Головна » Хімія

Окисно-відновні реакції, їх значення. Процеси окиснення, відновлення; окисники, відновники

Цілі уроку

  навчальна: дати учням уявлення про суть процесів окиснення і відновлення та їх взаємозв’язок; розглянути окисно-відновні реакції (ОВР), метод електронного балансу; визначити місце ОВР серед основних типів хімічних реакцій; систематизувати набуті знання про типи хімічних реакцій; навчити складати рівняння простих ОВР методом електронного балансу; закріпити поняття “ступінь окиснення”, “окисник”, “відновник”, “окиснення”, “відновлення”;

  розвиваюча: удосконалювати вміння визначати ступені окиснення елементів за формулами речовин; формувати вміння складати рівняння ОВР методом електронного балансу; розвивати вміння встановлювати зв'язок між місцем елемента у періодичній таблиці, будовою його атома, ступенем окиснення і поведінкою в ОВР; розвивати увагу, уміння сприймати інформацію, пам'ять, хімічне мовлення; розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, порівнювати, зіставляти, робити висновки; продовжити формувати вміння працювати з алгоритмами, дидактичними матеріалами;

  виховна: виховувати культуру поведінки під час уроку, культуру спілкування; толерантність, дружелюбність.

 

  Очікувані результати навчання. Після цього уроку учні мають:

     - давати визначення окисно-відновних реакцій;

     - обґрунтовувати процес окиснення і відновлення;

     - розпізнавати і називати валентність і ступінь окиснення, окисник і відновник;

     - характеризувати значення окисно-відновних реакцій;

     - пояснювати процеси віддачі та приєднання електронів, зміну ступенів окиснення елементів;

     - застосовувати знання для написання рівнянь окисно-відновних реакцій, складання електронного балансу, визначення процесів окиснення і відновлення.

  Учні повинні знати:

-   суть процесів окиснення і відновлення, їх взаємозв’язок і протилежність;

-   суть ОВР, їх місце у класифікації реакцій;

-   суть методу електронного балансу.

  Учні повинні вміти:

визначати ступені окиснення елементів;
знаходити окисник і відновник за зміною ступеня окиснення;
користуватися алгоритмом складання ОВР, складати найпростіші рівняння ОВР методом електронного балансу.

  Тип уроку: засвоєння нових знань та формування вмінь і навичок.

  Форма уроку: синтетичний з домінуванням евристичного методу навчання.                   

Обладнання: опорні картки, періодична таблиця, алгоритм складання рівнянь ОВР, підручники, ящички з пробірками, розчини кислот, метали цинк і магній, розчин натрій карбонату.

  Міжпредметні зв’язки: внутрішньоциклові: фізика, біологія, географія; між циклові: математика; міжтемні: “Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Будова атома”, “Типи хімічних реакцій”.

  Прийоми перевірки знань:

фронтальне опитування;
індивідуальна робота за опорними картками, алгоритмом, завдання для самостійної роботи;
перевірка знань під час викладу нового матеріалу;
виконання експериментального завдання.

  Форми самостійної роботи учнів:

спостереження;
експериментальне завдання;
робота з дидактичним матеріалом.

 

  Принципи навчання:

науковість;
послідовність;
усвідомленість;
індивідуальний підхід;
активність;
наочність;
доступність;
системність;
врахування вікових особливостей.

 

  Девіз уроку: “ Будь-які перетворення речовин у навколишньому світі можна описати певними хімічними рівняннями”.

 

Хід уроку

 

I Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

 

1.Метод “Мікрофон” – повторення основних питань з теми “Ступінь окиснення”.

а) Що таке ступінь окиснення (СО)?

б) Від чого залежить, який СО елемента у сполуці?

в) Що таке електронегативність?

г) СО атома елемента F, О, Н?

д) СО елементів-металів, неметалів?

е) СО атомів елементів у простих речовинах?

є) Чому рівна алгебраїчна сума СО елементів у сполуці?

ж) Як правильно записується значення СО?

з) Як змінюється СО атома при віддаванні електронів?

и) Як змінюється СО атома при прийманні електронів?

 

2.Виконання завдань за схемою “Два-чотири-всі разом”.

  2.1.Індивідуальне завдання – визначити СО атомів у сполуках (1-2 хв).

  P2O5, N2O, NH3, KClO3, Na2Cr2O7, KMnO4, Ca3(PO4)2

  2.2.Перевірка в парі виконання 1 завдання.

  2.3.Робота в парі – скласти формули сполук за відомими СО (2-3 хв).

  +1   -2   -3 +1   +1 -2    +3 -2      +2 -2     +1 +4 -2    +1 +6 -2

  NaO,  PH,  HS,  AlO,  CuO,   HCO,   HSO.

  2.4.Створення груп по 4 чоловіки і перевірка 2 завдання.

  2.5.Експериментальне завдання для груп (5-6 хв):

  а) проробіть дослід із заданою парою речовин, проведіть спостереження;

  б) чи відбувається хімічна реакція між заданою парою речовин? за якими ознаками?

  в) запишіть рівняння реакції, визначіть ïï тип та СО елементів усіх речовин.

  Повторення правил техніки безпеки при виконанні хімічного експерименту.

        I група – Zn і HCl                                               ІІІ група – Na2CO3  і HCl

       ІІ група – Mg і H2SO4                                          IV група – Cu і HCl

  2.6.З кожної групи один учень записує на дошці рівняння реакції і дає пояснення.

  2.7.Проблемні запитання до всіх учнів:

  а) Чи змінюється СО атомів елементів до і після реакції?

  б) Чи відображає це тип реакції (сполучення, заміщення, розкладу, обміну)?

  Учні роблять висновок, що класифікація хімічних реакцій за складом і кількістю   речовин неповна і не виявляє глибинних змін у речовинах.

 

II Мотивація пізнавальної діяльності учнів.

 

1.Пропозиція учням. Подумайте, як нам спрямувати спільну роботу на уроці:

  а) повторювати типи реакцій за відомою нам класифікацією;

  б) виконувати вправи на визначення СО елементів;

  в) дослідити поведінку речовин у реакціях і одержати нові знання про СО і типи реакцій.

2.Повідомлення теми і плану уроку.

План уроку

1.Процеси окиснення і відновлення, окисник і відновник.

2.Окисно-відновні реакції.

3.Поняття про метод електронного балансу.

 

3.Наголошення на важливості даної теми, девіз уроку.

ОВР дуже поширені у природі і нашому житті – реакції горіння, фотосинтез, грози, пожежі, дихання, травлення їжі.

 

III Сприйняття нового матеріалу.

 

1.Розглянемо, які процеси відбуваються з елементами, які змінили свій СО під час хімічної  реакції, яку проводила І група учнів.

                       0                           +2

                  Zn – 2e      Zn

                                +1                       0

                  H + 1e      H

  Отже, відбуваються два взаємо протилежні процеси – прийняття і віддавання електронів, тобто перехід електронів від одного елемента до іншого.

2.Введення нових термінів (робота з підручником):

    - відновлення;

    - окиснення;

    - відновник;

    - окисник.

 

3.Побудова схеми разом з учнями:

 

                                                       віддає

                                                       електрони                              

     Відновник                                                                                   Окиснення

                                                       підвищує

                                                       ступінь 

                                                       окиснення

 

                                                       приєднує

                                                       електрони

     Окисник                                                                                      Відновлення

                                                       знижує

                                                       ступінь

                                                       окиснення

 

Висновок: електрони залишаються у системі реагуючих речовин і кількість відданих електронів рівна кількості прийнятих.

4.Закінчити схеми, вказати окисник і відновник, процеси окиснення і відновлення:

             0

    а)N + 3e

            +6

    б)S + 6e

               0

    в)Ca – 2e

            -2

    г)S – 2e

     Отже, в процесі окиснення елемент віддає електрони і є відновником; у процесі відновлення елемент приймає електрони і є окисником. Ці два взаємопов’язані процеси відбуваються під час ОВР.

5.Що називається ОВР? (учні самостійно дають визначення).

   ОВР – це реакції, під час яких відбувається перехід електронів від одних елементів до інших.

6.Одним із методів розстановки коефіцієнтів ОВР є метод електронного балансу.

Робота учнів із алгоритмами запису рівнянь ОВР на схемі та в підручнику.

 

IV Закріплення вивченого матеріалу.

 

Розставити коефіцієнти методом електронного балансу(самостійна робота учнів):

    а)KClO3      KCl + O2

    б)ZnO + H2        Zn + H2O

    в)Al + S       Al2S3

    г)Mg + O2        MgO

 

V Узагальнення вивченого.

 

Висновки:

 

1.ОВР – це реакції, під час яких відбувається перехід електронів.

2.ОВР так називаються тому, що перехід електронів від відновника до окисника можливий тільки під час двох взаємопов’язаних процесів окиснення і відновлення.

3.Що таке окисник і відновник, окиснення і відновлення.

 

VI Підсумки уроку. Оцінювання.

 

VII Домашнє завдання.

Вивчити параграф підручника

Творчі завдання:

1)скласти 2 схеми ОВР;

2)підготувати повідомлення про ОВР в нашому житті.


Теги: Пальцева І.В., хімічні реакції
Навчальний предмет: Хімія
Переглядів/завантажень: 1500/217


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar