Головна » Географія |
Мета: ознайомити учнів з особливостями населення Африки; розкрити особливості найбільш яскравих представників народів Африки; вчити користуватися картами «Густота населення», «Політична карта Африки»; показати відображення та вплив природних умов на способи та особливості життя народів Африки; сприяти розширенню світогляду учнів; розвивати в учнів вміння працювати з додатковими джерелами інформації (літературною, Інтернет - ресурсами) та робити повідомлення за темою, звіти у вигляді презентацій. Обладнання: карти атласу, відео-презентації, малюнки, маски, відеоролик «Традиції пігмеїв». Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь, навичок. Форма проведення: урок-подорож з елементами проектної технології та комп’ютерної підтримки. Методи: словесний, наглядний, ігровий, проектний. Девіз уроку: Не так назва важлива для країни І обриси не так важливі, Як важливо те, хто в тому краю живе, для чого живе і чим живе народ. Аяльнех Мулату ( ефіопський поет). Хід уроку I. Організаційний момент II. Мотивація навчальної діяльності; постановка завдань та цілей уроку. Прийом «Приваблива мета» Африка. Який загадковий і незвичайний континент, з надзвичайно різноманітними ландшафтами пустель, лісів, саван, оазисів, дивовижних пірамід, величних річок, загадкових гірських вершин, які біля самостійного екватора мають сніжні шапки. Хоча даних про цей материк є багато, але в той же час про Африку ми знаємо дуже мало. Для повного уявлення про материк, ми повинні знати дещо і про населення. Адже Африка – це сотні племен, які ведуть надзвичайно цікавий спосіб життя, який тісно пов'язаний з природою. Я говорю, що раннього дитинства, коли ви вперше почули твір Корнія Чуковського « Лікар Айболить», все мріяли відвідати цей дивовижний материк. Сьогодні ваші дитячі мрії здійсняться. Ми вирушаємо у далеку подорож. Аби швидше туди дістатися, ми подорожуватимемо на чудовому авіалайнері. Але перш, ніж здійснити подорож, кожний мандрівник знайомиться з тим місцем, куди вирушає. III. Тож давайте і ми згадаємо те, що ми вивчили про цей материк у його найяскравіших моментах. Прийом « Географічна мозаїка » Зробимо ми це для того,щоб політ наш пройшов швидше. Отож ,сідайте зручніше,ми вирушаємо в політ. Найдовша річка материка.(Ніл) Ми з вами згадали декілька яскравих моментів із природи Африки. Але якщо ми поглянемо ось на цю карту (Політична карта Африки ),то ми не мов би дивимося у дитячий калейдоскоп,який склав нам надзвичайно цікаву і яскраву різнокольорову картину! І ця картина – це відображення країн,які розміщенні на даному материку.А в тих країнах проживають незвичайні, самобутні мешканці. Саме про них і піде наша мова. IV.- Наш літак продовжує політ. І зараз я надаю слово нашому чудовому і розумному екскурсоводу,який і познайомить нас з населенням цього дивного материка. Ваше завдання – бути чемними туристами,все уважно слухати,а дещо і занотовувати. /комп’ютерна версія уроку/(Нова школа, мультимедійний підручник) Ми дякуємо нашому екскурсоводу за чудову розповідь. Вчитель:А зараз наш літак вже перетнув екваторі ми робимо посадку в країні Танзанії. Біля трапу нашого літака нас чекає експедиція,яка заздалегідь прибула до цього регіон, аби вивчити особливості населення екваторіального та тропічної Африки. Тож слово надаємо нашим співвітчизникам. Один із прикладів учнівських презентацій: /презентація міні-проекту «Пігмеї – найменші люди Землі»/ Вчитель: Наш літак бере курс на південь Африки. Ми пролітаємо над дивовижними африканськими країнами:Замбія,Зімбабве. А свою посадку зробимо у най південнішій країні материка – Південно Африканській республіці. Скорочено ця країна називається трьома літерами – ПАР. Біля трапу нашого авіалайнера нас зустрічає друга експедиція,яка займалася вивченням цього унікального африканського краю. Надаємо слово членам цієї команди. /презентація міні - проекту ( «ПАР – найрозвинутіша країна Африки»). Учні ознайомлюються із своєрідними умовами життя та особливостями народів готтентотів,бушменів,зулусів. Вчитель:Наш політ продовжується і ми відправляємося на південний захід Африки, перелетівши над країною Чад,робимо посадку в Нігерії. І тут ми знову зустрічаємося з нашими друзями,які працювали у третій експедиції. Тож слово їм. / презентація міні-проекту «Нігерія – найбільша за кількістю населення країна Африки»/. Вчитель: Шановні діти! Повертаючись додому ми зробимо ще одну зупинку на півночі материка, де відвідаємо. Ще одну загадкову та найдавнішу країну світу - Єгипет. Це країна фантастичніших і разом з тим геометрично строгих споруд, що їх араби барвистою мовою називають «горами фараонів», тобто пірамід, які з давніх- давен відносять до одного з семи чудес світу. Отож. Вирушаємо назустріч із представниками IV експедиції, які проведуть нас піщаними та кам’янистими дорогами однієї з давніх людських цивілізацій. / презентація міні - проекту «Єгипет – країна одного з семи чудес світу»/ Знайомство з жителями, побутом та традиціями арабів, берберів, туарегів. V – Вчитель. Наша подорож наближається до кінця. Ми повертаємося на Батьківщину, а разом з нами повертаються і члени всіх 4-х експедицій. На завершення подорожі ми знову послухаємо нашого чудового екскурсовода / підсумок уроку через елементи відео уроку /. І ось в Україні. Надзвичайно яскрава картина із життя африканських народів нас всіх дуже вражена і збагатіла. А як саме, ми зараз і перевіримо. VI. Осмислення та узагальнення одержаних знань Робота в 4-х групах. _ Прийом «Шпаргалка»/ учні ще раз повторюють вивчений матеріал за опорною узагальнюючою схемою «Населення та країни Африки» Прийом «Шифрувальник» / I група/ Подорожуючи гілеєю,ми потрапили під величезну зливу, яка не тільки промочила нас, але і зіпсувала наші записи. Допоможіть нам їх відновити: … пет, … меї, … го, … еги, … ени, … дан, … оти, … нія, … уси, …аса, … оти, …аби (Єгипет,пігмеї,Конго,туареги,бушмени, Судан,нілоти, Танзанія, зулуси, раса, готтентоти, араби) Прийом «Цікавий ребус» / III група/ ’ТРАСА (раса) Прийом «Плутанина» / II група/ Прийом «Кросворд» /IV група/ Запитання до кросворду: 1.Найменші жителі нашої планети ( пігмеї) 2.Країна, що має однойменну назву з найповноводнішою річкою Африки ( Конго). 3.Народи, що проживають в басейні Нілу ( нілоти). 4.Найбільша країна Африки ( Судан). 5.Країна, що має скорочену назву, що означає «правитель» ( ЦАР) 6.Назва даної країни перекладається як « країна чорних людей» ( Нігер) VII. Аналіз роботи учнів на уроці VIII. Рефлексія. Прийом «Мене вразило те, що …» / учні висловлюють думки з приводу вивченого про населення та країни Африки/ IX. Д/З: нанести на к/к найбільші Країни Африки підписати їхні столиці: за бажанням: скласти кросворд з центральним словом: « Країни Африки» або
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |