Головна » Українська мова |
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Прислівник»; удосконалювати орфографічні навички; розвивати й конструювати мовні явища; знаходити й виправляти помилки у правописі прислівників; удосконалювати вміння аналізувати, доводити, обґрунтовувати, порівнювати; розвивати нові пізнавальні завдання; сприяти естетичному вихованню (через зв'язок з природою); виховувати любов до рідної мови (через поезії Б. Лепкого). Обладнання: Збірки творів Б. Лепкого, комп’ютерні тестові завдання для, картки з індивідуальними завданнями.
Перебіг уроку Організаційний момент. Не за дальніми високими горами, Не за синіми глибокими морями, А в країні Морфології могутній Проживав Прислівник дуже мудрий. Завжди щось вигадував кумедний, Не хотів мінятись, як Прикметник, З Дієсловом він частіше знався, Хоча й інших друзів не цурався: По-опришківськи варив він юшку, По-полтавськи уминав галушки, А ходив уважно і статечно З усіма вітався дуже ґречно. Він на світ дививсь оптимістично Хоч себе оцінював критично. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку. Етапи уроку Цікаво Актуалізація опорних знань. «Мозковий штурм» -- взаємоопитування учнів про прислівник. Цікаво «Мовознавча естафета». Які прислів’я та приказки з прислівниками ви знаєте? V. Узагальнення, систематизація і закріплення набутих знань. Уважно 1. Розподільний диктант. Запишіть у три колонки прислівники, які пишуться разом, окремо і через дефіс. Набагато, з дня на день, позаторік, будь-коли, куди-небудь, час від часу, надміру, украй, нащо, внічию, абикуди, рік у рік, раз по раз, нога в ногу, хтозна-хто, десь-інде, казна-що, по-сусідськи. Удвох 2. Робота в малих групах. Робота з комп’ютером. Прочитати прислів’я, на місці крапок вставити прислівники, дібрані з довідки. Безчестя …смерті. Живи так, щоб тобі було добре, а іншим ще…. Скупий … платить, ледачий … робить. Хоч не рано почали, так … утяли. Як у травні дощ надворі, то … хліб у коморі. Від роботи …, а без роботи …. Усіх слухай, та на власний розум надійся …. Довідка. важко краще двічі гірше восени тяжко двічі багато найбільше.
Прочитати речення, вставити пропущені -н-, -нн- у прислівниках. 1. Не хочу, щоб чужинець незва...о, безцеремо...о, не питаючи заходив би до моєї хати. 2. Море було тихе, безмежне і несказа...о красиве. 3. Не поруш…о стоять дерева, загорнені в сутінь, ряс…о вкриті краплистою росою. 4. Зрідка спросо...я заскрипить журавель. 5. Всю ніч місяць бродить навма...я, прокладає шлях до дня. Замінити фразеологізми прислівниками. Як сніг на голову (зненацька, несподівано). Одна нога тут, а друга там(швидко). З першого слова(відразу). Мороз поза шкірою (страшно). На одній ноті(монотонно). На власні очі(особисто). Битися як риба об лід (безрезультатно). Голці ніде впасти(тісно). Прочитати речення, розкрити дужки. Пояснити написання часток не і ні з прислівниками. Розкрити значення прислів’їв. Хоч (не)рано почали, та багато утяли. Язик сяк так, а ділом (ні)як. (Не)важко втратити — тяжко заробити. (Ні) сюди Микита, (ні) туди Микита. Із (не)хотя з'їв вовк порося. Вчитися ніколи не пізно. Учитель. Яка роль прислів‘їв у мові? Індивідуальна робота окремих учнів біля дошки. Записати якомога більше прислівників, які пишуться через два дефіси. Виразно Орфоепічна хвилинка. Поставте правильно наголос. Рясно, стиха, заново, сумно, здалека, звисока, донині, мимоволі. Насміх, абияк, дарма, пошепки, смерком, глибоко, водночас, високо, надворі, нехотя. VI. Пошуково-пізнавальна діяльність школярів. Пізнавально -- Зазвичай уроки української мови та літератури у нашій школі проходять у навчально-виховній лабораторії імені Богдана Лепкого – нашого славного земляка, ім’я якого відоме далеко за межами нашого краю. Тож пригадаємо, що нам відомо про Богдана Сильвестровича Лепкого. Для цього використаємо інтерактивну вправу «Акваріум». 1. Інтерактивна вправа «Акваріум». 9. 11. 1872 року Старанно 2. Морфологічний розбір прислівника. На домашнє завдання я просила вас підібрати уривки з поезій Б. Лепкого, у яких зустрічаються прислівники. Зараз кожен з вас попрацює самостійно – зробить морфологічний розбір двох прислівників. Але спочатку пригадаємо схему розбору прислівника як частини мови. У цьому нам допоможе комп’ютер. Схема морфологічного розбору прислівника (на моніторі)
Самостійна робота учнів. Я не дивлюсь на світ звисока, Брудною не горджу товпою Закутаний у плащ пророка Не ходжу стежкою крутою.
Я пишу те, що чую, бачу, Що в серце або в мозок впало, Часом сміюсь, часом заплачу, Сміху немного, сліз — немало. Напишу — от і легше стане, Немов тягар скотився з груди: А як що вдасться непогане, То прочитайте, добрі люди!
Скажіть, чому усякий з нас безбожно Весну любові від душі жене? Настане осінь, і він жде тривожно її і кличе. Та вона не йде.
Цить! То не хвиля шумить, Не ріка котить срібні хрусталі. То невпишю пливуть У невідому путь Людські сльози, терпіння, печалі.
Лиш стежкою попід плотами Йде голод – сіл щорічний гість. Держить в руках мужицьку кість І грізно зиркає очами.
Листки падуть; падуть зів'ялі, зжовклі І з шелестом кладуться під ногами. Якісь пісні, давно-давно замовклі, Мов привиди, снуються над полями. Якісь квітки, бліді і недоцвілі, 3-між бур'янів обличчя вихиляють, Чиїсь слова, забуті, але милі, Над головою раз у раз літають.
Так тихо довкола Так тихо довкола, так пусто, так сумно, За хмарами сонце дрімає. Осінній день наче поклався у трумно, А похорон вітер справляє. Так тихо довкола, аж серце гаряче Холоне від того спокою, Не рветься у груди, лиш тужить і плаче За сонцем своїм, за тобою!
Перший сніг Тихо, легко і спроквола Білий сніг паде, як з сита, Вже ціла земля довкола Ним прикрита. Забілілися діброви; Сосни, берести і дуби Вже дістали для обнови Білі чуби. Порівнялись людські ниви, Кривди в поділі не слідно, Всюди тихо, мовчазливо, Всюди бідно.
Час рікою пливе… Я побачив тебе На проході в міськім огороді. І дивився, дививсь, Довго очі трудив, Бо пізнати чомусь було годі.
Снишся мені Снишся мені так живо, ясно, Лиш дуже рідко. Тії сни Щось мають з сонця і з весни, З днів молодечих. Встану рано, Зирну в вікно, там — дощ, погано, А на душі так любо, красно, Так запахучо, як в городі, Де розцвітаються лелії, Журчить потік, співають соловії, Бринять бджілки...
VII. Корекційно-оцінювальна робота. Самостійно Що ж, ми пригадали все вивчене нами про прислівник, настав час перевірити рівень ваших знань з даної теми. Індивідуальні завдання для учнів. Тестові завдання на комп’ютері. 1) Запишіть прислівники, знявши риску. З трьома з них складіть словосполучення. 2) Згадайте і запишіть два прислів'я, до складу яких входять прислівники.
Видимо/не/видимо; рано/в/ранці; кінець/кінцем; будь/що/ будь; що/далі; у/бік; с/цокон/віку; ось/де; с/під/низу; тишком/ нишком; з/усіх/усюд; плоть/від/плоті; у/п'яте; стрім/голов; під/ ряд; на/відчай; на/добри/день.
Без/кінця/краю; в/далечінь; без/вісти; по/волі/; по/маслу; як/не/як; рука/в/руку; на/спід; ні/на/що; ні/скільки; на/ура; на/гора; в/ні/чию; босо/ніж; як/небудь; на/бігу; всьго/на/всього.
До/сита; з/давна; по/латині; за/кордон; з/дня/на/день; я не/як; на/зовсім; на/при/кінці; о/півдні; з/давніх/давен; хрест на/в/хрест; один/одинцем; на/зовсім; на/пролом; в/одно/час, горі/лиць; де/далі.
На/виворіт; мимо/хідь; на/в/кулачки; по/друге; не/сьопм-ні/завтра; десь/то; казна/коли; з/переляку; з/краю/в/краг: с/краю; у/четверо; не/с/проста; по/всяк/час; що/разу; с/пересердя; по/маленьку; а/ні/чого.
VIII. Підсумок уроку.
Підсумкова бесіда. IX. Домашнє завдання. Творчо Повторити все про прислівник. Написати міні-твір про весну, використавши якомога більше прислівників Дешифратор 6, 19 10, 24, 22, 23, 21, 12, 28, 12. «До зустрічі»
Схожі навчальні матеріали: |
Всього коментарів: 0 | |