р., а з березня 1933р. став масовим явищем. Люди божеволіли від страждань. Великої кількості набули випадки канібалізму. Як правило жертвами цього жахливого явища ставали діти.

 

V.   Закріплення нових знань і умінь учнів


Які ж основні причини голодомору можна визначити виходячи з вище розглянутого?

 Причини голодомору:

Антинародна політика радянської держави в  умовах панування
комуністичної системи та ідеології.
Колективізація сільського господарства.
Злочинні хлібозаготівлі,  бажання вирішувати глобальні державні
завдання за рахунок селянства.
Особиста ненависть Сталіна до української нації.
Прагнення ліквідувати реальний і потенційний опір українського селянства,    знищити   його,   перетворив   рештки   на   слухняних колгоспників.

VI. Підсумок уроку.

Визначивши причини  голодомору, розглянувши його хід та    наслідки можна відповісти на проблемне питання нашого уроку: Що ж таке голодомор?

Учень.

Голодомор 1932-1933р.р. - штучно організований злочин проти українського народу, геноцид, спрямований на підрив корінь української нації, безкровна війна, метою якої було вирішити селянське, а отже національне питання на Україні. Цей злочин організувала радянська держава  і особисто Сталін. Витоки голодомору у сутності антилюдської тоталітарної комуністичної системи.

 

Вчитель.

Отже ми розглянули тему нашого уроку: наприкінці треба згадати, що зараз ми дійсно вшановуємо пам'ять жертв голодомору, на Україні є пам'ятники загиблим від голоду, виходять книги про голодомор,  по всій Україні проходять  дні жалоби за мільйонами загиблих у ті страшні роки. Кожен  тиждень загиблі від голоду поминаються на службах у храмах. 

VII.    Домашнє завдання.                         

            Прочитати та вивчити:

            § 56 ─ стор. 279 – 284.

            Підручник: Турченко Ф.Г. “Новітня історія України”. Частина перша 1914 – 1933рр.;

            Підручник для 10-го кл. – К. Генеза, 2002 – 352с.

 

Публікації офіційних документів та архівних матеріалів

Колективізація і голод на Україні, 1929-1933: 36. док. і матеріалів / АН України. Ін-
т історії України; Упоряд.: Г.М.Михайличенко, Є.П.Шаталіна; Відд. ред. С.П.
Кульчицький. ~ К.: Наук, думка, 1992. ~ 732 с. Донец. обл. ~ С. 479-481, 558-559,
591,602-603,630-631.
Безпечний Т., Букрєєва Т. Чорні сторінки історії: [Про колективізацію в Донбасі: За
док. держарх. Донец. обл.] // Сіл. Донеччина. — 1991. — 24,26 лип.
Вербиченко В. После голодомора...: [Досьє потребархивариуса] // Донец.
кооператор. ~ 1993. — 31 авг. ~ 6 сент.; 22-29 сент.
Голод на Україні (1931-1933 рр.): [Док. і матеріали] / Вступ, сл. В.І.Марочко,
Є.П.Шаталіної//Укр. іст. журн. --1989. --N08. -- С. 105-117; N09. -- С. 110-121.
Голод 1932-1933 годов. Украйна ~ Донбасе: Свидетельствуют док. // Путь к
коммунизму. ~ Тельманово, 1990. — 8,13 дек.
Довідка ДНУ УРСР про продовольчі утруднення і ураження голодуванням районів
України. 12 березня 1933 року: [Також по Донец. обл.] // Під прапором ленінізму. —
1990.--N08.--С. 77-78.
Документи 1931-1933 років про голод на Донбасі / Вступ, слово "Із протоколів
страхіть" Т. Безпечного // Україна. --1991. ~ N014. - С. 26-28.
Заика В. "Неурожай бьіл тогда, внучек...": По материалам арх. док. о 1933-м в
Донбассе // Донбасе. --1998. ~ 5 февр.
Із довідки Донецького обласного відділу ДНУ Донецького обкому КП(б)У 9
березня 1933 з приводу голоду 1932-1933 років на Україні // Під прапором
ленінізму.- 1990. -N08. - С. 74.

Книги та брошури

Візир М. Голод на Донбасі // Голод 1933 року в Україні: Свідчення про
винищування Москвою українського селянства. — Дніпропетровськ ~ Мюнхен,
1993. - С. 143-145.
Душка В.Г. От стариньї глубокой до наших дней: Очерки истории Тельмановского
р-на в Донец. обл. - Донецк: Б.и., 1999. ~ 178 с. Голод 1932-1933 рр. - С. 122-128.
Задніпровський О.І. Голод в історії України: Корот. нарис (Х-ХХ ст.) / Донец.
держ. ун-т, Донец. від-ня Наук, т-ва ім. Шевченка. — Донецьк: Укр. культурол.
центр, 1999. - 88 с. Голод 1932-1933 рр. - С. 22-26, 36, 61-66.
Зеленская Л.И. Тень голодомора: [г. Краматорск] // Малоизвестньїе страницьі
истории города Краматорска: Краевед. сб. — Краматорск, 1998. — С. 125-127.
Коваленко СІ. Голод 1932-33 рр. в Донбасі // Розвиток історичного краєзнавства в
контексті національного і культурного відродження України: Тези доп. та
повідомл. 5-ї Всеукр. конф. ~ К.; Кам'янець-Подільський, 1991. — С. 320-322. Те ж
саме рос. мовою // Летопись Донбасса: Краевед. сб. - Донецк, 1992. - Вьш.1. ~ С.54-56.
Кочур М. Макіївський район Сталінської області // Голод 1933 року в Україні:
Свідчення про винищування Москвою українського селянства. — Дніпропетровськ-
Мюнхен, 1993. - С. 131-132.
Кульчицкий С.В., Шаталина Е.П. Коллективизация сельского хозяйства и голод в
1932-1933 гг. // Новьіе страницьі в истории Донбасса. ~ Донецк, 1992. - Вьш.2. ~С. 23-50.
Кульчицький С.В. Смертність населення УРСР у 1933 р.: (територіальний аспект) //
Розвиток історичного краєзнавства в контексті національного і культурного

відродження України: Тез. доп. і повідомл. 5-ї Всеукр. конф. ~ К.; Кам'янець-Подільський, 1991. -- С. 308-310.

Куромія Г. Свобода і терор у Донбасі:Українсько-російське прикордоння, 1870-
1990-і роки/ Пер. З англ.. Г. Кьорян,В-Агєєв; Передм. Г. Немирі.- К.: Вид-во
Соломії Павличко"Основи",2002.-5 Юс.
33-й: голод: Народна Книга-меморіал / Упоряд.: Л.Б.Коваленко, В.А. Маняк. ~ К.:
Рад. письм., 1991. - 548 с. Донец. обл. - С. 210-232.
Троян М. Голодомор 1932-1933 років у Донбасі // Голодомор 1932-1933 рр. в
Україні: причини і наслідки: Матеріали Міжнар. наук. конф. - К., 1995. — С. 132-
140.
Харківський А.М. Реалізація закону "про п'ять колосків" на Донеччині // Розвиток
історичного краєзнавства в контексті національного і культурного відродження
України: Тези доп. та повідомл. 5-ї Всеукр. конф. ~ К.; Кам'янець-Подільський,
1991. --С. 281-282.

Журнальні та газетні публікації

Алфьоров М. Голод // Світлиця. ~ 2002. ~ 29 берез. ~ Дод. до газ. "Донеччина".
Андриевский В. Геноцид протав крестьян: К 60-летию голода на Украине 1932-
1933 гг. // Альтернатива. -- Угледар, 1991. - 2 авг.
Арсентьев И. Голодомор. Как зто бьіло: [Волновахский р-н] // Донбасе. ~ 1993. ~11мая.
Бесараб І. Голодомор: [Мар'їнський р-н] // Під прапором Леніна. — Марїнка, 1990.
- 25, 28, ЗО серп.
Беспечньш Т. Голод 1932-1933 годов на Донбассе: Страницьі истории // Соц.
Донбасе. - 1989. ~ 6, 9, 13 дек.
Беспечньш Т. Красньш передел //Жизнь. ~ 1993. ~ 19,26 янв.; 2, 9 февр.
Беспечньш Т. Трагедия начала тридцатьгх: Восстанавливая страницьі истории //
Воропшловград. правда. ~ 1989. -- 24 сент.
Беспечньш Т., Букреева Т. Сталинские чистки в Донбассе // Жизнь. — 1991. ~ 9 авг.
Беспечньш Т., Букреева Т. Те три колоска... // Веч. Донецк. ~ 1991. ~ 12 февр. ~ С.
2; 13 февр.- С.2.; 14 февр.- С.2.
Богатьірь А.Страшнее правдьі ничего нет:Голодомор-33 // Ясиноват.газ. ~1993.–13 мая
Бодак А. Ятрять душу спогади // Вісті. — Слов'янськ, 1993. ~ 2 верес.
Борисенко В. Голод именем партии // Жизнь. - 1999. — 5 нояб.
Гозун Е. Глазами очевидца // Родное Приазовье. - Новоазовск, 1993. — 26 авг.
Голод 1933 года в Харцьізске: Воспоминания очевидца // Город, газ. ~ Харцьізск,
1994.-18 мая.
Голодомор: [Марьинский р-н] // Святьіе горн. - 2002. - 20-26 марта. (N05). — С.12.
Денисенко А. Хлеб бьіл главньм в нашей жизни // Ясиноват. газ. — 1993. ~ 1 сент.
Дмитренко В. Вспомнилось горькое детство: Голодомор-33 // Наше слово. —
Волноваха, 1993. - 28 серп.
Документи про совєтське народовбивство: Свідчення Сергія Фурси з
Маріупольщини // Народна воля. — Скрантон, Пенсільванія, 1950. ~ 9 берез.
Душка В. От стариньї глубокой до наших дней: [Тельмановский р-н] // Путь
Октября. - Тельманово, 1991. - 15, 29 июня; 16 июля.
Заїка В. Голод: Правда про 1933 рік на Донеччині // Рад. Донеччина. --1989. ~ 6жовт.
Заика В. Голодомор: 1933 год в Донбассе // Первая линия. — 1991. ~ 19 июня.
Заїка В. З таємниць голодомору: Де НКВД ховало тисячі трупів // Новий обрій. -
Мельбурн, 1985. - 4.7. - С. 238-240


Теги: Душна А.В., голодомор
Навчальний предмет: Історія України
Переглядів/завантажень: 669/188


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar