Головна » Астрономія

Сонячні протуберанці

Сонячні протуберанці Проект підготував учень 6-а класу Пологівської СРШ І-ІІІ ст№2 Верба Андрій Керівник: Сиваш Ю.О.

Протуберанці — світлі утворення з розжарених  газів, що спостерігаються у вигляді яскравих виступів різноманітної форми на краях сонячного диска. Якщо протуберанець виникає на фоні сонячного диску, то, завдяки нижчій температурі плазми, він виглядає темнішим, ніж тло.

I тип(зустрічається рідко) має форму хмари або струменя диму. Розвиток починається від основи, речовина піднімається по спіралі на великі висоти. Швидкість руху речовини може досягати 700 км/сек. На висоті близько 100 тис. км від протуберанця відділяються шматки, що падають потім назад по траєкторіях, що нагадують силові лінії магнітного поля.

II тип має форму викривлених струменів, що починаються і кінчаються на поверхні Сонця. Вузли і струмені рухаються як би по магнітних силових лініях. Швидкості руху згустків - від декількох десятків до 100 км/сек. На висотах в декілька сотень тисяч км струменя і згустки згасають.

III тип має форму кущів або дерева; досягає дуже великих розмірів. Рухи згустків(до десятків км/сек) неврегульовані.

Категорії протуберанців В останні роки часто використовують також класифікацію, грунтовану на патрульних однорідних вимірах на серії ШСЗ, головним чином GOES, амплітуди теплового рентгенівського сплеску в діапазоні енергій 0,5-10 кеВ (з довжиною хвилі 0,5-8 ангстремів). Класифікація була запропонована в 1970 році Д.Бейкером і спочатку грунтувалася на вимірах супутників “Solrad”. По цій класифікації сонячному спалаху привласнюється бал - позначення з латинської букви і індексу за нею. Буквою може бути A, B, C, M або X залежно від величини досягнутого спалахом піку інтенсивності рентгенівського випромінювання

Використовуючи дані сайту http://www.lmsal.com/ я дослідив кількість протуберанців різного типу за 2012 рік. Протягом січня-березня 2012 року було :X класу - 4 сонячних спалахи; M класу - 13 сонячних спалахів; С класу - 7 сонячних спалахів;

Задача. На основі фотографій, взятих з мережі Інтернет визначити висоту сонячних протуберанців різних категорій.

Дослідження залежності висоти протуберанців від їх категорії

H протуберанця = 13,9102·108 м*5 мм/67 мм = 1,03087462·108 м = 103087,462 км

d сонця = 13,9102·108 мd сонця вимір = 70 ммH протуберанця вим= 7 мм

11 березня 2012 року Протуберанець класу X5.4

Залежність висоти протуберанців від їх класу

Сучасні засоби дослідження в астрономії дозволяють вивчати різноманітні космічні процеси, використовуючи дані зйомки телескопів та ШСЗ, які можна знайти в Інтернеті. Робота над даною темою була надзвичайно цікавою, тому що Сонце має великий вплив на умови життя на Землі. Часто цей вплив пов’язаний з викидами сонячної речовини в сторону Землі. Під час їх взаємодії з земною атмосферою може порушуватися супутниковий зв‘язок, енергопостачання, стан здоров’я людей. Під час дослідження я дізнався, що викиди сонячної речовини пов’язані з таким проявом сонячної активності як протуберанці. Використовуючи метод масштабування я знайшов розміри протуберанців і був вражений, що висота протуберанців на Сонці в декілька разів перевищує діаметр Землі.


Теги: Верба Андрій, протуберанец
Навчальний предмет: Астрономія
Переглядів/завантажень: 1162/209


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar