Головна » Біологія

Розмноження та розвиток птахів

Тема: Розмноження і розвиток птахів.

Мета: розкрити особливості розмноження і розвитку птахів, розвивати цікавість учнів до звичаїв і обрядів наших предметів, виконувати шанобливе ставлення до природи, до братів наших менших.

Обладнання: таблиці: «Будова голова мозку», «Будова птаха», колекція «Різновидність пір'я птаха», чашка Петрі, варене і сире яйце.

Тип уроку: урок набуття нових знань.

Структура уроку:

Організаційний момент.
Повідомлення теми і мети уроку.
Актуалізація опорних знань.
Вивчення нового матеріалу.                                                           
Звичаї і обряди, пов'язані з поверненням до рідних країв перелітних птахів. (Випереджувальні завдання).
Перевірка вивченого матеріалу у формі групової роботи.
Повторення вивченого матеріалу у формі вікторини. (мозковий штурм)
Конкурс загадок про птахів. (Випереджувальні завдання, робота в гуртках)
Підсумок уроку.                                                               /
Домашнє завдання.

ХІД  УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

-   Якими органами представлена статева система самки?

-   Які органи утворюють статеву систему самця?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Порівнюючи статеву систему птахів із статевою системою плазунів можна знайти ознаки подібності (сім'яники, яєчники, протоки відкриваються у клоаку, але є і відмінності: один яєчник, прямий розвиток, яйцеживородіння).        

Початок розмноження птахів залежить від наявності корму: пташенята з'являються тоді, коли потрібна їм їжа є в достатній кількості. Наприклад, граки годують пташенят черв'яками і комахами, які водяться на землі і яких легше добувати тоді, коли рослинність ще не висока. Тому вони починають висиджувати пташенят напровесні. А птахи, які годують своїх пташенят, комахами, що літають у повітрі починають гніздитися набагато пізніше.

Шлюбна поведінка і утворення пар.

Для кожного виду птахів характерна своя шлюбна пісня, яка не тільки приваблює самок, але і дає змогу взнати іншим самцям, що територія зайнята.

Самці дятли повідомляють про це "барабанним дробом", бекас виконує свою пісню рульовими перами і видає звук, що нагадує мекання баранця.

Після утворення пари самець не припиняє співати і робить це аж до виведення пташенят.

Влаштування гнізда.

Після спарювання птахи розпочинають влаштовувати гнізда: між кущів, у траві, на деревах, а є і такі, які не влаштовують своїх гнізд, наприклад зозулі.

Учені підрахували, що зозулі підкидають свої яйця в гнізда 150 видів птахів. Яйце зозулі можна знайти в гнізді будь-якого нашого співучого птаха. Чому ж маленькі турботливі пташки не викидають геть яйце непроханого гостя?

Багато птахів погано знають свої яйця, хоч все-таки деякі розпізнають і викидають із гнізда зозулині яйця. Справа в тім, що зозуля "підробляє" свої яйця, спеціалізуючись на птахах певного виду (горихвістка - голубе, очеретянки - голубе з темними плямами, садова славка - буре).

Кожна зозуля несе яйця одного виду (колір, розмір, форма). Яйця невеликі, а зародок розвивається дуже швидко, уже через 11 днів викльовується з шкаралупи; ледь обсохнувши викидає з гнізда зайвих їдців.

В Австралії живуть птахи розміром із свійську курку. Вони погано літають, мають довгі ноги, стараються не попадати на очі людям. Будують гнізда із землі і листя, що мають діаметр 15 м, висоту 4-6 м. Самець риє яму, наносить у неї листя, потім окриває шаром землі товщиною 50 см; маса зволожується зимовими дощами і під дією тепла починається процес гниття, температура в гніздовій купі підвищується. Коли 1° досягне 29°С, самка починає відкладати яйця, а самець зариває його. Слідкує за температурою в гніздовій ямці і регулює її самець (33°С), розкопуючи або закопуючи її залежно від погоди.

Пташенята вилуплюються з яйця під землею на глибині близько їм, проривають хід на поверхню (15-20 год.) і біжать у кущі, уже здатні себе захистити.

А у Південному Китаї, у В'єтнамі, Бірмі, Індонезії живуть стрижі салангани, які в'ють гнізда на скелях. Але "в'ють" не з гілочок, а із слини. Наша ластівка коли будує гніздо, теж склеює грудочки землі слиною. А в салангана все гніздо зроблене з слини. Пташка причепиться лапками до скелі і змащує клейкою слиною камінь, ніби малює на ньому гніздо. Водить головою праворуч і ліворуч, слина відразу застигає і перетворюється в бурувату шкоринку. А сам саланган знову і знову змащує її новою слиною, стінки гнізда ростуть міцнішають і виходить маленька колиска на величезній скелі. Колиска ця, кажуть дуже смачна. Люди забираються на високі скелі і збирають гнізда саланган. Варять у курячому бульйоні або в окропі. Варені гнізда нагадують за смаком білок курячого яйця і дуже поживні.

Наші пташки не будують їстівні гнізда, але повірте, часу і сили витрачають на це дуже багато.

У період гніздування, буваючи в лісі, не кричіть, не включайте шумну музику, щоб не злякати пташок, розказуйте про це іншим, не руйнуйте гнізда, адже птахи приносять нам велику користь.

І так гніздо збудоване. Наступний етап - відкладання яєць. Тож яка будова яєць птахів? (мал.102)

Будова яєць птахів.

Учні розглядають будову розбитого яйця у чашці Петрі, будову вареного яйця, і знаходять:

зародок;
жовток;
білок (запас поживної речовини);
халази (білкові канатики);
шкаралупа;
підшкаралупова оболонка;
повітряна камера.

У насиджуючого птаха на черевному боці утворюється насидна пляма - ділянка шкіри на череві, яка на період розмноження оголюється від оперення. Період інкубації у різних птахів різний. У багатьох птахів пташенята вилуплюються з пухом на всьому тілі, з відкрити очима, які через деякий час уже можуть покинути гніздо і прямувати за дорослими птахами. Це виводкові птахи (гуси, кури, качки, лебеді) (учні розглядають мал.104 в підручнику).

У інших птахів пташенята вилуплюються голими, безпорадними, в них закриті ще очі і вушні отвори. Вони кволі і довго залишаються у гнізді. Дорослі птахи їх годують і обігрівають. Це нагніздні птахи (голуби, ластівки, дятли). Нів’якому разі не можна заглядати у гніздо до такої пташки, брати пташенят у руки, бо трапляються випадки, що відчувши небезпеку батьки можуть покинути їх на призволяще. Після виходу з гнізда, навчившись добре літати, вони починають самостійно добувати собі їжу.

Турбота про потомство.

Турбота про потомство дуже розвинена у птахів (великий розвиток півкуль переднього мозку - розглядаємо на таблиці). Дорослий птах подає сигнали тривоги і пташенята завмирають до того часу поки не мене тривога. У деяких видів птахів самка за небезпеки намагається показати, що вона поранена чи не може літати і відводить ворога від того місця, де знаходяться пташенята, рятуючи їх.

V. ЗВИЧАЇ І ОБРЯДИ, ПОВ'ЯЗАНІ З ПОВЕРНЕННЯМ ДО РІДНИХ КРАЇВ

ПЕРЕЛІТНИХ ПТАХІВ.

Вчитель.

Найзнаменнішим святом першого місяця весни - вважають 9 березня свято Обертіння. Це свято пов'язане з поверненням (обертанням) до рідних країв перелітних птахів.

Першими, як прийнято вважати, прилітають у рідні краї жайворонки. Цих благовісників особливо шанували в Україні. Вони з'являються тоді, коли з полів ще не зійшов сніг, тобто на Обертіння.

 Учень.

Люди спостерігали, якщо жайворонки високо в небі, то - "вони до Бога летять молотити", а коли низько - "не донесли ціпа, і він упав, а тому й птахи поприпадали додолу" - отже рік буде неврожайний.

Учень.

Згодом з'являються і граки, влаштовуючи несамовиті бійки за місця гніздування. Про це мовить і дитяча загадка: "Дорога розлога, а на дубі ярмарок". Хоч ця птаха і не заслужила особливої поваги, але вважається, що граки є найнадійнішими провісниками весни. Одна з промовок каже: Граки з весною розмовляють".

Учень.

До перших весняних благовісників належать також журавлі і лелеки. Побачивши веселиків (так в народі ще називали журавлів) у небі, селян рахували їх, парне число вказувало на добрий урожай.

Учень.

Не менш цікавим і загадковим є птах лелека, який в Україні вважається свяченим. Побутує повір'я: якщо лелека звив гніздо на клуні чи хаті - "то він має принести господарям щастя, оскільки гніздиться лише біля добрих людей". Лелечина присутність начебто оберігає родину від лиха, а "хто руйнує кубло лелеки у того хата згорить".

Вчитель.

Селяни спеціально будували на дахах хрестовини, щоб у такий спосіб присусідити боголюбних птахів, котрих вважали напівсвійськими.

Учень.

Найбільше очікували лелек (буслів) дівчата; якщо юнка запримітила птаху, що ходила полем, або стояла, то це означало: свати обминатимуть оселю, коли ж літала ­невдовзі засватається, але особливо остерігалися сидячого чорногуза - "бо доведеться ще

довго дівувати".

Вчитель.

Але найкращим благовісником були все-таки ластівки, які приносили на своїх прудких крилах весняне тепло. Цих пташок дуже шанували, вважаючи божими охоронцями осель.

Учень.

Батьки застерігали дітей: якщо хтось візьме в руки ластівку чи її яєчко, у того обличчя вкриється ластовинням, а коли зруйнує гніздечко - з'явиться ряба віспа… У такий спосіб люди оберігали птахів від дитячих пустощів. Діти, які бажали, аби їхнє обличчя не рябіло веснянками, побачивши ластівку                    14 березня, на Явдохи, вигукували: "Ластівко, ластівко на тобі веснянки, дай мені білянки!" - і мерщій бігли вмиватися теплою водою.

Вчитель.

22 березня - свято Сорока святих. В цей день побутувало свято зустрічі пернатих. Господині пекли з тіста пташок - смачні кренделі з меду і віддавали їх дітям. Печиво виносили в сад і підвішували до дерев, закликаючи таким чином птахів до свого саду, або дарували сусідам. Кожне березневе свято пов'язане з тим чи іншим видом пташок. Не обійдено і Теплого Олексу -      30 березня. На Олексія намагалися затримати журавлів. Саме під цю пору вони повертаються з вирію.

Учень.

Щоб журавлі не летіли далі, а оселялися в оселі, діти вчиняли забавні обряди. Помітивши журавлиний ключ, кидали долі червоний пояс і вірили, що зробивши кілька кругів, птахи далі не полетять.

Учень.

На Поділлі, дівчина, яка вперше бачила птаха, гукала: " Веселик, веселик!" - і вона начебто цілий рік буде веселою. А коли скаже: "Журавель" - постійно журитиметься аж до самої весни.

Вчитель.

Ці і інші обряди підтверджують глибоку повагу до благородних птахів і шляхетне ставлення нашого народу до природи, до братів наших менших.

vi.  перевірка вивченого матеріалу у формі групової роботи.

Завдання №1    (високий рівень знань)

Будова скелета птаха (основні відділи, пояс передніх і задніх кінцівок).
Особливості будови м'язової системи птаха.
Назвіть органи дихальної системи птаха. В чому суть подвійного дихання у птахів?
Які відділи травної системи ви знаєте, що відбувається з їжею у кожному з них?

Завдання №2    (достатній рівень знань)

Які ознаки археоптерикса зближують його з плазунами, а які з птахами?
Які особливості будови скелета птаха пов'язані з польотом?
Що спільно і відмінного в будові кровоносної системи птахів і плазунів?
Назвіть види, будову і значення пір'я птахів.

(роздаються конверти із завданнями окремо для групи учнів із високим і достатнім рівнем знань; поки ці учні обдумують відповіді на запитання, з учнями, які мають низький і середній рівень знань проводжу вікторину).

vii. повторення вивченого матеріалу у формі вікторини. (Мозковий штурм)

Назвіть основні відділи тіла птахів.                                                
Які органи чуття знаходяться на голові птаха?
Які пристосування в зовнішній будові птаха пов'язані з польотом?
Охарактеризуйте будову шлунка птахів, яке це має значення?

5.    Розкажіть про будову пташиного яйця?

6.    Чому на кінець інкубації шкаралупа яйця стає рихлою, менш твердою?

7.    Де у яйці запасається поживна речовина для зародка?

8.    Як називаються птахи, пташенята яких з'являються на світ з пухом на тілі з відкритими очима?

9.    Як називаються птахи пташеняти яких вилуплюються безпомічними, із зрослими повіками очей і закритими вушними раковинами?

10. Який птах нашої місцевості не висиджує сам пташенят?

VIII.      КОНКУРС ЗАГАДОК ПРО ПТАХІВ.

1.  Сторожем не служить, а всіх рано будить              (Півень)

2. Дивний ключ у небі лине, не залізний, а пташиний,

     Цим ключем в осінній млі відлітають     (Журавлі)

3.    Хату на хаті має, жабам рахунок знає                    (Лелека)

4.    В мене є великий хист, я співаю як артист,

     Спів мій радісний усюди дуже люблять слухати люди (Соловей)

5. Швидко скрізь цей птах літає, безліч мошок поїдає,

    За вікном гніздо будує, тільки в нас він не зимує        (Ластівка)

6. У садочку, понад тином, я зробив йому хатину,

     Він навколо обдивився, засміявсь і поселивсь             (Шпак)

7. Вірно людям я служу, їм дерева стережу,

    Дзьоб міцний і гострий маю, шкідників ним добуваю   (Дятел)

8. У ночі гуляє, а вдень спочиває, має круглі очі,

    Бачить серед ночі                                                            (Сова)

IX.      ПІДСУМОК УРОКУ.

Повідомлення оцінок.

X.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Прочитати § 53; підібрати загадки про птахів; підібрати матеріали на тему: "Птахи завбачують погоду".


Теги: Птахи, Баранюк Б.М.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1158/234


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar