Головна » Географія

Сім чудес Африки

Пустеля Сахара - найбільша пустеля в світі. Протяжність Сахари з заходу на схід становить близько 4 800 км, з півночі на південь - до 1 200 км. Площа Сахари перевищує 8 500 тисяч квадратних кілометрів, що лише трохи менше площі таких країн, як Китай або США. Сахара є найспекотнішим місцем на Землі. Так, в лівійському містечку Аль-Азізія зафіксована рекордна температура повітря за весь час метеоспостережень (+57,8 °C). У той же час, в північних районах пустелі спостерігаються дуже великі добові коливання температури, і в зимовий час вночі температура повітря часто опускається нижче нуля. Щільність населення на території Сахари (включаючи Нільську долину) - всього лишень 400 осіб на 1000 км². Джерел води в пустелі дуже мало, однак населення вже звикло до місцевих суворих умов. Цікаво, що, згідно з новим дослідженням вчених, за кілька століть площа Сахари помітно зросла, при цьому значно зменшилася кількість озер та інших джерел води в пустелі.  

Ніл - найдовша ріка світу, її довжина становить 6 670 км. Ніл - це справжній символ стародавньої Африки. Саме на берегах Нілу виникла давньоєгипетська цивілізація. Витоки Ніла знаходяться в Південній півкулі, й таким чином річка перетинає кілька великих країн Африки. У середній течії Нілу після спорудження двох високих дамб утворилося знамените Асуанське водосховище, відоме також як озеро Насер. Максимальна глибина водосховища - 130 метрів. Ніл - єдина річка, яка перетинає найбільшу пустелю світу - Сахару - і впадає в Середземне море. Ніл є єдиним джерелом води для місцевого населення, тому понад 97% єгиптян проживають в Нільській долині.

Пік Кіліманджаро. Згаслий вулкан Кіліманджаро є найвищою точкою Африканського континенту. Знаменита гора знаходиться в Танзанії. Висота Кіліманджаро - 5895 метрів, при цьому вершина гори вкрита сніговою шапкою. Згаслий вулкан, покритий снігом, вражає туристів - адже Кіліманджаро знаходиться зовсім недалеко від екватора. Тому, перебуваючи в декількох кілометрах від підніжжя Кіліманджаро, ви можете спостерігати унікальну картину - величезна гірська вершина, покрита снігом, на тлі густої екваторіальної зелені. Проте останнім часом сніги Кіліманджаро тануть швидкими темпами. Згідно з дослідженнями, лише за останні 100 років обсяг снігу і льоду скоротився на 80% і продовжує зменшуватися. Вчені вважають, що це викликано скоріше не зміною температури, а скороченням кількості опадів над вершиною, що спричинено значним зменшенням лісових масивів у даному районі.  

Озеро Танганьїка – найдовше (676 км) та друге за глибиною й за об’єм води прісноводне озеро світу (після Байкалу). Воно містить в собі майже 19 000 кубічних кілометрів води, а його глибина сягає 1470 метрів. В озеро Танганьїка впадає дуже багато річок, які дають йому понад 24 км³ води на рік, ще більше води надходить до озера у вигляді опадів. Витікає ж з Танганьїки лише одна річка – Лукуга, яка потім впадає в величезну річку Конго (точніше, в один з її витоків – Луалабу), таким чином, сполучаючи озеро Танганьїка з Атлантичним океаном. Вода в Танганьїці дуже прозора (до 30 метрів), температура верхнього шару води становить 24-30 °C. Озеро Танганьїка – одна з найбагатших прісноводних екосистем у світі. Близько 600 видів рослин та тварин (в основному – риб та креветок) є ендемічними і не зустрічаються більше ніде в світі.  

Річка Окаванго. Де, як не в Африці, ви знайдете велику річку (довжина – близько 1 600 км), яка б не впадала ні в океан, ні в море, ні в іншу річку, ні в велике озеро? Так, дійсно, ця річка, яка є не тільки довгою, але й достатньо повноводною, впадає в… пустелю! Саме в пустелі Калахарі і закінчується річка Окаванго, яка перед своїм зникненням в пекучих пісках створює величезну дельту площею понад 15 000 км². Вода Окаванго надзвичайно чиста через відсутність сільськогосподарської та промислової діяльності уздовж річки. В дельті Окаванго дуже багатий тваринний світ, тому що це місце є одним з найпридатніших для життя на Африканському континенті.

Водоспад Вікторія – є одним з найпотужніших та наймальовничіших водоспадів світу. Він знаходиться на річці Замбезі і є єдиним водоспадом у світі, ширина якого складає понад 1 км, а висота – понад 100 м (ширина водоспаду Вікторія – 1708 м, висота – 108 м). Не дивно, що маючи такі величезні розміри, цей водоспад є й одним з найпотужніших за стоком води – в сезон дощів через Вікторію проходить близько 9 000 кубічних метрів води за секунду. Але не тільки потужність та розміри водоспаду Вікторія ваблять тисячі туристів, що приїздять сюди щорічно – вражає поєднання такої краси та сили природи в одному місці. Якщо ви здійснюватимете подорож Африкою, обов’язково відвідайте цей водоспад, і ви отримаєте незабутні враження на все життя.

Кратер Нгоронгоро. Ця величезна вулканічна кальдера, яка знаходиться в Танзанії, сформувалась близько 2,5 мільйонів років тому в результаті виверження гігантського вулкану. Дно кратера знаходиться на висоті близько 2 380 метрів над рівнем моря, а краї кальдери височать над цією унікальною долиною на 610 метрів і знаходяться на рівні близько трьох кілометрів над рівнем моря. В центрі кратера знаходиться солоне озеро, в яке впадає струмок Мандж, і цей струмок є далеко не єдиним джерелом прісної води в Нгоронгоро. Площа Нгоронгоро складає 260 км², діаметр кратера в різних місцях становить від 17 до 21 км. В долині кратера Нгоронгоро дуже широко представлений тваринний світ – тут мешкають практично всі види великих тварин Африки – слони, леви, носороги, бегемоти, буйволи, леопарди а також цілі стада зебр, газелей та антилоп гну. Загалом же, за приблизними оцінками, в кратері Нгоронгоро мешкають близько 25 000 особин великих ссавців. 


Теги: африка
Навчальний предмет: Географія
Переглядів/завантажень: 705/214


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar