Головна » Біологія |
Урок в 9 класі. Тема. Дихання. Будова і функції органів дихання. Мета: вивчити будову органів дихання і визначити їх функції, розвивати логічне мислення, виховувати почуття власної гідності. Обладнання: таблиця «Будова органів дихання». Основні терміни і поняття: дихання, зовнішнє дихання, носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіоли, легені, альвеоли. Тип уроку: засвоєння нових знань. Метод: проблемно-пошуковий, літературна розминка, робота в парах, читання тексту з позначками. Хід уроку. 1. Організаційний момент. 2. Літературна розминка. У романі Бєляєва «Людина-амфібія» описано юнака, якому пересадили зябра акули, і він міг жити під водою. Постановка проблемного питання: « Чи можна насправді створити такого іхтіандра?» 3.Мотивація навчальної діяльності. Зазвичай ніхто з нас не помічає, як він дихає. Проте, варто пробігти, чи пограти у футбол і ви звертаєте увагу на власне сопіння і на те, як піднімається грудна клітка. І зразу ж виникає питання «Чому?». Відповідь на це проблемне питання ми будемо шукати на уроці. 4.Повідомлення теми і мети уроку ( запис в зошитах). 5.Вивчення нового матеріалу за планом: 1.Загальна характеристика процесів дихання. Дихання – складний комплекс фізіологічних процесів ( зовнішнього дихання, транспорту газів кров’ю і внутрішнім диханням), спрямованих на забезпечення всіх клітин організму киснем і відведення від них утвореного вуглекислого газу. Діяльність будь – якої клітини, тканини, органа пов’язана з витратою енергії. Джерелом енергії для організму є розпад і окиснення органічних сполук, які безперервно відбуваються у клітинах. Окиснювальні процеси в клітинах, внаслідок яких виділяється енергія, називають внутрішнім диханням. Більшість окислювальних процесів перебігає за наявності кисню, запаси якого в організмі дуже малі, тому він потребує безперервного його надходження. Забезпечення клітин киснем і видалення з них вуглекислого газу здійснюються за допомогою крові. А обмін газів між кров’ю й атмосферним повітрям відбувається в органах дихання. Доставку кисню до тканин і винесення вуглекислого газу до легень називають зовнішнім диханням. Схема загальної характеристики процесів дихання. Зовнішнє дихання Транспорт газів Внутрішнє ( клітинне, кров’ю тканинне) дихання. Обмін киснем і Використання кисню вуглекислим газом клітинами тіла для між організмом і окисних процесів з зовнішнім середовищем виділенням енергії. ( за допомогою органів дихання). Еволюція дихання. 2. Будова і функції органів дихання. Постановка проблемного запитання. Чому ще з раннього дитинства вас батьки переконували, що вдихати повітря потрібно через ніс? 2.1. Будова носової порожнини. Носова порожнина поділяється кістково – хрящовою перегородкою на дві половини – праву і ліву. У кожній з них є три звивисті носові ходи: верхній, середній і нижній. До нижнього носового ходу відкривається носослізний канал. У слизовій оболонці верхнього носового ходу містяться рецептори нюхового аналізатора, які сприймають запахи. Стінки порожнини носа вкриті слизовою оболонкою з миготливим епітелієм. Війки епітелію, рухаючись, затримують і виводять назовні пил і мікроорганізми, які осідають на слизовій оболонці, тим самим виконуючи захисну функцію. Повітря, яке людина вдихає, у носовій порожнині зігрівається, або охолоджується кров’ю, що тече по густій сітці кровоносних капілярів її слизової оболонки. Слизова оболонка містить залози, які виділяють слиз, що зволожує повітря і стінки порожнини носа; затримує і знижує життєдіяльність хвороботворних бактерій, які потрапляють туди з повітрям. Слиз, разом із частинками пилу, мікроорганізмами, що до нього прилипли, безперервно видаляється з носової порожнини. 2.2. Будова носоглотки. Повітря, пройшовши носову порожнину, потрапляє до носоглотки, що розташована між носовою порожниною і глоткою. У глотці є скупчення лімфатичних вузлів-мигдаликів, що служать захисним бар’єром дихальних шляхів. Постановка проблемного запитання. Що відбувається у разі запалення вузлів-мигдаликів? 2.3. Будова глотки. В глотці перехрещуються дихальні й травні шляхи. Від глотки починаються дві трубки: дихальна – гортань ( дихальне горло) та травна – стравохід, розміщений позаду гортані. Вхід до гортані при ковтанні їжі закривається надгортанним хрящем. Завдяки цьому повітря потрапляє лише в гортань, а їжа – в стравохід. Постанова проблемного запитання. В чому суть російського прислів’я «Когда я ем, я глух и нем?». 2.4. Будова гортані. Гортань розташована на передній частині шиї. Має лійкоподібну форму, прикріплена зверху до під’язикової кістки, а знизу переходить у трахею. Ззовні частину гортані видно як виступ, що називають кадиком. У чоловіків він випнутий і досить помітний. Основу гортані утворюють кілька хрящів. Найбільший з них – щитоподібний хрящ. Його легко знайти в себе на шиї. Хрящі з’єднані між собою рухливо м’язами і зв’язками. Між щитоподібним та черпакуватим хрящами натягнуті голосові зв’язки, між якими знаходиться голосова щілина. Гортань безпосередньо переходить у трахею. 2.5. Будова трахеї. Трахея розташована у грудній клітці, починається на рівні 6 – 7 шийних хребців, спереду від стравоходу. Це дихальна трубка, довжиною 10--12 см, яка складається з 16-20 хрящових півкілець, з’єднаних між собою зв’язками. Задня стінка трахеї утворена сполучною тканиною, в якій містяться не посмуговані м’язові волокна. Така будова трахеї не заважає проходженню їжі по стравоходу та повітря до легень. Внутрішня поверхня трахеї вистелена війчастим епітелієм. На рівні п’ятого грудного хребця трахея поділяється на два головних бронхи: лівий і правий. 2.6. Будова бронхів. Бронхи складаються з хрящових півкілець ( 6-12), які запобігають закриттю їхнього просвіту. Бронхи входять у праву і ліву легені. Бронх, що входить у праву легеню, поділяється на три гілки, відповідно до кількості часток легені. Бронх, який входить у ліву легеню, поділяється на дві гілки. У кожній легені гілки багаторазово поділяються, утворюючи бронхіальне дерево легені. Найтонші бронхи називають бронхіолами. Вони закінчуються альвеолярними мішечками, стінки яких утворені легеневими пухирцями, або альвеолами. Діаметр альвеол 0,2-0,3 мм. Стінка альвеоли складається з одного шару плоского епітелію і тонкого шару еластичних волокон. Кожний пухирець з середини заповнений повітрям. Вони густо обплетені капілярами малого кола кровообігу, де відбувається газообмін. Загальна поверхня всіх легеневих пухирців перевищує 100 кв. м., тобто приблизно в 50 разів більша за поверхню шкіри людини. Постановка проблемного запитання. Чому загальна площа всіх легеневих пухирців в 50 разів більша за поверхню шкіри людини? 2.7. Будова легень. Легені – це великі парні органи, які займають майже весь об’єм грудної порожнини. Права легеня більша і складається з трьох часток, а ліва – з двох. На внутрішній поверхні легені розміщені ворота легень,через які проходять бронхи, легеневі артерії, легеневі вени, нерви і лімфатичні судини. Ззовні кожна легеня вкрита тоненькою щільною сполучнотканинною оболонкою – легеневою плеврою. Легенева плевра, не перериваючись, переходить на внутрішню поверхню грудної клітки, зростається зі стінками грудної порожнини, утворюючи зовнішню плевру. Між ними є щілина – порожнина плеври, що заповнена плевральною рідиною. Постановка проблемного запитання. Яку функцію виконує плевральна рідина? У порожнині плеври тиск на 6 – 9 мм рт. ст. нижчий від атмосферного. 6.Узагальнення. Робота в парах. Заповнити в робочих зошитах таблицю: Проблемне запитання. У чому виявляється відповідність між будовою органів та їхніми функціями? Висновки. Сутність дихання полягає у використанні клітинами організму кисню і виділенні вуглекислого газу. Початковий етап дихання – обмін газів між кров’ю й атмосферним повітрям – здійснюється в органах дихання. Завдяки великій загальній площі альвеол легень кисень внаслідок дифузії швидко переходить у кров, а вуглекислий газ із крові – в легені. Повітря, що надходить до легень через носову порожнину, зігрівається, зволожується і знезаражується. 7. Домашнє завдання. Вивчити §25.Читати текст з позначками, основні з яких наведені у таблиці. ІІІ рівень. Поміркуйте! В одного американського ковбоя при перестрілці з бандитами грудна клітка була пробита з обох боків. Легені при цьому залишилися непошкодженими, проте ковбой загинув від задухи. Чому ковбой задихнувся? 8. Оцінювання. Урок в 9 класі Тема. Голосовий апарат людини. Мета. Вивчити будову голосового апарату людини, довести залежність відтінків голосу від резонаторів ( порожнини рота, носа, носоглотки, глотки), формувати навички гігієни, вміння володіти силою звуку в громадських місцях. Обладнання: таблиця « Органи, що беруть участь в утворенні звуків мови». Основні терміни: голосові зв’язки, голосова щілина, центри мови. Тип уроку: комбінований. Метод: розповідь з елементами бесіди, «Проблемно - пошуковий», «Німий диктант», «Мікрофон», музична розминка, «Так, ні», експеримент. Хід уроку. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання. Німий диктант. Учитель на таблиці показує органи дихання, а учні в зошит пишуть назви ( див. рис. 1). Відповіді: носова порожнина; 11) плевральна порожнина. Фронтальне опитування. Метод « Мікрофон»: що таке дихання? Музична розминка. Звучать записи відомих українських співаків. Які різновиди голосу ви почули? Який голос притаманний тому чи іншому співакові? - голосові зв’язки; - центри мови; - мутація голосу; - шкідливий вплив на голос паління. Розповідь вчителя з елементами бесіди. Гортань не тільки повітроносний орган, а й орган утворення голосу, звукової мови. Поперек гортані натягнуті дві голосові зв’язки, що складаються з еластичних пружних волокон. Між голосовими зв’язками є голосова щілина. Натяг голосових зв'язок змінюється завдяки скороченню, або розслабленню прикріплених до них м’язів. При цьому голосова щілина може звужуватися, або розширюватися. Голосові зв’язки відіграють головну роль в утворенні голосу. Голос утворюється тільки тоді, коли повітря, яке видихається, проходить крізь голосову щілину, яка при цьому звужується, а натягнуті зв’язки починають коливатися і виникає звук. Коли людина мовчить, то голосові зв’язки розходяться, і голосова щілина має вигляд рівнобедреного трикутника. Голосові зв’язки можуть робити від 80 до 10000 коливань на 1 с. Висота голосу людини залежить від довжини голосових зв'язок. Чим коротші голосові зв’язки, тим більша частота їхніх коливань і тим вищий голос. Постановка проблемного питання. Чому ж у жінок вищі голоси? Відповідь учнів. Тому, що у жінок голосові зв’язки коротші, ніж у чоловіків. Відтінки голосу залежать від резонаторів, роль яких виконують порожнини рота, носа, носоглотки, глотки. Голосом людина може передати свої почуття і настрій: радість і гнів, ласку і погрозу, ніжність і насмішку. В утворенні мови беруть участь язик, губи, нижня щелепа. Завдяки цьому ми вимовляємо ті чи інші голосні й приголосні звуки. У інших ссавців і багатьох птахів теж є голосові зв’язки, та тільки людині притаманна членороздільна мова. Постановка проблемного питання. З чим це пов’язано? Відповідь учнів. Ця особливість пов’язана з розвитком вищої нервової діяльності. У корі великого мозку є спеціальні центри мови. Вони узгоджують роботу м’язів усього мовного апарату і пов’язані з процесами свідомості й мислення. У період статевого дозрівання у хлопчиків відбувається мутація голосу, коли швидко росте гортань, а нервова регуляція м’язів і зв'язок перебудовується повільніше. Тому підліток розмовляє то басом, то високим голосом. У цей період не можна перенапружувати голосові зв’язки, голосно розмовляти, слід оберігати гортань від застуди. Невмілий спів, крик перенапружують голосові зв’язки, які з часом змінюються. У результаті голос стає хрипким, глухим і може зовсім зникнути. Шкідливо впливає на голос паління. Узагальнення. Робота за методом «Так, ні». Діти піднімають таблички з написами « Так» чи « Ні». Запитання: гортань не тільки повітроносний орган, а й орган утворення голосу (так); Експеримент. Дослідити, як впливає закладеність носа на відтінки голосу. 2. Відомі українські співаки. Урок в 9 класі Тема. Газообмін у легенях і тканинах. Мета: з’ясувати, за рахунок чого відбувається обмін газів у легенях і тканинах, розвивати математичне мислення, навички гігієни, здійснювати екологічне виховання. Основні терміни і поняття: альвеоли, дифузія, парціальний тиск, оксигемоглобін, газообмін. Тип уроку: проблемно-пошуковий. Методи: « Мозковий штурм», робота в групах, математична розминка. Хід уроку. Організаційний момент. Презентація і захист рефератів. 3. Математична розминка. Робота в групах. Задача № 1. 1 грам гемоглобіну реально зв’язує 1.34 мл кисню. Оскільки в 1 літрі крові міститься в середньому 150 грам гемоглобіну, визначте, скільки кисню міститься в 1 літрі крові. Розв’язок. 1) 150 1,34 = 201(мл) 201 мл 0,2 л Відповідь: в 1л крові міститься приблизно 0,2л кисню. Задача № 2. Скільки повітря ( л ) використає на дихання клас із 15 осіб за 45 хвилин уроку, якщо один учень у середньому робить 16 вдихів на хвилину, вдихаючи при кожному з них 500 мл повітря? Розв’язок. 1) 16 500 = 8000(м л) =8(л) 2) 8 45 =360 (л) 3) 360 15 =5400(л) Відповідь: клас використає 5400 л повітря. Задача № 3. При спокійному вдиху дорослої людини до легень надходить близько 500 мл повітря. У вдихуваному повітрі міститься 21 % кисню, а у видихуваному – 16 %. Скільки кисню вдихуваного повітря споживає організм людини під час одного вдиху? Розв’язок. 1) 21% – 16% = 5 % 5% = 0,05 2) 500 0,05 =25( мл) Відповідь: під час одного вдиху організм споживає 25мл кисню. 4. Мотивація навчальної діяльності. Надмірне забруднення атмосферного повітря у промислових районах спричинює алергічні захворювання органів дихання і виникнення злоякісних новоутворень. Який склад атмосферного повітря в нормі? Яке це має значення для організму? Це важливі питання сьогодення, на які ми будемо шукати відповідь. 5. Вивчення теми. Проблемне завдання № 1. Проаналізувати зміну складу вдихуваного і видихуваного повітря (див. табл.). Підсумок проводить вчитель. Різний вміст кисню і вуглекислого газу у вдихуваному і видиху вальному повітрі пояснюється обміном газів у легенях. Як же відбувається обмін газів у легенях? « Мозковий штурм». У малому колі кровообігу кров з _________________ перетворюється в _____________________. Парціальний тиск: Кисню в альвеолярному повітрі 100 мм.рт.ст. Кисню у венозній крові 40 мм.рт.ст. Вуглекислого газу в альвеолярному повітрі 40мм.рт.ст. Вуглекислого газу у венозній крові 46 мм.рт.ст. Таким чином, завдяки різниці парціальних тисків забезпечується дифузія кисню з альвеолярного повітря в кров, а вуглекислого газу – в альвеолярне повітря. Молекула кисню, що надійшла в кров, + гемоглобін оксигемоглобін. Так кров з ____________ перетворюється в _____________. Обмін газів у тканинах. Пояснення вчителя. 6. Узагальнення. 1. Який нормальний склад повітря? 2. Чим відрізняється склад повітря, яке вдихується, від того, яке видихується? 3. За рахунок чого відбувається обмін газів у легенях? 4. За рахунок чого відбувається обмін газів у тканинах? 5. Чи впливає склад повітря на здоров’я людини? 6. Яким чином ми можемо вплинути на склад повітря? 7. Як впливає оточуюче середовище на дихальну систему? 7. Оцінювання учнів. 8. Домашнє навчання. Вивчити § 26, дати відповіді на запитання, стор. 91(ІІ –ІІІ рівень). Урок в 9 класі. Тема. Дихальні рухи. Регуляція дихання. Мета: ознайомити з основними термінами і поняттями, дослідити механізм дихальних рухів, розвивати навички самоспостереження і тренування, вміння аналізувати фактичний матеріал, виховувати інтерес до діяльності власного організму, спонукати до тренування дихальних м’язів. Обладнання: таблиця « Схема регуляції дихальних рухів», «Визначення життєвої ємності легень». Основні терміни і поняття: вдих, видих, дихальний центр, дихальний об’єм, резервний об’єм, додатковий об’єм, життєва ємність легень, спірометр. Тип уроку: комбінований. Методи: фронтальне опитування, літературно – музична розминка «Осіння поезія», самоспостереження, експеримент, «Мікрофон», «Незакінчене речення». Хід уроку. Організаційний момент. Фронтальне опитування: який нормальний склад повітря? Розминка « Осіння поезія». Під звучання мелодії А. Вівальді «Осінь» учні заплющують очі й уявляють себе в осінньому лісі. Відчинене вікно. Ти-в осінньому лісі. Отож, роздивись В день погожий на барви казкові. Кучеряві дуби в височінь піднялись І ведуть таємничу розмову. В золотистих косинках берізки стоять, Мов дівчатка, зійшлися у коло. Пурпуровими барвами клени горять, Розпаливши багаття довкола. Ось калина рубінами грон пломенить Вся в промінні осіннього сонця, І безхмарного неба блакить Заглядає крізь крони в віконця. Постановка проблемного питання. Які думки навіяв цей вірш?Як вам дихалося? 4.Мотивація навчальної діяльності. Діти! Від того, як ми дихаємо і чим, який ведемо спосіб життя, залежить наше здоров’я. Тому й виникає необхідність навчитися правильно дихати за будь-яких видів діяльності, розвивати дихальні м’язи. 5.Вивчення теми за планом. 1. Нервова регуляція дихальних рухів. Вдих. Дихальні рухи регулюються дихальним центром, що розміщений у довгастому мозку.Приблизно кожні 4 секунди в дихальному центрі виникають збудження, які у спинному мозку проводяться до міжреберних дихальних м’язів і діафрагми. Зовнішні міжреберні м’язи скорочуються і піднімають ребра. При скороченні діафрагми, її купол, випнутий у бік грудної порожнини, стає плоскішим і опускається донизу. Завдяки цьому об’єм грудної порожнини збільшується. В плевральній щілині тиск завжди трохи нижчий від атмосферного, тому при збільшенні об’єму грудної порожнини легені наче присмокчуються до стінок грудної клітки і розтягуються. Легені заповнюються повітрям - відбувається вдих. При цьому нервові імпульси від м’язів та легень ідуть до дихального центру і «включають» його видихові частину. Самоспостереження. Затисніть ніс і трішки відкрийте рот. Відчуваєте, як всмоктується повітря при вдиху, врівноважуючи внутрішній тиск з атмосферним? 2.Видих. При збудженні центру видиху одночасно гальмується центр вдиху і дихальні м’язи (міжреберні і діафрагма) розслаблюються, ребра опускаються донизу, а органи черевної порожнини випинають діафрагму куполом догори. Внаслідок цього об’єм грудної порожнини зменшується, і відбувається видих. Глибокий видих зумовлюється, крім розслаблення зовнішніх міжреберних м’язів і діафрагми, скороченням внутрішніх міжреберних м’язів. Крім того, скорочуються м’язи черевної стінки, що призводить до сильнішого випинання діафрагми в бік грудної порожнини. Об’єм її зменшується у вертикальному напрямі. 3.Типи дихання. Черевний тип. В акті видиху переважає діафрагма. Грудний тип. В акті видиху переважають міжреберні м’язи. Більш ефективний черевний тип дихання (переважає в чоловіків), оскільки він забезпечує більш глибоку вентиляцію легень. Тип дихання, крім статі, залежить від професії і віку. 4. Рефлекторна регуляція дихання. У стінках дихальних шляхів ( особливо в бронхіолах і альвеолах), у плеврі, грудних і черевних м’язах знаходяться нервові закінчення, які передають збудження в мозок, а з мозку - до м’язів: відбувається вдих. Коли легені в достатній мірі розтягуються, виникає механічне подразнення рецепторів легенів і плеври, яке рефлекторно припиняє скорочення дихальних м’язів - відбувається видих. Отже, вдих рефлекторно регулює видих, а видих регулює вдих. 5.Гуморальна регуляція дихання. Підвищення концентрації вуглекислого газу у крові безпосередньо впливає на нейрони дихального центра. Це призводить до його збудження, скорочення дихальних м’язів, а отже, до пришвидшення і поглиблення дихання. Так буде тривати доти, доки концентрація вуглекислого газу у крові не знизиться до певної норми. Гормон адреналін здатний безпосередньо впливати на дихальний центр, стимулюючи дихальні рухи. Подібну дію може викликати молочна кислота, яка утворюється під час роботи м’язів. Вона здатна подразнювати хеморецептори в судинах, що також призводить до збільшення частоти та глибини дихання. 6. Експеримент. Визначте число дихальних рухів при різних положеннях тіла: сидячи, стоячи та після десяти швидких присідань. Результати занесіть у таблицю. Постановка проблемного питання. Як змінюється число дихальних рухів від положення тіла? Відповідь обґрунтуйте. 7. Життєва ємність легень. Глибина дихання визначається об’ємом повітря, яке вдихається і видихається. У спокійному стані до легень під час вдиху надходить близько 0,5 л повітря і стільки ж виходить назовні під час видиху. Це – дихальний об’єм. Після спокійного вдиху при максимальному зусиллі можна вдихнути ще близько 1,5 л повітря. Це – додатковий об’єм повітря. А при найглибшому видиху можна видихнути ще 1,5 л. Це – резервний об’єм повітря. Дихальний, додатковий та резервний об’єми повітря становлять життєву ємність легень. ЖЄЛ= дихальний об’єм (0,5 л)+ додатковий об’єм ( 1,5 л)+ резервний об’єм ( 1,5л). Звідси, життєвою ємністю легень називають найбільшу кількість повітря, яку можна видихнути після найглибшого вдиху. Вона залежить від віку, статі, розвитку дихальних м’язів, які особливо розвинені у людини, що займається різними видами спорту ( веслуванням, плаванням, гімнастикою, велоспортом тощо ). Життєва ємність легень – один із основних показників фізичного розвитку людини. Її показники коливаються від 3,5 л до 4,8 л у чоловіків і від 3,0 л до 3,5 л у жінок. У фізично тренованих осіб життєва ємність легень може досягати 6,0 – 7,0 л. Життєву ємність легень визначають за допомогою спеціального приладу – спірометра. Він складається із зовнішнього циліндра, заповненого водою, внутрішнього циліндра з цифровими позначками ( шкалою), пристрою для врівноважування внутрішнього циліндра у воді, трубки, якою видихуване повітря потрапляє всередину внутрішнього циліндра, гумової трубки з мундштуком та корка. Для визначення ЖЄЛ необхідно зробити максимальний вдих, а потім поволі зробити повний видих у гумову трубку спірометра. При цьому видихуване повітря потрапляє у внутрішній циліндр, завдяки чому він піднімається і цифрові позначки показують вашу життєву ємність легень. 6.Тренування дихальних м’язів. Водночас із тренуванням серця і всієї скелетної мускулатури тренуються і дихальні м’язи. Нетренована людина, пробігши кілька десятків метрів, починає прискорено дихати, хоча глибина дихання в неї майже не збільшується через слабкий розвиток дихальних м’язів, її легені не спроможні забезпечити організм, що інтенсивно працює, потрібною кількістю кисню і своєчасно видалити з нього вуглекислий газ. У людини, яка щоденно займається фізичною працею, фізкультурою, спортом, життєва ємність легень збільшується внаслідок тренування дихальних м’язів. Під час м’язової роботи вентиляція легень підвищується не тільки від прискорення частоти дихальних рухів, а й внаслідок збільшення їхньої глибини. 7. Узагальнення. Метод « Мікрофон». 1. Легені - пасивна еластична структура. Як ви розумієте цей вираз? 2. Як здійснюються дихальні рухи? 3. Як працює дихальний центр? 4. Які ви знаєте дихальні рефлекси і яка їх функція? 5. Що таке життєва ємність легень і з чого вона складається? 6. Яке значення має тренування дихальних м’язів? Висновки. Дихальні рухи відбуваються внаслідок поперемінного скорочення і розслаблення дихальних м’язів: міжреберних і діафрагми. Скорочення дихальних м’язів регулює дихальний центр, що збуджується під впливом вуглекислого газу. Життєва ємність легень – це один із показників фізичного розвитку людини. У результаті тренування дихальних м’язів вона зростає. Треновані люди дихають рівно і глибоко навіть тоді, коли виконують важку роботу, частота їхніх дихальних рухів збільшується незначно. За методом « Незакінчене речення»: На сьогоднішньому уроці я… 7. Оцінювання учнів. 8. Домашнє завдання. Вивчити §27, дати відповіді на запитання, стор.94(ІІ –ІІІ рівень). Урок в 9 класі. Тема. Хвороби органів дихання та їх профілактика. Мета: ознайомити учнів із захворюваннями органів дихання і їх профілактикою, навчити надавати першу допомогу при зупинці дихання, формувати навички особистої гігієни, розвивати вміння відстоювати свою точку зору та робити висновки, пропагувати здоровий спосіб життя. Основні терміни і поняття: інфекційні захворювання, епідемії, краплинна інфекція, грип, туберкульоз, дифтерія, трахеїт, бронхіт, бронхіальна астма, пневмонія, плеврит, нікотин, чадний газ, способи штучного дихання. Тип уроку: комбінований. Метод: « Мозковий штурм», пояснювально-демонстраційний, « Дерево рішень», «Два – чотири – всі разом», «Керована лекція», розповідь, «Незакінчене речення», психологічна вправа «Лідер», колективна робота. Хід уроку. 1.Організаційний момент. Психологічна вправа «Лідер». Американський мільйонер Хантингтон Хартворд вважає: «Дуже багатими людьми стають не лише ті, хто вміє ладнати з шефом і завжди робить все, як належить. Такі люди можуть стати тільки високооплачуваними співробітниками, не більше того.» Його думку повторює одна з найзаможніших людей світу Поль Гетті: «Ви ніколи не отримаєте багато, працюючи на когось. Досягти справжнього успіху в якійсь справі - означає очолити її». Ви готові це зробити? 2. Перевірка домашнього завдання. «Дерево рішень». Учні швидко і самостійно вирішують, на питання якого рівня будуть відповідати: 1) легені - пасивна еластична структура. Як ви розумієте цей вираз? (11 б.) якщо у носову порожнину потрапили пил, або речовини з різким запахом, виникає сильний і дуже швидкий рефлекторний видих через ніздрі (чхання). Опишіть схему рефлекторної дуги цього захисного дихального рефлексу (12б.) 10) яке повітря називається вдихуваним? (3б.) 11) яке повітря називається видихуваним (3б.) 3.Повідомлення теми і мети уроку ( запис в зошитах). 4. Мотивація навчальної діяльності. Хворобу легше попередити, ніж вилікувати. А це можна зробити, маючи знання про види інфекції, шляхи її передачі, профілактику, маючи сформовані навички особистої гігієни. 5. Вивчення теми. « Мозковий штурм». Які ви знаєте захворювання органів дихання? Учні намагаються зібрати якомога більше ідей щодо вирішення даного завдання, висловлюють свої думки і записують в таблицю. Постановка проблемного питання. Що є причиною цих хвороб? Дати відповідь на це запитання ви зможете тоді, коли уважно прослухаєте розповідь і виділите з неї головне. Метод «Керована лекція». Розповідь вчителя. Грип. Цю хворобу спричинюють мікроскопічні малі віруси. Вони містяться в слизу, який виділяється з носової порожнини хворих. Під час чхання і кашлю мільйони невидимих для ока краплинок з вірусами грипу потрапляють у повітря. Якщо вони потрапляють у дихальні шляхи здорової людини, вона може заразитися грипом. Ця хвороба поширюється дуже швидко, тому хворих на грип не можна допускати до роботи на підприємствах, в установах, до занять у навчальних закладах. Грип не можна вважати простим триденним нездужанням. Він небезпечний своїми ускладненнями. Людині,спілкуючись із хворими на грип, або самому хворому, треба прикривати рот і ніс марлевою пов’язкою, складеною вчетверо. Вона пропускає повітря, але затримує краплинки, в яких є збудники хвороби. Заповнити таблицю ( графа «Грип»). Розповідь вчителя. Туберкульоз. Збудник туберкульозу – туберкульозна паличка. Найчастіше уражає легені. Вона може перебувати у вдихуваному повітрі, краплинках харкотиння, на посуді, одязі, рушниках та інших предметах, якими користувався хворий на туберкульоз. У вологих місцях, не освітлювальних сонцем, збудник туберкульозу довго зберігає свою життєздатність. Туберкульозні палички, потрапивши в організм людини, не обов’язково спричинюють захворювання. Багато з них гине, а деякі зберігаються в тканині легень людини, вкрившись захисною оболонкою і тривалий час не викликають захворювання. За несприятливих умов ( погане харчування, переохолодження організму) збудники туберкульозу можуть активізуватися і людина захворює. У тяжких випадках збудник туберкульозу руйнує тканини легень, що може призвести до смерті людини. У сухих, добре освітлених місцях туберкульозні палички швидко гинуть. Особливо згубно діє на збудників туберкульозу сонячне світло. На сьогодні медицина досягла успіхів у профілактиці туберкульозу та лікуванні хворих. Медики регулярно проводять обстеження дорослого й дитячого населення. Хворих лікують у спеціальних туберкульозних диспансерах і санаторіях. Запобіганню захворюванню сприяє чистота житлових і громадських приміщень, особиста гігієна і здоровий спосіб життя. Велике значення для очищення повітря в населених пунктах мають зелені насадження. Заповнити таблицю ( графа « Туберкульоз»). Розповідь вчителя. Дифтерія – це тяжке інфекційне захворювання. Збудник дифтерії – дифтерійна паличка, що уражає слизову оболонку зіва, гортані, трахеї і навіть носа, а її отрута, що розноситься кров’ю по всьому організмові, спричинює тяжке його отруєння. Хвороба перебігає дуже швидко, багато смертельних випадків реєструється не лише серед дітей, а й дорослого населення. Профілактикою дифтерії є вакцинація. Заповнити таблицю ( графа «Дифтерія»). Розповідь вчителя. Пневмонія, або запалення легень – гостре інфекційне захворювання. Пневмонія може бути самостійним захворюванням, або ускладненням інших інфекційних хвороб ( наприклад, бронхіту). Пневмонію можуть спричинити стафілококи, стрептококи, що потрапили в дихальні шляхи, а також різні хімічні і фізичні чинники. Для пневмонії характерне раптове підвищення температури тіла до 38 -39 С і вище, погіршення загального стану, поява задишки, сильний біль у боку, потім з’являється кашель із слизовими виділеннями. Незважаючи на постійне впровадження нових і ефективних лікарських засобів, захворюваність на гостру пневмонію залишається високою. Особливо вона частішає в період епідемії грипу та інших респіраторних інфекцій. Заповнити таблицю ( графа «Пневмонія»). Розповідь вчителя. Трахеїт – запалення слизової оболонки трахеї. Ознаки: дертя у горлі, сухий кашель у поєднанні з відчуттям болю в зіві та за грудиною, голос стає хрипкий. Заповнити таблицю ( графа «Трахеїт») Розповідь вчителя. Бронхіт – запалення бронхів з переважним ураженням слизової оболонки. Одне з найпоширеніших захворювань органів дихання. Для бронхіту характерні кашель ( при гострому бронхіті довготривалий, страждальний) частіше з виділенням слизового чи слизистогнійного харкотиння, задишка, біль у грудях, підвищення температури, хрипи в легенях. Заповнити таблицю ( графа «Бронхіт»). Розповідь вчителя. Ангіна - гостре запалення слизової оболонки зіва та піднебінних мигдаликів, які розташовані у глотці. Це захворювання спричинюється стрептококами, стафілококами тощо. Ознаки хвороби – відчуття стискання горла, біль при ковтанні, підвищена температура, загальне нездужання. Можливе утворення гнояків на мигдаликах. Ангіна дає тяжкі ускладнення (ревматизм, вади серця), тому лікувати ангіну треба тільки під наглядом лікаря, виконуючи всі його призначення. Заповнити таблицю ( графа « Ангіна»). Розповідь вчителя. Бронхіальна астма – алергічне захворювання. Дуже поширене в Україні, особливо серед дітей. Характеризується періодичними нападами ядухи і кашлю, пов’язаними з гострими порушеннями бронхіальної прохідності. Ці порушення спричинюються накопиченням у крові та тканинах алергенів, що призводять до спазмів м’язів бронхіол, посилюють секрецію слизу. Внаслідок цього в просвіті бронхів збирається в’язка речовина, виникає набряк, що порушує рухову функцію бронхіол. Людині важко дихати. За останні десятиліття перебіг бронхіальної астми істотно ускладнився, особливо у дітей. Напади мають важкий і затяжний характер. У таких хворих розвивається астматичний статус. До бронхіальної астми є спадкова схильність. Лікують астму в спеціальних санаторіях, розташованих в екологічно чистих зонах. Перша допомога при зупинці дихання. Метод демонстрування. Перший спосіб - « штучне дихання в положенні на спині». Другий спосіб - « штучне дихання в положенні на животі». Третій спосіб - « штучне дихання з рота в рот». Четвертий спосіб -« штучне дихання з рота в ніс».
Шкідливий вплив паління, забрудненого повітря на органи дихання. Метод розповідь. У тютюновому диму, крім нікотину, міститься близько 200 речовин, надзвичайно шкідливих для організму, зокрема, чадний газ, синильна кислота, сажа тощо. Найнебезпечнішим є нікотин,що діє на центральну та автономну нервову систему. Він шкідливий не лише для того, хто палить. Значна його частина виділяється в повітря і отруює інших людей. Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової і носової порожнин, дихальних шляхів, та очей. Майже в усіх курців спостерігається запалення дихальних шляхів, що зумовлює виснажливий кашель. Постійний запальний процес знижує захисні властивості слизових оболонок, бо фагоцити не спроможні очистити легені від хвороботворних мікроорганізмів і шкідливих речовин, які потрапляють із тютюновим димом. Частинки тютюнового диму і дьогтю осідають на стінках бронхів та легеневих пухирців. Захисні властивості плівки, яка вистилає легеневі пухирці, знижуються, легені курця втрачають еластичність, стають малорозтяжними, що зменшує їх життєву ємність і газообмін. Внаслідок цього зменшується постачання організму киснем. Працездатність і загальне почуття людини різко погіршується. Курці частіше хворіють на застудні та інші захворювання. 6. Узагальнення. 1. За методом « Незакінчене речення»: - На сьогоднішньому уроці я… 2.Колективна робота. Розробити правила гігієни, щоб уникнути зараження органів дихання. 1.Часто провітрювати приміщення, де лежить хворий; 2. Видаляти з приміщення пил, протираючи предмети, підлогу вологою ганчіркою; 3. Не користуватися особистими предметами і посудом хворого; 4. При спілкуванні з хворим надягати на обличчя марлеву пов’язку, що затримує крапельки вологи і частки пилу з мікробами; 5. Бажано ізолювати хворого, щоб уникнути його контакту зі здоровими людьми; 6. Не ухилятися від диспансерного обстеження; 7. У період епідемій не відвідувати багатолюдні місця; 8. Підвищувати опірність організму природними способами: загартовуванням, фізичними навантаженнями, вітамінним харчуванням і т. д. Висновок. Захворювання органів дихання можуть спричинюватися різними мікроорганізмами. Дотримання правил особистої гігієни, проведення вакцинації, регулярне проходження диспансерного обстеження, загартовування організму, уникнення фізичних та розумових перенапружень у період епідемій, збалансоване і вітамінне харчування запобігатимуть захворюванню. 7. Оцінювання учнів. 8. Домашнє завдання. Вивчити тему (сторінка 95 підручника), за бажанням підготувати повідомлення на тему « Шкідливий вплив паління на органи дихання ». Література. Базанова Т.І., Павіченко Ю.В., Тіткова А.М., Кармазіна І.С., Лінніченко В.М., Біологія. 9 клас – Харків: «Світ дитинства» Біологія. Науково – методичний журнал. Шкільний світ.№8, 2011 р.
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |