Головна » Інформатика

Апаратне та програмне забезпечення комп’ютерних мереж

МЕТА УРОКУ:

Навчальна. Ознайомити з поняттям комп’ютерної мережі. Розповісти про класифікацію комп’ютерних мереж. Сформувати поняття мережного протоколу. Надати загальні відомості про апаратне та програмне забезпечення мереж.

Розвиваюча. Розвивати інформатичну компетентність учнів, пам’ять;

Виховна.    Виховувати ціннісне ставлення до праці, самостійність та

                   відповідальність.

ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу, обладнання для проведення презентації (проектор, дошка), план-опора, рейтингові бланки, листки з поняттями

Наочність:  Презентації вчителя. «Апаратне і програмне забезречення комп’ютерих мереж»

ХІД УРОКУ.

І. Вступна частина.

1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому.

«Мозкова атака»

- Уявіть ситуацію, що у Вас у вдома є 2 ПК – батьків і Ваш і принтер, який підключений до одного з ПК батьків. Вам потрібно терміново роздрукувати інформацію на папір. Які ваші дії? (можливі відповіді: скинути на флешку, диск тобто будь-який носій інформації). А тепер уявіть, що немає ніяких носіїв інформації.(можливі варіанти: з’єднати у мережу).

- Так, правильно. І перш ніж ми перейдемо до вивчення теми уроку я хочу побачити наскільки ви обізнані в термінах пов’язаних з комп’ютерною мережею.

Гра «Сигнальні картки»

Завдання: у вас у конверті є дві картонки червоного і зеленого кольору візьміть їх уруки. Слухайте уважно поняття, яке я називаю і піднімайте зелену картку, якщо поняття вам знайоме, червону – якщо не знаєте що це за слово.

Маршрутизатор

Модем

Комутатор

Комп’ютерна мережа

Сервер

Клієнт

Протокол

Багаторангові мережі

Однорангові мережі

Концентратор

Міст

локальна мережа

глобальна мережа

 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці

- Сьогодні на уроці наше завдання познайомитися з всіма цими поняттями. Ви побачили на власному досвіду скільки нових понять ми повинні сьогодні розглянути і скільки «чистих листів», які нам потрібно засвоїти.

ІІ. Актуалізація теми уроку.

- Як ви знаєте, комп’ютерна мережа – це система зв’язку між двома та більшою кількістю комп’ютерів. Неважко здогадатися, що для її побудови передусім слід з’єднати ці комп’ютери.

- Але чи достатньо цього? Можливо, для створення мережі потрібне ще якесь додаткове обладнання та програмне забезпечення?

- Як організовано мережні ресурси (сервери, ПК, принтери тощо) та як користувачі отримають доступ до них і до мережі?

Відповіді на ці питання ми будемо шукати на цьому уроці.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Наочність

Використання презентації + до дошки прикріпляється поняття на листочку

БЛОК Комп’ютерна мережа. Типи К.М.

Формування поняття «комп’ютерна мережа»

Комп’ютерна мережа – це сукупність комп’ютерів та інших пристроїв з відповідним програмним забезпеченням, з’єднаних каналами передавання даних.

 

Функції комп’ютерних мереж:

Швидкий обмін даними між окремими комп’ютерами мережі;
Спільне використання обчислювальних ресурсів, принтерів, модемів, сканерів, пристроїв зовнішньо пам’яті та інших;
Спільне використання комп’ютерних програм;
Можливість віддаленого керування комп’ютерами;
Спільну роботу користувачів над перними проектами.

 

Формування поняття «сервер», «клієнт»(«робоча станція»)

Комп’ютери в мережі можуть відрізнятися за функціями, які виконують.

Ті комп’ютери, які надають доступ до власних ресурсів іншим комп’ютерам і керують розподілом ресурсів мережі, називають серверами, а ті що користуються ресурсами серверів, - «клієнтами»(«робочими станціями»)

Мережі  в яких є один або декілька серверів називаються з виділеним сервером або багаторанговими.

А в яких немає сервера – однорангові.

Це одна з класифікацій КМ. Ще які є можна познайомитися зі схеми.

Класифікація комп’ютерних мереж

 

БЛОК Апаратне забезпечення мереж.

 

Об'єднання комп'ютерів у мережу здійснюється з використанням каналів передавання даних: середовища передавання даних та обладнання, що забезпечують передавання даних цими середовищами.

БЛОК КАНАЛИ  ПЕРЕДАВАННЯ ДАНИХ.

Канали передавання даних мають кілька властивостей, від значення яких залежить якість передавання даних мережею:

вид середовища передавання;

швидкість передавання даних;

максимальна відстань передавання даних без підсилення сигналу та ін.

Якщо середовища передавання даних - це кабелі, то мережа є кабельною (дротовою), в інших випадках - бездротовою (англ. wireless - бездротовий).

Перші комп'ютерні мережі були побудовані на основі кабельного з'єднання та використовували для встановлення зв'язку між комп'ютерами існуючі телефонні кабелі. Приєднання комп'ютерів до мереж за допомогою телефонних ліній використовують і в наш час, але більш надійний і швидкісний зв'язок забезпечують кабелі з оптичного волокна -оптоволоконні. У локальних мережах застосовують інші види кабелів -кручена пара та коаксіальний.

Першою бездротовою мережею була мережа AIohaNet Гаванського університету, створена в 1970 р. У ній передавання даних між комп'ютерами здійснювалося з використанням радіосигналів. У наш час за бездротовою технологією об'єднують комп'ютери як у локальних, так і в глобальних мережах.

Швидкість передавання даних мережею - це кількість бітів даних, що можуть бути передані за одну секунду. У перших мережах швидкість становила кілька кілобітів за секунду. Сучасні розробки наближають цей показник до 100 Гбіт за секунду.

Кабельними мережами дані передаються електричними або оптичними (світловими) сигналами, бездротовими - інфрачервоними або радіосигналами. Яким би не був сигнал, він слабішає в мережі і може бути загубленим, якщо його не підсилити. Для мережі визначають максимальну відстань між пристроями, на яку сигнал передається без спотворення. Для різних середовищ передавання даних максимальна відстань передавання даних без підсилення сигналу становить від 10 м (інфрачервоний зв'язок) до 100 км у мережах на оптоволоконному кабелі або декількох тисяч кілометрів при використанні супутникових каналів зв'язку.

Значення властивостей кабельних мереж

Значення властивостей бездротових мереж

 

БЛОК Комунікаційні пристрої.

 

У мережах використовуються такі комунікаційні пристрої:

мережні адаптери або модеми - у кабельних мережах;   

пристрої інфрачервоного зв'язку або адаптери бездротових мереж - у бездротових мережах;
концентратор (англ. hub - концентратор) - пересилає дані, що надійшли одним із каналів зв'язку, до кожного з приєднаних каналів;

комутатор (англ. switch - перемикач) - спрямовує дані тільки до одного каналу, визначаючи маршрут, за яким потрібно переслати дані. У бездротових мережах роль комутатора виконує точка доступу (англ. access point – точка доступу);

повторювач (англ.  repeater - повторювач) - підсилює сигнали при пересиланні даних на значні відстані;

міст (англ. bridge - міст) - з'єднує кілька мереж в одну, пересилає дані з однієї мережі в іншу;

маршрутизатор (англ. router - маршрутизатор) - визначає маршрути передавання даних і пересилає дані.

БЛОК Мережні протоколи.

Мережні протоколи

При обміні даними між комп'ютерами мережі передбачається, що дані без спотворення та втрати надійдуть від відправника адресату. Для цього потрібно, щоб різноманітні комп'ютери, комунікаційні пристрої, мережне обладнання та програмне забезпечення виконували передавання да­них за однаковими чітко визначеними правилами. Такі правила назива­ються мережними протоколами.

