Головна » Екологія

Урок-театралізоване дійство "Суд над Погодою"

Цілі: в ході тетралізованого дійства узагальнити знання учнів про погоду, основні її елементи, закономірності їх поєднання і наслідки прояву; розвивати пізнавальний інтерес, пробудити почуття особистої відповідальності за охорону довкілля; вчити доводити свою точку зору, пропонувати  шляхи вирішення проблеми, робити висновки; виховувати культуру спілкування.

Тип уроку: узагальнення знань.

Форма уроку: урок – театралізоване дійство.

Обладнання: мультимедійна презентація.

Хід уроку

Організаційний момент
Театралізоване дійство

Дійові особи: Погода, Суддя, Прокурор, Адвокат, Свідки, Еколог, Лікар, Метеоролог, Синоптик.

Учитель. Встати! Суд іде!

(Заходять: суддя, прокурор, секретар, адвокат, свідки, лікар  займають свої місця).

Сьогодні (дата) засідання суду проведе суддя (прізвище, ім’я), секретар суду (прізвище, ім’я).

Суддя. На засідання суду запрошені: еколог,  синоптик, метеоролог. Суд попереджає про відповідальність за статтею 178 Кримінального кодексу України «Завідомо неправдиве показання». Слухається справа громадянки Погоди. Введіть підсудну. Останнім часом багато говорять про погодні аномалії, які значно почастішали і спостерігаються практично на всій земній кулі. Слідством було досліджено основну властивість погоди – її мінливість. Ось що  про неї говорить прислів’я: «Сім погод надворі: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете». Погода дозволяє собі змінюватися протягом року, сезону і навіть доби. Про це свідчать щоденні повідомлення.

Встановлено:

а)    характерною особливістю погоди є її безперервна мінливість;

б)   причиною мінливості є переміщення величезних об’ємів повітря над певною поверхнею (суходолом чи океаном) і набуття її властивостей;

в)    першими вісниками зміни погоди є зміна атмосферного тиску, напрямку і швидкості вітру;

г) нерівномірне нагрівання поверхні Землі зумовлює переміщення повітряних мас.

д)   уночі майже завжди температура повітря і грунту нижча, ніж удень;

е) безперервних змін зазнають прозорість неба, температура води в водоймах.

Слідство стверджує, що винуватцем усіх цих негараздів є Погода, в чому підсудна і звинувачується. Громадянко Погодо, чи маєте нарікання щодо проведення слідства?

Погода. Нарікань не маю.

Суддя. Для проголошення звинувачення слово надається прокурору.

Прокурор. Суть звинувачення громадянки Погоди детально викладено у промові судді. Прошу свідків дати показання.

Свідок 1. Я мав нагоду з своїм другом влітку відпочивати у Карпатах. Дивує те, що Погода при підйомі на гору Високий верх змінювалася кілька разів: тепло і сонячно було біля підніжжя, але чим вище підіймався я в гори, тим ставало холодніше і раптом випав дощ. Коли ж я дістався вершини, було сухо та холодно. Не вистачало теплого одягу. Я звинувачую Погоду у її непостійності та непередбачуваності.

Прокурор. Дякую. Ви вільні.

Суддя. Які пояснення дасть з цього приводу громадянка Погода?

Погода. Нічого дивного у моїй поведінці немає. Справа в тім, що  температура повітря знижується приблизно на 6 С на кожен кілометр висоти. Хоч високо в горах земна поверхня одержує більше сонячного тепла, ніж біля підніжжя, проте з висотою тепло швидше випромінюється. Рекомендую всім подорожуючим у горах брати з собою теплий одяг.

Прокурор. Чи були інші негативні наслідки?

Свідок 2.  Так, ваша честь. Мало того, що ми з другом отримали переохолодження в горах, так у мене ще й розболілася голова і заклало вуха. Вважаю, що моє нездужання також спричинене Погодою.

Суддя. Поясніть, громадянко Погодо, що це означає?

Погода. Переконана, що ваше нездужання викликане різкою зміною атмосферного тиску. Хоч повітря невидиме і легке, проте воно має масу та вагу. Тому чинить тиск на земну поверхню і на всі тіла, що знаходяться на ній. Всередині людського організму також існує тиск, і він дорівнює атмосферному. Якщо ця рівновага порушується, людина почувається погано. Отже, коли ви підіймалися у гори, з висотою тиск знижувався на кожні 100 м на 10 мм рт. ст. Тому вам стало зле. У вас з’явилися ознаки так званої гірської хвороби. У такому стані у людини може з’являтися задишка, запамороченя, нудота, кровотеча з носа, що пов’язане із зменшенням тиску та розрідженістю повітря, у якому зменшилася кількість кисню.

Прокурор. Звинувачення викликає наступного свідка.

Свідок 3. Я люблю відпочивати на морі. З особливим задоволення купаюся вночі, коли особливо тепла вода. Та настрій змінюється, коли виходжу на берег. Відчувається холодний подих у повітрі, а тіло покривається «гусячою шкірою». Переконаний, це підлі вчинки Погоди.

Прокурор. Поясніть, громадянко Погодо, цей факт.

Погода. І тут немає нічого дивного. Суходіл і вода – нагріваються неоднаково. Суходіл швидше, а море  - повільніше. Тому від нерівномірного нагрівання цих ділянок, утворюється різниця в тиску повітря, що призводить до утворення вітру. Скажу вам, що на узбережжі морів утворюються вітри бризи. Вдень суша тепла, тиск знижується, а море холодніше і відповідно вищий тиск. Тому повітря з моря переміщується на суходіл. Так виникає вітер – денний бриз. А вночі – нічний бриз. Він утворюється навпаки – суходіл холодний і відповідно тиск вищий, а море тепле і тиск низький. Ось  і відчуваєте ви холодний подих суші в бік моря.

Прокурор. У кого ще з свідків є звинувачення на адресу громадянки Погоди? Прошу.

Свідок 4. Не можу зрозуміти, чому навесні бувають тумани навіть після теплого сонячного дня? Адже тумани погіршують видимість, небезпечні для руху транспорту, ще й погіршують стан людей. Чому ми повинні терпіти всілякі витівки Погоди?

Суддя. Чи пов’язано це з вашими діями, підсудно?

Погода. Так, але я себе винною не вважаю. Адже в повітрі завжди є певна кількість води у вигляді невидимої пари. Піднімаючись уверх повітря охолоджується і відбувається перехід водяної пари в рідкий стан, тобто відбувається конденсація. При охолодженні насиченого водяною парою повітря виділяються краплинки води. При їх скупченні на значній висоті над землею утворюються хмари.  Конденсація може відбуватися й біля земної поверхні, утворюючи тумани – скупчення дрібних, завислих у повітрі краплинок.

Прокурор. Дякую. Викликаю наступного свідка – Лікаря. Які звинувачення у вас є до громадянки Погоди?

Лікар. Моє покликання лікувати людей. Але я стурбована тим, що хворих стає все більше і більше. І загострення значної кількості хвороб я пов’язую саме із змінами у Погоді. Стрибки атмосферного тиску, температури, підвищення вологості все це негативно впливає на самопочуття метеозалежних людей, особливо з серцево – судинними захворюваннями. Викликає занепокоєння і напрям вітрів, які нерідко приносять шкідливі речовини, які мають мутагенні та канцерогенні властивості,  та гази, а коли вітру немає, то весь дим внизу гуляє. А від цього сморіду страждають люди з захворюваннями органів дихання, шкіри та люди схильні до алергії.

Прокурор. Звинувачення закінчило допит свідків. Ще хочу додати, що в ході слідства було проведено метеорологічну експертизу. Дозвольте ознайомити присутніх з мультимедійною презентацією, де є переконливі докази непередбачуваних дій громадянки Погоди.

Суддя. Будь ласка.

Прокурор. Прошу уваги: (показ слайдів)

Слайд 1. Снігові замети на дорозі.

Слайд 2. Обледеніння ліній електропередач.

Слайд 3. Вирвані і зламані дереві після буревію.

Слайд 4. Тріщини у землі, після суховію.

Слайд. 5 Весняна повінь.

Слайд 6. Іній на деревах.

Слайд 7. Градини, що усіяли подвір’я.

Слайд 8. Туман, що стелиться луками.

Суддя. Дякую. Суд надає слово захисту.

Адвокат. Так, ваша честь. Слово надається Метеорологу. Громадянине Метеорологу, які ваші стосунки з підсудною?

Метеоролог. Кожен з нас не раз користувався терміном «погода». А основними елементами, що визначають погоду є: температура повітря, напрям вітру, атмосферний тиск, хмарність та опади. Усі вони тісно пов’язані і взаємозумовлені. Тому із зміною одного з них змінюються й інші.

Прокурор. Будь ласка, уточніть.

Метеоролог. Так, температура впливає на вологість і розподіл атмосферного тиску, тиск – на вітри, вітри – на опади. У свою чергу опади, хмарність, вітер впливають на температуру повітря. Взаємодія всіх цих елементів і процесів визначає певний стан атмосфери. Отже, коли говорять про погоду, то мають на увазі стан нижнього шару атмосфери в даному місці у певний час.

Адвокат. Дякую. Захист викликає Синоптика. Громадянине Синоптику, що ви можете сказати на захист підсудної?

Синоптик. Я дуже тісно співпрацюю з громадянкою Погодою. Я отримаю дані про погоду від метеоролога і за допомогою умовних позначень та цифр записую основні відомості про її стан. Прогноз погоди потрібен всім. Особлива увага приділяється завбаченню небезпечних атмосферних явищ: сильних туманів, граду, заморозків, ожеледиці, суховіїв тощо. Ми підказуємо яким чином уникнути зустрічі з ураганом чи штормом.

Адвокат. Дякую. Захист викликає наступного свідка – Еколога. Громадянине Екологу, що ви можете сказати на захист звинувачуваної?

Еколог. Хочу відмітити, що у атмосфері останнім часом відбувається щось неймовірне: то з’являється густий туман із шкідливими домішками, я вже не говорю про пил, то випадає кислотний дощ, а то у повітрі відчутний сморід, від якого не сховаєшся ні вдень ні вночі. Звісно, що таке забруднення не може позитивно впливати на основні елементи погоди і погоди в цілому. Тож здійснюючи вплив на атмосферу, людина здатна спричинити і зміни погоди.

Адвокат. Дякую. Захист закінчив допит свідків.

Суддя. Слово надається підсудній громадянці Погоді. В ході процесу ми заслухали низку серйозних доказів як на вашу користь так і проти вас. Що ви можете сказати?

Погода. Я зовсім не хотіла зробити нічого поганого. Я погоджуюсь з тим, що я дуже мінлива. Але ж у природі немає поганої погоди. Без моєї участі  вітряні двигуни не виробляли б  електроенергію, а дітки не ліпили б снігову бабу; знаючи властивості температурного режиму повітря людина навчилася використовувати його в оранжереях та повітряних кулях, а спостерігаючи за  зовнішнім виглядом хмар, можна визначити наближення жаданого дощу чи ясної погоди; і таке грізне явище, як гроза. теж невипадковість у природі – за допомогою неї азот атмосфери потрапляє у грунт, де його використовують бульбочкові бактерії.

Але у мене є прохання до людей, не забруднювати оточуюче середовище. І тоді не буде до мене нарікань з приводу небажаних отруйних дощів, випадкового підвищення температури, спровокованого підвищеною концентрацією вуглекислого газу чи зниження атмосферного тиску зумовленого нерівномірним нагріванням земної поверхні.

Я не знімаю з себе вини, але я каюсь і прошу допомогти мені боротися із  забрудненим оточуючим середовищем.

Суддя. Зрозуміло. Шановні присутні! Ви заслухали показання. Іменем країни Природи суд виносить вирок: посилити спостереження, нагляд та контроль за діями Погоди, а метеорологічним службам  систематично доводити до відома людей про небезпечні атмосферні явища в будь – який час доби. 

Перевірка знань учнів

 Що називають погодою?
 Назвіть головні причини зміни погоди.
 Як змінюється температура повітря протягом доби?
 Як змінюється температура з висотою?
 Що таке атмосферний тиск?
 Як змінюється атмосферний тиск з висотою?
 Що називають вітром?
 Від чого залежить сила вітру?
 Які причини зумовлюють утворення різноманітних повітряних мас?
 Назвати основні форми хмар.
 Що називають вологістю повітря?
 Як утворюються роса та іній?

    Поміркуйте:

Чому тропосферу називають «фабрикою» погоди?
Чому головним «постачальником» опадів є Світовий океан, а головним «рушієм» цього процесу – Сонце?
Чому хмари народжуються і закінчують своє «життя» на землі?
В яку пору року можна пройти на вітрильнику з Китаю до Японії?
Чому так говорять: «Сім погод надворі: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете»?

        Чи знаєш ти...

...  що основи метеорології закладено давньогрецьким ученим Арістотелем;

...  що  наукову працю про погоду Арістотель назвав «Метеорологією»;

... що одна з народних прикмет дійшла до нас із Вавілонії: на глиняній табличці зроблено напис: «Коли сонце оповите кругом, то випаде дощ»;

... що 19 листопада 1921 року була створена Українська метеорологічна служба;

...  що перші метеорологічні спостереження були розпочаті в Києві, ще у 1771 році;

...  що Всесвітній день метеоролога відзначається 23 березня;

...  що в Україні спостереження за погодою ведуть 114 метеостанцій;

IV. Домашнє завдання: Повторити параграф відповідно до теми та скласти кросворд «Погода», використовуючи термінологію даної теми.


Теги: Погода, Бромот Т.М.
Навчальний предмет: Екологія
Переглядів/завантажень: 731/194


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar