Головна » Біологія

Генетична термінологія та символіка. Методи генетичних досліджень. Закони Г. Менделя

МЕТА: сформувати поняття про  генетику як науку, що вивчає  спадковість і мінливість організмів; почати формувати знання про основні генетичні закономірності успадкування ознак; розкрити основні генетичні поняття; розкрити набір методів генетичних досліджень; розкрити сформульовані Г.Менделем закони успадкування ознак (три закони).
Розвивати уміння  вибирати головне у матеріалі, що вивчається; уміння працювати з термінами, що утворені від іноземних мов; уміння порівнювати основні біологічні закономірності (спадковість, мінливість) та їхнє значення для процесів життєдіяльності організмів а також уміння порівнювати та робити висновки і узагальнення.

Виховувати бережливе ставлення до живих організмів планети та гордість за досягнення в галузі розвитку генетичної науки.

Основні поняття та терміни: ген, алельні гени, домінантна і рецесивна ознаки, генотип, фенотип, гомозигота, гетерозигота, генетика, генофонд, гібрид, гібридологічний метод, схрещування,  генеалогічний метод, популяційно-статистичний метод, цитогенетичний метод, близнюковий метод, біохімічний метод, закони успадкування ознак, рекомбінація,  моногібридне схрещування, дигібридне схрещування, решітка Пеннета.

Концепція заняття: спираючись на наявні знання у студентів про спадковість та мінливість, підвести до розуміння основних генетичних понять. Розповісти про те, як виникла наука генетика, що є її предметом, які методи вона використовує для вивчення явищ спадковості й мінливості і яке місце посідає в системі біологічних наук.

Міжпредметні зв ́язки: історія, медицина.

Обладнання: підручники, малюнки, таблиці генетичної символіки, законів

 Г. Менделя, комп’ютер, проектор.

ТИП ЗАНЯТТЯ: засвоєння нових знань.

                                               ХІД ЗАНЯТТЯ

І.  Організація студентів до заняття

ІІ. Актуалізація опорних знань

    Бесіда

Які властивості живих організмів ви знаєте?
Яку роль відіграють спадковість і мінливість?
Яку роль відіграє ДНК?
Яку будову має хромосома?
Що таке ген?
Яка наука вивчає явища спадковості й мінливості?

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

 Прослухайте розповідь і визначте мету заняття:
- у 1914 р. в Англії ремонтували собор. Роботами керував нащадок першого герцога Шрюсбері Джона Табольта, похованого у цьому соборі у 1453 р. Джон Табольт був історичною постаттю. Він воював проти Жанни Д’арк і загинув від ран. Чотирнадцять поколінь віддаляли Рицаря ХV ст. від його нащадків початку ХХ ст.  Нащадок розкрив гробницю. Те, що в ній лежав Табольт сумнівів не було. На кістках були ушкодження, що свідчили про рани, згадувані літописцями. Про встановлення портретної схожості не могло бути і мови. І тут виявився неспростований доказ спорідненості, більш надійний, аніж засвідчені нотаріусом генеалогічні документи, на одному з пальців скелета дві фаланги зрослися в одну. Нащадок порубаного французами герцога радісно простягнув свідкам, що були присутні під час розкриття гробниці, свою руку з розчепіреними пальцями. На тій самій руці, що й у скелета, ті самі дві фаланги вигляділи як одна. Їх зростив домінантний ген, фенотипів прояв якого в медицині називають симфалангією.
 Поставити проблемне запитання:
- про яку властивість живих організмів йшла мова і чи можна її змінити, порушити чи знищити?

Отже, сьогодні на занятті ми будемо говорити про генетику як науку, методи генетичних досліджень, досягнення Г. Менделя. Ці знання ви зможете використати у своїй професійній діяльності при вивченні курсу « Я і Україна» теми « Рослини- живі організми», « Тварини- живі організми».

ІV. Повідомлення теми і мети заняття         Слайд 1

V. Осмислення та усвідомлення  нового навчального матеріалу

  План

Основні генетичні поняття.                  Слайд 7
Методи генетичних досліджень.
Г. Мендель та його дослідження.
Закон одноманітності гібридів І покоління. Закон розщеплення ознак. Закон незалежного комбінування станів ознак.

1. Кожна наука має свій предмет і методи його вивчення. Генетика- не виняток. Що ж є предметом вивчення науки генетики?( вивчає гени, спадковість і мінливість організмів, передачу ознак від покоління до покоління, розмноження організмів, вплив середовища й генотипу на організми). Отже,  генетика вивчає процеси зберігання, передачі, реалізації та зміни спадкової інформації на всіх рівнях організації живого.

Пригадайте рівні організації живого.

На кожному з них є генетична проблематика і генетичні  науки:

молекулярний рівень- молекулярна генетика;
клітинний рівень- цитогенетика;
організмовий рівень- генетика розвитку, генетика конкретних організмів;
надорганізмені  системи- популяційні генетика, еволюційна генетика, тощо.

Отже, генетика – це наука про закономірності спадковості та мінливості організмів.( запишіть в конспект)

Назву « ген» запропонував англійський вчений У. Бетсон у 1906 році. Новий етап у розвитку генетики пов’язаний з ім’ям  Томаса Моргана та його учнів. Підсумком їх досліджень стало створення  хромосомної теорії спадковості, яка вплинула на подальший розвиток біології в цілому. Головні завдання сучасної генетики:

механізми зберігання і передачі генетичної інформації від батьків потомству;
способи і шляхи реалізації цієї інформації у вигляді ознак і властивостей організмів;
різноманітність типів, причин і механізмів мінливості всіх живих істот;
взаємозв’язки процесів спадковості і мінливості як рушійних факторів еволюції органічного світу.

 Елементарною одиницею спадковості є ген. Ген- це ділянка молекули нуклеїнової кислоти, що визначає спадкові ознаки організмів. Він кодує первинну структуру молекул поліпептиду, білка, певного типу РНК або ж взаємодіє з білком. Алельні гени- це гени, що перебувають у різних станах, але займають одне й те саме місце (локус) в хромосомах однієї пари та визначають різні стани певної ознаки. Алельні гени можуть бути домінантними і рецесивними. Алель, який в присутності іншої завжди проявляється у формі кодованого ним  стану ознаки, називають домінантним, а той, що не проявляється- рецесивним.

Сукупність генетичної інформації, закодованої в генах клітини або організму, називають генотипом. Унаслідок взаємодії генотипу з чинниками довкілля формують фенотип- сукупність усіх ознак і властивостей організму.

Спадковість- це властивість живих організмів передавати свої ознаки і особливості онтогенезу потомкам, забезпечуючи спадкоємність поколінь організмів.

Мінливість- здатність живих організмів набувати нових ознак та їх станів у процесі індивідуального розвитку.

2. У вирішенні теоретичних і практичних генетичних проблем залежно від рівня організації живої матерії учені застосовують відповідні методи досліджень:                                                          Слайд 9

- гібридологічний метод- полягає у схрещуванні організмів, які відрізняються за певними станами однієї чи кількох спадкових ознак. Нащадків, одержаних від такого схрещування, називають гібридами. Гібридизація лежить в основі гібридологічного аналізу- дослідження характеру успадкування  станів ознак за допомогою системи схрещувань;                            

- генеалогічний метод полягає у вивченні родоводів організмів;

- популяційно- статистичний- дає можливість вивчати  частоти зустрічальності алелей у популяціях організмів, а також генетичної структури популяцій;

- цитогенетичний- ґрунтується на дослідженні особливостей хромосомного набору ( каріотипу) організмів;

-  біохімічний виконується для діагностики спадкових захворювань;

- близнюковий – вивчення однояйцевих близнят, з’ясовуючи роль чинників довкілля у формуванні фенотипу особин;
- метод дерматогліфіки ґрунтується на вивченні рельєфу шкіри на пальцях, долонях і поверхні підошв. Малюнок цей індивідуальний для кожної людини він встановлює ступінь спорідненості людей;
- метод культивування нестатевих (соматичних) клітин людини поза організмом дає можливість вирішувати різні питання генетики людини, які неможливо розв’язати на цілісному організмі. Тому клітини для досліджень беруть з різних органів і тканин. В основному крові, шкіри, червоного кісткового мозку та вирощують їх на штучних поживних середовищах;
- з досягненнями молекулярної біології пов’язані методи генетичної інженерії, з допомогою яких учені виділяють з організмів окремі гени або синтезують їх штучно, також перебудовують певні гени і вводять їх у геном іншої клітини чи організму.
  3. Як відомо, основні закономірності спадковості, встановив видатний вчений Грегор Мендель. Успіху його роботи сприяв вдалий вибір об’єкта досліджень- гороху посівного.

Робота з біографією вченого

Обговорення:

Де навчався Г. Мендель?
Коли стало відомим ім’я вченого?
Чим займався Г.Мендель?
В якому році Мендель розпочав експерименти з горохом?
Чому Мендель обрав для дослідження саме горох?

 ( відеофрагмент).

Чисті лінії- це генотипно однорідні нащадки однієї особини, гомозиготні за більшістю генів й отримані у результаті самозапліднення або самозапилення. Гомозиготною- називають диплоїдну або поліплоїдну клітину, гомологічні хромосоми якої містять різні алелі певного гена. Гетерозиготною називають диплоїдну або поліплоїдну клітину, гомологічні хромосоми якої містять різні алелі певного гена.

Застосовуючи  гібридологічний метод, Мендель виділяв одну, дві і більше ознак і простежував їх у фенотипах кількох поколінь.

 Робота з таблицею генетичної символіки.

Для запису результатів схрещування у генетиці використовують спеціальні символи. (Р(парентс- батьки), F( філіала-діти),

Закон “чистоти гамет”: кожен організм дістає один ген від матері, другий від батька:  

Отже, висновок такий: кожна з гамет не може одночасно нести 2 алельних гени.
 Розповідь про цитологічні основи та статистичний характер законів спадковості:

- гомозигота  - АА – за домінантною ознакою,
 - аа – за рецесивною ознакою.
- гетерозигота – Аа.
Отже:
- соматичні клітини мають набір хромосом 2n, тобто алельні гени парні;
- гомозиготна особина може продукувати лише один сорт гамет, а гетерозиготна – два.

4. Робота з таблицею «Закони Г. Менделя»

Моногібридне схрещування: у фенотипі гібридів першого покоління завжди проявляється один із двох  станів ознак – домінантний.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________відеофрагмент__________________________________________________________________

 У подальшому Мендель схрестив гібриди першого покоління. Їх нащадки дали 8023 насінини, з яких 6022 мали жовтий колір, а 2001- зелений. Отже, знову з’явились насінини зеленого кольору. Ця закономірність дістала назву закону розщеплення: при схрещуванні гібридів першого покоління між собою серед їх нащадків спостерігалось явище розщеплення ознак: у фенотипі чверті гібридів ІІ покоління проявився рецесивний, а?- домінантний стан ознаки.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________відеофрагмент_________________________________________________________________

 У подальших дослідах Мендель використав рослини, які відрізняються двома, чи більшою кількістю ознак. Він схрестив між собою чисті лінії гороху посівного, особини яких відповідно мали гладеньке жовте та зморшкувате зелене насіння (закон незалежного комбінування- кожна пара ознак успадковується незалежно від інших пар).

Робота з підручником.с. 45 мал.32, табл. 6 с. 46

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

відеофрагмент

VІ. Узагальнення та систематизація знань студентів

На мультимедійній дошці написані основні генетичні поняття, але без визначень.
                                                                                                   Слайд 29

•         Ген-……..
•          Генотип-……
•          Фенотип-…..
•          Алельні гени-…..
•          Домінантні ознаки-……
•          Рецесивні ознаки-……
•          Гомозигота-…..
•          Гетерозигота-……
•          Спадковість-….
•          Генетика-…..
Завдання пошукового характеру
                                                                                    Слайд 30

VІІ. Підсумок заняття. Оцінювання роботи студентів.

VІІІ.    Домашнє завдання.   Опрацювати конспект. Слайд 32


Теги: мендель, Ліннік Н.І., генетика
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 2578/231


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar