Головна » Хімія

Вуглеводні. Спирти

Анотація

Дана робота містить детальну розробку уроку з комп’ютерною підтримкою «Вуглеводні. Спирти». Розробка спрямована на вирішення таких завдань освіти, розвитку і виховання як:

спрощення сприйняття учнями складного тематичного матеріалу;
врахування індивідуальних пізнавальних вимог та задоволення навчальних потреб учнів;
диференційований підхід до оцінювання знань і навчальних вмінь учнів у відповідності до їх особистих якостей та талантів;
інтенсифікація навчального процесу і вивільнення часу для «родзинок» уроку (психологічне розвантаження, ігрові форми роботи, експерименти, навчальні імпровізації тощо) за рахунок чіткого формування термінів проведення етапів уроку-презентації;
комунікація та активізація участі учнів у реалізації учбового процесу на уроці, а також їх самоосвіти і самовдосконалення

Проведення уроку передбачає використання методів і методичні прийомів:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН (презентація);
в) практичний: виконання експериментів. 
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, актуалізація набутих знань та одержання нових з матеріалу презентації, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний. 
Прийоми навчання: конкретизація і закріплення набутих раніше знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Візуальний: складання схем. 
5. Сугестивний: застосування різних видів подання матеріалу.
6. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.

В основу покладено наступні дидактичні принципи:

систематичність і послідовність навчання; міцність засвоєння знань, умінь та навичок;
доступність для сприйняття, наочність викладання теми та зв'язок навчання з реальним життям з урахування вікових особливостей учнів та їх соціальних прагнень;
свідома і активна участь кожного учня в навчальному процесі з урахуванням індивідуальних та колективних потреб дітей.

Мета:

узагальнити та закріпити знання з теми «Вуглеводні. Спирти»;
здійснити диференційований моніторинг знань учнів за допомогою різнорівневого тестування;
розвивати навички різнопланової роботи на уроці;
активізувати мислитльні функції учнів за допомогою інтерактивних технологій: презентаційна форма уроку, групова робота; робота у формі гри;
розвивати експериментально-дослідницький підхід до вивчення науки;
виховувати активну життєву позицію, прагнення до розширення світогляду.

 

Тип уроку – узагальнення та систематизація знань

 

Хід уроку

І Організаційний етап

Привітання. Відмітка відсутніх

ІІ Повторення

Актуалізація опорних знань

Повідомлення теми та мети уроку
Початок презентації. Презентація подається на індивідуальному ПК учня або проекторі. Слайд 1 (Тема уроку, 25 секунд), слайд 2 (Мета уроку, 25 секунд).

Мета учнів

Закріпити та узагальнити знання з теми;
Набути навичок різнопланової роботи на уроці;
Опрацювати моніторингові завдання;
Експериментально підтвердити теоретичні знання за темою.

ІІІ Фронтальне опитування

Слайд 3 (Схема класифікації вуглеводнів, 5 хвилин)

Класифікація вуглеводнів
Гомологи, ізомери
Будова і властивості алканів, застосування
Будова і властивості алкенів, застосування. Полімери
Будова і властивості алкинів. Застосування.

Слайд 4 (Схема класифікації спиртів, 4 хвилини 30 секунд)

Класифікація спиртів
Будова спиртів, властивості, якісні реакції, застосування.
Фізіологічна дія метанолу і етанолу

IV Робота в групах:
Слайд 5 (Заставка «Робота в групах», інформація по організації груп, 10 хв.)

Група науковців – робота із завданнями біля дошки (роздано картки).

1-й учень:

За допомогою яких реактивів можна відрізнити гліцерин від оцтової кислоти?
Чи діють спирти на індикатори? Чому

2-й учень:

- Скласти структурні формули двох ізомерів і двох гомологів для речовини 2,2-диметилгексан. Назвати ці речовини.

- Скласти формули: 3метилпентен-2; 4метилпентин-1

3-й учень:

Здійснити перетворення

СН4 → С2Н2 → С2Н4 → С2Н6 → С2Н5Сl →С4Н10 → СО2

Назвіть типи реакцій та продукти реакцій

4-й учень:

Визначити молекулярну формулу вуглеводню, що містить 84,21% карбону та 15,79% гідрогену. Відносна густина вуглеводню за повітрям 3,93

Лаборантська група – експериментальна робота

Група відповідає на питання про якісну реакцію на багатоатомні спирти.

Якісною реакцією на багатоатомні спирти є їх реакція з гидроксидом міді(II) в лужному середовищі, при цьому утворюється яскраво-сині розчини складних по будові речовин. Наприклад, для гліцерину склад цього з’єднання виражається формулою Na2[Cu(C3H6O3) 2].

Техніка безпеки при виконанні досліду:

Захисний одяг (халат), рукавички;
Не нахилятися над посудом з реактивами, не вдихати парів речовин;
Виконувати дослід обережно, не допускаючи розливу реактивів.

Обладнання та реактиви:
пробірки, Купрум сульфат, Натрій гідроксид, гліцерин

Хід експерименту:

Отримайте в пробірці осад гідроксиду міді; для цього до 5-6 крапель купруму (ІІ) сульфату прилити 10 крапель лугу.
До одержаного осаду долийте однаковий об’єм гліцерину і перемішайте. Вміст пробірки добре струсити. 
Зверніть увагу на колір одержаного розчину.

Група програмістів – ведення гри в «Віртуальну лабораторію»

Учнів, що не приймають участі у попередніх групах розподілено на малі групи (4 особи), яким «програмісти» демонструють відеозапис дослідів. Група записує послідовність дій по виконанню дослідів та передбачає продукти реакції. Програмісти перевіряють відповіді та підсумовують кількість балів своєї групи за 3 досліди відповідно до таблиці.

 Перемагає група, що набрала більше 100 балів.
Дослід 1 Взаємодія спиртів з активним металом (на відео – натрій взаємодіє з метанолом, етанолом, бутанолом)

2CH3OH + 2Na→ 2CH3ONa +H2↑ 

2C2H5OH + 2Na → 2C2H5ONa + H2↑ 
Дослід 2 Горіння спирту

C2H5OH + 3О2 → 2СО2↑ + 3Н2О
Дослід 3 Горіння паперу без обвуглення

Змочений у спирті папір не згоряє у полум’ї

Висновки за результатами обговорення дослідів в групах.

V Фізкультхвилинка. Психологічне розвантаження

Слайд 6 (45 секунд)

VI Моніториг знань учнів. Розв’язання тестових завдань

Завдання диференційовані за кількістю балів у відповідності до складності.

Учням пропонується здійснити самооцінку знань з теми за результатом попередніх етапів уроку, визначити на оцінку якого рівня учень претендує та розв’язати відповідні завдання. Завдання розроблено з урахуванням вимог оцінювання навчальних досягнень учнів.

Слайд 7 Завдання за варіантами (14 хвилин)

Тестові завдання Варіант 1

1.  (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо органічних сполук.

–А. У всіх органічних сполуках міститься лише карбон.                             

– Б. У всіх органічних сполуках міститься карбон і гідроген.

–В. До складу органічних сполук обов'язково входить оксиген.        

– Г. В органічних сполуках містяться всі елементи Періодичної системи.

2.  (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо органічної хімії.

–А. Органічна хімія вивчає лише речовини, що утворюються в живих організмах.  

–Б. Органічна хімія — це хімія сполук карбону.

–В. Органічна хімія — це хімія сполук оксигену.                                                   

–Г. Органічна хімія — це хімія сполук силіцію.

3.  (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо складу молекули пентанолу

–А. Молекула пентанолу складається з атомів карбону, оксигену і гідрогену. 

–Б. Молекула пентанолу складається з атомів оксигену і гідрогену.

–В. Молекула пентанолу складається з атомів силіцію і оксигену і гідрогену.   

–Г. Молекула пентанолу складається з атомів кальцію і карбону.

4.  (1 бал) Укажіть усі правильні твердження щодо речовин:

–А.  Речовини (1) і (4) — це ізомери.            

–Б. Речовини (2) і (4) — це ізомери.

–В. Речовини (2) і (4) — це гомологи.   

–Г. Речовини (3) і (4) — це ізомери.

 

CH3-CH2-CH2-CH3         (1)

 

CH3-CH2-CH-CH3

                 ǀ                       (2)

                 CH3

         CH3

         ǀ

CH3-CH-CH2-CH3                (3)

 

         CH3

         ǀ

CH3-C-CH3                     (4)

         ǀ                       

        CH3

5. (1 бал) Укажіть характерні реакції на ненасичені вуглеводи.

–А. Заміщення                                        –Б. Приєднання

–В. Окиснення                                        –Г. Горіння

6. (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо одержання вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А. При нагріванні речовини СН3СН2СOONa з гідроксидом натрію утворюється етан.

–Б. При нагріванні речовини СН3СOONa з гідроксидом натрію утворюється метан.

–В. При нагріванні речовини СН3СН2СН2СOOК з гідроксидом калію утворюється бутан.

–Г. При нагріванні речовини СН3СOOК з гідроксидом калію утворюється етан.

7. (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо назв насичених вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 114, — гептан. 

–Б. Вуглеводень, що має відносну молек. масу 16, — метан.

–В. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 30, — нонан.    

–Г. Вуглеводень, що має відносну молек. масу 128, — гексан.

8. (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо горіння алканів укажіть усі правильні.

–А. При повному згорянні 3 г метану утворюється 10 г СО2.

–Б. При повному згорянні 3 г метану утворюється 6,75 г води.

–В. При повному згорянні 3 г метану утворюється 6,75 г СО2.

–Г.  При повному згорянні 3 г метану утворюється 2,2 г СО2.

 

Тестові завдання Варіант 2

1.  (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо застосування органічних речовин.

–А. Нафта завжди використовується в чистому виді.                 – Б. Бензин добувають з бензинових родовищ.

–В. До складу органічних сполук обов'язково входить оксиген.        

– Г. Пропан-бутанова суміш використовується для наповнення побутових газових балонів.

2.  (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо положень теорії хімічної будови органічних сполук.

–А. Атоми складаються з молекул.                             

–Б. Атоми в молекулах органічних сполук з'єднані відповідно до їхньої валентності.

–В. Всі органічні сполуки містять оксиген.                        

–Г. При хімічних реакціях молекули зберігаються.

3.  (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо складу молекули етанолу:

–А. Молекула етанолу складається з атомів карбону і гідрогену.        

–Б. Молекула етанолу складається з атомів оксигену, карбону і гідрогену.

–В. Молекула етанолу складається з атомів силіцію і оксигену.        

–Г. Молекула етанолу складається з атомів кальцію, гідрогену і карбону.

4.  (1 бал) Укажіть усі правильні твердження щодо речовин:

–А.  Речовини (2) і (3) — різні.                                 

–Б. Речовини (1) і (2) — однакові.

–В. Речовини (1) і (3) — ізомери.    

–Г. Речовини (2) і (3) — однакові.

 

CH3-CH2-CH3         (1)

 

     H H H

      ǀ   ǀ   ǀ

H–C–C–C–H           (2)

      ǀ   ǀ   ǀ                    

     H H H

 

        CH3

         ǀ

CH3-CH2                 (3)

 

5. (1 бал) Укажіть, за допомогою якого реактива можна  відрізнити пентен від пентану (н.у.).

–А. Cu(OH)2.                                            –Б. Бромна вода.

–В. Розчин KMnO4.                                 –Г. H2.

 6.   (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо одержання вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А.  Етан можна одержати з хлорметану за Вюрцем.

–Б.  Пропан утворюється з хлоретану за Вюрцем.

–В.  Деякі вуглеводні одержують із природної сировини.

–Г.  У реакції між хлорметаном і хлоретаном утворюється тільки один продукт.

7.  (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо назв насичених вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 72, — гексан.   

–Б. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 16, — пентан.

–В. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 44, — бутан.    

–Г.  Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 30, — бутан.

8. (2 бали)  Серед нижченаведених тверджень щодо горіння алканів укажіть усі правильні.

–А. При повному згорянні 5 г етану утворюється 1,55 г Н2О.

–Б. При повному згорянні 5 г етану утворюється 9 г Н2О.

–В. При повному згорянні 5 г етану утворюється 1,55 г СО2.

–Г. При повному згорянні 5 г етану утворюється 14,66 г СО2.

 

Тестові завдання Варіант 3

1. Виберіть правильне твердження щодо метану.

–А. (1 бал) Метан як паливо безперспективний для використання через велику вибухонебезпечність.

– Б. Метан як сировина безперспективний для використання в синтезах через дорожнечу.

–В. Тривіальна назва метану — болотний газ.

– Г. Формула метану С2Н4.

2. (1 бал) Серед нижченаведених тверджень щодо хімічних властивостей насичених вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А. Насичені вуглеводні розкладаються при нагріванні.    

–Б. Насичені вуглеводні вступають у реакції заміщення.

–В. Насичені вуглеводні вступають у реакції приєднання.                  

–Г. Насичені вуглеводні реагують з лугами.

3. (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо молекули метанолу.

–А. Молекула метанолу складається з атомів карбону і гідрогену.

–Б. Молекула метанолу складається з атомів оксигену і гідрогену.

–В. Молекула метанолу складається з атомів силіцію і оксигену.

–Г. Молекула метанолу складається з атомів кальцію і карбону.

4. (1 бал) Укажіть усі правильні твердження щодо речовин:

–А. Речовини (1) і (4) — ізомери.

–Б. Речовини (2) і (3) — гомологи.

–В. Речовини (3) і (4) відповідають молекулярній формулі С5Н12.

–Г. Речовини (1) і (2) — ізомери.

 

CH3-CH2-CH3         (1)

 

CH3(CH2)2CH3        (2)

 

CH3(CH2)3CH3        (3)

 

         CH3

         ǀ

CH3-C-CH3              (4)

         ǀ                      

        CH3

 

5.  (1 бал) Серед нижченаведених тверджень щодо одержання вуглеводнів укажіть правильне.

–А. При дії на йодистий етил цинком можна одержати етан.

–Б. При дії на йодистий метил цинком можна одержати метан.

–В. При хлоруванні метану на світлі можна одержати хлорметан.

6.  (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо хімічних властивостей насичених вуглеводнів укажіть правильне.

–А. Насичені вуглеводні горять.

–Б. Насичені вуглеводні реагують з кислотами.

–В. Насичені вуглеводні вступають у реакції приєднання.

–Г. Насичені вуглеводні — хімічно інертні сполуки.

7. (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо назв насичених вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 100, — гексан.

–Б. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 114, — пентан.

–В. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 86, — гептан.

–Г. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 30, — октан.

8. (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо горіння алканів укажіть усі правильні.

–А. При повному згорянні 3 г пропану утворюється 2,2 г СО2.

–Б. При повному згорянні 3 г пропану утворюється 10 г СО2.

–В. При повному згорянні 3 г пропану утворюється 9 г СО2.

–Г. При повному згорянні 3 г пропану утворюється 6,75 г води.

 

Тестові завдання Варіант 4

1. (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо органічних сполук.

–А. До всіх органічних сполук входить оксиген.

–Б. До всіх органічних сполук входить карбон.

–В. Органічні сполуки утворюються тільки живими організмами.

–Г. Органічні сполуки — це сполуки силіцію.

2. (1 бал) Виберіть правильне твердження щодо складу молекули пропанолу.

–А. Формула пропанолу С3Н7ОН.

–Б. До складу молекули пропанолу входить гідроген і карбон.

–В. До складу молекули пропанолу входить сірка.

–Г. До складу молекули пропанолу входить фосфор.

3. (1 бал) Серед нижченаведених тверджень укажіть усі правильні щодо речовин: 

(1) С2Н6;    (2) С3Н6;     (3) С7Н16;     (4) С6Н6

–А. Речовини (1) і (3) — гомологи метану                 –Б. Речовини (3) і (4) — ізомери метану.

–В. Речовина (3) — гомолог етану.                            –Г. Речовини (1) і (3) — насичені вуглеводні.

4. (1 бал) Серед нижченаведених назв насичених вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 142, — нонан.

–Б. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 42, — октан.

–В. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 120, — гептан.

–Г. Вуглеводень, що має відносну молекулярну масу 30, — метан.

5. (1 бал) Укажіть, чим відрізняється один від одного бутен-1 і бутен-2.

–А. Числом атомів карбону.

–Б.  Місцем розгалуження вуглецевого ланцюга.

–В.  Місцем розташування подвійного зв’язку.

–Г. Відносною молекулярною масою.

6. (2 бали) Серед тверджень щодо хімічних властивостей насичених вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А. С3Н8 + Сl2 → СН3-СН2Cl + НСl — реакція заміщення.

–Б. C3H8 + HNO3 → CH3-CH2-NO2 + H2O — реакція хлорування.

–В. СН3-СН2Сl + Сl2 → СН3-СНCl2 + НСl — реакція нітрування.

–Г. C3H8 + 5O2 → 3CO2 + 4H2O — реакція горіння.

7. (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо одержання вуглеводнів укажіть усі правильні.

–А. З 8,2 г СН3-СOONa можна одержати 42 л метану.

–Б. З 15,4 г СН3-СOONa можна одержати 4,48 л метану.

–В. З 12 г вуглецю можна одержати 16 г метану.

–Г. З 38,4 г вуглецю можна одержати 44,8 л метану.

8. (2 бали) Серед нижченаведених тверджень щодо горіння алканів укажіть усі правильні.

–А. При повному згорянні 8 г метану утворюється 22 г СО2.

–Б. При повному згорянні 8 г метану утворюється 18 г Н2О.

–В. При повному згорянні 8 г метану утворюється 1,55 г СО2.

–Г. При повному згорянні 8 г метану утворюється 5 г Н2О.

 

VII Підсумки уроку з використанням інтерактивної технології колективно-групового навчання «Незакінчене речення»

Слайд 8 Основні підсумки уроку (1 хвилина)

VIII Домашнє завдання. Завершення уроку

Слайд 9 Домашнє завдання (1 хвилина)


Теги: спирти, Подчуфарова Л.К., вуглеводні
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 1266/216


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar