Головна » Географія

Вода в найближчому оточенні

Мета уроку:

 поглибити знання школярів про воду, ознайомити їх з основними властивостями води, видами води на Землі

розвивати пам’ять, увагу, мислення учнів, логічне мислення, відпрацьовувати навички пошукової діяльності, спостереження, учити робити висновки, залучати школярів до активної участі в навчально-виховному процесі, узагальнювати знання про явища природи, установлювати причинно-наслідкові зв'язки, розвивати навички дослідницької діяльності та спостереження, пізнавальну активність учнів;

- виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість і  відповідальність за виконану роботу.

Тип уроку: урок  узагальнення.

Очікувані результати: учні називають властивості води, види води на Землі; описують воду, можуть доповісти про результати власних спостережень і дослідів, аналізують отриману інформацію, виокремлюють головне від другорядного.

Обладнання: таблиці, мультимедійна презентація, відео фрагменти,  карточки, ілюстрації.

                                                      Хід уроку

1 Організаційний момент.

           Вода

А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.

Є вода — ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля.

Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти.
І рясні дощі ідуть.

Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!

1.1. Хвилинка спостережень

Фіксування погоди дня у календарях.

1.2.  Перевірка домашнього завдання

1. Природничий диктант.

1)  Територія суші, що має рівну поверхню, — це... (рівнина).

2)  Рівнини поділяються на... (низовини і височини).

3)  Низовини позначають на карті... (зеленим кольором).

4)  Височини позначають на карті... (жовтим і світло-коричневим кольо­рами).

5)  Невелике заглиблення з крутими схилами — це... (яр).

6)  Гори — це... (ділянки земної поверхні, що високо підняті над рівни­нами).

1.3. Актуалізація опорних знань учнів

Відгадати загадку.

 Відома звіку рідина, усяк її вживає, Буває хмаркою вона, пушинкою буває, Бува, як скло крихка, тверда... Звичайно — це. (вода).

Що б змінилось на Землі, якби зникла вода? Чому?
Як і для чого людина використовує воду?
Де у природі є вода?
Яким кольором на карті і глобусі позначають воду?

Як можна одним словом назвати моря, річки, озера? (Водойми)

1.4. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

 Я знаю, що всі ви надзвичайно любите бавитися біля води, адже не знайдеться людини, яку б не вабила до себе морська стихія, не чарувала бездонна блакить хвиль, не захоплював крик морських чайок.

2. Основна частина:

2.1.   Вивчення нового матеріалу

Без води немає життя, вода є в кожній живій істоті. Без їжі мож­на прожити набагато довше, ніж без води. Людина і більшість тварин майже на 2/3 складаються з води, а деякі рослини — на 4/5. Вода займає 2/3 поверхні земної кулі, і тільки 1/3 припадає на сушу. Вода є в океанах і морях, річках і озерах, під землею і в ґрунті.

Океани, моря, річки, озера, болота, ставки, джерела, водосховища — це водойми. Розрізняють штучні і природні водойми. Природні водойми ут­ворились без участі людини. Водойми, що утворені людиною, назива­ються штучними.

2.2. Конкурс «Ребуси».

2.3. Фізхвилинка

Раз – підняти руки вгору,
Два –нагнутися додолу,
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги,
Три, чотири – прямо стати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз – піднялись, два – присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати,
Може вже відпочивати.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.

2.4. Слухання казки.

                                                                  КРАПЛЯ РОСИ

Рано-вранці на квітці троянди прокинулась Крапля роси.

Як я тут опинилась? — замислилася Крапля.— Увечері ж була ви­соко в небі. Як я потрапила на землю?

І захотілось їй знову в небо.

Пригріло сонечко. Випарувалась Крапля, піднялася високо в небо блакитне, до самого Сонечка. Там — тисячі інших крапель! Зібрались вони в темну хмару й заступили Сонечко.

Чого ви мене заступили від людей? — розгнівалось Сонечко. І по­слало на темну хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім. Злякалась темна хмара й розсипалась. Пішов дощ. Упала крапля на Землю.
  Дякую тобі, Крапле,— сказала Земля.— Я так скучила за тобою! 2. Інтерактивна технологія навчання «Коло ідей».
Зосередьте свою увагу! Послухайте, будь ласка, запитання. Через 3 хвилини я надам вам слово. Отже:
Де взялася Крапля вранці на троянді і як вона змогла піднятися знову високо в небо до самого Сонечка?

2.5 Завдання « Подорож краплинки» замалювати кругообіг води в природі»

2.6. Гра « Водограй ».

- Покажіть зелену картку, якщо твердження правильне, червону- якщо помилкове.

-         Сніг – рідкий стан води.

-         Вода синього кольору.

-         Вода текуча.

-         Вода не має власної форми.

-         Вода безбарвна.

-         Вода має приємний солодкуватий запах.

-         Вода на морозі розширюється.

-         Вода прозора.

-         Газоподібний стан води – це пара.

-         Сік рослин – це природні розчинник.

-         Мінеральна джерельна вода – це побутовий розчин.

-         Вода – рідина переходить у твердий стан при охолождені.

2.7. Завдання від « Хмаринки »  

Утвори вислів: « Вода – найдивовижніший мінерал на Землі.

2.8. Розгляд плакатів « Водойми України »

2.9. Конкурс «Загадкова торбинка»

Учні по черзі витягують з торбинки номерки запитань, на які мають дати відповідь.

1. Тече, тече — не витече. Біжить, біжить — не вибіжить. (Річка).

2. Навколо вода, а з питвом біда. (Море),

3. Не море, не земля, кораблі не плавають і людям ходити не можна. (Болото).

4. Посеред поля лежить дзеркало: скло блакитне, рама зелена. (Озеро).

5. М`якша від вовни, а прориває скелі. (Вода).

6. Сама вода, а по воді плаває. (Айсберг).

Вчитель:А наступний наш конкурс

2.10.Конкурс "Знайди більше помилок в розповіді".

(Зустріч з Незнайкою.)

Допущені неточності:

1.Ф.Магеллан не повернувся додому після першого навколосвітнього плавання тому, що загинув у сутичці з місцевими жителями на Філіппінських островах.

2.Свою подорож Магеллан почав з Європи.

3.Південна Америка знаходиться на півдні.

4.Індіанці — місцеві жителі Північної Америки, так їх назвав Ко­лумб.

5.Патагонія так названа тому, що у місцевих жителів були довгі ступні.

6.Ця протока — Магелланова, а океан — Тихий, а не Індійський.

7.Острів названий так тому, що був відкритий саме на Пасху.

8.Острів Пасха лежить у Тихому океані, а подорож почали з Атлан­тичного.

2.11. Фізхвилинка  

Встаньте, діти, посміхніться

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,

Раз — присядьте, два — присядьте   

І за парти тихо сядьте

2.12. Конкурс «Кросворд».

Розгадайте кросворд «Водні джерела». Якщо ви правильно розгадаєте кросворд, то у виділених клітинках отримаєте назву штучного водного джерела, зробленого людиною.

1. Зимою ховаюсь, весною з'являюсь, літом веселюсь, осінню спати лягаю. (Річка).

2. Не вода і не сума, на човні не попливеш і ногами не підеш. (Болото).

3. Місце впадання ріки в море. (Дельта).

4. Водний потік, який падає з великої висоти з шумом. Притаманний гірським річкам. (Водоспад).

5. Холодна чиста вода, яка виходить з-під землі на поверхню і вимиває для себе заглиблення. (Джерело).

б. Залишки давніх русел річок на терасах або в заплаві річки. (Стариця).

7. Природні водойми, які не з'єднуються ні з морем, ні з океаном, бувають стічні або безстічні. (Озеро).

8.  Сніг, перетворений у прозорий блакитний лід. (Льодовик).

     2.13. Конкурс « Чорна скринька»

Відгадавши загадку ви дізнаєтесь, що знаходиться в чорній скриньці.

У воді родиться, але води боїться. ( сіль )

2.14. Конкурс « Пляшкова пошта «»

1.На якій планеті ми живемо? (Земля).

2.Модель земної кулі. (Глобус).

3.Скільки є океанів на Землі? Назвіть їх.

4.Хто відкрив Америку? (Х. Колумб)

5.Чого більше на земній кулі – води чи суходолу? (Води).

6.Водна оболонка Землі. (Гідросфера).                             

7.Яку форму має Земля? (Кулі).

8.Як називається прилад для визначення сторін горизонту? (Компас).

9.Скільки є материків на Землі? Назвіть їх.

10.Хто здійснив першу навколосвітню подорож? (Ф, Магеллан).

11.Який колір переважає на глобусі і карті? (Блакитний).

12.Що позначено на глобусі і карті блакитним кольором? (Вода).

2.15. Робота в парах.  Дидактична гра « ТАК або НІ » (поставити знаки «+», якщо згодні із тверджен­ням, і «—», коли не згодні).

1)  Вода — найбільш поширена речовина на землі. (+)

2)  Вода є всюди: в морях, океанах, ґрунті, річках, повітрі. (+)

3)  Вода може бути лише в двох станах. (—)

4)  Життя на Землі є можливим без води. (—)

5)  Вода входить до складу живих організмів. (+)

6)  Водойми бувають природними і штучними. (+)

7)  Ріка Дніпро бере свій початок в Україні. (—)

8)  Азовське море є глибшим за Чорне. (+)

9)  Найбільшим прісним озером України є озеро Ялпуг. (+)

3. Заключна частина:

3.1. Підсумок уроку

Про що йшла мова на уроці?

Що сподобалось найбільше?

3.2. Оцінювання навчальних досягнень учнів.  

3.3. Домашнє завдання

І - Опрацювати статтю «Водойми України», підготувати відповіді на запи­тання.

ІІ – Читати запис в зошиті

 3.4. Підготовка до перерви.

Комунальний заклад «Балаклійська спеціальна загальноосвітня школа – інтернат І – ІІ ступенів Харківської обласної ради »


Теги: Одерій Н.І., вода
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 559/189


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar