Головна » Географія

Стихійні явища. Екологічні проблеми. Національні парки Африки

Мета уроку: сформувати в учнів систему знань про заповідні території Африки; сформувати уявлення учнів про стихійні природні явища екологічні проблеми материка; підвести учнів до розуміння чинників екологічних проблем, продовжити формування навичок самостійні навчально-пізнавальної діяльності, роботи з основними та додатковими джерелами географічних знань, виховувати поважне ставлення до природи Землі.

Тип уроку:     вивчення нового матеріалу.

Обладнання:   фізична карта світу Африки, підручники, контурні карти, мультимедійна презентація

Опорні і базові поняття:  природні комплекси,  зональні і азональні ПК, фауна, савани, пустелі, природоохоронні території, природний ландшафт, антропогенний ландшафт.

Географічна номенклатура: Серенгетті,  Нгоронгоро, Гемсбок, Кафуе. 

                                                        Хід уроку

I. Організація класу.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

 Прийом « Бесіда за запитаннями.»

 Прийом « Відгадай,  де  моє місце знаходження » Додаток  №1

1.Екваторіальні ліси:  банан, орхідея, ліани,  кавове дерево, китицевуха – свиня, шимпанзе, папуги, птах- носоріг.

2. Савани і рідколісся: баобаб, дум, слонова трава, птах- секретар, жираф гепард, носоріг, зебри.

3.Вічнозелені твердолисті чагарники;  берберський олень, кабан, алжирська лисиця шакал, гієна,африканський дуб,дика маслина, карликові пальми.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

       На території материка Африка знаходиться одне з чудес світу – єгипетські піраміди.( слайд  №1)   На одній із них, а саме піраміді Хеопса, учені знайшли такий напис

«Люди загинуть від невміння користуватись силами природи і незнання істинного світу». Так, дійсно, сили природи надзвичайно могутні і людству не можна з ними не рахуватися, особливо ж, коли мова йде про стихійні явища. І напевно, ключі успішного і гармонійного існування людства в знаннях.

IV.    Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення теми і мети уроку.

  – Сьогодні на уроці ми будемо продовжувати формувати знання про особливості природи Африки. Зокрема,  розглянемо стихійні явища, екологічні проблеми та ознайомимося з природоохоронними територіями материка.

   Основне наше завдання – визначити, як діяльність людини впливає на природу. А що б ви хотіли дізнатися під час вивчення даної теми?

           Прийом «Викликаю асоціацію»

Стихійні явища.

 Які асоціації викликає у вас поняття «стихійні явища»? які стихійні явища вам відомі, наведіть приклади? Розкрийте зміст поняття стихійні явища   слайд № 4)

– Які ж стихійні лиха найбільш поширені на території Африки? Визначте їх негативний вплив на розвиток господарства й життя населення.

        Учені помітили, що за останні століття значно збільшилися масштаби проявів стихійних явищ, вони дійшли до висновку, що на розвиток багатьох стихійних лих впливає загострення екологічних проблем, викликаних людською діяльністю. Що ж розуміють під екологічними проблемами? (5-8)

           Прийом «Викликаю асоціацію»

2. Екологічні проблеми.( слайд 10 -13 )

Які асоціації викликає у вас поняття «екологічні проблеми»? Які екологічні проблеми поширені на материку Африка і з чим це пов’язано.

– Виділіть, на ваш погляд, найголовніші екологічні проблеми материка.

– Які з названих проблем, на вашу думку, можуть призвести до негативних наслідків не лише на території Африки, а й на території всієї планети?

3. Природоохоронні території.  ( слайд  14 -32)     

  Безумовно, людська діяльність у даній ситуації може призвести до серйозних негативних наслідків і людство вже робить перші кроки для вирішення екологічних проблем та збереження природи. Яскравим свідченням цього є створення природоохоронних територій, що займають значну площу на території Африки.

– Наведіть приклади природоохоронних територій Африки?

 – Які з них розміщуються в межах зон вологих та перемінно-вологих екваторіальних лісів? У межах пустель та напівпустель? У зоні саван і рідколісся?

 – У якій зоні розміщується переважна більшість національних парків та заповідників?

Більшість природоохоронних територій Африки відкриті для відвідувачів. Багато туристичних компаній пропонують захоплюючі маршрути й даний вид туризму користується великою популярністю. Чи хотіли б ви побувати в одному з національних парків сонячної Африки? Зараз  отримаєте таку можливість. Сьогодні маєте змогу переглянути відео сюжет про деякі з національних парків материка. Під час перегляду, з’ясуйте в межах яких природних зон вони розміщені,  які саме тварини охороняються на їх території, наведіть приклади співіснування людей та дикої природи в їх межах?

 Розгляд національних парків слайд (№ 14 по 32 ) Демонстрація слайдів супроводжується виступами учнів які отримали випереджальне завдання.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Прийом  мікрофон

1. Які природні зони найбільше змінені людиною? Чому.

2. Чому заповідні території Африки є природним багатством  усього світу.

3.Які зміни в природі Африки викликала господарська діяльність.

VI. Підсумок уроку.

Африканські ландшафти зазнали значної зміни внаслідок господарської діяльності людини починаючи з колоніального періоду.

Антропогенний вплив  позначився на всіх компонентах природи  від атмосфери та гідросфери через ґрунти до рослинного і тваринного світу.

Природоохоронні території є багатством усього світу.

Д/З * 20  підготувати статистичний матеріал про країни Африки( площа чисельність населення країни, та її столиця  символіка країни ( прапор), ГП. Рельєф к/к, клімат  господарство.

Додаток № 1

Картка № 1

Берберський олень, кавове-дерево, слонова трава, жираф, орхідея, алжирська лисиця,

баобаб, папуги, дика маслина,китице вуха свиня,  карликова пальма, носоріг

1.Екваторіальні ліси:

2. Савани і рідколісся

3.Вічнозелені твердолисті чагарники

Картка № 2

Банан, дум, птах- секретар, зебри, шакал, птах- носоріг, африканський дуб,  гепард, 

гієна кабан,  ліани, шимпанзе,

1.Екваторіальні ліси:

2. Савани і рідколісся

3.Вічнозелені твердолисті чагарники

Картка № 1

Берберський олень, кавове-дерево, слонова трава, жираф, орхідея, алжирська лисиця,

баобаб, папуги, дика маслина,китице вуха свиня,  карликова пальма, носоріг

1.Екваторіальні ліси:

2. Савани і рідколісся

3.Вічнозелені твердолисті чагарники

Картка № 2

Банан, дум, птах- секретар, зебри, шакал, птах- носоріг, африканський дуб,  гепард, 

гієна кабан,  ліани, шимпанзе,

1.Екваторіальні ліси:

2. Савани і рідколісся

3.Вічнозелені твердолисті чагарники


Теги: Тимченко Л.А., Африка
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 1662/508


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar