Головна » Хімія

Солі: поняття, склад і назви солей

Мета уроку:

дидактична:

  ознайомити учнів зі складом солей, їх назвами, застосуванням;          

розвиваюча:

  розвивати вміння виявляти солі серед інших речовин, складати формули солей, називати солі за українською номенклатурою; розвивати вміння логічно мислити, аналізувати, робити висновки та вміння співпрацювати;    

виховна:  

  виховувати співпереживання, взаємоповагу, співчуття.

Тип уроку: комбінований                   

Обладнання: таблиця, підручник, запис на дошці, картки для перевірки          

Хід уроку

І Організаційний момент 

Привітання вчителя й учнів, перевірка готовності до уроку, перевірка присутніх 

ІІ Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Робота в парі (картки із завданням)

А Розподілити формули неорганічних сполук на групи: оксиди, кислоти, основи 

КОН. АІ2О3.Мq SO4/ Cu(OH)2/ SO2/ HMnO4. CuO. CuCI2. HCIO3. CI2O7

HNO3. KNO3. K2O. NaOH

Б Взаємоперевірка правильності виконання завдання.

В Назвати оксиди і основи один одному.

2. Вправа «Зайві речовини»

- Які формули речовин залишилися не виписані.?

- Назвати формули речовин:  MqSO4 /CuCІ2  KNO3 

ІІІ Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності 

Оголошення теми уроку, мети уроку та важливості вивчення даної теми через  велику кількість речовин, що використовуються в житті людини (медицині та побуті)

ІV Вивчення нового матеріалу

1. Фронтальна бесіда (з використанням матеріалів підручника)

-  Що спільного у формулах даних речовин?

(що вони складні речовини.

на першому місці розміщений метал.

у складі цих речовин є кислотні залишки)

- Дати визначення поняттю: солі.

(Солі – це складні речовини, які складаються  з атомів металу і кислотного залишку).

- Назви солей за українською номенклатурою складаються з двох слів:

 перше слово – назва металу у називному відмінку.

 друге слово - назва кислотного залишку

2 Вправа «Мікрофон»

- Згадаємо назви кислотних залишків

- Що таке кислотний залишок?

- Назвати кислотні залишки:-CI. –NO3. –SO4. –SO3. –CO3. –PO4. –S. –Br

- Як визначити валентність кислотного залишку?

- Назвати солі:

(MqSO4- магній сульфат

CuCI2- купрум(ІІ) хлорид

KNO3- калій нітрат)

3 Складання формул солей за їх назвою(з опорою на таблицю)

  а) алюміній сульфат:

- пишемо елемент AI, а потім кислотний залишок  SO4

- зверху над ними пишемо валентність

        

               ІІІ   ІІ

               AI  SO4

 -знаходимо найменше спільне кратне (6 )

- ділимо його на валентність металу, це число є індексом, який ставимо під знаком AI/

 

- найменше кратне ділимо на валентність кислотного залишку і одержане число є індексом, яке ставимо біля кислотного залишку, беручи його в дужки

                    

                   AI2(SO4)3

 

4 Вправа «Коло ідей»

Обмін інформацією учнів про солі в побуті:

NaCI – натрій хлорид (кухонна сіль )

Na2CO3 – натрій карбонат (кальцинована сода )

К2СО3 – калій карбонат (поташ )

КМпО4-калій перманганат (марганцівка )

KNO3 – калій нітрат (калійна селітра)

 

V Хвилинка психологічного та фізичного розвантаження

 

VI Закріплення та узагальнення знань

1. Робота в парах.

І варіант

Складіть формули таких солей: кальцій хлориду. магній карбонату. барій нітрату. ферум ( Ш ) нітрату. натрій карбонату

ІІ варіант

Назвіть солі: CaCI2 / MqCO3 / Ba (NO3)2 / Fe(NO3)3 / Na2CO3

(взаємоперевірка завдань)

2 Розв’язання задачі.

- Обчислити масу 0.35 моль хром Ш сульфату.

 

VII Підведення підсумків уроку

1. Вправа «Незакінчене речення».

     -На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим було ……..

     -Я вважаю;що знання одержані на уроці зможу застосувати при……..

     - Солі – це……..

     - Щоб скласти формулу солі; треба враховувати…….

     - Формула калій сульфату………

VIIІ Домашнє завдання:

Опрацювати п. 10 підручника, повторити п.9, виконати вправу 11. 


Теги: Бондаренко Л.П., солі
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 913/161


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar