Головна » Хімія

Етилен і ацетилен – представники ненасичених вуглеводнів

Мета: ознайомити учнів зі складом, будовою та фізичними  властивостями етилену й ацетилену; сформувати поняття про  нові гомологічні ряди – алкени та алкіни; розвивати вміння складати структурні формули за назвами речовин;  виховувати інтерес до вивчення предмету, відповідальність, взаємоповагу.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання:  ПСХЕ  Д.І. Менделєєва,  роздатковий матеріал, демонстрація досліду добування етилену.

 

Спробуй  відшукати себе в прекрасній науці – хімії.

                                                                             М. Гузик

 

  Хід уроку.

І. Організаційний етап.

Звучить музика.

Вступне слово вчителя.

Представлення керівників інформаційних центрів( керівників груп)

ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.

 Ми вже вивчили один клас органічних сполук – насичені вуглеводні. Пропоную пригадати все, що ви пам'ятаєте про них.

Для цього ми виконаємо невеличку тестову роботу. (  додаток №1)

 

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності.

Різноманітність вуглеводнів пояснюється ще й тим , що існують вуглеводні, які містять менше атомів Гідрогену, ніж необхідно для насичення чотиривалентності Карбону. Це  - ненасичені вуглеводні.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель:  пропоную вам ознайомитися з будовою ненасичених вуглеводнів.  ( моделювання молекули етилену та ацетилену).

 

До ненасичених вуглеводнів належать вуглеводні в молекулах  яких між атомами Карбону є подвійні або потрійні зв'язки.

Найпростіші ненасичені вуглеводні – етилен і ацетилен мають такі формули :

Вони дали назви гомологічним рядам: вуглеводні з подвійним зв'язком називають етиленовими(алкенами) , а з потрійним –ацетиленовими

( алкінами).

 

Ви на сьогодні мали випереджувальне домашнє  завдання.

Вивчення нового матеріалу розподілено на етапи.

 

1 етап.

Завдання для групи 1.

Скласти гомологічний ряд та вивести загальну формулу алкенів.

 

2 етап.

Завдання для групи 2.

Скласти гомологічний ряд та вивести загальну формулу алкінів.

 

3 етап.

Завдання для групи 3.

Пояснити явище ізомерії у ненасичених вуглеводнів.

 

4 етап.

Завдання для групи 4.

 Розповісти про фізичні властивості алкенів і алкінів.

 

Захист завдань групами. Під час захисту робіт учні записують все на спеціальний бланк. (Додаток № 2)

 

Сьогодні до нас завітала в гості мудра наука хімія  та її подруга  дослідниця.

 

Вчитель:  Ой, вы гости господа,

                 Долго ль ездили, куда?

                 Ладно в школе в нас иль худо?

                 И какое в школе чудо?

Хімія:     В школе житие не худо.

                  В школе вот каное чудо:

                  Жидкость в колбе закипит, 

                 Газ из колбочки валит

                 Ярким пламенем горит.

Дослідниця: Там еще другое диво:

                       Жидкость вздуется бурливо,

                      Закипит, и газ пойдет.

( демонстрація досліду через мультимедійну систему).

Он без запаха и цвета.

Обесцветит всех с успехом.

Хімія:         Чудеса творит кузен

                    Все друзья его на – Ен.

                   Передал он всем привет.

 

Вчитель:  Дякуємо Вам Ваша Величність та Ваша Високість за цікавий дослід.

 

V.  Узагальнення і закріплення знань.

 

А тепер я пропоную вам виконати завдання ,  які покажуть як ви засвоїли матеріал.  За допомогою можна звертатись до свого інформаційного центру.

( тих хто пояснював матеріал). (Додаток № 3)

 

VI.  Домашнє завдання.

VII. Підсумок уроку.


Теги: Бац Т.В., вуглеводні
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 982/196


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar