Головна » Історія України

Культура України в першій половині XVII ст.

Мета: повторити поняття « культура», галузі культури, з*ясувати основні досягнення в таких галузях, як архітектура, образотворче мистецтво, музика, виховувати повагу до діячів та пам*яток культури, розвивати вміння працювати з підручником, додатковою літературою, картою, в групах, заповнювати таблиці, вибирати головне, застосовувати набуті знання, розвивати творчі здібності.

Тип уроку: комбінований

                                                                      ХІД УРОКУ

І.   Організаційна частина:

Аутотренінг( створення робочого настрою та позитивних емоцій)

ІІ.  Актуалізація опорних знань.

Гра « Як Попелюшка»

Із списку слів вибрати ті слова, що відносяться до теми «Культура». Пояснити.

Слова: релігія, повстання, панщина, козак, вертеп, культура, фільварок, освіта, Петро Могила, інтермедії, Берестейська унія, Києво- Могилянська академія.

2.  Гра « Впізнай героя» 

Впізнати героя по портрету, вказати біографічні данні(.П.Могила) Зачитати сенкан.

3.   Експрес-контроль: «так»- «ні». Взаємоперевірка

Учні відповідають на питання у зошитах. Після закінчення роботи  сусіди по парті обмінюються зошитами, перевіряють правильність виконання роботи і виставляють бали ( 1 пит.- 0,5б).

Королівський документ «Пункти для заспокоєння руського народу» повертав українцям та білорусам втрачені після Берестейської унії права          
Навчання у Києво-Могилянській академії тривало 10 років.                  
Митрополит Петро Могила походив з польського шляхетського роду
У 1632 році він був обраний київським митрополитом                           
Своїм духовним вчителем Петро Могила вважав константинопольського патріарха           
Київська братська школа була утворена у 1627 році                             
Її першим ректором став Йов Борецький                                                
Києво-Могилянською академією стала називатися з 1647 року Лаврська школа                     
Основним осередком книговидання на Україні кінця ХУІ – першої половини ХУІІ ст. стала друкарня Києво-Печерської лаври                                      
Перша книжка, видана Лаврською друкарнею у 1616 році, носила назву «Часопис» 
   Найвизначнішою працею з мови того періоду вважалася «Граматика» Івана Федоровича  
Вертеп – це мандрівний ляльковий театр, що набув поширення у першій половині  ХУІІ ст.  

     Отримані бали записати в листок оцінювання.                                                                              

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.  

            ВІДЕО

Учні переглядають відеофрагмент (3 хвилини) і мають визначити, про які галузі культури в ньому йде мова.Такі галузі культури ми будемо вивчати на цьому уроці.

ІУ. Представлення теми та  навчальних цілей                                 

У.  Вивчення нового матеріалу.  

Проблемне питання: « Період другої половини ХУІ – першої половини ХУІІ століть називають періодом національно – культурного відродження в Україні». Свою позицію обгрунтувати.

         

Аналітичне дослідження тексту підручника. Робота у групах. Заповнення таблиці з пропусками «Розвиток містобудування, архітектури, образотворчого та музичного мистецтва»

            Учні об’єднуються у 3 групи, кожна з яких отримує завдання:

 

            1-а група - «Архітектура та містобудування»                       

            2-а група – «Образотворче мистецтво»                                  

            3-я група – «Музичне мистецтво»                                           

 

Виступи груп.

 По ходу презентації географічні назви показувати на карті.

 Нові поняття записувати на дошці.

 Зробити висновки методом прес.

 

1-а група - «Архітектура та містобудування»   

2-а група – «Образотворче мистецтво»                                  

3-я група – «Музичне мистецтво»                                            

 

Заповнена таблиця матиме такий вигляд:

                Характерні особливості та досягнення

Зміна архітектурного образу старих міст Львова, Дрогобича, Кам’янця, Острога
Виникнення нових міст (Броди, Жовква, Станіслав) як фортець-резиденцій магнатів
Будівництво міст поблизу замків, валів та оборонних споруд для їх захисту
Основу оборонної архітектури того часу складають бастіонні укріплення (Жовква, Броди)
Поєднання рис оборонної та палацової архітектури (оборонно-палацова архітектура) у замках Збаражу та Підгірців
Найбільш відомими замковими архітекторами того періоду були Г.Л. де Боплан та А. дель Аква
Широке використання дерева в оборонній архітектурі
Використання каменю в церковнім будівництві
Збільшення кількості костьолів на західноукраїнських землях
Набуття рис оборонної архітектури культовими спорудами (Троїцький монастир с. Межирич, П’ятницька церква у Львові т.ін.

Перлиною українського образотворчого мистецтва є іконостас П’ятницької церкви, створений львівськими митцями у першій половині ХУІІ ст.
До шедеврів українського мистецтва належить іконостас Успенської церкви у Львові, ікони для якого малювали Федір Сенькович та Микола Петрахнович, які використовували  гравюри європейських майстрів
Найвизначнішою пам’яткою київської школи релігійного малярства першої половини ХУІІ ст. була ікона Святого Миколая з церкви Святого Миколая Набережного у Києві
Активного розвитку набув портретний живопис; у магнатських замках створювалися портретні галереї
 Видатними пам’ятками портретного живопису доби стали портрети «Невідомий у червоній шубі»,  російського воєводи Яна Даниловича та Криштофора Збаразького.
Композиції «Рокош під Сандомиром» та «Бій під Клушино» є зразками батального(історичного) малярства
«Анфологіон» (1619) – перша українська книга, багато ілюстрована гравюрами
Гравюри, присвячені світським сюжетам, вперше було використано для ілюстрування «Віршів на жалісний погреб шляхетного лицаря Петра Конашевича-Сагайдачного»
Найвідомішим гравером періоду називають майстра Іллю
Найкращими його роботами були гравюри до «Требника» Петра Могили та до «Києво-Печерського патерика»

З’явилися нові своєрідні жанри народної пісні – історичні думи, які виконували кобзарі у супроводі бандури, ліри, кобзи
Музичну освіту можна було здобути у братських школах, колегіях, Києво-Могилянській академії
Багатоголосий спів без супроводу, поширений у другій половині ХУІ ст. був затверджений константинопольським патріархом
Виникнення нових  жанрів світської музики – побутової пісні для триголосного ансамблю або хору без супроводу (кант), сольної пісні з супроводом.
Удосконалюється інструментальна музика
Військова музика – різновид інструментальної, який особливо шанували на Запоріжжі
Військові музики грали під час походів, святкувань перемоги.
Для виконання військової музики використовувалися труби, кобзи, литаври, тарабани

 

УІ. Узагальнення та систематизація нових знань і умінь.   

  Метод « Займи позицію»

        Проблемне питання: « Період другої половини ХУІ – першої половини ХУІІ століть називають періодом національно – культурного відродження в Україні». Свою позицію обгрунтувати.

    

Отримані бали записати в листок оцінювання.    

 УІІ. Підведення підсумків  уроку.  Рефлексія.

           Метод «Рюкзак»     

УІІІ. Інструктаж із виконання домашнього  завдання

      -  опрацювати текст § 9-14,підготуватися до контрольної роботи.

 

1.Зміна архітектурного образу старих міст......................................

.......................................................

2.Нові міста:……………………...............................

3.Будівництво міст поблизу замків, валів та оборонних споруд для.........

........................

4.Основу оборонної архітектури  складають………………………….

5.Поєднання рис оборонної та палацової архітектури у замках …………………….

6.Найбільш відомими замковими архітекторами того періоду були …………………………………………….

7.Широке використання дерева в……………………….

8.Використання каменю в ………………………………………………….

9.Збільшення кількості костьолів на................................................

10.Набуття культовими спорудами рис........................................

1.Перлиною українського образотворчого мистецтва є.................................

..............................................., створений львівськими митцями у першій половині ХУІ ст.

2.До шедеврів українського мистецтва належить......................……………., ікони для якого малювали ................……………….. та Микола Петрахнович.

3...........................……. була ікона Святого Миколая з церкви Святого Миколая Набережного

4.Активно розвивався......................................................................

5.Видатними пам’ятками портретного живопису доби стали портрети «Невідомий у червоній шубі»,...та……………………..........................

6.Композиції «Рокош під Сандомиром» та «Бій під Клушино» є зразками

.....................................................................................

7.«Анфологіон» (1619) - ……………………………………….

8.Гравюри, присвячені світським сюжетам, вперше було використано для ілюстрування ...................................................................................................................

9.Найвідомішим гравером періоду називають майстра.......................

10.Найкращими його роботами були ................................................... ………………………………

1.З’явилися нові своєрідні жанри народної пісні –...................................., які виконували кобзарі у супроводі..........................................................

2.Музичну освіту можна було здобути................................................. …………………………………..

3.Багатоголосий спів без супроводу, поширений у другій половині ХУІ ст. був затверджений ………………………................................

4.Виникнення нових  жанрів світської музики -………………..

………………………………………………………………….

5.Удосконалюється................................................................................

6.Військова музика – різновид ………………………, який особливо шанували………………………..

7.Військові музики грали .............................................................. ……………………………………

8.Для виконання військової музики використовувалися......................................……………………..

 

   Експрес-контроль: «так»- «ні». Взаємоперевірка

 ( 1 пит.- 0,5б).

1.Королівський документ «Пункти для заспокоєння руського народу» повертав українцям та білорусам втрачені після Берестейської унії права    

2.Навчання у Києво-Могилянській академії тривало 10 років.                     

3.Митрополит Петро Могила походив з польського шляхетського роду   

4.У 1632 році він був обраний київським митрополитом                              

5.Своїм духовним вчителем Петро Могила вважав константинопольського патріарха           

6. Київська братська школа була утворена у 1627 році                               

7.Її першим ректором став Йов Борецький                                                   

8.Києво-Могилянською академією стала називатися з 1647 року Лаврська школа          

9.Основним осередком книговидання на Україні кінця ХУІ – першої половини ХУІІ ст. стала друкарня Києво-Печерської лаври                                            

10.Перша книжка, видана Лаврською друкарнею у 1616 році, носила назву «Часопис»  

11.Найвизначнішою працею з мови того періоду вважалася «Граматика» Івана Федоровича  

12.Вертеп – це мандрівний ляльковий театр, що набув поширення у першій половині  ХУІІ ст.                                                                                          

 

   Експрес-контроль: «так»- «ні». Взаємоперевірка

 ( 1 пит.- 0,5б).

1.Королівський документ «Пункти для заспокоєння руського народу» повертав українцям та білорусам втрачені після Берестейської унії права    

2.Навчання у Києво-Могилянській академії тривало 10 років.                     

3.Митрополит Петро Могила походив з польського шляхетського роду   

4.У 1632 році він був обраний київським митрополитом                              

5.Своїм духовним вчителем Петро Могила вважав константинопольського патріарха           

6. Київська братська школа була утворена у 1627 році                               

7.Її першим ректором став Йов Борецький                                                   

8.Києво-Могилянською академією стала називатися з 1647 року Лаврська школа          

9.Основним осередком книговидання на Україні кінця ХУІ – першої половини ХУІІ ст. стала друкарня Києво-Печерської лаври                                            

10.Перша книжка, видана Лаврською друкарнею у 1616 році, носила назву «Часопис»  

11.Найвизначнішою працею з мови того періоду вважалася «Граматика» Івана Федоровича  

12.Вертеп – це мандрівний ляльковий театр, що набув поширення у першій половині  ХУІІ ст.                                                                                          

 

   Експрес-контроль: «так»- «ні». Взаємоперевірка

 ( 1 пит.- 0,5б).

1.Королівський документ «Пункти для заспокоєння руського народу» повертав українцям та білорусам втрачені після Берестейської унії права    

2.Навчання у Києво-Могилянській академії тривало 10 років.                     

3.Митрополит Петро Могила походив з польського шляхетського роду   

4.У 1632 році він був обраний київським митрополитом                              

5.Своїм духовним вчителем Петро Могила вважав константинопольського патріарха           

6. Київська братська школа була утворена у 1627 році                               

7.Її першим ректором став Йов Борецький                                                   

8.Києво-Могилянською академією стала називатися з 1647 року Лаврська школа          

9.Основним осередком книговидання на Україні кінця ХУІ – першої половини ХУІІ ст. стала друкарня Києво-Печерської лаври                                            

10.Перша книжка, видана Лаврською друкарнею у 1616 році, носила назву «Часопис»  

11.Найвизначнішою працею з мови того періоду вважалася «Граматика» Івана Федоровича  

12.Вертеп – це мандрівний ляльковий театр, що набув поширення у першій половині  ХУІІ ст.                                                                                          

 

   Експрес-контроль: «так»- «ні». Взаємоперевірка

 ( 1 пит.- 0,5б).

1.Королівський документ «Пункти для заспокоєння руського народу» повертав українцям та білорусам втрачені після Берестейської унії права    

2.Навчання у Києво-Могилянській академії тривало 10 років.                     

3.Митрополит Петро Могила походив з польського шляхетського роду   

4.У 1632 році він був обраний київським митрополитом                              

5.Своїм духовним вчителем Петро Могила вважав константинопольського патріарха           

6. Київська братська школа була утворена у 1627 році                               

7.Її першим ректором став Йов Борецький                                                   

8.Києво-Могилянською академією стала називатися з 1647 року Лаврська школа          

9.Основним осередком книговидання на Україні кінця ХУІ – першої половини ХУІІ ст. стала друкарня Києво-Печерської лаври                                            

10.Перша книжка, видана Лаврською друкарнею у 1616 році, носила назву «Часопис»  

11.Найвизначнішою працею з мови того періоду вважалася «Граматика» Івана Федоровича  

12.Вертеп – це мандрівний ляльковий театр, що набув поширення у першій половині  ХУІІ ст.                                                                                          

 

   Експрес-контроль: «так»- «ні». Взаємоперевірка

 ( 1 пит.- 0,5б).

1.Королівський документ «Пункти для заспокоєння руського народу» повертав українцям та білорусам втрачені після Берестейської унії права    

2.Навчання у Києво-Могилянській академії тривало 10 років.                     

3.Митрополит Петро Могила походив з польського шляхетського роду   

4.У 1632 році він був обраний київським митрополитом                              

5.Своїм духовним вчителем Петро Могила вважав константинопольського патріарха           

6. Київська братська школа була утворена у 1627 році                               

7.Її першим ректором став Йов Борецький                                                   

8.Києво-Могилянською академією стала називатися з 1647 року Лаврська школа          

9.Основним осередком книговидання на Україні кінця ХУІ – першої половини ХУІІ ст. стала друкарня Києво-Печерської лаври                                            

10.Перша книжка, видана Лаврською друкарнею у 1616 році, носила назву «Часопис»  

11.Найвизначнішою працею з мови того періоду вважалася «Граматика» Івана Федоровича  

12.Вертеп – це мандрівний ляльковий театр, що набув поширення у першій половині  ХУІІ ст.                   

 

   Експрес-контроль: «так»- «ні». Взаємоперевірка

 ( 1 пит.- 0,5б).

1.Королівський документ «Пункти для заспокоєння руського народу» повертав українцям та білорусам втрачені після Берестейської унії права    

2.Навчання у Києво-Могилянській академії тривало 10 років.                     

3.Митрополит Петро Могила походив з польського шляхетського роду   

4.У 1632 році він був обраний київським митрополитом                              

5.Своїм духовним вчителем Петро Могила вважав константинопольського патріарха           

6. Київська братська школа була утворена у 1627 році                               

7.Її першим ректором став Йов Борецький                                                   

8.Києво-Могилянською академією стала називатися з 1647 року Лаврська школа          

9.Основним осередком книговидання на Україні кінця ХУІ – першої половини ХУІІ ст. стала друкарня Києво-Печерської лаври                                            

10.Перша книжка, видана Лаврською друкарнею у 1616 році, носила назву «Часопис»  

11.Найвизначнішою працею з мови того періоду вважалася «Граматика» Івана Федоровича  

12.Вертеп – це мандрівний ляльковий театр, що набув поширення у першій половині  ХУІІ ст.         


Теги: культура 17 ст, Коваль Я.М.
Навчальний предмет: Історія України
Переглядів/завантажень: 613/174


Схожі навчальні матеріали:
Всього коментарів: 0
avatar