Мережний протокол — це набір правил, за якими здійснюється і обмін даними між пристроями комп'ютерних мереж.

Більшість сучасних комп'ютерних мереж здійснюють передавання даних на основі набору протоколів, що має назву TCP/IP (англ. Transmission Control Protocol/Internet Protocol - протокол управління передаванням/міжмережний протокол).

Дані, що передаються мережею, розбивають на невеликі пакети та доповнюють даними, що стосуються процесу передавання: адресами комп'ютерів одержувача та відправника, номером та довжиною пакета тощо. Кожний пакет передається окремо. Маршрут передавання визначають маршрутизатори, вони також слідкують за доставкою пакетів. Різні пакети одного повідомлення можуть передаватися різними маршрутами. Якщо пакет з якоїсь причини не потрапив до адресата, він буде повторно відправлений. Після досягнення пункту призначення всі пакети з'єднуються, і дані набувають початкового вигляду. Пакети, в яких виникають спотворення даних під час передавання, передаються повторно.

Правила розбиття даних на пакети, їх доставки до адресата й об'єднан­ня пакетів в єдине ціле визначає протокол TCP. Пересилання пакетів між комп'ютерами, які можуть мати різну архітектуру, використовувати різні операційні системи та входити до різних мереж, здійснюється на ос­нові протоколу IP.

Завдяки розбиттю даних на окремі пакети передавання їх мережею відбувається швидко та надійно і стає можливим навіть у випадку, коли частина мережі пошкоджена. У випадку виходу з ладу частини мережі маршрутизаторами буде зроблена спроба визначити новий маршрут для проходження пакета в обхід пошкодженої ділянки.

Робота з рейтинговою табличкою

БЛОК Програмне забезпечення мереж.

Програмне забезпечення мереж

Для організації обміну даними між комп'ютерами мережі використо­вується кілька видів програмного забезпечення:

мережні компоненти операційної системи;

службові та прикладні програми;

драйвери пристроїв мережі.

Операційна система Windows включає компоненти для організації однорангової локальної мережі. Якщо мережа має виділений сервер, то на ньому встановлюють спеціальне серверне програмне забезпечення.

Для отримання послуг мережі використовують програми, які, як правило, складаються з двох частин:

клієнтська - надає можливість користувачу звернутися із запитом до ресурсів комп'ютерів, на яких встановлена серверна частина;

серверна - відповідає на запити клієнтської частини.

Таку технологію побудови програмного забезпечення називають клієнт-серверною.

Наприклад, за такою технологією можуть бути побудовані програми тестової перевірки знань учнів. На комп'ютері вчителя установлюється серверна частина програми, яка зберігає тестові завдання, надає їх за запитом учня, отримує, перевіряє та фіксує відповіді учнів. На учнів­ських комп'ютерах установлюється клієнтська частина програми, яка дає змогу отримати із сервера завдання та передати на сервер відповідь учня. Таким чином, учні використовують базу даних, що зберігається на комп'ютері вчителя, та поповнюють її власними результатами.

 

ІV.  Закріплення вивченого матеріалу.

Завдання: Скласти схему підключення до мережі.

Учні з отриманого пакету завдань  дістають картки для створення схеми підключення до мережі(локальної та глобальної)

Сильний учень робить схему на дошці.

Завдання на ПК гра «Знайди поняття»

Відкрити документ
Розмістити означення напроти поняття

V. Підведення підсумків уроку.

Робота з планом-опрою.  

Завдання:прогляньте визначення основних понять.

Робота з карткою Успіху

Завдання: закінчте виставлення оцінок

Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

 

Вивчити § 17, с.173-180,  опрацювати конспект.


Теги: Програмне забезпечення, Слинько О.В., компютерна мережа
Навчальний предмет: Інформатика
Переглядів/завантажень: 1398/184


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar