Головна » Зарубіжна література

Особливості байки як літературного жанру. Легендарний Езоп – основоположник жанру байки

Особливості байки як літературного жанру. Легендарний Езоп – основоположник жанру байки. ©

Епіграфи уроку. Сміючись, говорити правду. Античний афоризм Здається, байка просто бреше. А справді – мудру правду чеше. Л. Глібов В Езопа вчіться, добрі люди. Для того байка штрика під ребро, Щоб виправлять людські заблуди І похвалять красу й добро. М. Годованець

“Черепаха і Заєць”. Бесіда з учнями. Як називається твір, який ви прослухали? Чому ви так вирішили? Чи знаєте ви, хто автор цієї байки?

Словникова робота. Байка – це невелике, переважно віршоване оповідання, сатиричного і повчального змісту, у якому героями виступають люди, тварини, рослини, предмети і висміюються людські вади та недоліки суспільного життя. Байка складається з двох частин: оповіді і моралі, повчання, заради якого і складається байка. Алегорія – це відображення через образи тварин, рослин або предметів риси людських характерів. Тому мову байок називають алегоричною або езоповою.

Езоп – легендарний давньогрецький байкар Езоп жив у VI ст. до н. е. у Давній Греції. Батьківщиною його називають Фрігію, область у Малій Азії. Відомо, що він був рабом і кілька разів переходив від одного хазяїна до іншого. Зовні Езоп був некрасивий: мав велику голову ще й горба на спині. Але цей некрасивий раб був дуже розумним. Байки Езопа були надзвичайно популярними.

Це цікаво Чому творцями античної байки були раби? Як з’явилася езопова мова? Раби, що не могли ніяк наважитись Відверто говорити те, що думають, Приховували власні почуття в байках, Висміюючи в них своїх гнобителів. Федр

Відомі байкарі – наступники Езопа Римлянин Федр (І ст.) Грек Бабрій (ІІ ст.) Італієць Леонардо да Вінчі (XVI ст.) Француз Жан де Лафонтен (XVII ст.) Поляк Ігнаци Красницький (XVIII ст.) Росіянин І. А. Крилов (ХІХ ст.) Українці Григорій Сковорода (XVIII ст.), Євген Гребінка, Леонід Глібов (ХІХ ст.), Остап Вишня, Степан Олійник, Микита Годованець (ХХ ст.)

Байка “Вовк і Ягня”

Бесіда з учнями Назвіть героїв байки. Охарактеризуйте їхню поведінку. Які риси характеру уособлюють в собі Вовк і Ягня? Назвіть приклади алегорії в байці. Прочитайте мораль байки. Як ви її розумієте? Кого засуджує Езоп у байці? Чи знаєте ви приклади з життя, до яких можна було б застосувати цю мораль?

Байка “Крук і Лисиця”

Бесіда з учнями Визначте тему байки. Які риси уособлюють герої твору? Чи справедливо покарано Крука? Яка мораль байки? Сформулюйте ідею твору.

Байка “Мурашка і Цикада”

Бесіда з учнями З яких частин складається байка? Які людські якості втілені в образі Мурашки? Чи збігаються вони з тими, що відтворені Езопом у байці? Якими людськими вадами наділена Цикада? Висловіть своє ставлення до її поведінки. Яка мораль цієї байки? Як ви її розумієте? Яку пораду ви могли б дати Цикаді?

Прочитайте вірш італійського письменника Джанні Родарі “Про старовинну баєчку” Прошу пробачення, байко антична: Мурашка скупа не така й симпатична. От коник співучий – до серця мені, ─ Не продає, а дарує пісні. Переклад Г. Кочура Чому поет дає своєрідне трактування образів давньогрецької байки? Які людські вади засуджуються у байці Езопа, а які ─ у поезії Джанні Родарі?

Особливості байок Езопа У Езопа всі байки написані прозою. Мораль у байках Езопа завжди виділена у окремий абзац.

Складання схеми

Підсумки уроку Що таке байка? Дайте визначення алегорії. Що таке езопова мова? Чим уславився Езоп? Чого навчають прочитані вами Байки Езопа?

Домашнє завдання Прочитати байку Езопа “Хліборобові діти”, підготувати її переказ, визначити тему та ідею. Вивчити визначення байки, алегорії, езопової мови. Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про життя і творчість французького байкаря Жана де Лафонтена.


Теги: байки, Езоп
Навчальний предмет: Зарубіжна література
Переглядів/завантажень: 1655/264


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar