Головна » Біологія |
Мета: освітньо - пізнавальна: з’ясувати значення птахів у природі та житті людини; познайомити з провідною галуззю сільського господарства України – птахівництвом; вивчити основні категорії птахів пов’язані з міграцією, з’ясувати причини міграції та методи дослідження шляхів міграцій; обґрунтувати необхідність охорони птахів, показати систему заходів з охорони птахів в Україні. Розвивальна: розвивати вміння працювати з текстом і малюнками підручника, науково – популярною літературою, Інтернетом, навчати учнів працювати в мікрогрупах; розв’язувати проблеми з метою одержання реального результату, оформлювати матеріал; висловлювати та доводити власну думку. Виховна: прищеплювати любов до природи, виховувати бережливе ставлення до живих істот, інтерес до тваринного світу, біології в цілому; реалізовувати екологічне виховання. Тип уроку: урок – подорож з комп’ютерною підтримкою. Основні терміни та поняття: птахівництво, міграції птахів, кочові, перелітні та осілі птахи, кільцювання, Червона книга України. Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, екран, карта світу, Червона книга України. Хід уроку І. Актуалізація навчальної діяльності учнів Гра отримай квиток на потяг. Діти, який найпопулярніший серед населення України вид транспорту? А найдешевший? Так залізничний. Тому ми з вами здійснимо подорож на експрес – потязі в країну Птахів. Але, що б подорожувати, необхідно купити білет. Ваш білет – це знання. Вчитель задає кожному учневі питання. Хто відповів сідає – він отримав свій білет. ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів Розповідь вчителя з використанням презентації. Якщо простежити історію розвитку різних вірувань, то образи птахів ми знайдемо в сивій давнині. Ще задовго до нашої ери людина спостерігала за нічним небом, даючи назви сузір’ям. Серед назв сузір’їв є ті, що присвячені птахам: сузір’я Ворона, Голуба, Лебедя, Орла, Павича, Тукана. Як символ свободи і гордовитості найбільш улюбленими в Україні були птахи: сокіл, орел, лебідь і чайка. Живі символи України – лелека, зозуля, соловейко і ластівка. Лелека – символ миру, достатку, щастя, добра, материнства. Зозуля – символ довголіття. Ластівка – символ родинної злагоди й багатства. Лебідь – символ вірності і любові. У багатьох країнах світу найулюбленіші птахи стали символами нації, а їхні зображення прикрашають герби та прапори: За деякими легендами, малий герб України – тризуб – це стилізоване зображення сокола, що стрімголов падає вниз. Невже дійсно птахи мають таке велике значення в житті нашої планети? Формування теми та мети уроку ІІІ. Вивчення нового матеріалу Чотири групи з класу отримали випереджальне завдання. Заслуховуються виступи цих груп на відповідних станціях. 1. Станція «Значення птахів». Виступ І групи - значення птахів (доповідь з використанням комп’ютерної презентації, доповнення вчителя). Деяким птахам встановлено пам’ятники: гусям у Римі за те, що колись врятували місто від ворога, зчинивши галас і попередивши цим мешканців; 2. Станція «Птахівництво». Виступ ІІ групи – птахівництво (доповідь учнів з використанням комп’ютерної презентації). 3. Станція «Міграції птахів». Виступ ІІІ групи – міграції птахів (доповідь учнів з використанням комп’ютерної презентації, складання маршруту деяких перелітних птахів на карті світу). 4. Станція «Охорона птахів». Виступ ІV групи – охорона птахів (доповідь учнів з використанням комп’ютерної презентації та Червоної книги України). ІV. Систематизація та узагальнення знань учнів: Гра «Обмін враженнями від подорожі». 1. Вправа «Третій зайвий». На слайдах необхідно вибрати зайвого птаха. 1. Гуси, качки, чаплі. Відповідь: чаплі. 2. Горобці, снігурі, сойки. Відповідь: снігурі. 3. Ластівки, солов’ї, галки. Відповідь: галки. 4. Білий лелека, дрофа, чорний лелека. Відповідь: білий лелека. 5. Фазан, перепел, синиця. Відповідь: синиця. 6. Рожевий пелікан, кучерявий пелікан, крижень. Відповідь: крижень. 2. Вправа «Вгадай птаха». Учням пропонується фотографії птахів з яких необхідно вибрати: перелітних, осілих, кочових птахів та занесених до Червоної книги України. V. Підведення підсумків уроку: - Що найбільш вам запам’яталось на уроці? - Чи корисним був урок? VІ. Домашнє завдання: вивчити § 47, повторити § 43 – 46.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |