Головна » Хімія

Оксиген. Кисень. Добування та фізичні властивості кисню

Мета:

повторити класифікацію речовин; поглибити знання учнів про хімічний елемент Оксиген та його просту речовину кисень, з’ясувати способи добування і збирання кисню, його фізичні властивості; сформувати поняття «реакція розкладу», «каталізатор»; розвивати вміння учнів працювати з текстом підручника, логічно мислити, спостерігати, робити висновки та узагальнення.

Обладнання:

мультимедійний проектор, ноутбук, презентація Power Point; опорні конспекти,  картки «Лабіринт»;

Н2О2, МnО2, пробірки, штатив, корок з газовідвідною трубкою, скіпка, сірники.

Тип уроку:

урок засвоєння нових знань.

Форми роботи:

робота в групах, самостійна робота з опорним конспектом, еврістична бесіда, елементи гри «Морський бій», «Гронування»,  демонстраційний експеримент.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу до роботи

   Сіли зручно за парти, приготувались до роботи. Посміхнулись.

   У нас сьогодні на уроці гості. А в Україні існує традиція доброзичливого, шанобливого ставлення до них. Тож нехай на сьогоднішньому уроці проявом гостинності будуть бадьорий настрій, кмітливий розум, творче мислення і натхненна праця протягом всього уроку.

   Давайте  спробуємо  спрогнозувати     ваші оцінки   за  сьогоднішній  урок. Зверніть  увагу, будь-ласка, на  «дерево  успіху», на  якому  розміщені  таблички з  вашими  прізвищами.

 З  конвертів, що  знаходяться  у вас  на  партах  дістаньте  різнокольорові  смайлики.  Кожен  колір  смайлику  відповідає  певному  рівню  знань: червоний-високому, жовтий- достатньому, голубий- середньому, білий- якщо ви думаєте,що  оцінку не отримаєте.

  ПРИКРІПІТЬ ДО  «ДЕРЕВА  УСПІХУ» СМАЙЛИК   ТОГО  КОЛЬОРУ, ЯКИЙ  ВІДПОВІДАЄ  ОЦІНЦІ, НА  ЯКУ ВИ  СПОДІВАЄТЕСЬ.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

 А тепер давайте  пригадаємо ті знання, які потрібні будуть на сьогоднішньому уроці.

Робота в  групах . Гра  Морський  бій»( нагадати за листи оцінювання)

Запитання для групи 1

З яких частинок може складатися речовина?
Як називається певний тип атомів?
Що таке властивості речовини?
Які бувають властивості?
На які групи поділяють всі речовини за складом?
Які речовини називаються простими?
Що таке хімічна формула?

Запитання для  групи 2

Чим  відрізняється проста речовина від хімічного елемента?
Що   таке  атом?
З чого  складається  ядро  атома?
На що  вказує  індекс  у хімічній  формулі?
Чому  дорівнює заряд  ядра атома хімічного елемента?
 В яких агрегатних  станах  може  перебувати  речовина?
З чого  складаються  молекули?

Виставити  бали в листи  оцінювання

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Щоб з'ясувати тему сьогоднішнього уроку я пропоную відгадати загадку:  слайд 1

Я живу і не тужу,

З ким зустрінуся – дружу,

Ми удвох з моїм сусідом

Називаємось оксидом.

Друзями моїми стали

І метали, й неметали.

Феєрверк влаштую вмить,

Бо у мене все горить.

Мною дихать – всяк мастак

Називають мене як?

(Речовина кисень та елемент, що його утворює – Оксисен)

Отже, тема уроку «Оксиген. Кисень. Добування та фізичні     властивості кисню».слайд 2 (тема написана  в опорних конспектах)

Завдання: слайд 3

скласти «досьє» на хімічний елемент Оксиген;

- Зверніть  увагу  на  опорні  конспекти, з якими ви будете  сьогодні  працювати, тобто  складати « досьє».Щоб скласти дане « досьє» перед нами стоять такі  завдання:

 

вивчити поширення  Оксигену в природі;
з'ясувати фізичні властивості кисню;
ознайомитись із способами добування та збирання кисню;
встановити хто вперше добув кисень;
засвоїти нові для вас поняття «каталізатор», «реакція розкладу».

 

Слайд 4( девіз)

   Девізом нашого уроку будуть слова  Я. А. Коменського: «Вважай невдалим той день або той час, в який ти не засвоїв нічого нового і нічого не додав до своєї освіти».

                           

ІV. Засвоєння нових знань

 

- Що ви знаєте про кисень? Колективна  робота.

 

На дошці заповнюється схема.

 

Слайд 5

Характеристика Оксигену.

Самостійна робота учнів в групах з періодичною системою і опорним   конспектом.
Обговорення результатів роботи.

Розглянемо будову  атома Оксигену. Дізнаймося як  утворюється молекула  кисню.

Конструктор –слайд 1( будова атома Оксигену)  пояснює вчитель.

Робота  в групах.

Робота в групах з підручником Н. Буринської. Хімія, 7 клас –К.: Академія, 2007.

І група – Відкриття кисню (с.84)
ІІ група – Фізіологічна дія кисню (с.88).

Обговорення роботи в групах, заповнення опорного конспекту

[*]     Відкриття кисню.(конструктор- слайд  2)

- Хто першим добув кисень?

- Чому відкриття кисню належить двом вченим?

- Яка заслуга А.Лавуазьє?

[*]     Фізіологічна  дія кисню( конструктор-слайд 5)

- У якому  важливому  процесі в організмі бере участь кисень?

-Через  який  орган  кисень  потрапляє у кров?

-  Що  відбувається в організмі за рахунок  вивільненої енергії?

(Підтримується стала температура  тіла, пересування, р-та мязів)

- Розглянемо поширення  Оксигену    в  живій та неживій природі.

(Конструктор –слайд 3)( вчитель  пояснює)

 

 Хімічний  елемент  ОКСИГЕН  може  існувати  у природі  у  вигляді  ДВОХ  ПРОСТИХ  РЕЧОВИН: КИСНЮ О2  І ОЗОНУ О3.

( записати  формули  на  дошці,наголосити на  кількості атомів  у молекулах)

Значення  кисню  в природі( конструктор-слайд 4)( пояснює вчитель

 -Яке значення озонового шару?

( озоновий  шар  захищає  землю та  все  живе на ній  від  радіоактивного  сонячного  випромінювання)

Тепер  перевіримо як ви запам’ятали  поширення Оксигену в природі та      ЗАПОВНИМО  ОПОРНІ КОНСПЕКТИ.

Обговорення:

- У вигляді яких  простих речовин зустрічається Оксиген?

- Де в природі  перебуває  Оксиген  як хімічний  елемент?

- Де в  природі перебуває  кисень   як  проста  речовина?

РОЗГЛЯНЕМО  ЯК  ЖЕ  ДОБУВАЮТЬ  КИСЕНЬ

[*]     Добування кисню в промисловості( слайд 6,7,8,9)

 

Чому в промисловості кисень добувають  з повітря?
Як проводять добування?
Як зберігають добутий кисень?

Добування кисню в лабораторії

[*]     ДЕМОНСТРАЦІЯ    ЛАБОРАТОРНОГО  ДОСЛІДУ

- Яку речовину використали для добування кисню?

Що потрібно зробити з речовиною?
Для чого потрібен був жмут вати?
Як можна виявити кисень?
Як його зібрати?
Як потрібно розмістити посудину?

Запис рівняння

   Слайд 11      2KMnO4    =   K2MnO4 + MnO2  +  O2

                    перманганат     манганат  манган   кисень

                           калію            калію     (IV)оксид

 Як  видно  із  рівняння  реакції, нагріваючи  одну  речовину, з неї  ми  одержали  три  нових речовини: манганат калію,манган(IV) оксид  і кисень.

    Слайд 12 Така  реакція називається реакцією  розкладу.(записуємо в конспекти)

    Також кисень  можна добути з речовини, що є практично в кожній оселі – з гідроген пероксиду.

Чому зберігається в темній посудині?
Як ви гадаєте, про що свідчить термін придатності 24 місяці?

З часом гідроген пероксид перетворюється на воду, виділяючи при цьому кисень.

                                    2Н2О2 = 2Н2О + О2        ( записати  на дошці)

                                  гідроген

                                 пероксид

Але чекати так довго ми не можемо, тому скористаємось спеціальною  речовиною, яка  прискорює  хід  хімічної  реакції.

  

Каталізатори ( заповнення  опорного  конспекту)

 

   Ми в процесі  досліду спостерігали  за  фізичними  властивостями  кисню. Тепер  давайте  ще  розглянемо  деякі  фізичні  властивості  кисню

Фізичні властивості кисню.  17 конструктор-слайд  6( пояснює  вчитель)

Робота в групах.

Завдання: Узагальнимо отриману  інформацію щодо  фізичних  властивостей  кисню  і   заповнимо    схему.( слайд13)

 Обговорення  заповненої  схеми.

V. Закріплення знань

А  зараз декілька  хвилин  передивіться  свої  опорні  конспекти і повторіть отриману  інформацію  сьогоднішнього  уроку.(1-2 хв)

   Спробуємо   перевірити  як  ви  засвоїли  матеріал  сьогоднішнього  уроку. І ви  таким  чином  можете  отримати  додаткові  бали.

Слайд 14

Вправа  «Спіймай помилку»

Молекула складної речовини кисень утворена двома атомами Оксигену.
Кисень – газ без кольору, запаху, смаку, легший за повітря.
Кисень вперше добув А.Лавуазьє.
В повітрі  об’ємна  частка  Оксигену- 21 %
Відносна атомна маса кисню – 8.
Кисень  добре  розчиняється  у воді
Каталізатори – це речовини, які входять до складу продуктів реакцій.
Кисень  добувають за  допомогою  реакцій сполучення.
Кисень –це  газ , який  горить.

 ПІДРАХУЙТЕ  БАЛИ  В ЛИСТАХ  ОЦІНЮВАННЯ( експерти  рахують)

Учні  виконують  вправу із підручника с.89 № 6

Перевірити вправу 6 с.89

VI.  Підсумки уроку

       Оцінювання роботи учнів. ЗМІНА  СМАЙЛИКІВ  НА  «ДЕРЕВІ  УСПІХУ»

VII. Домашнє завдання

    Вивчити § 12 виконати вправу 3 с.89;творче завдання: скласти кроссворд або загадку з теми «Оксиген. Кисень».  Опорні  конспекти п.9- заповнити

А тепер  давайте  повернемось  до  девізу  нашого  уроку( слайд 4)

  Що  може  сказати  кожен  з    вас  про  сьогоднішній  день?Чи  вдалий він?  Чому?

  У МЕНЕ  ТЕЖ  ВДАЛИЙ  ДЕНЬ  БО  НОВОГО  Я  ДІЗНАЛАСЬ  ПРО  ВАС, ЩО  ВИ  РОЗУМНІ, ПРАЦЬОВИТІ ТА  КМІТЛИВІ. ДЯКУЮ ЗА УРОК!

 

                                                   ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ

 

Тема:                                  Оксиген. Кисень.

 Добування та фізичні властивості

 

 Характеристика  Оксигену

Хімічний символ –  _____________            

Порядковий номер – ____________          

Період –                     _____________             

Номер групи, підгрупа –  _______________ 

Відносна атомна маса –  ________________

Валентність –   ________________________

Відкриття кисню

1771 р. -  ____________________

1774 р. -  ____________________

1775 р.- _____________________

В чому полягає заслуга А. Лавуазьє?________________________________

   3. Фізіологічна дія  кисню

             Кисень в організмі бере  участь у процесі________________.

            Кисень потрапляє  в кров  через _______________.

            Що в організмі відбувається  за рахунок вивільненої енергії?___________________________________________.

4. Поширення в природі

Оксиген  перебуває  у вигляді простих речовин

_________________                        

Оксиген  в природі:                                      Кисень в природі:

_________________                                       ________________

_________________                                      ________________

_________________                                       ________________                        

5.Добування кисню

        в промисловості                    в лабораторії

Запис рівняння реакції   _____________________________________________________

.Хімічні  реакції, під  час  яких  з  однієї  речовини утворюються дві  або  більше  нових  речовин називаються___________________________.

    7. Речовини, що змінюють швидкість реакції, але не входять до складу її продуктів називаються ____________________

          8. Фізичні властивості кисню


Теги: Сагайдак З.В., оксиген, Кисень
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 1183/266


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar