Головна » Біологія

Різноманітність молюсків

Мета:

Освітня: систематизувати і узагальнити знання про будову та особливості процесів життєдіяльності молюсків; закріпити поняття: мантія,мантійна порожнина; повторити,як утворюється черепашка та перлини; закріпити вміння визначати види молюсків за виглядом їх черепашок;

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, уміння аналізувати і робити відповідні висновки; розвивати спостережливість, пам’ять, мову, логічне мислення

Виховна: продовжувати виховувати любов та бережливе ставлення до природи рідного краю.

Тип уроку. Засвоєння нових знань. 
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН;
в) практичний: виконання лабораторної роботи.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний. 
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: складання схем або таблиць.
5.Сугестивний: застосування різних видів мистецтва.
6.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.

Міжпредметні зв ́язки: біологія рослин, географія, історія.
Матеріали та обладнання: малюнки, тести,таблиці, проектор, колекція мушль, живі екземпляри, презентація «Різноманітність молюсків»

Основні поняття та терміни: двостулкові, черевоногі, головоногі, лопатоногі, борозенчасточереві, панцирні.

І.Мотивація навчальної діяльності учнів:

Вчитель: Як по морю глибокому,океану широкому,плив білий – білий кораблик. Не віз він товари в країни заморські,не перевозив людей в міста чужеземні. Був той кораблик науковий,випитував таємниці у моря – океану. Летів по хвилям чайкою білокрилою,але раптом начебто на підводну скелю налетів – і ні з місця. Машини ревуть, гвинти піну женуть, а кораблику ходу немає. Вибіг на палубу капітан: що трапилось?! Дивиться а із пучини морської вилізає чудовисько: космате, волосате, в бороді водорості заплутали, очиська що ті миски, а на маківці – корона з морських зірок і черепашок – перлівниць. Вчепилось чудовисько лапищами за корабельний ніс і не відпускає.

Я пучины повелитель,

Грозный цар солених вод.

И хотите не хотите ль,

Только дальше,извините,

Ваш кораблик не пойдет.

Вот!

Як це вас зрозуміти,ваша морська величність? За що така немилість? – крикнув в рупор капітан.

А чудовисько відповідає:

Та сумно мені сьогодні. У вас людей, і телевізор, і кіно, а у мене – які розваги? Ось пограюсь з вашим корабликом, та й втоплю, і на душі повеселішає. В моїй підводній колекції такого кораблика немає.
Які ж це розваги, морська величність, кораблі топити! Давай краще пограємо в надзвичайно цікаву ігру «Морській бій». Ти будеш влучно «стріляти» запитаннями, а команди мого кораблика будуть відбиватися правильними відповідями. Домовились?
Домовились!
А для того, щоб ви ваша величність, влучно «стріляли» нагадаю тему нашого уроку: «Різноманітність молюсків».

Клас працюватиме групами по 6 – 8 учнів, тому заплановану вікторину можна провести грою «Брей-ринг».

    Вікторина «Чи знаєте ви?»

У країнах Центральної Європи цих молюсків цінують, як делікатес. У Південній та Західній Європі вони звичайна їжа населення й використовуються у великій кількості. Як вони називаються?
Черепашки цих молюсків у Європі були відомі під назвою порцелетта, порцеланна, порселен і інш. Так же називається в цих країнах і фарфор. А як називається молюск, який дав імя фарфору?
Цей морський равлик подарував людству цінну фарбу – королівський пурпур, яким фарбували тканини в червоний і фіолетовий кольори. Що це за равлик?
Нога цього морського молюска видозмінена на два бокових плавники, які нагадують крила. Черепашки у нього не має, мешкає у товщі води. Хто він?
Із секрету залози цього молюска в давнину виготовляли цінну тканину – вісон,про яку згадується в Біблії й високо оцінену в Стародавньому Римі. Пофарбовані в пурпур тоги із вісону були святковим одягом римських патрицій. Як називається цей секрет молюска і сама залоза,що його виробляє?
Грецькі трієри, венеціанські галери, греблі Голандії – все псувалося міліарними ордами цього молюска. Якого?
Стародавні індійці вважали, що це «самий коштовний продукт моря» утворюється в черепашці тому,що в неї потрапляє крапля роси. Про це писав і староримський вчений Плиній. Що це за «продукт» моря?
Цього молюска іноді називають «пастка смерті». Стверджували,що він став причиною загибелі багатьох ловців перлин, які випадково потрапляли рукою чи ногою між стулками черепашки. Яка наукова назва цього молюска?
Цього молюска їли ще наші предки. Свідоцтво тому – пусті черепашки цих молюсків,які вчені знаходять на місці стоянок наших пращурів. Як він називається?
Старогрецькі й староримські мореплавці називали цього молюска,який нагадував човен з «хвостом» з довгих щупалець,на честь легендарних героїв,які шукали золоте руно. Що це за молюск?
Черепашка цього морського равлика використовувалась островитянами Тихого океану як сигнальна труба. Яка її назва?
Коричневу рідину цього молюска,яку він викидає з чорнильного мішка  при небезпеці,використовують при виробництві відомої фарби – сепії. Як називається молюск?
Черепашки цих вимерлих молюсків нагадують змій,які згорнулися у виток. Наукова назва їм дана в честь староєгипецького бога Амона,якого відображали з головою барана. Як вони називаються?
У піску іноді зустрічаються конусоподібні закам’яніння, які називаються «чортові пальці». Вчені вважають, що це залишки черепашок вимерлих молюсків, назва яких походить від грецького слова «дротик». Що це за молюск?
Майже у всіх народів,які проживають на березі моря, є власні міфи,щодо цієї загадкової тварини. Одні називають його поліпу сом,інші – кракеном чи пульпом. Гомер в своїй поемі «Одісея» назвав його «жахливою Сцилою». Що це за тварина?
Черепаха висовує з панцира голову,чотири ноги і хвіст, а ця тварина – тільки голову і одну ногу. Як вона називається?
Головоногі молюски наутілуси мають і другу назву. Яку?
Зоологи цих хребетних образно називають «ссавці моря». Хто це?
Оліви, ціпреї, насса – всіх цих черевоногих молюсків об’єднувала одна дуже важлива якість. Вони служили….Чим?
Кувє  цих молюсків називав безголовими. Бленвілль – пластинчастозябровими, Гольдфусс – сокироногими. А як їх називав Лінней?

ІІ. Конкурс кросвордів, підготовлених напередодні самими учнівським командами (Можна обмінятись між командами й вирішити їх).

                   ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Далі нас чекає робота за схемою: «Загальна характеристика типу Молюски». Виконайте її.

Тепер наступне завдання: виконайте тести: (І і ІІ варіант. Тип Молюски). Роботи перевіряються самими учнями. Див.додаток №1.

ІІІ. Виконання лабораторної роботи №9 «Порівняння та визначення черепашок молюсків».

Мета: визначити 2- 3види прісноводних молюсків своєї місцевості за виглядом їхніх черепашок,намалювати їх в зошиті та підписати.

ІV. Закріплення,узагальнення знань учнів.

Рішення задач:

а) Двостулкові молюски перлівниці пересуваються дуже повільно: 20 – 30см/год. Визначне, скільки часу потрібно перлівниці, щоб подолати шлях у 5 км?

б)Мідії активні фільтратори. Вони очищують воду від одноклітинних водоростей, бактерій, одноклітинних тварин, живлячись ними. При температурі 20˚С одна мідія може профільтрувати 3,5 л води за годину. Підраховано, що мідії, які мешкають на 1  на дні,очищують 280  води за годину. Визначте: а) скільки води може очистити одна мідія протягом місяця; б) скільки мідій мешкає на 1  на дні моря.

2. Завдання «Зайвий малюнок».

Із запропонованих малюнків знайдіть одне зайве.

Знайдіть його. Як він називається?

3.Завдання: «Зниклий малюнок».

Із запропонованих зображень молюсків з нижньої частини малюнків виберіть молюска відповідного до верхньої частини малюнків замість знаку запитання.

     ?

4.Відгадайте загадки:

А)Год из года, год из года,                       Ты со мною не знаком?

Я в пути и ем, и сплю –                         Я живу на дне морском,

Все на днищах пароходов                     Голова и восемь ног -

Путешествовать люблю (мидия).         Угадай, кто б это мог? (осьминог).

Весь день ползу я по дорожке                   В глубинах вод ношусь я дивно

То выпущу, то спрячу рожки.                И борозжу морской простор.

К себе домой я не спешу,                        И вроде как бы реактивный

Свой дом я при себе ношу (улитка).      У меня в груди мотор (кальмар).

V. Підведення підсумків:

Вчитель:Вийшов капітан втомлений на палубу та й запитує:

- Як ви гадаєте,морська величність,вдало ми попрацювали, розвеселили вас? Чи можна нам продовжити мандрівку по морю – океану? Чи дасте нам попутного вітру в вітрила?

І відповіла морська величність: (проводиться короткий підсумок уроку з виставленням оцінок учням). Ось ми разом з вами сьогодні і написали урок – казочку,в якому за допомогою гри вивчили різноманітність молюсків.

VІ. Домашнє завдання: §28, відповісти на запитання,приготувати доповіді та презентації на тему: «Роль молюсків у екосистемах,їх значення для людини». 


Теги: молюски, Задорожна Л.Я.
Навчальний предмет: Біологія
Переглядів/завантажень: 1422/233


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar