Головна » Географія |
Мета уроку: · Освітня - закріпити поняття «природні зони», показати різноманітність природних зон Африки, їх залежність від клімату, показати особливості природи екваторіальних лісів, саван і пустель, дати характеристику клімату, грунтів цих зон, вплив людини на природу; · Розвиваюча - продовжити формування пізнавальної активності учнів, вміння самостійно здобувати знання, розширити кругозір дітей, залучити до урок за допомогою гри, формування вмінь працювати з картою, аналізувати, робити висновки; · Виховна - виховувати почуття відповідальності, яке зацікавлене ставлення до навчання, формування артистичних здібностей учнів, розвивати інтерес до географії. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: карта «Природні зони світу», «Кліматичні пояси», таблиці із зображенням «Екваторіального лісу», «Савани і рідколісся», «Пустелі», атласи, підручники, дитячі малюнки. Епіграф: « «Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність правдоподібних легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву» В.Корочанцев. ХІД УРОКУ: І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. Учитель: Доброго дня! Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці.. А щоб дізнатися з яким настроєм і як ви налаштувалися на роботу уроку виберіть колір вашого настрою на даний момент уроку і підніміть значок. ( діти піднімають значок кольору їхнього настрою ). Отже, ми визначились з вашим настроєм і я думаю, що він в вас не погіршиться, а покращиться до завершення уроку. ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ. Учитель: На попередніх уроках ми мандрували з вами дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця - Африкою. « … Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати » - говорив Прежевальський. І щоб переконатися в справедливості цих слів сьогоднішній урок є продовженням попередніх наших мандрівок. Діти, з чого починається будь - яка мандрівка? (учні дають відповіді – пропозиції ) На мою думку, нашу мандрівку розпочинаємо зі збору рюкзака. Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні речі ( в нашому випадку ) - це ваші знання. Від наповнення рюкзака ми зможемо мандрувати далі. 1. РОЗМИНКА. Завдання: швидко відповідати на запитання: 1. Площа материка … ( 30,3 млн. км) 2. В основі материка Африка залягає давня…. ( Африкано – Аравійська платформа) 3. За рельєфом материк поділяється на … ( Високу і Низьку Африку) 4. На півночі розташовані молоді гори … ( Атлаські) 5. На розподіл температур та опадів на материку впливає … ( рельєф материка, холодні і теплі течії ). 6. Річки Африки належать до басейнів … ( Атлантичного і Індійського океанів). 7. Найбільша річка Африки і світу …. ( Ніл) 8. Найбільше озеро материка.. ( Вікторія) З завданнями розминки ви впоралися і наповнюємо рюкзачок вашими географічними знаннями. ( виконані завдання вкладаються в рюкзачок). На уроках математики ви розв’язуєте різні математичні задачі, а давайте спробуємо розв’язати географічну! 2. МАТЕМАТИКА географічна ( один учень біля дошки ) Завдання: учитель ставить питання, учні записують число і роблять відповідну дію, перемагає той, хто зробить найшвидше й найточніше. Якщо ви виконаєте все правильно отримаєте магічне число для вашого класу. 1. Знайдіть суму цифри площі Африки. (30,3) 2. до цієї цифри додайте кількість материків на Землі. (6) 3. від отриманої цифри відніміть кількість океанів, що омивають Африку. (2) 4. отриману цифру поділіть на кількість морів, що омивають материк Африку (2) 5. до цієї цифри додайте цифру - місце, що займає африканський материк за площею. (2) Відповідь: Якщо ви зробили все правильно — вийде клас, у якому і ви навчаєтесь: [(3+3) + 6-2]: 2 + 2 = 7. Отже, Африка має безпосереднє відношення до вашого класу. Наповнюючи далі рюкзак знань. Ми це завдання те ж покладемо в нього. Учитель: Африка нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати рекордом: пройти навколо Африки за 2 хв. ( учень контролює час ) 3.КАРТОГРАФІЧНЕ ЗАВДАННЯ: « Навколо Африки за 2 хвилини » ( географічний ланцюжок) Завдання: за дві хвилини пройти навколо Африки не обминаючи і не пропускаючи жодного географічного об’єкта, що має відношення до цього материка. ( по черзі). м. Рас –Енгела – Середземне море – Гібралтарська протока – Канарська течія- Канарські острови -Атлантичний океан – м. Альмаді – Гвінейська течія –- Гвінейська затока – Бенгальська течія – м. Доброї Надії - м. Агульяс - Течія мису Голкового – Індійський океан – Мозамбіцька протока – о. Магадаскар – Коморські острові - Сомалійська течія - Аденська затока – Червоне море – Суецький канал – Середземне море. Учитель: Отже, ви зрозуміли: добре знаючи географічну номенклатуру ви зможете промандрували за 2 хвилини, навіть за 1 навколо Африки. Ми пригадали Африку, наповнили знаннями рюкзак. І тут же до вас запитання. А щоб ви ще хотіли дізнатися про цей материк? Адже наші знання ще не повні? Учні: рослинний, тваринний світ…. Природа - це невичерпне джерело натхнення поетів, художників, музикантів. Її не любити неможливо. Таку своєрідну і неповторну, різноманітну і красиву. Зверніть увагу на карту біля дошки, знайдіть її в атласах. Що містить у собі ця карта? Про що вона може нам розповісти? Діти: Це карта природних зон світу. Ми можемо дізнатися які природні зони є на нашій планеті, і де вони знаходяться. Вчитель: Що ж таке «природна зона»? Пригадайте, діти! Діти: Природна зона - це великий ПК, що володіє спільністю температурних умов та зволоження, грунтів, рослинного і тваринного світу. Вчитель: Ми не дарма згадали цей термін. Адже тема нашого уроку: «Природні зони Африки». Відкрийте свої зошити, запишіть число, класну роботу і тему. Чим на суші обумовлено прояв природних зон? Діти: Обумовлено кліматом - співвідношенням тепла і вологи, тобто висока температура і багато опадів - густа, пишна, багата рослинність. Вчитель: Зверніть увагу, що ця карта відрізняється від фізичної карти. Розмальовка цієї карти показує не висоту місця над рівнем моря, а природні зони, які відрізняються один від одного кліматом, грунтами, рослинністю і т.д. Користуючись розфарбуванням, давайте, визначимо природні зони Африки. Уважно подивіться на межі кліматичних поясів. Ви помітите, що вони майже збігаються з межами природних зон. Знаючи це, вам легко буде визначити межі природних зон і охарактеризувати клімат. ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Учитель: « «Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів... і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність правдоподібних легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву» ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. Учитель: План. Колективна робота з картою та атласом. Вчитель: Які природні зони є в Африці? Діти: Вологі екваторіальні лісу. Вчитель: Де вони розташовані? Як? Назвіть географічну широту. Діти: У екваторіальному кліматичному поясі. Вузькою смугою 5? -6? пн.ш. і 5? -6? пд.ш. Вчитель: Які кліматичні умови характерні? Діти: a) Висока температура року; b) Рівномірний, велика кількість опадів (1000-2000 мм / г); c) Відсутність сухого закону; d) Сонячні промені падають прямовисно. Вчитель: Зверніть увагу на малюнок-конспект біля дошки «Вологі екваторіальні лісу». Вологі екваторіальні ліси Африки, або гелі, багатоярусні. Верхній (від 25 до 50 м) складає Сейба (а їх більше 1000 видів). Діаметр її стовбура досягає 2 м, а широкі досковідние коріння піднімаються до висоти 4 м. Спробуйте уявити себе стоять між такими країнами. Середній ярус складають різні пальми і фікуси, що мають м'яку деревину, їх висота дорівнює 20-40 м. У нижньому ярусі ростуть дерева, висотою 10-15 м, багаторічні трави, які виростають у висоту 7-8 м всього за 8-10 місяців. Ліси вечнозелені, дуже багаті цінними рослинами. Однак грунти дивно неродючі. Чому? Адже вологий і жаркий екваторіальний клімат сприяє бурхливому розвитку казкової рослинності. Відмерлі частини рослин швидко переробляються мікроорганізмами в живильні легкорозчинні з'єднання. Тому грунти бідні перегноєм і представлені червоно-жовтими фералітними з-за свого кольору і вмісту заліза. Вчитель: Знайдіть на карті наступну природну зону, яка розташована за екваторіальними лісами. Діти: Савани і рідколісся. Вчитель: Визначте її географічне положення. Діти: a) Займає майже половину материка; b) У північній півкулі до 16о-18О; c) У південному до південного тропіка; d) У субекваторіальному кліматичному поясі. Вчитель: Які кліматичні особливості характерні для субекваторіального пояса? Діти: a) Весь рік висока температура; b) Два сезони року: сухий і вологий; c) панують ЕОМ - влітку і ТВМ - взимку. Учитель: Перед вами таблиця-малюнок «Савани Африки». Стоячи спиною до стіни екваторіального лісу, від якого до вас ще раз будуть доноситься задушливі випаровування, ви вперше випростався на весь зріст, і будете вдихати на повні груди здорове повітря саван. Основна риса - яскраво виражена сезонність. Тому савана має два кольори: яскраво зелений в сезон дощів і буро-жовтий в сухий сезон. Саме сезонність визначає характер грунту, процеси її утворення. Густий і високий (іноді до 5 м) трав'яний покрив саван не встигає розкластися в сухий сезон, тому в грунті накопичується гній, що забарвлює грунт в червоний колір. Грунти - червоні фералітні. Слідом за саванами лежить ще одна природна зона. Користуючись розфарбуванням, назвіть яка? Діти: Пустелі і напівпустелі. Вчитель: Визначте географічне положення цієї зони. Діти: a) У тропічному кліматичному поясі обох півкуль; b) Найбільшу територію займає в північній півкулі. Вчитель: Чому саме пустелі тут розташовані? Діти: a) панують сухі тропічні маси; b) Висока температура повітря; c) Мінімальна кількість опадів (до 100 мм / рік). Вчитель: Як називаються пустелі, що знаходяться в цій зоні? Діти: На півночі - Сахара, в південній півкулі - Калахарі. Вчитель: Зверніть увагу на малюнок у дошки «Тропічні пустелі Африки». На північ і на південь від зони саван кількість опадів зменшується. Сухі північно-східні, що дмуть з Азії, і південно-східні пасати, що залишили вологу в прибережних горах, створили умови для утворення пустель на півночі Африки - Сахари, що в перекладі з арабської означає - пустеля. І на півдні - Калахарі - спраглому. Тут майже не буває дощів, а добові коливання температури такі великі, що часом за гарячими днями настає ніч із заморозками. Для більш близького знайомства з природними зонами Африки, знайомства з різноманіттям рослинного і тваринного світу Африки, я пропоную відправитися в гості до казки, яка називається «Три дні в Африці». Рольова гра «Три дні в Африці». Ведуча: Пам'ятаєте казку нашого дитинства, написану К.І. Чуковським. Малі діти! Ні за що на світі Не ходіть в Африку гуляти. У Африці акули, В Африці горили, В Африці великі, Злі крокодили... Марина: Африка жахлива Так - так - так! Артем: Африка небезпечна Так - так - так! Разом: Не ходите в Африку, Діти, ніколи! Ведуча: Але татко і мамочка поснули вечірком А Марина та Артем - до Африки бігом, -- М: В Африку! А: В Африку! Вед: Три дні по Африці гуляють Природні зони вивчають! М: Ваня, подивися, в цьому лісі ростуть дерева-гіганти. Їх стовбури так товсті, що їх не обхват і 6 чоловік. А: Ці величезні дерева, як стародавні фортеці, як повітряні мости з ліан, з'єднують верхівки дерев на запаморочливій висоті. М: Тут так сиро і мені дуже важко дихати, не вистачає кисню. Цікаво, а тут живуть люди? А: Які ж «надлюди» в змозі противиться небезпеки цього похмурого світу, жити в такій убивчою вогкості (виходять 2 пігмеїв). 1-й: Здравствуйте! М: Здравствуйте! Ви хто? 1-й: Ми - нікчеми, що означає «люди заввишки з лікоть». Нас близько 80 тисяч і наші племена називаються «бамбуті». 2-й: «Ефе» і «акка». Ми - лісові кочівники. Живемо на одному місці, поки є дичину. М: Але, як же ви живете в такому лісі? А: густа, сиром, непрохідному лісі, куди промені сонця і не проникають. 1-й: Ми любимо свій ліс, відмінно його знаємо, тут багато дичини і цінних рослин. 2-й: Ми гарні екскурсоводи, раді гостям і, якщо хочете, ми багато чого можемо вам розповісти. М: Що це за вічнозелене дерево з білими і такими пахучими квітами? 1-й: Африка - батьківщина цього кавового дерева. Його плоди мають червоний колір і містять два насіння. Ми їх промиваємо, сушимо, підсмажуємо, заварюємо. Виходить відмінний кави. А: Таня, подивися, банани! І ростуть прямо на дереві. Не треба ходити на базар купувати. 2-й: Це не дерево. Це величезне трав'яниста рослина з товстим корінням. Після плодоношення стовбур відмирає, а коренева система залишається і дає нові пагони. М: Ми всі дуже любимо банани. 1-й: А ми готуємо бананову борошно, консерви, мармелад, сироп, смачне вино. Хочете спробувати? А: Хот...! М: Дякую, але краще вже натуральні продукти, правда, Ваня! А: Угу! М: Ой, дощ! Ведуча: Пролунав гуркіт грому, блискавка і знов гуркіт грому. Поляна перетворилася в озеро. Блискавка прорізала темряву і метнулася вниз до дерева, що підноситься над лісом. Вона торкнулася верхівки і засліпила всіх яскравим спалахом. Блискавка і грім, дощ і вітер дружно атакували галявину. 2-й: Боже! Зупини дощ! Приборкати вітер! Від них впадуть дерева і розчавлять переляканих дітей. Ведуча: Але ось перестала виблискувати блискавка, стихли гуркіт і лютий виття вітру, припинився проливний дощ. А: Як же ви живете в такому пеклі, лицем до лиця з ворожою природою? 1-й: вороже? З чого ви взяли? Дощі послані зверху для врожаю і різноманітності. М: Сонце знову високо, і знову нестерпну спеку. Добре, що листя дерев захищають нас від нещадних, пекучих променів. Що це за дерево? 2-й: Це олійна пальма. У своїх насінні за рік вона накопичує 15 кг жиру, який дуже поживний. Вона має солодкий сік. А: Ви чуєте, шарудить сухе листя, гарчання. М: Мені страшно! 1-й: Це гепард. Він дуже зайнятий своєю жертвою і не чує нас. Він великий боягуз. Не вміє лазити по деревах, як леопард, але зате дуже швидко бігає. 2-й: Швидше коня, швидше антилопи. Це самі швидкі звірі на землі. Кидаючись в погоню за здобиччю, гепард за 2 секунди розвиває швидкість 70 км / ч. М: А тут водяться мавпи? А: Марино, а ти згадай. Виходила до них горила, Їм горила говорила, Примовляла... 2-й: Не знаю, що це означає, але тут насправді мешкають людиноподібні мавпи - горила і шимпанзе. М: Горилла вкрита густою чорною шерстю. Має зростання до 2 м і більшу частину життя проводить на землі. А: Шимпанзе менше. Зростанням до 1,5 м. І головним чином живе на деревах. 1-й: Ви чаклуни? Ви читаєте мої думки. М: Ні, ми просто вчимося в 7-му класі Цвітоського НВО і дуже любимо географію. 2-й: І, що у вашій школі живуть такі звірі? А: Ні! У нашій школі працюють вчителі, які нас всього вчать. 1-й: Тоді може ви знаєте і цього звіра. Він живе у великих річок і озер. Має важке тіло довжиною до 4 м, тримається на товстих і коротких ногах, а його голова зливається з тулубом. 2-й: Вдень він знаходиться у воді, виставляючи для дихання над водою одні ніздрі, а ночами здійснює набіги на поля місцевих жителів. М: Це ж бегемот. А розлючений бегемот небезпечний для людини і для сильних тварин. 1-й: А ще в наших лісах багато мурах, ящірок, змій. У річках водяться крокодили. 2-й: Тут поширена муха цеце - переносник «сонної» хвороби людини. Багато москітів, тремтів. 1-й: Ось ми й підійшли до межі мого володіння. Ви залишаєте екваторіальний ліс, а там дивіться - попереду вже інше повітря, інші рослини і тварини, інший світ - інша Африка. То - африканська Швейцарія. Прощайте! (слайд «Савани і рідколісся»). М: Це ж степ, покрита високої трав'янистої рослинністю. Тут жарко! А: А знаєш, що ніч тут дуже прохолодна. Тут точно люди не живуть. Як же називається цей степ? (Виходять місцеві жителі - ватуссі). 1-й ватусс: Вітаю вас, чужинці! Ви здивовані. Ми - ватуссі - одне з племен Руанди, та дуже високі, наш зростання 2-2,5 м. М: Як називається ваша степ? 2-й ватусс: Ви у савані, від іспанського слова «Сабана», що означає дика, первісна рівнина. Трава у нас висока, зустрічаються і дерева, чагарники, які скидають листя в суху пору року. М: Що за цікаве дерево? 1-й: Баобаб! Це священний символ. Дерево живе до 5000 років, його висота - 25 метрів. 2-й: В охопленні, стовбур до 45 м. Тільки 20 осіб, взявшись за руки, можуть охопити його. На корі деяких дерев збереглися позначки, зроблені нашими предками 5 століть тому. М: Подивися, Ваня, його плоди подібні до огірки. 1-й: А ось ще цікаве дерево. Це зонтична акація. Її листя дрібне, розташовані ребром до сонця, тому під ним не знайти тіні. М: А правда, що тут росте слонова трава? Чому вона так називається? 1-й: Це багаторічна трава висотою до 3,5 м. На початку сезону дощів її сонячні молоді пагони, листя і служать хорошим кормом для всіх травоїдних, а в сухий сезон її поїдають тільки слони - звідси й його назва. А: Який цікавий чагарник, він має такі сріблясті колоски на листах і приємний запах. М: Але на них так багато мертвих мух. 2-й: Це пастка для мух, що прилип мухи вже не можуть відлетіти, тому що на колосках є залізяччя, які виділяють клейку рідина. Мухи - принада для павуків, які запилюють цей чагарник. М: Ми непомітно заговорили про тварин. Найбільшим у савані є, напевно, слон? А: Африканський слон найбільша тварина на суші. Його маса - 5 т, зростання - 3,5 м, а довжина тулуба до 5 м. 1-й: Раніше вони жили на всьому материку, а тепер їх залишилося мало. Вони знищені з-за цінним слонової кістки - бивнів. М: А жирафи - найвищі. Їх зростання досягає 6 м. І вони такі незграбні. 2-й: Не дивлячись на незграбний вигляд, вони бігають швидше коні. Вони і справді, начебто зібрані із запасних частин. Голова і тулуб взяті у коня, ноги - у антилопи, шия - верблюда і, нарешті, плямисту шкуру явно леопард позичив. А: А це, що за тварина, розміром з гончу собаку? З міцними кігтями, довгим язиком і зубами у вигляді трубочок? 1-й: Це трубкозуб. Він веде нічний спосіб життя, а день проводить у норі, харчується термітами і мурахами. М: Яка найбільша птах у вас? 2-й: Африканський страус. Її зростання до 3 м, маса до 90 кг. Яйце важить стільки, скільки важить 40 курячих. Вони гарні сторожа, охороняють пасовища. М: А який звір самий войовничий? 1-й: Звичайно ж, носоріг. Всі тварини від нього йдуть. А: І навіть слон? 2-й: Навряд чи носоріг може завдати великої шкоди слону, але слон найчастіше уникає зустрічі з ним. 1-й: І навіть плем'я масаї, хоробрий людей савани, що вбивають лева тонким списом, бояться лише одного звіра - носорога. М: А як же цар звірів? 2-й: Здоровий, повний сил лев ніколи не буває небезпечним. Небезпечний він тільки в тому випадку, якщо хворий, старий чи його залишають самки. А: А з копитних, які зустрічаються? М: Я знаю. Це зебра, антилопи, буйволи. А: А з птахів - марабу, пелікани, фламінго, чаплі, які на берегах річок і озер утворюють величезні пташині колонії. М: Багатство тваринного світу саван унікально. А: Африка - це рай для тварин. Єдине місце на Землі, де чотириногі створення ще достатньо просторо і вільно почуваються. 2-й: На жаль, це давно вже не так, і давно вже африканських тварин можна зустріти лише на території національних парків. 1-й: А там попереду вас чекає пустеля. Там Африка інша, там немає дощів, а температура сягає 50? - 60? С. Будьте уважні та обережні! Адже там вітер встає, і лягає разом з сонцем. Горе вам, якщо вас застане самум - страшний піщаний вихор. (слайд «Пустеля Африки»). М: Ваня! Може не підемо далі. Адже не даремно говорили нам, що Африка небезпечна, давай повернемося додому! А: Чого ти боїшся? Який там самум? Поглянь - блакитне небо, сонце не так вже й високо. М: Це тому, що ще ранок. Що ж, я зовсім не боюся. Кругом пісок, повітря таке, як з розжареної печі, і такий сухий, обпікає губи. Ой, що це ще за привиди? (З'являються люди - місцеві жителі - туареги). 1-й Туарег: Так, нас справді називають привидами, тому що наше обличчя покрите покривалом. Ми кочуючи і для нас це улюблене місце. М: Але де ж ви тут живете? 2-й Туарег: Ми вважаємо за краще оазиси - зелені острівці життя в безмежному океані пустель. Оазиси - це, перш за все, зелені пір'ясті крони фінікових пальм. Вона забезпечує нам життя. А: Ось яка вона. До побачення! VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ,УМІНЬ ТА НАВИЧОК Завдання. Нанести на контурну карту пустелі Наміб, Сахара, Калахарі. VII. ПІДСУМОК УРОКУ VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Вивчити параграф Скласти кросворд " Рослини і тварини Африки”.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |